Sari la conținut

Blogul zilei, analiza zilei.


Postări Recomandate

Yep!!! Chiar acum, dupa afisarea NFP-ului, platforma Oanda, fxtrade, a inghetat. Grafica nu a mai functionat deloc. Am vorbit cu ei, au recunoscut problema, si-au cerut scuze si au zis ca deja se lucreaza la remedierea defectului. Se mai intampla.

 

EDIT: la 16;30 cand am reintrat functiona normal.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greseala. Cea mai mare greseala in forex este sa te iei dupa semnalele altuia si sa fii prea increzator in analizele facute de analistii de profesie.. O alta greseala, de neiertat, de dat asta, este sa nu pui SL si sa crezi ca piata iti va da dreptate. Ok, uneori piata iti da, alterori iti ia.

In dimineata asta, la "prima ora" as putea zice, am inchis un short pe GBPUSD cu un minus de 50 USD si un minus de 570 de pips. Intrasem cu un volum de 001 si pe parcurs am tot sperat ca GBP-ul sa se duca-n jos. Este clar, speranta nu este o strategie. Acum, dupa ce am iesit, bineinteles ca pretul o va lua in jos. Si asta nu este nimic. Mai am deschise si 3 pozitii short pe EURUSD la care deasemenea am un minus de aproape 500 pips. Le-am deschis la 1.2297, 1.2298 si 1.2302 cu volum de 001 si am tot asteptat, am tot asteptat, am zis ca eu sunt destept. Am sa astept un retracement din cauza ca perechea este in overbought teritory. De ce am inchis acum pozitiile? Deoarece, cel putin din punctul acesta pare ca GBP-ul se va duce in 1.61-1.63 si posibil ca si euro sa mai urce, mai intai la 1.30 apoi, cine stie, la 1.35 si chiar mai mult si este mai bine sa iau acum o pierdere de 200USD decat mai tarziu o pierdere mai mare. Pana la urma 200 USD nu este o suma mare si poate fi recuperata.

Deci, nu faceti ca mine si puneti neaparat un SL acolo ca mai bine luati o pierdere mica mai devreme decat una mai mare mai tarziu.

Cel mai greu in forex este sa ai incredere in propria judecata si sa ignori analizele facute de analistii de profesie. Cred ca este a 10-a oara cand imi spun ca nu ma mai iau dupa analizele altuia. Cum am de gand sa recuperez pierderea? Noroc ca am destul capital si margine si pot sa intru cu volum mai mare. Voi incerca sa scalpez si voi urmari sa prind pe h1 sau h4 cateva reversaluri. Cu un volum de 01 am nevoie de doar 200 pips ca sa recuperez pierderea.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie! Cazi in alta greseala! Ea se numeste revenge trade!

 

Stabileste-ti niste reguli clare de risk management, money management si risk/reward si repecta aceste reguli la sange. Marirea volumului pentru a recupera cat mai repede o pierdere este o greseala comuna tuturor traderilor. Cand esti intr-o pasa negativa micsorezi volumul , nu-l maresti!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

olciter, ai perfecta dreptate. Nu, nici nu incerc si nici nu ma gandesc la un revenge trade, ca sa zic asa. Stiu ce inseamna asta. Acum stau linistit in banca mea pana imi apare o oportunitate sa intru in piata. Am reguli de mm dar din pacate, la tranzactiile de mai sus, nu am pus SL ca am zis ca piata, mai ales pe euro, o ia in jos si uite ca a luat-o in sus. Ca regula de mm folosesc 001 lot pentru fiecare 100 USD din cont si in general un SL de 100 pips. Daca pastram regula cu SL-ul acum aveam doar o pierdere de 40 USD dar asa am luat una de 200 USD ca deja am inchis pozitiile.

Asta e. Azi este alta zi si incepe o alta saptamana. Sa vedem ce oportunitati apar. Asta este prima pierdere mai consistenta de anul asta. Pana sa deschid pozitiile astea reusisem sa fac 250% profit din scalping si reversal, incepand cu luna Martie. Oricum nu ma grabesc.

Multumesc pentru sfaturi!

 

Intru cu un EDIT. Ceea ce nu te omoara te face mai puternic. Important este sa ramai optimist, sa ai un tonus optimist si sa-ti pastrezi calmul, spun asta si pentru ceilalti traderi incepatori.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZEN =)) =)), imi place din ce in ce mai mult despre ce scrii si cum gandesti si eu gandeam acum patru, cinci ani la fel. Esti pe drumul cel bun.

 

cateva idei de bun simt ale unui mare trader.

http://www.wall-stre...conferinta.html

 

 

Dupa criza financiara, credeti ca pietele sunt un loc mai periculos pentru traderi?

 

 

Joe Ross: Periculos este un termen relativ. Asa cum spun si francezii "Pestele cuiva este otrava altcuiva". Crizele financiare de obicei produc piete foarte volatile. Este acest lucru rau? Nu este pentru cineva care stie sa fie un vanzator de optiuni. Pietele volatile aduc primele de optiuni la randamente de 2 - 3 cifre. Un trader trebuie sa stie cum sa tranzactioneze in toate tipurile de piete. Pentru majoritatea, in timpul unei crize financiare este mai bine sa stea deoparte. Dar pentru un trader experimentat, crizele financiare ofera oportunitati imense.

Un trader trebuie sa isi regandeasca strategiile oricand incepe sa piarda, nu doar dupa o criza financiara. Daca un trader castiga, nu are de ce sa isi regandeasca strategiile. Care ar fi rostul? O criza financiara nu este neaparat un lucru rau. De fapt, un trader perdant poate sa inceapa brusc sa castige in timpul si dupa o criza. Am vazut astfel de cazuri. Metoda traderului depindea foarte mult de "momentum-ul" pietei pentru a determina tranzactii profitabile. In mod normal, un astfel de "momentum" nu se gasea in piete suficient de des pentru a-i face trazactiile extrem de profitabile. Oricum, datorita crizei, "momentum-ul" pietei a crescut semnificativ, iar procentul de tranzactii castigatoare a urcat.

(Am intalnit odata un trader care credea ca piata era potrivnica. El credea ca brokerul era impotriva lui. Credea ca oamenii care creasera soft-ul de tranzactionare pe care il folosea ii urmareau tranzactiile si ca ii dadeau cotatii false. Cand l-am intalnit pe acest om deja pierduse 400.000 dolari. Sunt sigur ca a pierdut pana la urma tot ce avea. Cred ca sunteti de acord ca trebuia sa isi imbunatateasca trasaturile psihologice.) am pus in paranteza pentru ca foarte multi traderi cred ca munca asta e o mare conspiratie importiva lor, nici nu stiti cat de multi sunt si chiar aici printre noi! =))

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc flames. Consider ca am facut bine ceea ce am facut, inclusiv cu inchiderea pozitiilor acum, la o pierdere de doar 200 USD, pierdere care este suportabila, dupa orice standarde. Acum, daca asta este un forum si vrem sa aducem o oarecare contributie, trebuie sa scriem aici si ce greseli facem pentru ca sa invete si altii din greselile noastre. La tranzactiile de mai sus, greselile mele au fost doua, am tranzactionat bazandu-ma pe analiza altuia si nu am pus un SL rezonabil. Din punctul meu de vedere un SL rezonabil este unul de maxim 100 pips. In continuare am mai facut o greseala, de data asta una eminamente psihologica, am sperat si dupa cum am spus, speranta nu este o strategie.

Dupa cum am mai spus undeva si dupa cum stiu sigur lucrul asta, in viata, daca nu te nasti handicapat sau in vre-o Coree de Nord, singurul dusman sau prieten iti esti doar tu, doar de tine depinde succesul sau esecul.

Daca nu pierzi nu ai cum sa inveti, asta daca vrei sa fii trader.

Cam asta e. La treaba acum.

Deoarece am postat aici pierderea pe care am avut-o anul asta, de fapt singura pierdere, am sa postez aici si progresele facute pentru recuperarea ei. Recuperarea pierderii nu va devenii un un motiv in sine dar cand am sa castig inapoi 200 USD am sa va anunt. Deasemenea am sa incerc sa fac screen-printuri dupa tranzactii si am sa le pun aici, cu exceptia tranzactiilor scalp, pentru care nu voi avea timp de screen-printuri.

Acestea fiind zise, buna dimineata si o saptamana cat mai verde tuturor!

 

Fac un EDIT. Aproppos de Joe Ross, este ok tipul, tot respectul dar .....nu cred, cel putin in domeniul acesta, in experienta transmisa de la trader la trader. De ce? Pentru ca fiecare om, respectiv fiecare trader, are propria personalitate si psihologie, care nu-i permite sa invete in acest fel. Cred ca cel mai bun profesor este practica, intai pe demo si apoi, cu un cont mic, pe real. In timpul practicii inveti foarte multe despre tine insuti si in acest fel inveti sa-ti adaptezi psihismul si personalitatea acestui tip special de afacere. Ok, de la un trader experimentat vei invata eventual cateva reguli de bun simt dar ca sa tranzactionezi efectiv vei invata doar din propria experienta.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blogul si analiza zilei. Luati-va un creion si o bucata de hartie ca sa va notati nivelele de rezistenta si suport de la care puteti tranzactiona un reversal, bineinteles daca acolo apare un patern de revers:

 

http://www.forex4noobs.com/forex-blog/forex-analysis/eurusd-usdcad-price-action-analysis-week-of-09sep2012/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.