Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

Eu nu vad cu ce a gresit ZEN, dimpotriva a spus niste adevaruri fundamentale care singur incep sa le descopar tocmai acum dupa 3 ani de demo : tradingul nu e o stiinta !

 

Dar orice ar fi spus flames, wolf si ZEN, fiecare dintre ei trebuia sa nu uite un singur lucru : tot ceea ce spune un om este doar parerea lui si nu un adevar absolut in ciuda faptului ca o spune astfel. Acelasi lucru este valabil si la doctor cand iti pune un diagnostic, vorba lui Eric Pearl, di = doi agnostic = care nu se cunoaste; doi oameni care nu stiu , tu si doctorul. De aia se pune diagnostic la medicul de familie "doctore ma doare gatu" "bine nana, ia colea diagnostic, infectie cu stafilococ" , apoi mergi faci analize amanuntite si supriza! era doar o banala amigdalita cauzata de ingerarea alimentelor reci, acre etc.

 

Revenind, daca tii cont ca atunci cand cineva spune ceva e parerea lui, nu inseamna ca asa si este. Flames spune una cu Elliot, altu zice alta cu patternuri, altu spune alta cu fibonacci, altu cu aia, dar fiecare o spune sub forma de adevar absolut si se sare din vedere faptul ca e doar parerea lui bazata pe experienta lui sau pe ceea ce crede el. Si pentru ca omul are tendinta sa se identifice cu gandirea, atunci cand cineva ii contrazice punctul de vedere, el se simte atacat, amenintat, apare un imbold in burta, un fior ceva nelalocul lui, e ca si cum ar fi agresat,si apoi riposteaza, alalalt riposteaza si el, si uite cum s-ajunge la conflict.

 

Vorba din batrani " ce tie nu-ti place, altuia nu-i face". Daca tie nu-ti place sa te atace cineva, sa te contrazica, nu o face nici tu la altul, iar daca o faci fa-o cel mult sub o forma din care sa reiese clar ca este parerea ta pentru ca celalalt participant la discutie sa nu o interpreteze ca pe atac.

Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca criza 2.0 sta sa inceapa. Asa caderi n-au mai fost pe SUA din toamna lui 2008. Sa cada indicii americani peste 1% la predeschidere...mai rar. Parerea mea e ca incepe un nou sezon de pierderi infioratoare, atat pe actiuni, indici cat si pe forex.

Am un presentiment rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era de asteptat, orice actiune, index, marfa nu poate creste la infinit. Plus ca asteptarile pentru profit-urile marilor companii au fost prea umflate. Dar, bineinteles, i-a ajutat Bernanke cu QE3. Acum cica iasa iarasi la rampa, insa de data asta cine il va mai lua in seama? Se vehiculeaza un crash ca cel din 1987.

 

Criza din 2008 nu m-a prins in piata insa acum sunt pregatit. De-abia astept.

 

Bafta la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in acest articol nu e vorba de vreun tepar dambovitean, ci de insusi Goldman Sachs, iar clientii nu sunt ``fraieri``, gaste`` sau ``agarici`` ca la noi, ci sunt numiti `` clienti nesofisticati``. In rest, o hotie la fel de jegoasa ca orice broker dintr-un offshore...

http://www.gandul.info/international/dezvaluirile-unui-fost-director-executiv-de-la-goldman-sachs-sa-aduci-un-client-nesofisticat-reprezinta-premiul-cel-mare-video-10250314

PS. cel mai mult mi-a placut: vinde cel mai sofisticat produs celui mai nesofisticat client (fraierului) si banii iti sunt asigurati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hai man ca nu-i asa simplu.

 

Omul meu a luat un milion jumate doar din vanzarea exclusivitatii asupra cartii. Probabil ca o sa mai incaseze ceva bani si din vanzarea de carte. La Goldman cica lua 500 000 pe an. Pai sa nu scoti tu repede o carte si sa castigi cat in trei ani de munca cu 70-100 de ore pe saptamana? (ca la goldman nu se lucreaza de la 9 la 5) Si doar n-oi fi tampit sa spui in carte ce frumos era la Goldman, no? Ca cine sa ti-o cumpere? 90% din populatie ii uraste pe bancheri. Cu atat mai mult dupa criza aceasta. Normal ca scoti carte si te apuci sa critici, ca doar vrei sa ti-o cumpere omul de rand care crede ca bancherii sunt de vina pentru toate neajunsurile lui.

 

In fond, prin cartea asta omul practica intcomai ceea ce el critica la Goldman: Iei un produs sofisticat, o carte despre o banca si un domeniu extraordinar de complex, si o vinzi unor investitori nesofisticati - omului de rand.

 

Normal ca Goldman, ca si orice alta companie urmareste maximizarea profitului. E adevarat ca pe langa a oferi servicii financiare Goldman vinde si produse si deci au nevoie de marketing puterninc. Dar deh, Apple a investit in ultimul an mai mult in marketing decat in research. Companiile investesc mai mult in ambalaj si reclama decat in reteta sau produs. Nu-i o noutate ideea ca firmele cauta sa te pacaleasca si sa iti vinda produse care nu fac atat cat promit ei ca fac.

 

Goldman nu lucreaza cu Romanasi gata sa trimita 300$ in Cipru caci le-a spus lor un broker de acolo ca il pot prinde pe Dumnezeu de picior. Goldman Sachs, dintre toate marile banci de investitii, e singura care nu lucreaza decat cu Ultra High Net Worth Individuals, adica indivizi care au macar vreo suta de milioane de dolari bani de investit. Pai daca nici macar astia nu sunt in stare sa se informeze si sa isi angajeze advisori obiectivi din fara, atunci cine?

 

Da, or fi fost conversatii intre angajatii Goldman despre "Muppets", dar nu cred ca exista firma unde angajatii sa nu barfeasca macar un pic clientii. Nu-i Goldman templul sfant la care sa ne rugam toti, dar nici templul pagan in care sa aruncam toti cu pietre. E o firma ca oricare alta care urmareste maximizarea profitului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi

aici e vorba de faptul ca bancile vand clientilor produse care se stie ca se vor duce in cap, ba mai mult, banca are deja pozitii short deschise pe ceea ce tie iti vinde de bun.( vezi ipotecarele dinaintea crizei). Au si procese pe rol pt escrocheriile astea, unele au si fost televizate. Iar Goldman e in topul proceselor! Nu ca ceilalti ar fi mai buni.

Despre practicile bancilor e vb. , nu ca ia ala 1 milion. E vb. de cat de corupte si murdare sunt practicile bancilor si ale brokerilor, ca pe partea de brokeraj ( asa numitele divizii de tranzactionare) acolo se fac golaniile astea!

De escrocheriile generalizate era vorba.

Ala de scrie cartea e doar un pion care a vazut si el cate ceva...

PS. ia uite aici: asta banuiesca ca nu ia 1 mil. ca sa scrie:

http://www.alternet.org/story/146539/how_deregulation_fueled_goldman's_scam

Asa ca deschideti ochii si vedeti in ce lume ne investim banii. Cei care stau pe demo nu sunt afectati, oricum...

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

E loc de conflict de interese intr-o banca de investitii precum Goldman cu carul, e adevarat. Dar pentru asta sunt legi, sunt regulatori. Intre traderi si partea de sales exista "pereti" sau "regulatory walls" peste care informatia nu poate sa treaca dintr-o parte in alta. Adica e posibil ca trader-ul Goldman sa fie short pe produsul X pentru ca el (e practicant, e sofisticat, se pricepe, si isi ia bonus ca procent din profit) stie ca produsul X nu e foarte bun, iar pe de alta parte vanzatorul Goldman sa vanda produsul X pentru ca, well, omul e salesman si isi ia bonus procent din vanzari. Nu e o conspiratie corupta aici menita sa traga in piept clientul. E vorba doar de doua divizii separate ce au un scop separat.

 

Se mai intampla cateodata si ca informatia sa treaca dintr-o parte in alta si astfel sa se practice insider trading, dar pentru asta avem legi, avem regulatori, si asa cum ai spus si tu procese televizate. Insider trading nu e principala activitate a unei astfel de banci. Daca era nu mai dadeau atat de multe banci faliment in 2008-2009 si Goldman nu mai cerea nush cate zeci de miliarde de la stat plus alte 5 miliarde din partea lui Buffet.

 

Ce vreau eu sa spun e ca tocmai aceasta coruptie generalizata nu exista in sistem. E vorba de coruptie localizata, unde cate un individ foarte lacom incalca legi pentru a scoate cat mai multi bani. Institutia in sine nu functioneza pe baza de legi incalcate. Mass media vinde astfel de povesti pentru ca, well, oamenilor le place sa ii urasca pe bancheri, si pentru ca multi dintre oameni nu prea inteleg cum functioneaza sistemul. Tot asa si cu individul asta care isi vinde povestea pe la televizor. Profita de pe urma urii prost directionate a oamenilor.

 

E cam aceasi situatie care am intalnit-o cand am dat de permis. Toti imi spunea ca politaiul cu care o sa dau e al dreak ca pe ei ia picat ca nu le-a placut cum ii chema ca a intrat in intersectie nush cum ca bla bla bla. Ce sa vezi. Mi-am facut traseul corect si n-am avut probleme. Omul era chiar ok. Cand vezi insa ca esti praf si ca ai picat nu te duci sa iti explici prietenilor ce prost esti. Te duci sa le spui ce rau e instructorul. Instructorul e tina perfecta pentru neajunsul tau. Asa si aici. Auzi ca nush cati traderi de la Goldman s-au umplut de bani prin insider trading in timp ce tu te chinui sa iti platesti rata la creditul la franci pe care l-ai luat de lacom si needucat financiar ce esti si te apuca toti nervii. Incepi sa injuri la Goldman si sa ii cumperi cartea omului din articolul de mai sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

PS. ia uite aici: asta banuiesca ca nu ia 1 mil. ca sa scrie:

http://www.alternet....dman's_scam

Am vazut link-ul asta dupa ce am postat. Da, pai ce spune omul acolo?

 

1. Ca avem nevoie de legi, "regulations", mai bune. De acord.

 

2. Ca ar trebui ca bancile sa fie sparte in bucati. Discutabil.

 

Nu printr-o conspiratie au ajuns bancile in ziua de azi atat de mari ci printr-un progres natural de la 100 de banci care au 100 de clienti 100 de departamente de avocati, contabili, etc la o singura banca care are 100 de clienti, dar numai un singur departament de avocati, contabili, etc. E vorba de economies of scale aici. Cu cat e banca mai mare cu atat e mai eficienta si mai profitabila. Daca le-am sparge in bucati ne-am intoarce in timp si preturile pentru finantari ar creste. Ca rezultat economia ar fi afectata pe termen scurt. Ori spunei tu politicanului ales pe 4 ani ca pentru a ne fi mai bine peste 10 ani trebuie sa ne fie mai rau peste 4 ani. Ce raspuns crezi ca ai sa primesti?

 

3. Ca Goldman si Paulson le-au tras teapa investitorilor. Praf in ochi. Aceasi poveste obosita ca si in cazul omului cu carte de un milion jumate de dolari.

 

Pai daca vrei long, nu ai nevoie de cineva care sa fie short? Ca Goldman nu au vandut de la ei pachetele alea, ci le-au vandut de la Paulson. Ei doar au facut piata. Si-au luat comision din tranzactie si la revedere. De unde pana unde trebuie sa sti tu care vrei long de ce vreau eu sa merg short? Tu ai ideile tale, eu pe ale mele. Ne vedem peste un an si vedem cine a castigat. Paulson a avut dreptate in 2007-2008 si s-a umplut de bani. Nu i-a mers la fel de bine in ultimii ani. Era vreo 30-40% down mai acum vreun an daca imi aduc bine aminte.

 

PS: Nu imi pune mie Goldman painea pe masa si nici nu cred ca citeste topicul acesta ca sa imi observe entuziasmul si sa ma angajeze. Suntem in offtopic profesionist, postarile nu se numara, si imi place sa joc rolul de avocat al diavolului.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit o carte excelenta doar pe subiectul asta - cum dau tepe bancile la clientii care se cred "sofisticati".

 

http://www.amazon.com/Traders-Guns-Money-unknowns-derivatives/dp/0273704745

 

V-o recomand ca sa intelegeti cum functioneaza lucrurile mai bine. E foarte funny.

 

BTW, Criodi, nu e doar o chestie localizata. E de la varf in jos. CDO-urile si subprime-urile nu au fost facute de niste traderi low-level. Asa merge businessu asta. Intreaba-te de ex de ce 90% din recomandarile bancilor pe stock-uri sunt BUY sau HOLD si doar 10% sunt SELL, chiar si dupa ce a lovit criza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.