Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Blogul zilei, analiza zilei.

• Please log in to reply
94 replies to this topic

#1 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 08 August 2012 - 08:19 AM

Buna dimineata. Nu stiu daca acest topic este potrivit pentru aceasta sectiune a forumului. Daca nu, rog administratorul sa-l puna intr-o alta sectiune.
Aici am sa pun, cat de des pot, eventual zilnic, cate o analiza interesanta sau un blog interesant, descoperite de mine pe internet.
Am sa incep cu un link catre un blog unde se face o analiza pe EURUSD si care mi se pare foarte interesanta:

http://harmonicstube...-butterfly.html

Linkul de mai sus se gaseste si la mine pe blog dar am decis sa deschid acest topic pentru a exista o anumita continuitate.

Toate cele bune!

L-am editat deoarece am mai gasit ceva interesant pentru astazi:

http://kep-it-simple....co.uk/2012/08/usd-signs-of-upcoming-recovery.html

Edited by ZEN, 08 August 2012 - 08:27 AM.

• -1

#2 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 24 August 2012 - 01:43 PM

ANALIZA ZILEI si a lunii.
In sfarsit am gasit o analiza tehnica decenta, care merita luata in considerare, cu privire la starea actuala si de fapt a EURUSD:

http://www.fxstreet....lab/2012/08/24/
  • -1

#3 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 28 August 2012 - 07:56 PM

Metoda simpla de tranzactionare. Una dintre cele mai simple si de nadejde metode de tranzactionare pe care o folosesc si eu o gasiti aici:
http://www.forex4noo...ading-strategy/

Metoda de tranzactionare de mai sus este foarte simpla, FOARTE LOGICA, usor de inteles si de aplicat. Eu o folosesc mai mult pe H4 dar am folosit-o cu rezultate foarte bune si pe daily TF, cu rezultate fff bune. Mai rar o folosesc si pe H1.

Edited by ZEN, 29 August 2012 - 08:54 AM.

• -2

#4 mql4you

mql4you

Forexist activ

• Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 123 posts

Posted 28 August 2012 - 08:11 PM

ZEN,
Ai putea sa pui si tu contul real pe monitorizare asa cum e la mine in myfxbook?
Myfxbook ofera o analiza foarte buna, si daca nu te deranjeaza as fi foarte interesat sa vad.
Datele personale, istoria, pozitiile deschise sau oricare alta informatie care doresti sa nu se vada o poti ascunde din setari. Ma intereseaza pur analiza, ca z-score, sharpe ratio, etc.
Mersi.

Edited by mql4you, 28 August 2012 - 08:36 PM.

• 0

#5 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 29 August 2012 - 11:19 AM

ZEN,
Ai putea sa pui si tu contul real pe monitorizare asa cum e la mine in myfxbook?
Myfxbook ofera o analiza foarte buna, si daca nu te deranjeaza as fi foarte interesat sa vad.
Datele personale, istoria, pozitiile deschise sau oricare alta informatie care doresti sa nu se vada o poti ascunde din setari. Ma intereseaza pur analiza, ca z-score, sharpe ratio, etc.
Mersi.

Am sa incerc dar nu promit nimic. Momentan managerizez un joint account si nu am permisiunea partenerului de a posta astfel de date. In curand voi deschide un nou cont cu un nou broker si probabil ca atunci, dupa o perioada de 3 luni, voi oferi public un statement.

Edited by ZEN, 29 August 2012 - 11:20 AM.

• -1

#6 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 29 August 2012 - 11:20 AM

EURUSD-long time frame:

http://gameofsimplet...sd-monthly.html
  • 0

#7 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 03 September 2012 - 07:09 AM

USDCAD. Se apropie de 0.9800 care este suport si nivel psihologic puternic. Intrati la cumparare si loviti greu. Riscul ca sa o dam in bara este aproape zero.
  • -1

#8 ZEN

ZEN

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 288 posts

• Tranzactionez din 2010

Posted 03 September 2012 - 06:11 PM

O analiza interesanta pe EURUSD:

http://www.dailyfx.c...and_Beyond.html
  • -1

#9 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 03 September 2012 - 06:54 PM

Uite alt scenariu: Daca cumva iese Grecia din Euro, unde crezi ca se duce Euro? Eu zic ca s-are la deal. Daca mai iese si Spania si Portugalia tot in sus se duce.
  • 1

#10 d3cimus

d3cimus

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 105 posts
  • Broker curent oanda
  • Strategie/tehnica folosita din toate cate putin:)

Posted 03 September 2012 - 08:33 PM

Uite alt scenariu: Daca cumva iese Grecia din Euro, unde crezi ca se duce Euro? Eu zic ca s-are la deal. Daca mai iese si Spania si Portugalia tot in sus se duce.

Pe termen scurt..... da, asa va fi. Pe termen mediu si lung se va duce la vale.
  • 1

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.