Sari la conținut

Offtopic Profesionist


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

I was at my bank today.

There was a short line. There was just one lady in front of me, an Asian lady who was trying to exchange yen for dollars.

It was obvious she was a little irritated . . . She asked the teller,

"Why it change? Yesterday, I get two hunat dolla fo yen. Today I only get hunat eighty? Why it change?"

The teller shrugged his shoulders and said, "Fluctuations."

The Asian lady replied, "Fluc you white people too"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I was at my bank today.

There was a short line. There was just one lady in front of me, an Asian lady who was trying to exchange yen for dollars.

It was obvious she was a little irritated . . . She asked the teller,

"Why it change? Yesterday, I get two hunat dolla fo yen. Today I only get hunat eighty? Why it change?"

The teller shrugged his shoulders and said, "Fluctuations."

The Asian lady replied, "Fluc you white people too"

 

Superb! Mortal! Am cazut pe spate!Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Cred ca disciplina si disciplinarea in trading ar merita deschiderea unui topic separat.E un ingredient ce intra in componenta succesului.E usor traderului sa-si insuseasca o metoda, o strategie la nivel teoretic,o regula de money management e usor de inteles,mai greu e cu aplicarea lor riguroasa.

De ce am riscat 25-30% din contul real pe o tranzactie? Mi s-a manifestat si in trading spiritul de independenta,tendinta de a fi diferit.Credeam in sinea mea ca a risca 2% din cont pe o tranzactie e o simpla fita,o discutie de salon a traderilor fini.Si nu am riscat un procentaj de acest fel o singura data,ci de mai multe ori,chiar dupa o pierdere serioasa.Si pina la urma am dat foarte tare cu capul,ajungand cu contul sub suma depusa.Atunci mi-am dat seama ca am ceva pe care nu stiu sa-l folosesc,capul.

 

Sa spunem ca cineva foloseste ca metoda price action.Are ca time frames de baza H1 si H4,corelate cu tf-uri superioare.E trecut de ora 14,pana se inchid candelele(barele)de la ora 15 are timp de putina plaja.Cinci dintreperechile pe care tranzactioneaza i-au intrat in mod deosebit in atentie.Dar nu revine in platforma decat la ora 18,si asta nu pentru ca a facut plaja.Pur si simplu a fost solicitat de un prieten sa-i vina in ajutor la stransul fanului,pentru ca statia meteo din apropiere anunta ploaie.

E un gest nobil sa ne ajutam prietenii,insa piata stie una si buna:suntem indisciplinati daca nu avem o punctualitate militara,si ne sanctioneaza(dar e mult mai indulgenta cu cei care-si permit sa tranzactioneze pe tf-uri de la daily in sus).

 

Exemplul ipotetic de mai sus se multiplica in infinite versiuni.Unul are un job,altul,ocupatii traditionale in agricultura,altul,business.Forexul are un simt deosebit al posesiunii pentru trader:"te ocupi doar de mine,daca vrei sa reusesti",asa ar spune,daca ar putea sa vorbeasca.Si cum nu putem dilata timpul,sa facem o zi de 25 sau 36 de ore,altceva trebuie facut.

 

In eventualitatea ca am "sansa" sa nu-mi raspunda nimeni,imi voi raspunde singur.

 

@gheorghiu:e necesara o verificare si o modificare a "listei de prioritati".Daca consideri necesar,pune tradingul "mai la vedere" in lista,si mai la vedere sa si ramina.In privinta MM-ului,nu repeta chestii care te-au ars.

 

 

P.S.Poate ca cineva dintre cei ce folosesc Ea-uri imi va trimite o carte postala de pe o insula paradisiaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti doresc eu tie,dulce Romanie

Tara mea de glorii,tara mea de dor?

Bratele nervoase,arma de tarie,

La trecutu-ti mare,mare viitor!

 

Mihai Eminescu

 

 

Invie Eminescu.

 

Cateva milioane de romani pribegesc prin strainataturi,pentru ca patria lor e o mama vitrega.

Alte cateva milioane de romani sunt pensionati de boala.E mai bine sa fii"bolnav" decat sa mori de foame.

Coruptia,o caracatita inspaimantator de mare,cu multe brate.

Romania,cea iubita de Eminescu,la cheremul finantelor internationale.

 

 

Eminescu isi spune:mai bine reintru in cosciug decat sa traiesc asemenea realitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... cateva milioane de romani sunt pensionati de boala.E mai bine sa fii"bolnav" decat sa mori de foame.

 

Nu-mi convine ca din taxele/impozitele pe care le platesc, sa sustin "falsi" bolnavi. Sunt 5 mil. de pensionari dintre care 1 mil. pe caz de boala. Cunosc pensionari care n-au nici pe naiba (desi sunt pensionati pe caz de boala) iar ei cunosc altii ca ei ("falsi" bolnavi). Multe ajutoare sociale ajung la oameni care nu au nevoie de ele. Un exemplu banal : primesc 42 lei ca indemnizatie pt. copil, desi eu si altii, nu avem nevoie de asa ceva.

La Money Channel un tip destept spunea : "ajutoarele sociale au demotivat populatia". Unii prefera sa nu faca nimic dar sa primeasca fie si 100 RON.

 

 

Coruptia,o caracatita inspaimantator de mare,cu multe brate.

Romania,cea iubita de Eminescu,la cheremul finantelor internationale.

 

Popor de smecheri, va spun eu. De sus, pana jos. Uneori sunt mandru ca sunt roman, dar de cele mai multe ori - NU.

 

TOT INAINTE !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.