Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

http://www.mediafax....e-euro-10206409

se strange latul...sper sa urmeze si cei mari! din pacate, cei prezentati acolo sunt doar ``sageti`` firma nu-i a lor in realitate!

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Petrec foarte mult timp la facultate in laboratorul unde avem instalate terminalele bloomberg si astfel o gramada de lume, chiar si persoane care le cunosc foarte putin, dar m-au vazut in lab, au ajuns sa ma asocieze cu tradingul. Pentru o foarte lunga perioada de timp eram oprit prin biblioteca, prin campus, etc, si intrebat: cum merge tradingul? (How's trading?) Dupa ce de prea multe ori am raspuns "average" sau "asa si asa" lumea s-a cam saturat sa ma mai intrebe cum merge tradingul. Probabil multi isi imagineaza ca average inseamna ori ca nu imi place ce fac ori ca pierd bani si atunci ar fi mai bine sa nu ma mai intrebe ca ma fac sa ma simt prost.

 

Altceva se intampla defapt. Am invatat de-a lungul timpului ca e consum inutil de energie sa mai spun "great" atunci cand trading-ul merge bine si "it sucks" atunci cand trading-ul merge prost. Spunand "it's great" trebuie automat sa si simt emotia aia de bine asociata cu profitul. Spunand "it sucks", la fel, dar emotia e negativa. E mult mai practic si util sa nu ma mai angajez singur in astfel de roller-coaster-uri emotionale. E mult mai simplu sa spun "average". Caci asta e trading-ul pana la urma. Azi castigi, maine pierzi. Luna asta castigi, luna viitoare pierzi. Per total plusurile si minusurile even out (se anuleaza unul pe altul) si tind catre average (medie). Daca raman cateva plusuri mai mai multe la sfarsit de an atunci inseamna ca am facut treaba. Daca nu, inseamna ca mai am de invatat.

 

Cu alte cuvinte, da, trading is a game, losing and winning sunt parte din joc si ambele situatii trebuiesc tratate la fel. Cu cat esti mai experimentat cu atat diferenta dintre cele doua stari emotionale (winning and losing) e mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai facui 1.000 pe long azi-noapte, dar nu stiu daca voi si ramane cu ei, pt ca ma ingrijoreaza pin barul ala de pe H4! Ce ziceti, se intoarce???!!!

post-6531-0-83088800-1350449290_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shooting star+harami si daca open-ul a fost sub shooting star, candela aia care s-a deschis dupa pinbar, daca are open sub close, de acolo cade. Cat cade, el decide, ca e corectie ca schimba directia. Dar eu optez pentru cadere.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soros e abia pe locul 9. Ma asteptam sa fie pe primul loc, la cata notorietate are.

Pai USD-ul va sta low si oricum important este sa creasca indicii bursieri ca vin alegerile.

Euro se va tot duce, ca are unde si oricum nu-l lasa Merkel sa scada prea mult. Nemtii sunt foarte eficienti, o adevarata masinarie, bine unsa, de facut profit. Pe ei un euro slab nu-i avantajeaza.

Vor-nu-vor, nemtii s-au cam trezit a fi leaderii noii europe si cred ca le si place. Celorlalti cred ca le place ca altii sa gandeasca pentru ei. Este chestie de psihologie, de comfort, te simti mult mai bine cand iti fac altii temele. E ca la scoala. Ideea e ca daca-ti tot face tata tema la mate, la sfarsit ai sa te trezesti ca nu iei bacu.

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.