Sari la conținut

Discutii Generale


Postări Recomandate

Nenea Proximus, tot ce caut eu sunt miscarile astea "bruste". Ele arata dpmdv directia. Uita-te mai atent pe istoric si ai sa vezi ca am dreptate. Cauta sa intri in directia miscarilor astora bruste si o sa castigi.

Nu ma dau mare dar nici rau nu-mi e. Un secret. Cu cat se misca mai repede si mai mult, cu atat e mai adevarata directia. Asteapta retragerea la ratie fibo si intra intre 0.4 si 0.6% din miscarea "brusca", adica 0.382 si 0.618 ca sa fiu mai clar.

Si mai e ceva, niciodata nu sti cand e gata miscarea asta "brusca" asa ca mai bine intra in directia ei. Asta e la Euro, nu la toate e asa, Lira difera, nu mult dar ratiile sunt altele.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Proximus, tot ce caut eu sunt miscarile astea "bruste". Ele arata dpmdv directia. Uita-te mai atent pe istoric si ai sa vezi ca am dreptate. Cauta sa intri in directia miscarilor astora bruste si o sa castigi.

Nu ma dau mare dar nici rau nu-mi e. Un secret. Cu cat se misca mai repede si mai mult, cu atat e mai adevarata directia. Asteapta retragerea la ratie fibo si intra intre 0.4 si 0.6% din miscarea "brusca", adica 0.382 si 0.618 ca sa fiu mai clar.

Si mai e ceva, niciodata nu sti cand e gata miscarea asta "brusca" asa ca mai bine intra in directia ei. Asta e la Euro, nu la toate e asa, Lira difera, nu mult dar ratiile sunt altele.

I dont think so, e exact invers, eu astept retragerea, ca miscarea brusca nu poate fi sustinut penttru mult timp, retragerea e iminenta.

 

Uite un exemplu foarte interesant care sa intamplat azi pe GBPUSD

 

post-7281-0-22117900-1393624091_thumb.png

 

Daca as fi intrat LONG atunci as fi belito, e cea mai mare greseala sa intri LONG pe o situatie deja overbought.

 

Numai un SHORT pe retragere este o optiune viabila :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu acolo arati finalul zilei. Ieri a inceput miscarea si azi s-a terminat, pentru ca e vineri, 28 feb, ultima zi din luna, s-a terminat pentru acum, dar de Luni tot la deal. 

 

Dupa cum vezi, am prins ieri intrarea pe miscarea "brusca" asa cum zici tu si nu am inchis pentru ca "stiam" ca nu se va opri. Chiar ma asteptam la mai mult dar e bine si atat. Pe mantli si uicli chiar e nivel tare de batut.

Deci, miscarea rapida e directia atata timp cat "te obisnuiesti" cu ea. Nu e chiar asa simplu. Nu toate sunt ce spun eu. Doar unele, si alea sunt generate de acele stiri date de Centrale. Daca te uiti pe stiri ai sa vezi ca ieri au vorbit de la FED. Acolo a si fost miscarea care va duce sus Lira. 

Dar lira nu de aia se duce sus ci pentru ca are fundament beton pentru urmatoarele 3 6 luni. E mai mult de zis, nu intru in detalii.

 

Si sa nu uitam ca defapt a cazut Dolarul.

 

Intrarea o aveai azi-dimineata la 9 sau dupa retragere la 3 fix si la 5 fix ora Ro. Pe aia de la 5 fix am prins o , pe aia de la 3 fix am ratat o.

 

Astea sunt pe real si sunt de azi dar altfel de cum vezi tu. 

http://charts.mql5.com/4/38/gbpusd-m5-admiral-markets-as.png

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate intrarile sunt Manual si pe baza de fundament si tehnic combinat.

 

Nivelele orizontale sunt luate de pe mantli si au fost target la intrarile de ieri si azi.

 

http://charts.mql5.com/4/38/gbpusd-m5-admiral-markets-as-2.png

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Legat de volum si traderi, brokerii americani sunt obligati sa raporteze la NFA anumite date. Forex magnates posteaza in fiecare trimestru cifrele. Situatia pe Q4 2013 se gaseste AICI. A se observa ca toti brokerii per total au aproape 100K clienti si ca majoritatea sunt la 4 brokeri mai mari (IB, FXCM, OANDA, Gain Capital).

 

BIS - Bank for International Statements - publica deasemenea rapoarte legate de FX din cand in cand. Datele BIS sunt dupa parerea mea cele mai credibile. Vedeti AICI pentru ultimul lor raport FX publicat in decembrie 2013. Dati scroll in jos mult de tot - pagina 13 in pdf - si o sa gasiti si un cadran intitulat Retail trading in the FX market.

 

Dupa cifrele BIS adunate in 2013 volumul retail spot e 3.8% din total (nu sunt luate in calcul ordinele imperecheate inhouse). E interesant de vazut si ca japonezii tranzactioneaza retail cel mai mult. Forex magnates au rulat si ei un studiu pe la brokerii retail acum vreo doi ani si lor le-a iesit 6% din total (au adunat insa si ordinele imperecheate inhouse). Tinand cont ca de atunci volumul total a crescut cu 35% iar volumul traderilor retail cumva ma indoiesc ca a tinut pasul procentul retail de astazi probabil ca e undeva la 4-6%.

 

Ma indoiesc deci ca vanatorile de stop-uri se fac tinand in mod special retailul in minte ori ca graficele alea gen community outlook de pe la myfxbook ori oanda ofera informatie utila prea multa. Trebuie insa testat (cu cifre, nu cu anecdote).

 

Exemplul ala de pe stirea de astazi chiar nu il vad ca un stop hunting. Am avut informatie noua si pretul s-a mutat la un nou nivel de echilibru. Daca era un stop hunting simplu piata s-ar fi mutat cu o ora (sau 5, sau 7) inainte si nu tocmai la stire. Si dupa ce s-ar fi mutat si-ar fi inghitit stop-urile pretul ar fi cazut repede la loc.

 

Vanatorile se fac cel mai bine cand piata e calma si nu sunt evenimente. In momente de acest gen daca ai informatii ca sunt ordine, sa zicem short (stopuri pentru longuri) la un nivel, te apuci si dai sell pana cand muti piata acolo unde-s stopurile. Odata ajuns acolo te incarci in directia opusa cat poti de tare (adica dai long). Le iei fraierlor lichiditatea de pe stopuri si te scoti per total cu un pret mult mai bun decat daca ai fi dat long de la bun inceput.

 

Dupa hunt, piata apoi urca inapoi unde era pentru ca asa cum ziceam la inceput nefiind evenimente pur si simplu nu sunt motive ca pretul sa se miste intr-o directie sau alta. Orice miscare e o anomalie care este corectata. Daca te apuci si dai sell ca boul ca sa misti piata cineva care e in the know va fi mai mult decat bucuros sa iti ia lichiditatea la preturi mai ieftine. Daca nu sunt altii boi acolo care dupa tine sa dea short (stopuri or otherwise) si pe banii carora sa te acoperi vei in final fi mancat de rechini. Daca piata nu e de acord cu miscarea care tu o fortezi vei fi curatat. 

 

La stiri pretul sare tare de tot intocmai pentru ca foarte multi sunt de acord cu miscarea care ar trebui sa se formeze si se creeaza un dezechilibru. Apar mai multi buyeri decat selleri si piata creste. Stiu, multi va uitati la graficele alea myfxbook unde vedeti cum pretul creste desi multi sunt short, ori ati citit postarea aia faimoasa a lui tradelover si acum aveti impresia bancile controleaza pretul si nu piata si ca daca sunt mai multi buyeri decat selleri la un nivel pretul scade, dar va promit ca nu e asa. Supply & Demand chiar works. Ce se intampla dupa stiri e ca pretul stagneaza in anumite zone. Ori buyerii nu mai sunt atrasi ori se gaseste destula lichiditate incat toti care vor sa cumpere au de la cine si pretul practic se blocheaza. Cam asta s-a intamplat astazi. Piata a inghitit stop-urile si apoi pretul a stagnat. Buyerii si-au luat lichiditatea de pe stop-uri si aia e. Ce e mai departe, mister.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice miscare e o anomalie care este corectata. Daca te apuci si dai sell ca boul ca sa misti piata cineva care e in the know va fi mai mult decat bucuros sa iti ia lichiditatea la preturi mai ieftine. Daca nu sunt altii boi acolo care dupa tine sa dea short (stopuri or otherwise) si pe banii carora sa te acoperi vei in final fi mancat de rechini. Daca piata nu e de acord cu miscarea care tu o fortezi vei fi curatat. 

 

Nu e intotdeauna asa. Dau un singur exemplu: Amaranth si natural gas. Piata a impins pretul departe de orice sens economic, pana a luat stopurile. Apoi pretul a revenit la normal. Cine a incercat sa aduca pretul la normal inainte ca stopurile sa fie luate, si-a luato si el. Chiar daca preturile nu aveau sens, nu puteai intra contra lor, pentru ca piata era in alta logica atunci. A mirosit sange, si a marsat.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Amaranth_Advisors

 

Povestea pe scurt: firma asta a intrat intr-un spread pe natural gas futures, si a ajuns sa aiba o pozitie enorma. Piata a aflat, si a inceput pe de o parte sa faca front-run la monthly roll, pe de alta parte sa impinga leg-urile in sens invers, pozitia a intrat pe loss din ce in ce mai mult, pana firma a dat faliment (loss $6 mld) si a vandut pozitia la JP Morgan. JPM era prea mare ca sa mai fie impinsa de piata, si avea resurse sa mentina pozitia. Si atunci situatia a revenit rapid la normal.

 

 

Amaranth had exercised its muscle in the market when they were up, and now the tables were turned, and the market was exercising its muscle against them.

 

...

 

People started to smell blood and pushed the market against them.

 

...

 

Plenty of people knew [Amaranth] had this position, and anyone trading on the other side said: 'If we knock the price down and force them to sell, we [can] profit from the short sell,"' explains a manager of a large fund of hedge funds. Short-selling is a bet that the price of an asset will fall. "This," he says, "is what the world does to each other all day long in the futures business."

 

...

 

"You're overleveraged, everyone knows it, and they move against you,"

 

 

 

Intradevar, EUR/USD e alta poveste decat nat gas. O observatie: EUR/USD tot fluctueaza de 5 ani intre 1.2 si 1.5. Blocurile economice EU si USA sunt relativ similare, si au legaturi stranse. Ceea ce implica un anumit echilibru, deci e normal pt curs sa fie relativ constant (~1.3). Fluctuatiile in jurul acestui echilibru eu le vad ca forte din piata care imping pretul fie intr-o directie, fie in alta, pana incepe sa tipe ECB-ul sau Fed-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, aici sunt de acord. Sunt forte care decid acolo unde trebuie ca pretul sa tina o directie sau sa se mentina intr o linie. Cursul asa zis liber, nu e chiar asa de liber cum credem. Mai cred ca exista un "sistem" universal de a vedea piata si relativ usor de inteles in asa fel incat, ca esti la Tokyo sau la Vienna, toti inteleg acelasi lucru, adica datorita anumitor "semne" se stie care e directia ce se "doreste" si mai toti se conformeaza. Mai rau e pentru cei care "nu inteleg". Nu zic ca am prins smenul dar ma straduiesc.

 

@proximus

 

Propunerea mea e sa iti revezi modul in care "vezi" piata. Daca nu-ti faci lectiile, nu prea ai sanse.

In primul rand uita de ideea ca cineva are ceva cu tine sau cu noi. Uita de ce-ti ofera un broker ca si informatie si ma refer la Oanda ca un exempllu. Ce-ti da tie acolo? Sentimentul cui?, a trei speriati cu cateva sute de parai care au aflat si ei de forex si dau din maus pe medii mobile sau mai stiu eu ce? aia e analiza?

 

Tine minte: un broker castiga daca tu pierzi!

 

Adica, banii tai raman la el, nu se duc in asa zisa piata forex, efectiv raman in contul lui deci vine intrebarea logica: de ce oare ti-ar da Oanda informatii relevante si profitabile? ar mai face ei profit daca media celor care au cont la ei ar face profit? sa nu-mi spui ca ei castiga din spread ca ma apuc de bautura si nu ma mai las. 

 

Pune-te in pielea unui broker.

 

Sa zicem ca tu esti smecher, ai bani multi si cineva iti propune care se "pricepe" sa faci o firma de brokeraj forex. De unde vine profitul o sa intrebi, din conturile celor care pierd mai ales si din spread. Cu cat mai multi fraieri cu atat mai mare profitul. Si hai sa le dam si informatii care sa ii "ajute" adica statistica noastra, cu ce fac traderii, cum se pozitioneaza. Ha ha, zice Oanda, toti se uita la graficele alea cu ce fac altii si ... i-am prins. 

 

Daca faci macar atat e un castig. Recunosc ca si eu am trecut prin asta, dar autodidact, nu m-am ratacit in prostii, mi-am pus mereu intrebari, de ce urca, de ce retailul pierde, ce citeste retailul si ce citeste banca si mai ales, am incercat sa ma pun mereu in pielea lui Ben sau a lui M Draghi. Ce ar face si ce ar zice daca nivelul Eur e undeva. 

 

Pe urma, fa-ti temele. Am vazut ca nu aveai habar unde s-a dus Lira azi, de ce s-a corectat acolo asa si ca nu stiai ca e final de luna si tot asa.

Detalii pe care orice trader trebuie sa le viseze, final de luna, nivele mari orizontale, ce spun bancile care detin valutele, in ce pozitie este azi valuta in functie de restul zilelor, care e ritmul Londrei si care e diferenta intre Londra si NY si de ce se misca diferit.

 

Lucruri de baza pentru cineva care chiar vrea sa castige. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici primul pas/ E un site forexlive.com Pe vremuri era mai bun dar ce conteaza la el a ramas inca adica da in fiecare dimineata pendingurile pe majore, alea care conteaza, adica alea ce sunt "grele" . 

 

Mai jos, sunt pozitiile date pentru Joi, 27 Feb pe Lira. Cele boldate e logic ca sunt mai grele. 

 

Currently also on session lows at 1.6637

Sellers   1.6675 1.6690 1.6700 1.6720 1.6740 1.6750 (stops above) 1.6775 1.6785 1.6800 1.6825

Buyers  1.6625 1.6610 1.6600 1.6580 (stops below) 1.6565 1.6550 (stops below)

 

Vineri, 28 feb:

 

Currently sticking around 1.6735 after the earlier surge..

Sellers   1.6750 (stops above) 1.6775 1.6785 1.6800 1.6825

Buyers  1.6725 1.6710 1.6695 1.6675 1.6650 1.6620 1.6610 1.6600 1.6580 (stops below)

 

Compara datele astea cu reactia lirei de joi si vineri si deja cred ca o sa ai alta idee despre "de ce sare brusc si de ce se intoarce".

 

Restul informatiilor de acolo nu prea conteaza dar e bine si atat. Deci daca vrei sa-ti faci intradevar o idee cum stam in piata reala, nu retail, dimineata ia-ti informatia asta. Deja ai imagine. Unde sunt Big Shark ca sa zic asa, caci sunt in ambele directii dar daca sti unde nu o sa ti se mai para ca cineva fura stopuri. Ai sa vezi ca miscarile astea care par asa sunt cu oprire chiar acolo unde e bataie, unde sunt adunate sume mai mari in asteptarea pretului.

Acum cativa ani am avut abonament la un site de news care dadeau si ei informatii cu pendigurile din piata si am comparat informatia cu astia de la forexlive si era aceeasi numai ca la cei din urma o iei gratis. Asa ca, n strica sa vezi unde sunt sumele si sa markezi pe chart acele locuri iar daca pretul ajunge acolo sa iti faci o impresie, daca pretul reactioneaza sau nu in zona respectia sau nu si daca te ajuta mai mult ca informatia data de un broker. 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate intrarile sunt Manual si pe baza de fundament si tehnic combinat.

 

Nivelele orizontale sunt luate de pe mantli si au fost target la intrarile de ieri si azi.

 

http://charts.mql5.com/4/38/gbpusd-m5-admiral-markets-as-2.png

 

Ok asta a fost o exceptie, desigur daca se petrece un eveniment important in momentul tradingului atunci e mai bine daca te duci in directia respectiva, dar asta tot nu inseamna sa pun un long pe o pozitie overbought.

 

Eventual poti astepta pana cand un retracement apare si numai dupa ce se sfarseste dai BUY, ca daca intri buy cand piata e overbought chiar si daca stii ca dupa retracement piata se va intoarce 100%, e posibil ca retracementul sa-ti sparga jos suportul ca un fakeout lovind stopul tau.

 

Dupa parerea mea e mai bine sa intri long dupa retracement, iar cand nu e nici o stire actuala, atunci "fade the move" , dai short dupa spike cum fac baietii de la hedge funduri :)

 

Mai am o intrebare OFFTOPIC, cum faci sa iti apara cercurile alea cu sageti in ele,care arata pretul de intrare, si sa le conecteze cu pretul de iesire cu o linie punctata albastra?

Ce ai setat sa iti apara asa pe chart, ca eu dupa ce bag un trade nu mai e marcat entry-ul ?

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@proximus

 

Propunerea mea e sa iti revezi modul in care "vezi" piata. Daca nu-ti faci lectiile, nu prea ai sanse.

In primul rand uita de ideea ca cineva are ceva cu tine sau cu noi. Uita de ce-ti ofera un broker ca si informatie si ma refer la Oanda ca un exempllu. Ce-ti da tie acolo? Sentimentul cui?, a trei speriati cu cateva sute de parai care au aflat si ei de forex si dau din maus pe medii mobile sau mai stiu eu ce? aia e analiza?

 

Da ai dreptate aici, sentiment outlookurile alea de pe myfxbook sau de pe investing.com, nu sunt prea bune.

De aia ma uit din cand in cand la raportul COT unde se vede mai bine sentimentul pe W1 sau MN1.

Dar pe short term deobicei ma uit la analize daily de pe investing sau babypips, si mai citesc stirile zilei de acolo + ma uit la calendarele economice.

 

Pentru mine cam asta inseamna analiza fundamentala, si apoi incerc sa gasesc un pattern pe grafic care seamana cu informatiile obtinute de pe acele siteuri.

 

Un spike mic poate fi cauzat doar de niste stop-hunturi, dar un spike mare trebuie sa aiba ceva fundamentale in spate, altfel nu ai de unde sa gasesti lichiditate pentru a misca pretul atat de mult.

 

 

Adica, banii tai raman la el, nu se duc in asa zisa piata forex, efectiv raman in contul lui deci vine intrebarea logica: de ce oare ti-ar da Oanda informatii relevante si profitabile? ar mai face ei profit daca media celor care au cont la ei ar face profit? sa nu-mi spui ca ei castiga din spread ca ma apuc de bautura si nu ma mai las. 

 

Oanda e market maker, e normal sa castige din pierderile retailului (ca numai retailerii fac trading la ei asta inseamna ca oanda are un avantaj imens fata de ei).

 

Dealing desk-ul lor pune ordinele dupa informatii L2 sau L3 paralel cu hedgefundul, pe cand retailul fraier ia ordinul dupa L0 si niste MA CROSS-uri amarate :))

 

E normal ca Oanda sa aiba asul in maneca, si daca nu ii convine ceva, mai are o optinune de rezerva, spreadul, daca toti retailerii sunt contra lui, el va mari spreadul pana la cer astfel sa nu cumva sa iasa pe minus.

 

 

Pe urma, fa-ti temele. Am vazut ca nu aveai habar unde s-a dus Lira azi, de ce s-a corectat acolo asa si ca nu stiai ca e final de luna si tot asa.

 

Am uitat sa ma uit la fundamentale, si oricum nu am intrat in acel trade, era doar un exemplu.Imi plac mai mult perechile cu volatilitate uriasa,acolo e foarte usor sa ghicesti stop-hunturile in avans, GBP/USD-ul nu e pe gustul meu, :P

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.