Sari la conținut

Semnale Forex - by dirzuandreiovidiu et al.


rox

Postări Recomandate

Poate ca energia folosita pentru cautarea semnalelor ar fi mult mai utila pentru sintetizarea unui sistem propriu. Sa cauti semnale care sa-ti aduca castiguri intr-o industrie de dimensiunnile Forex, cu potential imens, fara ca tu sa faci ceva in afara de aplicarea unei metode imprumutate, mi se pare nerealist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cineva, o oarece universitate care face sondaje economice (multe dintre ele le gasiti in calendarele economice ca cel de pe Forex Factory, sub diverse nume ca PMI-uri, etc) a făcut mai demult un expriment. Două computere de pe care se puteau tranzactiona doua conturi, doar pe perechea EURUSD, conectate in asa fel incat daca unul dintre cei doi traderi era deja intrat long, celalalt nu putea sa puna decat short, si invers. Adică presupunand ca nici un bet nu e pus pe nici un cont, eu mă aşez la unul dintre computere şi mă uit pe grafic, pe ce informatii economice vreau eu, şi bag un sell, că aşa vrea muşchii mei. In acest moment, celuilalt trader i se dezactiveaza butonul de sell. El poate doar cumpara, daca vrea, ori poate sa stea pe gard. Dacă el e mai iute ca mine si pune sell, atunci mie mi se dezactiveaza butonul de sell şi pot sa pun doar buy, daca vreau, daca nu atunci stau pe gard.

 

Deci ati prins ideea. Doi traderi care tranzactionau unul impotriva celuilalt. Adică nu era posibil la nici un moment de timp ca ambii sa fie long sau ambii sa fie short in acelasi timp. Ori unul era short si celalalt long, ori unul era intrat pe o directie si celalalt statea si se uita, ori ambii stateau si se uitau.

 

Experimentul a tinut mai multe zile si a implicat mai multe computere si mai multi traderi care erau imperecheati (fără ştirea lor) cu alti traderi de acealsi calibru. Adică un trader cu experienta, profitabil, etc, era imperecheat cu un alt trader la fel de bun, dar fără ca ei să stie cine şi impotriva cui tranzactioneaza. Intr-o sală cu 50 sau 100 de computere, imperecherea se schimbă zilnic, nu ai de unde sa stii că tranzactionezi impotriva vecinului din stanga, ori din dreapta, ori impotriva celui de dincolo de masă. Stii doar că tranzactionezi împotriva unuia dintre ceilalti.

 

Traderii avansati erau de obicei "invitati speciali", traderi cu exeprienta de mai multi ani, majoritatea traderi insitutionali, iar cei incepători erau selectati dintre studentii de la universitatea respectiva, tipi cu aptitudini ori cu "chef" pentru trading, care au vrut sa participe la experiment.

 

Tuturor li s-a spus regulamentul, li s-a spus că vor tranzactiona impotriva altui participant, ales aleator, că imperecherile se schimba periodic, etc, ceea ce NU li s-a spus a fost faptul că traderii avensati vor tranzactiona DOAR impotriva altor traderi avansati, iar cei incepatori vor tranzactiona DOAR impotriva altor incepatori.

 

După o perioada de mai multe zile s-a tras linie si s-au verificat profiturile.

 

Rezultatul a fost de-a dreptul uimitor. Ştiţi care a fost rezultatul?

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-ma sa nu fiu intru-totul de acord cu Barbones. De acord cu ideea ca multe chestii se pot falsifica, totusi daca o entitate produce semnale care sunt urmarite si sunt valide mai exista o sansa ca treaba sa mearga si pe termen indelungat - si sa nu fie o mare pacaleala.

 

Cei cu adevarat profesionisti si cu viziune cred ca pot bate armate de oameni scoliti pe la Stanford, Harvard sau mai stiu eu pe la ce universitati de economie si afaceri din intreaga lume, caci pana la urma ideeile conteaza, cum zicea un binecunoscut om de afaceri. Stii de ce se tem marile companii din lume, mai ales CEO care le conduc? Ca intr-o zi cineva dintr-un garaj, inarmat cu un computer si cu suficienta materie cenusie sa nu iasa cu un produs inovator pe piata si care sa le ameninte integritatea. Pe internet avem aceiasi sansa ca cei care au afaceri de 30 de ani. Trebuie doar sa iti pui creierul la lucru, mai mult decat te simti confortabil si sa iti fortezi limitele. Doar atunci cred ca vei veni cu idei inovatoare. Si sistemele care au necesitat mult studiu, calcule, samd - de ce sa il posteze public - eu personal nu as face asta din simplul motiv caci, daca dau semnale valide, crezi ca strategia ii mai intereseaza pe majoritatea clientilor? Ei sunt multumiti si treaba merge in continuare. Chestie mutuala.

 

Barbones, tu crezi ca nu exista baieti intr-adevar buni pe Vamist, spre exemplu, care tac si fac si nu ii intereseaza de a face schimb de idei si strategii cu membrii comunitatii din care fac parte? Fiindca eu cred ca exista.

Un om care crede ca poate face diferenta si este increzator in fortele proprii va face profit si din banii de pe semnale, va vedea "totul" ca o mare afacere - asta ii deosebeste pe oamenii de succes, leader-ii, de ceilalti. Un leader vede lucrurile la nivel macro si culege rezultatele de pe urma viziunii sale.

 

Asa ca, ce sa urmariti cand cautati un provider serios de semnale? Experienta cred ca e un factor cheie si vechime pe piata, probabil. Bine ca, chiar si-asa, ca orice afacere exista unele riscuri - orice companie maine poate sa nu mai existe din cauza ca nu s-a adaptat suficient de mult pietii. Riscul va exista intotdeauna.

 

 

salut darzule . nu prea sunt de acord cu ideea aia ca universitatile mari chiar au idee de trading sau ca au chestii care merg. am vizionat tot cursul asta de finante de la yale http://academicearth.org/courses/financial-markets. profesorul , economist de top 100 pe wiki spune ca oamenii care castiga la bursa sunt putini si ca e improbabil sa castigi , chiar de buffet spunea ca e un caz exceptional. are totusi cateva plusuri : 1 recunoaste ca profesorii sunt saraci si ca nu sunt ei cea mai buna sursa de informare 2 aduce in cadrul cursului investitori de prima mana. mai era cineva pe aici pe forum de la ase care spunea despre un curs ca nu ai cum sa faci profit pe bursa pentru ca pretul din trecut nu are legatura cu cel din prezent sau din viitor. planuiesc sa fac si o facultate de finante dar pana atunci impresia mea este ca lumea academica nu prea are legatura cu sistemele de tranzactionare pentru ca nu prea pot fi explicate cu ceea ce stiu ei in prezent despre piete financiare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultatul a fost de-a dreptul uimitor. Ştiţi care a fost rezultatul?

 

fifty/fifty? sau fifty /fifty minus spreadu ...adica evolutie spre zero?

nu stiu, nu stiu, zau ... nu stiu io d'astea

 

Tradelover, dupa ce ne spui raspunsul la experiment, o sa o spun si io pe aia cu soarecii (desi poate cei mai multi o stiu) care fac trading. Sau daca o stii spune-o tu.

Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lamishto

 

N-ai prins ideea. Era faza ca cineva din afara marilor cercurilor academice,samd, cineva care nu are neaparat o pregatire, poate veni cu o idee inovatoare care sa puna in dificultate o mare companie cu un produs nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hehe, asa am crezut si eu. Ba chiar, din felul cum a fost pusa problema, m-as fi asteptat ca incepatorii să "le-o tragă" celor avansati, in materie de profit, pentru că ăia riscă mai mult, avansatii fiind mult mai prudenti, in general. Realitatea insa a fost alta.

 

Cu câteva mici exceptii (cei "ghinionisti") traderii experimentati au făcut TOŢI profit. Cu câteva mici excepţii (intotdeauna există "norocoşi") traderii incepători au "reusit" TOŢI să piardă bani.

 

Concluzia a fost foarte clară: Doi traderi experimentati, care tranzacţionează unul împotriva celuilalt, vor reusi aproape intotdeauna să se ridice de la masă cu profit. Amândoi.

 

Doi traderi incepători care tranzacţionează unul împotriva celuilalt vor "reuşi" aproape intotdeauna sa piardă bani. Amândoi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..., cineva care nu are neaparat o pregatire, poate veni cu o idee inovatoare care sa puna in dificultate o mare companie cu un produs nou.

 

Vise tata, vise, ... nu se poate asa ceva, sau mai bine zis nu se mai poate.

Darzu , pune mana pe carte, nu mai visa ca poti sa schimbi lumea doar cu liceul si ala facut la seral.

Traim vremuri educationale de complexitate si intensitate maxima.

Doar cu vointa puerila si vise infantile ... vorba unui coleg mai sus, nu este sustenabil.

hai ..c'am glumit

 

PS ...jumate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia a fost foarte clară: Doi traderi experimentati, care tranzacţionează unul împotriva celuilalt, vor reusi aproape intotdeauna să se ridice de la masă cu profit. Amândoi.

Doi traderi incepători care tranzacţionează unul împotriva celuilalt vor "reuşi" aproape intotdeauna sa piardă bani. Amândoi.

 

Da. sa bagam la cap. deci variabila timp este f importanta. Vorba lu traderul ala din videoclip care l-a tradus mr.Barbones:

"atunci cand nu faci nimic, actually you do something" ...si anume, nu pierzi bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Exact asta era ideea, pentru ca piata ofera in fiecare unitate de timp (ora, zi, minut) atât semnale de buy, cât şi semnale de sell, depinde pe care le cauţi. Exemplul dat este real, nu inventat de mine. Exită o zicală în forex: "Urşii fac bani, taurii fac bani. Măgarii sunt de obicei beliţi de piele, iar porcii sunt tăiaţi la crăciun" (traducere aproximativă).

 

Nu conteaza in ce directie tranzactionezi, totul e sa AI o directie, şi să fii consecvent planului de trading, MM-ului, să fii rabdator si perseverent. Tradingul la întâmplare, ori din răzbunare pe piata, ori din dorinta de a recupera pierderi anterioare, etc., aduce pierderi. Noi pierderi. Când intri pe piata fă o analiză pe TF-uri mari să iti faci o idee de directie. Apoi inchipuieste-ti că ai in faţă două butoane, unu de SELL si unul de BUY, din care unul este gri, dezactivat. Partenerul tău de trading tocmai merge in directie opusă. Tu caută semnale pe directia ta, şi stai dracului lipit de ele, nu te bâlbâi in sus si in jos. Pigs get slaughtered.

 

Eu până nu am înţeles chestiile astea, nu am făcut bani din trading, decât ocazional şi cu mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-mi spune mie experimentul este ca cei experimentati AVEAU EXPERIENTA IN TRADE.

 

Puteau sa aiba si 4 clase cei cu experienta in trade (putin probabil :)) dar asa cum Dorel stie sa dea cu tarnacopul direct in cablul de electricitate cu precizie maxima asa si traderii cu experienta vor face bine sau foarte bine ceea ce fac cel mai bine, adica sa tranzactioneze. EXPERIENTA nu tine neaparat de grad mare de scolarizare sau mai bine zis scoala generala asa cum o parcurgen toti ci tine de SPECIALIZARE PE UN DOMENIU.

 

Sunt foarte dese cazurile cand un tanar inginer ce tocmai a terminat facultatea cu 10 sa intre in paine cum se zice si sa fie depasit de realitatea de pe santier. El stie foarte bine ce are de facut dar sunt mici detalii de santier pe care un Maistru cu experienta, deci nu un Inginer, le va rezolva rapid si usor pentru ca a trecut prin ele 25 de ani. Pentru acel Maistru , problemele Inginerului Incepator sunt rusor de rezolvat sau chiar nu le vede ca probleme ci ca situatii normale de santier.

 

Deci sa fi Doct in economie nu te face trader din prima secunda pentru ca tu ca Doctor in economie nu ai habar de miscarea pretului pe un chart si reactia lui la linii de rezistenta sau de NFP dar ai foarte mari sanse sa depasesti un Trader cu Experienta care NU ARE SCOALA ECONOMCA dupa ce capeti experienta, acea experietna de santier pe care o are Maistrul si Inginerul nu o are.

 

Dupa 5 ani pe santier, un Inginer va capata destula experienta in asa fel incat sa-l egaleze pe Maistru. Nu inseamna ca Maistru este inutil pentru ca, chiar daca este egalat de Inginer el este foarte folositor sa duca santierul in continuare impreuna cu Inginerul dar muncile vor fi usor impartite pentru ca Maistrul nu va putea calcula unghiurile pentru a face un pod peste Dambovita pe cand Inginerul da, Maistrul nu va putea deslusii ceea ce spune arhitectul in planuri pentru ca nu a trecut prin scolarizarea necesara pe cand Inginerul asta a invatat defapt 4 5 ani,

 

In cloncluzie, cred ca oricine poate face trade dupa ce capata experienta de santier dar cei cu scolarizare vor avea mai mari sanse sa castige decat cei fara scolarizare economica .

 

Deci scoala aduce plus daca este completata de experienta.

 

Fara experienta, nici Inginerul nici Maistrul nu fac 2 bani.

 

EDIT

 

de ce oare companiile mari isi doresc angajati cu minima experienta? stiti cum se cauta - minim 3 ani de calificare - ca e inginer, designer, etc, asta se cauta in primul rand. Sunt chiar multi care nu se uita la diploma ci la Experienta in domeniu.

In schimb, in institutiile financiare, banci, asigurarari, pentru un post de conducere patalamaua nu numai ca are importanta dar este eliminatorie inaintea unui interviu, pentru ca, poti sa capeti experienta la ei , dar daca nu ai baza economica sau MBA in domeniu, e greu sa te educe mai departe.

 

Nu mai zic ca, pentru a face trade la banci, viitori traderi sunt racolati direct din facultati si pusi la treaba inca de atunci pentru a capata experienta inca din facultate. De ce nu ar lua traderi cu CV bun din rezultate ? de ce sa astepte un student sa termine facultatea, de ce sa investeasca in el atat timp si bani cat pot lua direct de pe piata de retail?

 

edit edit

 

EXPERIENTA te face trader chiar daca nu ai studii economice.

Cum zicea si tipul din unul di filmuletele de mai sus:

Cand dai buy si vezi ca ti-o furi imediat chiar daca tu ai intrat pe o analiza, ai invatat ceva, AI CAPAT EXPERIENTA. Cineva acolo a vandut.

 

Deci data viitoare vei sti macar atat - faptul ca ai intrat in piata nu inseamna ca vei si castiga.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.