Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

"Cursa vitezei s-a c-am terminat in domeniu" " c-am toata lumea a ajuns la viteza maxima" - afirmatii care au nevoie de sustinere reala altfel relevanta lor paleste. A fi categoric mai ales in trade este o problema ce nu ajuta pe nimeni.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_KUMXe9gh7c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merlyn

Offtopic

Am citit tot ce s-a postat pe aici . Concluzia : totata lumea care a postat aici pierde bani . Folozofie multa si aproape deloc ceva care-mi poate folosi maine cand trebuie sa dau sell/buy . Dar ca gen literar mi-a placut. Drama, multa drama. Si ca sa citez pe cineva cunoscut.:" Hai ! La citit , la tras linii , la pus botul ! ":)

 

Informatia costa, Merlyn. Nothing is free! Doar nu te astepti sa iti dea cineva semnale de buy/sell asa...de-a moaca, cum se spune...

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cursa vitezei s-a c-am terminat in domeniu" " c-am toata lumea a ajuns la viteza maxima" - afirmatii care au nevoie de sustinere reala altfel relevanta lor paleste. A fi categoric mai ales in trade este o problema ce nu ajuta pe nimeni.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_KUMXe9gh7c

 

Tot repeti asta, fara sa intelegi ce am vrut sa spun. Uita-te la formulare: "s-a cam terminat", "cam toata lumea". Nu am spus ca nu exista in continuare a cursei vitezi intre cei mai buni (si crede-ma ca stiu mult mai multe despre asta decat iti imaginezi), ci doar ca nu mai e ca acum 3 ani, cand angajai trei super programatori, cumparai o placa de retea de $10.000, taiai totul din kernel-ul Linux, utilizai drivere speciale pt placa de retea si cod de trading super-optimizat si faceai bani garantat. Astazi nu mai e asa. Atunci majoritatea avea latente de trading de ordinul zecilor de milisecunde. Erai rege daca tu aveai latente sub 10 ms. Astazi cam toata lumea, chiar si unii traderi retail au latente sub 5 ms.

 

Adica, inainte erau 10 baieti din 10000 care aveau latenta sub 10 ms, astazi jumate au aceasta viteza. Beneficiul obtinut din trecerea la urmatorul nivel (de ex varful astazi e sub o microsecunda), e relativ mic, iar costurile enorme:

http://dl.dropbox.com/u/190212/Public/spread_trading_latencies.png

 

Cat despre calculatorul cuantic, multa lume are impresia ca o sa vindece cancerul cand o sa apara. Cand de fapt aplicabilitatile lui sunt destul de limitate - rezolva cateva probleme foarte bine (factorizarea de intregi de exemplu), dar in rest e cam useless avand in vedere costurile.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata, tradingul algoritmic merge pe principiile simplitatii si durabilitatii. Sunt curios cand se vor putea implementa algoritmi ce vor lua decizii asemeni traderilor discretionari. Sa considere atat elemente de analiza tehnica, cat si analiza fundamentala, stirile din piata, reactiile pretului pe diferite TF-uri etc.

Din experienta pe care o am pana acum as spune ca tradingul discretionar are cel mai performant edge, insa are dezavantajele umane: indisponibilitatea 24/24 si mai ales nerespectarea strategiei propuse din diferite motive( de atatea ori am marcat profituri prea devreme ca nu mai aveam timp sa pazesc piata sau sa ma trezesc in sesiunea asiatica).

Nu stiu strategiile HFT ce rezultate statistive au, insa poate ne furnizeaza gigi niste informatii, sa ne facem o parere mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte putine firme de HFT vorbesc despre profitabilitatea lor, e greu sa gasesti informatii despre asta. Din http://www.nytimes.com/2010/05/17/business/17trade.html

The founder of Tradebot, in Kansas City, Mo., told students in 2008 that his firm typically held stocks for 11 seconds. Tradebot, one of the biggest high-frequency traders around, had not had a losing day in four years, he said.

4 ani in care fiecare zi a fost profitabila? How about that...

 

In alt articol, pe care nu-l gasesc acum, o firma HFT declara ca in 2 ani a transformat $10 mil in $160 mil.

 

Trading-ul discretionar o fi cel mai profitabil, dar multi s-au ars:

Well I'll let you in on a little secret: there is nothing easy about trading currencies. If you don't believe me then stop by Warren Buffet's office and ask him how he could lose $850m betting on the dollar or ask George Soros why his short yen bets cost him $600m not once but twice in 1994. What's wrong with these guys, don't they read FX books?

HFT-ul e pe baza de masurat, nu de intuitie.

 

In acelasi timp, si tradingul fundamental poate fi facut ca la carte:

http://www.newyorker.com/reporting/2011/07/25/110725fa_fact_cassidy?printable=true¤tPage=all

 

A se observa in articol secventa in care analistul incepator e criticat de fata cu seniorii:

After the meeting, Dalio told me that the exchange had been typical for Bridgewater, where he encourages people to challenge one another’s views, regardless of rank, in what he calls a culture of “radical transparency.”

 

Dalio had no qualms about upbraiding a junior employee in front of me and dozens of his colleagues. When confusions arise, he said, it is important to discuss them openly, even if that involves publicly pointing out people’s mistakes—a process he referred to as “getting in synch.” He added, “I believe that the biggest problem that humanity faces is an ego sensitivity to finding out whether one is right or wrong and identifying what one’s strengths and weaknesses are.”

A se observa diferenta fata de armonia si lipsa criticii care se doreste pe acest thread :) Cum ar fi fost daca Einstein nu ar fi spus despre mecanica lui Newton ca e gresita si ca nu functioneaza in toate cazurile? Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenumaratele ocazii in care imi dovedesti ca spui lucruri demne de luat in considerare ma fac sa imi revizuiesc tot timpul intentiile pentru viitor. Si cand spun ca imi dovedesti inseamna exact acest lucru, imi dovesteti mie, adica eu aleg sa cred ca anumite afirmatii au o credibilitate ridicata, in functie si de provenienta lor. De asemenea pe zii ce trece, realizez ca forumurile pot constituii o sursa inselatoare de informatii, intrucat nu exista nimeni care sa reglementeze gradul de veridicitate continut in posturile userilor. Se poate intampla ca cineva care este in postura celui ce face primii pasi in informarea despre forex, sa ma citeasca pe mine, (care personal nu sunt in stare fiu profitabil pentru mine, deci nici vorba pt ceilalti) si sa fie indus in eroare de cele zise de mine ! Totul este relativ cand vine vorba de informare, dar aste este mai ales valabil pt.forumuri.

 

Cat despre lipsa criticii, este recomandata doar pentru a evita conflicte personale, si nimeni nu cred ca neaga aspectul constructiv al acesteia. Ca o exagerare voita as indraznii sa spun ca lumea a evoluat mai mult datorita razboaielor decat a lungilor perioade de pace. Ca sa sustin ca stiu ceea ce spun, as vrea sa fie facuta o mica diferenta intre critica constructiva si critica distructiva.

Cred ca nu sesizezi iarasi o mica subtilitate : in general oamenii tind sa fie mult mai receptivi la afirmatii care nu le contrazic total fundamentul gandirii si care le recunoasc oarecare merite pozitiei adoptate, decat atunci cand li se adreseaza in mod total contradictoriu si se contesta un intreg sistem de valori.

 

DECI critica DA, o critica constructiva, la care fiecare adauga cate ceva si nu il desfinteaza total pe celalalt, pentru ca suntem la un pas de critica distructiva de care vb. mai devreme. g

gigi mi se pare cel putin spus interesanta contributia ta si intr-un fel ma simt privilegiat ca am avut ocazia dupa un scurt timp, datorita tie, sa aflu de existenta unor alternative in ceea ce priveste analiza pietei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O formulare care mi-a placut, si care explica mult mai bine ceea ce vroiam eu sa zic il legatura cu simplitatea si complexitatea unei tehnici, si in acelasi timp scoate in evidenta pe faptul ca EA-urile ofera pe langa avantajul eliminarii emotiilor si cel al intrarii pe piata doar daca sunt indeplinite anumite conditii. Inainte sa imi pot exprim nedumerirea cititi textul :

 

''Your system should be complicated enough to be effective, but simple enough to facilitate snap decisions. If you have 20 conditions that must be met and many are subjective, you will find it difficult if not impossible to actually make trades. Computers often make better traders than people, which may explain why nearly 50% of all trades that now occur on the New York Stock Exchange are computer-program generated. Computers don't have to think or feel good to make a trade. If conditions are met, they enter. When the trade goes the wrong way or hits a profit target, they exit. They don't get angry at the market or feel invincible after making a few good trades. Each decision is based on probabilities.''

 

Ce nu intelg eu, este de ce multi sustin faptul ca EA-urile nu pot mai profitabile decat umanii. In avantajul omului se aduce tocmai tradingul discretionar pe care aceste il poate practica fata de program care nu stie sa distinga unele situatii. Dar oare per total, faptul ca programul este in stare sa tranzactioneze 24/5 si sa nu piarda nici o intrare pe care omul ar putea pierde-o datorita lipsei din fata graficelor, adunat cu faptul ca se poate umbla la setari si astfel fin regla modul in care EA-ul ia deciziile, oare aceste aspecte nu confera pe termen lung un avantaj net programului ?

 

Intrebarea completa ar fii de fapt : pe ce merita sa te axezi in speranta de a castiga mai mult pe termen lung ? pe tradingul discretionar ori pe specializarea in setarea unui EA care sa faca fata la conditiile schimbatoare ale pietei ?

Eu nefiind un expert in nici una din cele doua mi-ar fii de folos sa stiu dinainte, care din ele ar presupune mai mult efort in raport cu potentialele castiguri !

Ma astept la pareri diferite, dar as vrea daca se poate sa va inspirati si din cazuri cunoscute de voi din viata de zii cu zii, ...ce se merita, sa faci trading manual sau sa incerci sa automatizezi tranzactiile ? ...numai bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa punctez doar 2 lucruri:

 

1. Exista o diferenta intre asa-numitele EA, care sunt niste strategii ce ruleaza in MetaTrader, si softurile adevarate de trading automat (HFT, stat arb, alte tipuri...). E ca diferenta intre un cart cu rulmenti cu care se dau copiii in fata blocului si un BMW de curse. Intr-adevar, nu e o strategie buna sa te duci la curse cu un cart cu rulmenti.

 

EA-urile nu sunt profitabile pe termen lung (celebrul FAP Turbo a fost profitabil doar cateva luni pana brokerii au marit spread-ul pe sesiunea asiatica), asa ca lumea are dreptate cand spune ca nu sunt bune. BTW: ati auzit de vreo firma de HFT care sa-si vanda "EA-ul" pt $150? Eu nu :)

 

2. Lumea are impresia ca softurile de trading automat sunt ceva la care dai start, si apoi te duci si stai la plaja si banii intra in cont. Realitatea e un pic altfel. Absolut toate softurile profesionale ce traduiesc automat au traderi adevarati care le supravegheaza NON-STOP. Unele softuri au si anumiti parametrii care pot fi schimbati in timp real (de genul agresivitate). Altele nu. Dar toate sunt monitorizate real-time de traderi cu experienta, care pot lua decizia discretionara sa le opreasca atunci cand piata nu e potrivita pt ele (cum a fost la Flash Crash-ul din 6 Mai 2010).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.