Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • Moderators

(asta e mortala, am râs de era să pățesc ca pacientul în cauză, de mai jos)

 

An extremely modest man was in the hospital for a series of tests, the last of which had left his bodily systems extremely upset. Upon making several false alarm trips to the bathroom, he decided the latest episode was another and stayed put. He suddenly filled his bed with diarrhea and was embarrassed beyond his ability to remain rational.

 

In a complete loss of composure he jumped out of bed, gathered up the bed sheets, and threw them out the hospital window.

 

A drunk was walking by the hospital when the sheets landed on him. He started yelling, cursing, and swinging his arms violently trying to get the unknown things off, and ended up with the soiled sheets in a tangled pile at his feet.

 

As the drunk stood there, unsteady on his feet, staring down at the sheets, a hospital security guard, (barely containing his laughter), and who had watched the whole incident, walked up and asked, "What the heck is going on here?"

 

The drunk, still staring down replied "I think I just beat the shit out of a ghost."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Management

La fel fel ca overclocking-ul zici? Nu traiesc eu din forex momentan, dar din calculatoare traiesc... Si daca tu zici ca ai dus un procesor de 3.4 GHz la 16 GHz (conform pozei postate de tine), inseamna ca n-ai nevoie de forex. Te angajeaza la Nasa direct si iti dau salariu mai mult decat vei putea tu vreodata sa castigi din forex. Oamenii astia s-au chinuit cu azot lichid si abia au reusit sa duca un procesor de la 2.4 la aproape 5: http://www.tomshardware.com/picturestory/462-20-overclocking-world-record.html Niste incepatori domne'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hahaha Stefan, uita-te la core, este un Prescott care nu se mai face de multi ani, practic au inceput sa se produca in 2005 in februarie si s-au produs pana in 2008, acum se mai fac doar pentru uz industrial si doar la cerere, iar Intel a vândut liniile de fabricatie companiei Marvell (cei care ne fac noua procesoarele PXA320).

 

Programul de benchmark e cam vechi si nu cunoaste procesoarele actuale, ori individul a setat anume un core antediluvian, ca sa iasa valoare mare la oveclock.

 

Testerele (benchmarkurile) astea se bazeaza pe un numar de calcule intr-o unitate de timp, pentru ca testerul nu poate măsura direct clockul din PLL-ul intern al procesorului. De exemplu, daca eu am un Dual Core la 2.8G, el este cam de 1000 de ori mai rapid ca un Pentium clasic la 65 de MegaHerzi.

 

Daca programul de test nu poate detecta procesorul, pt ca programul este mai vechi si nu stie porocesoarele actuale (eventual ma intreaba pe mine ce fel de procesor am) si eu ii zic ca am P-65, el isi face seriile de calcule timp de cateva secunde si descopera cu stupoare ca a reusit sa faca de 1000 de ori mai multe calcule decat se astepta (pentru ca Dual Core-ul la 2.8G este cam de 1000 de ori mai rapid ca Pentiumul la 65) si atunci o sa imi zica ca sunt overclockat 1000 la 1, adica 65000MHz, adica 65 GHz. Deci el vede un procesor pe care nu il stie ca pe un procesor mai vechi pe care il stie, dar mult mai rapid.

 

Calculatorul de la care scriu eu acum este un Intel 8086 la vreo 30 de mii de GHz (adica vreo 30 de tereherzi) :happy:

 

Pentru detalii, vezi GIMPS, ori alte programe de prelucrare distribuita, unde ăia sunt nebuni cu overclockingul, există tutoriale foarte faine despre cum să cheat un PLL. Astea sunt doar pe hartie, indiferent cat iti afiseaza, procesorul tot atatea calcule pe secunda face, haha, ba chiar scoate mai multa caldura, face mai mult fum =)) si consuma mai mult curent. In rest, apă de ploaie. Eu particip la GIMPS de mulţi ani, sunt undeva pe pozitia 250 in all time top producers (la ora actuala doar cu 5-6 computere, dar scorul care il vedeti in topul ala provine din vreo 3-4 ani de munca cu peste 40 de computere in paralel, la un momentdat eram bagat cu tot departamentul de R&D de aici, dar dupa ce s-a castigat premiul de 100 de mii le-am lasat in paragina şi multe au fost reinstalate/reformatate/schimbate de catre IT-iştii de la noi şi au ieşit din proiect).

 

16 Giga? Nu e nici o filozofie, il cred pe om ca nu a trucat poza. Din pacate, el e asa de naiv si de inocent (sa nu zic altfel) ca isi fura singur caciula, ca si cu expertii aia care faceau miliarde, ori este perfect constient si isi bate joc de noi, ori o face pur si simplu pt fun. Eu am decis sa il ignor demult, cand am incercat sa il luminez cu expertii aia, si m-am lovit de un zid de ignoranţă si intuneric. Daca era pe un topic cu bancuri, mai-mai ca i-as fi dat niste plusuri, atat la experti, cat si la faza cu overclockul.

 

La reporturile de sus i-am dat minuşi pentru ca nu ofera nici o explicaţie, nu se inţelege nimic din chenarele alea, in plus chenarele sunt asa de aiurea trase, nici nu stie care valoare se imperecheaza cu care denumire, haha, eu nu imi pot inchipui că există cineva aşa de sărac cu duhul, de aceea incă mai cred ca face totul la poantă.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Ferice de cei saraci cu duhul" , se zice ; si n-am sa acund ca am fost fericit citind aceste comentarii !

Insa trebuie sa recunoasteti ca este surprinzatoare si fotografia asta !( Ce chestie... " toate mi se intampla numai mie !" )

E de imaginat ca un procesor care ar lucra permanent la o asemenea frecventa se poate praji instantaneu ! Insa trebuie sa va spun ca acest procesor nu este in permanenta setat pe aceasta frecventa ; fotografia a fost facuta de mine intr-un anumit moment cand el lucra in suprasarcina ! Se pare ca frecventa acestuia se auto-ajusteaza dupa necesitati ! Si spre exemplificare mai adaug cateva fotografii . Valoarea cea mai mica a sa este aceea de baza, si cea etalata in mod curent de catre EasyTune ! valoarea frecventei pe care lucreaza creste progresiv doar atunci (cand se simte stresat )cand intra in suprasarcina.(Sincer sa spun imi place ca nu este setat in permanenta la o valoare mai mare , si deci are un consum de baza redus .(Am spus deja ca sunt somer ! de fapt ... nu am niciun venit ))

In aceasta explicatie ,dar si in aceste fotografii, cred ca este si raspunsul intrebarilor si indoielilor referitoare la capacitatea softului de a percepe adevarata frecventa a procesorului , si anume :

Daca softul inregistreaza cu precizie valoarea initiala a frecventei, de ce s-ar comporta "mincinos" cateva minute mai tarziu ? (doar pentru a ma face pe mine de ras ?)(ma indoiesc !)

In toate aceste gasesc insa o noua provocare, si anume aceea de a descifra si a ajusta modul in care procesorul interpreteaza momentul de stres, momentul in care este necesar sa amplifice valoarea frecventei sale, si de a il face deci mai sensibil . Se poate observa in fotografii ca TOATE valorile reprezentate pe soft cresc progresiv si corespunzator (cred) una fata de alta !

Din punct de vedere functional imbunatatirea capacitatilor sale este pentru mine evidenta ! inainte de overclocking durata de startup era de 6-7 minute , acum e mai putin de 1 minut ! Trece cu mult mai usor prin aplicatii care alta data il blocau pentru cateva secunde sau chiar minute !

Am fost nevoit sa incerc overclockingul pentru ca se tot intepa cand faceam backtest pe EA-uri. (Uite ca e bun si Forexul la ceva ! )

Nu stiu ce s-a intamplat atunci , insa cred ca anul 2008 este un reper in Forex.Incepand de atunci s-a limitat cumva capacitatea micilor investitori de a accesa piata, de a interactiona in mod direct cu ea.Are cineva idee despre ce este vorba ?

(EasyTune6 variantaB este softul celor de la Gigabyte si ultima imbunatatire a fost adusa acestuia in 2010 - 07. De fapt cred ca atunci a fost creeata variantaB a lui EasyTune 6.)

post-4255-0-31971600-1290490345_thumb.png

post-4255-0-32245600-1290490355_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@tradelover, poza tot nu e reala, chiar daca nu e "fabricata". Asa cum nici castigurile alea nu sunt reale chiar daca nu s-a apucat sa puna el numerele alea in paint...

 

@magicianule, de Marian Ralea ai auzit? Stii ca de fapt el nu era cu adevarat magician, nu? Si nici Mos Craciun nu exista...

 

Diseara voi muta postarile cu overclockingul in topicul cu offtopic profesionist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.