Sari la conținut

Discutii Generale


Postări Recomandate

Am citit si eu asta pe undeva si mai ales, tranzactii cu armament, tot datorita anonimitatii. 

Ma gandeam vizavi de Bit daca e bine sau nu ca lucrurile sa fie reglementate. Eu cred ca trebuie. Bit acum este specula. Cand se va ajunge la un verdict, ca e varza sau ca devine regularizat, cred ca se va duce si anonimitatea si cu ea si posibilitatea de a minerii fara sa dai un comision maricel si tot asa. Pana la urma, nici internetul nu o sa ramana asa liber cum il stim dupa cum se discuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I Still Believe in Bitcoin

 

he collapse of Mt. Gox -- and the evident disappearance of perhaps 6 percent of the world's supply of the virtual currency -- hasn’t put me off at all. 

 

 

http://www.bloombergview.com/articles/2014-02-27/i-still-believe-in-bitcoin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur si eu clubului fundamental, ca de 2 samptamani folosind analiza fundamentala am avut un succes mult mai mare decat folosind analiza tehnica si chestii similare in ultimele 2 ani :)

 

Prima mea idee este piata imobiliara de pretutindeni.Acum cateva saptamani sa anuntat ca preturile apartamentelor e din nou in crestere in UK, ia acum incepe si in USA

 

http://www.investing.com/news/forex-news/dollar-gains-on-coattails-of-solid-u.s.-home-sales-report-268946

 

Desigur era doar un home sales report micut, si pretul imediat sa inversat, dar fiindca EUR/USD ul e in uptrend de la inceputul lunii e posibil ca inversiunea sa fie aproape.

 

Eu cred ca va veni o peroada ranging pe EUR/USD urmat de o posibila inversiune, mai ales ca USDX-ul arata deja semne de ranging ,iar indiciile DOW , NQ si S&P 500 au crescut in ultimele zile, insemnand ca investitorii sunt bullish pentru economia USA-ului.

 

post-7281-0-06900000-1393540965_thumb.png

 

Ce credeti?

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retailu este extraordinar de short EUR/USD. Nu tin minte sa fi vazut asa niste nr pana acum. Probabil vb de o pozitie agregat de 1-20 mld. Stim care e volumul zilnic de la retail (>3 mld/zi pe EUR/USD doar la FXCM), dar nu stiu cum sa estimez cat ramane open din el si cat e short-term trades.

 

Cred ca se duce la 1.42 (pe Weekly se vede presiune pe 1.39). Dar nu voi paria acum pe asta. Prefer sa intru short pe la 1.42-1.45, daca ajungem acolo, si evident dupa o reevaluare in acel moment.

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/open-position-ratios

http://www.dailyfx.com/technical_analysis/sentiment?technicalSentiment=EUR/USD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retailu este extraordinar de short EUR/USD. Nu tin minte sa fi vazut asa niste nr pana acum. Probabil vb de o pozitie agregat de 1-20 mld. Stim care e volumul zilnic de la retail (>3 mld/zi pe EUR/USD doar la FXCM), dar nu stiu cum sa estimez cat ramane open din el si cat e short-term trades.

 

Cred ca se duce la 1.42 (pe Weekly se vede presiune pe 1.39). Dar nu voi paria acum pe asta. Prefer sa intru short pe la 1.42-1.45, daca ajungem acolo, si evident dupa o reevaluare in acel moment.

 

http://fxtrade.oanda.com/analysis/open-position-ratios

http://www.dailyfx.com/technical_analysis/sentiment?technicalSentiment=EUR/USD

 

Nu-ti face griji de retaileri, daca totul merge bine rechinii se vor alatura pe partea SELL, ca buyeri sunt deja epuizati, uprtrendul durasera mult prea mult si e timpul pentru reversiune sau macar un retracement mai mare, deci pariul meu e pe short.

 

Pana si aurul e overbought, nu mai sunt buyeri deocamdata, deci e logic ca hedge fundurile sa se alature BEAR-ilor pe EUR/USD. (aur short = dolar long = euro short)

 

http://www.investing.com/traders/sentiment-outlook

 

Toti retaileri sunt pe partea SELL insa comerciantii si hedge-fundurile inca nu sunt.

 

Comerciantii si hedgerii vor ramane BUY orice ar fi ca ei nu au ca scop profitul ci doar prezervarea capitatului in volatilitate.

 

Insa investitorii si fondurile daca simt mirosul BEAR-ilor, isi inchid pozitiile BUY,pe care leau deschis la inceputul lunii, cu takeprofit incet si in volumuri mici sa nu piarda din cauza reversiunii bruste pretului, care se va manifesta ca o perioada RANGING pe grafic.

 

Iar apoi dupa ce toate pozitile sunt inchise in secret, cei care au ramas in urma intra in panica ca nu au inchis pozitiile cand trebuia, iar acum sunt BUY pe o piata BEARISH.

 

In acest moment rechinii ataca, hedgefund-urile intra SHORT iar cei care au fost inceti vor compune lichiditatea pentru BEAR-ii.

 

Cam asa arata microstructura reversiunii, dar motivul de baza tot era evenimentul fundamental, si nu analiza tehnica :)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se duce la 1.42 (pe Weekly se vede presiune pe 1.39). Dar nu voi paria acum pe asta. Prefer sa intru short pe la 1.42-1.45, daca ajungem acolo, si evident dupa o reevaluare in acel moment.

Pe termen lung cine stie pana cand pretul ajunge la 1.42, poate ii mai trebuie cateva luni, dar traderul (SHORT) de care ziceam eu e pe H4  ar dura 1 maxim 2 saptamani incepand de acum, si se vede clar trendul crescator a dolarului fata de euro, estimez un winrate de 70-80% pe acest trade.

 

Singurul lucru care poate sabota planul e QE3 a FED-ului, care depreciaza dolarul de mult timp, insa in 2014 si ECB-ul a inceput o runda de QE, care pe termen lung probabil ca e mai favorabil pentru EUR dar pe termen scurt cine stie.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ceva ce am invatat in 5 ani de forex, e ca EUR/USD e extrem de tranding. Si acum trendul pare sa fie up, cu target-ul in zona lui 1.42-1.45.

 

Daca tu simti ca poti intra pe termen scurt short, fair enough. Eu nu am o convingere ferma in acest moment, plus ca am alte trade-uri active care imi ocupa capitalul.

 

Eu ziceam de retail, pt ca e un grup de "weak hands", cu stop-uri aproape de piata. Si cu volum suficient cat sa conteze. Eu cred ca buyerii vor impinge in continuare piata in sus, pt a mai mulge retailu.

 

Uite aici un video dragut, in care un trader bancar vb clar de pozitionarea retailului pe USD/JPY si de localizarea probabila a stopurilor lor in piata. E de la Saxo, deci cineva ar putea comenta ca e o banca specializata pe trading retail, dar eu nu cred ca sunt singurii care sunt atenti la retail.

 

Dar nu inteleg cum poti sa-i bagi pe toti comerciantii si hedgerii in aceiasi galeata. Unii sunt in EU, alti in State. Unii trebuie sa faca hedge la EUR, altii la USD. Deci automat unii vor fi long, altii short. Avand in vedere ca in ultimii 5 ani EUR/USD a fluctuat in jurul lui 1.3, probabil ca net-ul lor acum e long, cum ziceai si tu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La o piata atat de mare cum sa credem ca o banca poate face ceva sa ia stopurile?. Sa fim seriosi, asta cu retailul e c am trasa de par. Tre sa fie un cluster prea mare ca sa merite ca o banca sa bage zeci de milioane ca se miste piata 20 de pips si nu stiu daca merita. Trebuie intrebat pe cineva care chiar stie. 

 

Directia se ia de la Centrale, iar retailul habar nu are in 90% de fundament. Toti stau pe Tehnic si de aici vine si proportia asta cu cei care castiga/pierd. Nu ma refer aici la automatizari pe paternuri ci la cei care se intreaba de ce pica sau urca si mai si cred ca au ceva cu ei, ca le fura stopurile. Da, se fura stopurile acolo unde se stie ca sunt, alea care sunt in piata. Suntem noi in piata cu ordinele? Nu. 

 

Nu s-a schimbat absolut nimic in politica FED. Ceea ce se stia ca va face, chiar face adica : luna de luna este atenta la detalii. Orice nu e in directia stabilita, o sa intervina. 

 

Ce inseamna asta: pai uitati-va pe uicli si mantli la Eur sau la indexul Dolarului, are el, Dolarul, trend Up cumva, sau sunt eu chior?

 

Cum sa te decizi sa o dai la vale cu ceva fara un semn, doar asa ca "ti se pare ca e prea mult" dar uita-te pe S&P, uita-te la AUD-NZD. Acolo nu e prea mult? si uite ca nu e. Nu tine de asta treaba cu schimarea trendului... ca ni se pare noua ochiometric ca e prea mult. 

 

Deci, suntem dupa criza. Anul asta e primul de dupa asa cum zicea si ieri de la ECB. Ce inseamna asta? Revenim incet, dar revenim la normal si care e normalul: dolar jos, riscante sus. Nu toate ca depinde, dar Eur are sanse dar cele mai mari le are Lira. Aud c-am nu, poate NZD sa urce, CAD ca e bine. 

 

Desigur ca oricand, in orice luna se poate intampla ceva, sa avem o schimbare. De aia trebuie urmarit lunar ce zic astia de la Centrale. Si ca orice revenire nu se face cu forta, clar ca o luam incet, adica pare a range. Dar nu stam in piata 6 luni, nu? 

 

 

Ar mai fi un risc de deflatie in UE care se simte chiar si la noi ceea ce face ECB sa intervina exact ca FED. Asta aflam saptamana viitoare, Joi. Dar daca pica Eur, restul nu pot urca prea tare singure.

 

De saptamana asta sunt long la lira si n-as vrea sa mai ies pana la 1.80 :D

Asta inseamna ca si restul sa urce. Vedem.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ceva ce am invatat in 5 ani de forex, e ca EUR/USD e extrem de tranding. Si acum trendul pare sa fie up, cu target-ul in zona lui 1.42-1.45.

 

Daca tu simti ca poti intra pe termen scurt short, fair enough. Eu nu am o convingere ferma in acest moment, plus ca am alte trade-uri active care imi ocupa capitalul.

 

Eu ziceam de retail, pt ca e un grup de "weak hands", cu stop-uri aproape de piata. Si cu volum suficient cat sa conteze. Eu cred ca buyerii vor impinge in continuare piata in sus, pt a mai mulge retailu.

 

Uite aici un video dragut, in care un trader bancar vb clar de pozitionarea retailului pe USD/JPY si de localizarea probabila a stopurilor lor in piata. E de la Saxo, deci cineva ar putea comenta ca e o banca specializata pe trading retail, dar eu nu cred ca sunt singurii care sunt atenti la retail.

 

Dar nu inteleg cum poti sa-i bagi pe toti comerciantii si hedgerii in aceiasi galeata. Unii sunt in EU, alti in State. Unii trebuie sa faca hedge la EUR, altii la USD. Deci automat unii vor fi long, altii short. Avand in vedere ca in ultimii 5 ani EUR/USD a fluctuat in jurul lui 1.3, probabil ca net-ul lor acum e long, cum ziceai si tu.

 

Trendul e doar din cauza lichiditatii.Dupa observatiile mele lichiditatea e invers proportionala cu volatilitatea, deci simplificand inseamna ca nu inseamna nimic, o piata volatila non-lichida ajunge mai repede la nivelurile stabilite de legea cererii si ofertei, pentru ca nu are atatea obstacole in cale, iar o piata non-volatila dar lichida mai incet.

 

Insa targetul ramane aceeasi, ca pretul se duce unde rechinii vor sa o duca, si tinand cont ca toate stirile arata ca dolarul se apreciaza (ma rog pe termen scurt, ca pe termen lung mai avem probleme: alegerile prezidentiale din noembie din USA ,QE3,business confidence scazut,si alte evenimente).

 

Iar daca toate stirile arata ca dolarul se apreciaza, asta le da idei bune investitorilor actualizate sa-si modifice planurile.Dupa parerea mea sentimentul traderului are un efect mai mare pe pret decat stirea insine, ca conteaza numai parerea traderului despre stire si nu rezultatul stirii.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu inteleg cum poti sa-i bagi pe toti comerciantii si hedgerii in aceiasi galeata. Unii sunt in EU, alti in State. Unii trebuie sa faca hedge la EUR, altii la USD. Deci automat unii vor fi long, altii short. Avand in vedere ca in ultimii 5 ani EUR/USD a fluctuat in jurul lui 1.3, probabil ca net-ul lor acum e long, cum ziceai si tu.

 

Hedgeri se anuleaza intre ele ca ei nu modifica SUPPLY -DEMAND-ul, e vorba despre fondurile si traderii din institutii, EUR/USD e mult pre overbought ca sa se duca mai sus, e mai aproape de all-time high decat all time low, pur si simplu nu mai sunt buyeri, pretul trebuie sa se inverseaza.

 

Nu mai exista EUR pe planeta sa-i cumperi, numai daca ECB-ul mai printeaza cativa.

 

Acum totul depinde de QE, daca bancile centrale decid ca mai pompeaza banutei cu miliardele pe piata astai altceva, dar intro perioada mai scurta 1-2 saptamani, nu cred ca QE-ul va distruge ceva din echilibrul deja stabilit de SUPPLY & DEMAND

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.