Sari la conținut

Pe termen lung, scalpingul este bun sau este rau ?


Postări Recomandate

"De la 112 la 12

De la 12 la 6 euro ( aici am inchis scarbit, pentru ca nu stiam in ce directie va fi gap-ul de luni dimineata )."

 

Probabil ai pierdut cu 2-3 tranzactii ce ai castigat cu 20 , asta pentru ca nu ai respectat SL

Eu am patru tipuri de SL in minte :

1. Primul swing - deseori il atinge dar bara nu are close clar sub/peste el, asa ca nu pun SL -ul acolo

2. Cand imi este clar ca am gresit ( aplic definitia trendului : HH LH HL LH LL)

3. Daca nu atinge TP dupa 4 bare (de 1 min, 5 min. etc. - in functie de graficul la care am facut analiza si intrarea)

4. SL la deschiderea comenzii , 20 pipsi pentru situatii catastrofice (intreruperea conexiunii la internet, sau alte situatii imprevizibile)

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e important sa citesti

http://forum.vamist....sers-anonymous/

nu mai stiu nimic de autorul acestui articol ... poate au altii informatii.

 

Oricum... in scalping, mai mult decat in orice alta metoda de trading, psihologia este esentiala.

Toti vorbesc despre asta, dar nu explica cu exemple, clar, la ce se refera...

Majoritatea renunta la scalping tocmai din aceasta cauza (as zice stres, incapacitatea de a urma planul initial, optimism nerealist, etc.).

 

Scalpingul are avantaje si dezavantaje.

Principalul avantaj este ca ai posibilitatea de a deschide mai multe comenzi si poti profita de leverage cu un risc mic (controlat)

Dezavantaje sunt mai multe:

De regula esti limitat la perechea cu cel mai mic spread (aici e marea problema - ce care ofera spred foarte mic, chiar zero, nu sunt suficient de credibili).

Trebuie sa urmaresti piata tot timpul (sau sa ai un program limitat de tranzactionare ( ex: 10-12 ; 15:30-18:00) , cand este volatilitate maxima.

Stresul urmaririi pretului sau asteptarea pozitiei corecte iti va afecta discernamantul.

Ignori semnalele pe TF-uri mai mari la alte perechi valutare ... profituri mai usor de obtinut, practic.

 

Concluzia mea (scalper impatimit), este ca scalpingul trebuie facut automat , in nici un caz urmarind TF-ul de 1 minut sau mai putin .

Merita sa iti faci un sistem si sa-l aplici cu un expert advisor.

 

Mql este accesibil (MetaTrader Code) si sunt servere care gazduiesc metatrader, exista brokeri care ofera inclusiv pentru platformele lor java, acces la api (application programming interface).

 

Oricum experienta dobandita in perioada de scalping este benefica , iti va forma reflexele necesare pentru decizii si in plus iti va atenua optimismul :).

Editat de dandesign
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scalpingul are avantaje si dezavantaje.

Principalul avantaj este ca ai multe posibilitati de a deschide mai multe comenzi si poti profita de leverage cu un risc mic (controlat)

Dezavantaje sunt mai multe...

 

Tocmai am mai descoperit un dezavantaj : penele de curent sau internet.

 

Azi am intrat cu 0,05 pe euro/dolar si cand ma pregateam sa pun SL, buf ... s-a stins calculatorul.

 

Dupa trei ore a venit curentul, am dechis si cand sa ma uit ... buf .. alta pana de curent.

 

Abia dupa alta ora am reusit sa vad ca pozitia mea era exact la nivelul pretului ( dupa ce fusese in profit cu 22 de pipsi ).

 

Morala ? Care puteti, cumparati-va si un laptop cu o conexiune wireless de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Impotriva penelor de curent, eu folosesc un laptop alimentat la reteaua de 220. In mod curent il folosesc fara baterie dar tin bateria incarcata si la indemana. Cand se ia curentul (foarte rar) conectez imediat bateria care-mi ofera o autonomie de 3 ore.

Pentru intreruperile de internet (foarte rar) folosesc un internet mobil de la vodafone.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic:

Nu recomand consumul de bauturi alcoolice in timpul pilotarii platformei forex.

Daca aveti un cont gros, cea mai buna protectie impotriva penelor de curent este un generator pe motorina dar dotat si cu pedale, pentru cazuri speciale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lipsit ceva timp de pe forum si acum am vazut topicul.

 

Tradingul in Forex, tradingul in general, este o lupta contra riscului. Nimic altceva. De asta avem testari pe trecut, de asta avem MM, de asta avem strategii si planuri de tranzactionare. Pentru ca numarul pipsilor castigati sa depaseasca pe cei pierduti. Un mare impediment in calea acestui lucru il reprezinta spreadul.

 

Spreadul este principalul impediment in calea profitului pentru un scalper. Mareste riscul.

 

Numarul mare de tranzactii mareste de asemenea riscul. Pentru ca e vorba de decizie, context, emotii, etc.

 

Lipsa unui MM este ucigatoare. Iti putea asigura un profit in conditiile unei diferente negative intre tranzactiile reusite si cele pierzatoare, acoperea din nepricepere si aleator.

 

Nu am calculat, dar scalpingul facut pe termen lung ofera probabilitatii sansa sa se manifeste, sa-si arate coltii. Sunt prea multe lucruri pe care noi, ca traderi, nu le controlam. Si daca mai iau in calcul si epuizarea nervoasa.... Sa-mi spuneti cum arata cineva dupa 2 ani de stat cu ochii in candele minim 8 ore pe zi. Oare ce viseaza noaptea acel om?

 

Brokerul tau va spune ca scalpingul e cea mai buna metoda. Pentru ca multe tranzactii ii aduc lui multe spreaduri.

 

Veti spune ca bancile traiesc din scalping. Asa este. Insa cu trading automat, care pot sa jur ca nu e facut in MT, cu modele matematice concepute..... nu de vacari si beneficiind de spreaduri la care noi nici nu visam. Nu mai vorbim de marimea conturilor.

 

E bun scalpingul pe termen lung? Raspunsul meu este urmatorul: daca crezi ca poti sa-l faci ultraprofesional, beneficiind de modele matematice, de spreaduri mici si automatizare cu backtestingurile aferente.... atunci da, scalingul e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.