Sari la conținut

Probabil cea mai simpla strategie! Profitabila? :)


Postări Recomandate

Foarte multi testeaza tot felul de experti, indicatori, combinatii de indicatori, sau strategii gasite pe internet, analiza tehnica, fundamentala, etc...

Dar, s-ar putea ca totul sa fie mult mai simplu...

Presupunem ca avem un impuls....

Intrebarea este daca aceasta miscare va avea sau nu inertie?!

Am scris un expert sa verific...

Rezultatele m-au uimit, fara optimizari, fara indicatori, cu SL&TP fix, expertul a aratat un profit foarte mare pe ultimii ani, pe orice TF (am testat doar eurusd)

TP cam 125 % din impuls, SL cam 75% din impuls.

Concluziile le puteti trage singuri....

post-6545-0-27413800-1344606024_thumb.gif

post-6545-0-83466700-1344606029_thumb.jpg

Editat de mql4you
  • Upvote 3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, care-i treaba? Care-i strategia?

Nu de alta, dar ma intereseaza deoarece ai zis ca merge bine pe orice TF, iar chestia asta nu prea o gasesti.

  • Upvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok.....si cum definesti acest impuls?

 

Magnific, il definesc ca fiind un impuls magnific...

Parca as scri despre nanotehnologii pe forumul ghicitoarelor de pe centura...

Daca nu tranzactionezi cumva cu zaruri in table sau in carti de tarot, ai in fata un grafic cu 2 dimensiuni...

  • Upvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca ghicitoarele alea, dat fiind faptul ca au un numar limitat de carti, au sanse sa defineasca o strategie mai bine decat ai facut-o tu adineauri :)

 

Ma rog, asta daca nu cumva ai vrut doar sa postezi reportul. Atunci te inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg daca tu esti interesat doar de polemici sau de strategii...

Impuls e cuvant romanesc, exista dictioanare, wiki, google, etc...

Dai vina pe mine pentru faptul ca nu stii ce inseamna impuls?

Esti culmea...

Nu, nu am vrut doar sa postez reportul, daca vroiam sa arat asa ceva aratam profuturi in tester de zeci de mii de procente pe luna....(vrei sa vezi asa ceva?)

Dar sunt sigur ca cine a avut de inteles a inteles...

Stiu si sunt constient ca nu vor intelege toti, e ceva normal si e bine sa fie asa...

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor si domnilor,

 

Am sa incerc sa explic ,si sper sa nu gresesc prea mult , ideea tehnicii de intrarea /iesire care sta la baza acestui expert!

O idee foarte simpla si usor de inteles, asa cum spunea si creatorul acestui expert. Il felicit sincer pe mql4you pentru aceasta idee!

Ideea principala este cea de impuls. Adica se asteapta ca pretul sa aiba suficient momentum pentru ca pretul sa faca o miscare decisiva in long sau in short.Observati ca am "marcat" cuvintele cheie , care dupa mine definesc modul in care functioneaza acest expert.

Pentru aceasta graficul de 1 minut este ideal, dar expertul va functiona la fel de bine pe orice time frame, depinzand numai de aprecierea dumneavoastra in legatura cu puterea impulsului pe care il asteptati. Sa revenim.

Creatorul acestui expert , IMO, a considerat ca 15 pips este un momentum suficient de puternic pentru graficul de 1 min.

De aceea la momentul activarii expertului , vor fi plasate in trade doua pozitii de tip stop: buystop si respectiv sell stop la o distanta de 15 pips de pretul activ. Acesta este de fapt, cred, si sl-ul comun celor doua pozitii.

Scilpirea de geniu al creatorului acestui expert a fost in momentul in care a decis ca la fiecare inchidere de bar de 1 min atata timp cat miscarea pe bara respectiva nu depaseste 15 pips , cele 2 pozitii sa se modifice ca plasament, respectandu-se in continuare regula celor 15 pips.

Daca in cursul barei active miscarea depaseste 15 pips (short sau long) , una din cele doua pozitii se declanseaza devenind activa, si in acelasi timp se deschide o nou pozitie pending care inlocuieste fosta pozitie devenita pozite activa.

In felul acesta avem o pozitie activa (long sau short) si , 2 pozitii pending (buystop, sell stop) care respecta regula celor 15 pips.

Plasarea tp si sl este de acum o chestiune ultra simpla care nu mai merita efortul de a fi explicata.

Sper sa nu fi gresit prea mult in interpretarea mecanismului acestui expert!

 

Felicitari mql4you!

 

 

Later edit: Aceast tehnica puteti sa o aplicati si manual pe tf-urile superioare!

Editat de oltciter
  • Upvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oltciter

 

, tu ai intai sa-ti ceri niste scuze....

Dupa aia bla-bla -bla...

 

Pentru cei interesati, codul original sursa cu toti parametrii in extern si fara restrictii etc,

ca sa nu va chinuiti sa-l scrieti sau sa-l comandati, il puteti lua de la mine. Putin, destul de putin cer...

Si da, dupa cum am si zis mai sus, arata profit pe orice TF, si pe alte perechi la fel, pe EURGBP are un Profit Factor de peste 14.

Succes tuturor!

Editat de mql4you
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.