Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Mi se pare curios ce se intampla cu aud si nzd, versus usd! Sa fie oare o corectie?!!

Cred ca voi incerca long pe fiecare dintre ele, ca de obicei, pe loturi de 0.5, cu sl sub 0.96, respectiv 0.8050

 

Deci:

AUD/USD, ordin market, buy 0.96849

Buy: 0.96849

S/L: 0.95880 (96.9 unitati)

T/P: 0.97980 (131 unitati)

Marime lot: 0.5

Risk reward: 1.35

Valoarea unei unitati:

Risc asumat: 0.5%

NZD/USD, ordin market

Buy: 0.81228

S/L: 0.80496 (73.2 unitati)

T/P: 0.81980 (75.2 unitati)

Marime lot: 0.5

Risk reward: 1/1

Valoarea unei unitati:

Risc asumat: 0.45%

 

 

1. Anulat ordinele aud/usd si nzd/usd, datele economice de la 17 au schimbat situatia, incasat pierdere de 115.16 respectiv 126.79 eur. Asta e!

2. intrat sell market cu 0.5 loturi pe eur si gbp in pereche cu usd. Voi pune SL-uri de aproximativ 50de pps, deci nu cred ca va fi afectat riscul de de maxim 2% per tranzactie. Sper ca aici voi recupera pierderea de mai sus!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi se pare curios ce se intampla cu aud si nzd, versus usd! Sa fie oare o corectie?!!

Cred ca voi incerca long pe fiecare dintre ele, ca de obicei, pe loturi de 0.5, cu sl sub 0.96, respectiv 0.8050

 

Deci:

AUD/USD, ordin market, buy 0.96849

 

Buy: 0.96849

S/L: 0.95880 (96.9 unitati)

T/P: 0.97980 (131 unitati)

Marime lot: 0.5

Risk reward: 1.35

Valoarea unei unitati:

Risc asumat: 0.5%

 

NZD/USD, ordin market

 

Buy: 0.81228

S/L: 0.80496 (73.2 unitati)

T/P: 0.81980 (75.2 unitati)

Marime lot: 0.5

Risk reward: 1/1

Valoarea unei unitati:

Risc asumat: 0.45%

 

 

1. Anulat ordinele aud/usd si nzd/usd, datele economice de la 17 au schimbat situatia, incasat pierdere de 115.16 respectiv 126.79 eur. Asta e!

2. intrat sell market cu 0.5 loturi pe eur si gbp in pereche cu usd. Voi pune SL-uri de aproximativ 50de pps, deci nu cred ca va fi afectat riscul de de maxim 2% per tranzactie. Sper ca aici voi recupera pierderea de mai sus!

Inchis manual pozitiile, recuperat pierderea, caut sa intru de mai sus pe vanzare de eur, gbp, aud si nzd contra usd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

      Tranzactii : 28052013 EURUSD .

 

  • pending order  Buy Limit 2.7 lot- 1.2847,SL – 1.2814, TP-1.2946, risc 0.89% , RR-1/3

 

Tranzactii: 28052013 GBPUSD

 

  • pending order Buy Limit 2.5 lot -1.5028 , SL- 1.4994 , TP-1.5120, risc 0.85% ,RR-1/2.7

 

 

Nota : Tranzactiile pot fi revizuite odata cu schimbarea contextului pietii .

 

Nota 2 : Riscul este calculat la valoarea nominala de baza – 100 000 usd .

 

Va urez succes !!!

 

 

 

post-6242-0-50964200-1369754168_thumb.png

post-6242-0-71069900-1369754191_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

GBP/USD, plasare ordin la nivelul pietii

 

Sell: 1.51058

S/L: 1.51295  (23.7 unitati)

T/P: 1.50635  (42.3 unitati)

Marime lot: 6.25

Risk reward: 1.78

Valoarea unei unitati: 66.2 USD

Risc asumat: 0.99%

 
Succes!

 

Tranzactia a inregistrat un profit de 42.3 unitati.

 

post-2510-0-57117600-1369758130_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ darzuandreiovidiu @ johnbull - bravo baieti !

 

@ livium - nu alerga dupa piata ! Nu incerca sa faci o tranzactie cu orice pret !

 

@ hyena - daca riscul era calculat cum trebuie deja erai pe verde destul de bine , nu te mai teme si nu actiona cu 0.05 lot din cont ca nu ai un cont de 100 usd dar de 100 000 usd . Ai intrat bine pe EUR/AUD dar cu asa risc ...... revizuieste urmatoarele tranzactii si calculeaza un risc adecvat !

Atat excesul de risc cat si frica trebuie controlate !

 

Toate panzele sus ! :D  Astazi a fost o zi de lupte dure !

 

Ce este mai greu ne asteapta in fata !

 

Va urez succes la toti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ slg

 

Si maine este o zi ! Am vazut cum ai fost pozitionat pe GBPUSD si ce a facut piata dupa ce te-a inchis pe minus .

Ceea ce apreciez este ca ai respectat riscul dar ceea ce este si mai important este ca nu ai alergat dupa piata dupa ce ai fost inchis dar ai asteptat chiar daca piata a plecat in directia in care ai fost orientat .

Acesta este cel mai mare lucru in trading !

 

Mult succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sell usd/chf la nivelul 0.97312

SL la 0.97909

TP la 0.95964

1 pips = 33.33 usd

Marime lot = 3.3

Risk 1.98 %

Raportul profit/pierdere 1:2,25

 

ideea intrarii in tranzactie a fost luata deoarece segmentul din stanga este retras intr-un timp mai lung decat segmentul din dreapta, plus ca el este retras la 61.8 % fibo.

O alta observatie este ca segmentul din stanga a retras a retras violent urcarile anterioare, cea ce ma duce cu gandul ca trendul este gata pe h1.

post-2700-0-26428600-1369767679_thumb.png

post-2700-0-95580100-1369767693_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece proiectul este conceput educational astazi o sa mai facem o lectie pentru incepatori .

 

Astazi o sa tratam importanta – raportului  profit/ pierdere . O sa incerc sa va demonstrez cat este de important acest lucru care face parte din managmentul capitalului .

 

Raportul  profit / pierdere este un factor bazal in pregatirea strategiei de trading dupa managmentul riscului .

A sti sa folosesti acest raport cu acuratete elimini din tranzactionare destul de multe situatii care nu sunt profitabile . In general raportul min recomandat al unei tranzactii este de 1/2 .

De ce 1/2  si nu 1/1 sau mai putin ?

Va dau un ex . folosind un raport de 1 / 2 eu am nevoie doar de 40% din tranzactii ca sa fie pozitive si eu sa fiu in avantaj adica mai putin de 50% care este de fapt probabilitatea de baza a pietii . Cum se foloseste si cum trebuie inteles dar mai ales antrenat acest lucru ?

 

Un trader trebuie sa aleaga un pachet de 10 tranzactii de fiecare data nu importa pe ce instrument efectuiaza tranzactia . Odata ce ai ales 10 tranzactii ii atribui mintal 100 % . Rezulta ca acum am 10 tranzactii = 100 % . Piata este structurata la inceput in probabilitatea de 50-50 % . Sa vedem cum afecteaza raportul profit/pierdere datele problemei .

Daca eu fac 10 tranzactii cu un raport de 1/1 eu am nevoie de min 5 tranzactii pozitive ca sa pot sa fiu pe zero daca as mentine riscul de 1% la  fiecare tranzactie .

Daca eu fac la 10 tranzactii un raport de  1 / 2 deja datele problemei se schimba radical . Cu 40% din tranzactii adica in cazul dat cu 4 tranzactii din 10 daca mentin riscul sub controlul de 1% eu sunt in avantaj fata de piata . Dar daca mergem la probabilitatea de baza care este 50-50% si am scos 50% tranzactii pozitive sunt in avantaj destul de consistent fata de piata .

Daca eu lucrez cu un raport de 1 /  3 deja la 30% din tranzactii care inseamna in cazul dat 3 tranzactii din 10 eu sunt in avantaj . O sa fac un exemplu real ca sa fie mul mai clar :

 

Sa presupunem ca initiem o tranzactie pe paritatea EURUSD la nivelul de 1.3000 si mentinem riscul de 1% constant ca sa fie mai clar :

 

1. Raport 1/1 -   daca SL este de 30 de pipsi pun TP la 30 de pipsi . Din zece tranzactii eu trebuie sa castig 5 ca sa fiu pe zero .

2. Raport 1 / 2 – daca SL este la 30 de pipsi si pun TP la 60 pipsi . Din zece tranzactii daca castig 4 eu deja sunt in plus cu 2% fata de piata .

3. Raport 1 / 3 – daca SL este la 30 pipsi si TP la 90 pipsi . Din zece tranzactii daca castig 3 eu deja sunt in plus fata de piata 2 % .

 

Fiecare trebuie sa inteleaga ca atunci cand calculezi raportul si il combini cu riscul de ex . de 1 % atunci raportul iti arata cate procente vrei tu sa castigi in urma acestei tranzactii .

 

Ex . Risc 1% cu raport de profit / pierdere de 1 / 3 inseamna ca eu risc 1% din cont si vreau sa castig 3% . Usor ma pot inchide la 2% si este bine oricum .  Mai am in spatele meu un raport de 1 / 2 care este un pas in urma mea si eu foarte bine pot sa fac acest pas si sa fiu in parametri buni al raportului de profit / pierdere .

 

Acum sa vedem cum se intampla in piata de obicei :

 

Tranzactie – SL 40 pipsi , TP 20pipsi cu risc 1% !!!!! Ce inseamna asta de fapt ca traderul risca 1 % din cont ca sa castige 0.5 % din cont ?  Ce se intampla daca el pierde 5 tranzactii din 10 ? Asta ar insemna 5 % din cont ! Cu cele 5 ramase el poate sa faca doar 2.5% si ramane de fiecare data la 10 tranzactii cu – 2.5% din cont ! Asta in cel mai bun caz .

Dar daca un trader pierde 7 tranzactii din 10 asta insenand 7% ? Cum mai poate el recupera ?

 

Si aici se activeaza imediat solutia utopica pentru marea majoritate : Mareste volumul de risc din cont la 2- 3% . Apoi merge pe acelasi raport si unde ajunge ????????  Mai ales ca fiecare calculeaza riscul din suma de inceput adica din baza sau suma initiala ca vrea sa recupereze cat mai repede si atunci dupa ce ai pierdut 7% nu mai ei in calcul asta si de fapt nu risti 2-3% dar mai mult si groapa este si mai mare .

Fiecare din voi poate sa calculeze ca nu este greu !

 

Raportul de profit/ piedere este primordial pentru un trading de succes ! Cu un raport bun poti trece peste perioadele grele ale pietii si mai ales ca el joaca si rolul de filtru al tranzactiei : nu am un raport de min 1 / 2 nu fac tranzactia , tranzactia aia este utopica , inseamna ca nu am spatiu de desfasurare a tranzactiei .

 

Aici nimerim in alta greseala !  Ca sa obtin un raport bun in loc sa pun SL la 40 pipsi de ex . micsorez SL la 10 pipsi de pretul pietii si gata ! Gresit ! Piata iti ia SL imediat si orice broker o poate face . A te apropia de piata asta nu este o solutie de a obtine un raport bun fiindca o sa pierzi de 9 ori si o sa castigi odata si iarasi o sa fii in dezavantaj si o sa alergi la marirea volumului si riscului si treci pe linia paralela greselilor .

 

Din acest motiv fiecare trader trebuie sa-si faca la inceput un pachet de  10 tranzactii si sa aplice strategia care o are sa verifice cate tranzactii din 10 poate sa le faca pozitive strategia respectiva apoi sa regleze bine raportul de profit / piedere in asa fel incat sa fie in avantaj fata de piata la fiecare 10 tranzactii . Odata ce nu se intampla asta inseamna ca strategia se revizuieste probabil ca exista o problema , sau este prea aproape de piata sau este prea departe sau pe un instrument cu o lichiditate mai scazuta functioneaza strategia dar pe unul cu lichiditatea mai mare nu functioneaza si trebuie revizuita .

In felul asta poti sa vezi , ce nu este bine si poti sa controlezi situatia si poti sa controlezi si emotiile din toate punctele de vedere .

 

Dupa acest material cred ca o sa fie clar de ce este o normalitate sa anunti ce raport ai la o tranzactie ?  Sper sa nu mai fie tranzactii cu un raport mic , fiindca ele nu fac altceva decat sa va distruga conturile si voi sa pierdeti timpul .

 

Un trader profesionist care lucreaza cu un raport de 1 / 1 inseamna ca el din 10 tranzactii castiga cel putin 6 dar asta este destul de greu la inceput din acest motiv noi trebuie sa ne formam alte solutii de protectie  care sunt la fel de profesioniste ca si probabilitatea lui de castig.

 

Odata ce o sa folositi pachete de cate 10 tranzactii si o sa le revizuiti o sa inceapa sa se dezvolte un reflex si o sa simtiti imediat ca o strategie este sau nu buna !

 

Si daca o strategie face profit la un procentaj de 50% cu un raport de 1 / 2 inseamna ca deja este destul de buna .

Ce sa mai vb de profesionisti care fac un procentaj de 80% tranzactii pozitive si au un raport de 1/ 2  dar de 1 / 3 ???????  

Inseamna ca un profesionist din 10 tranzactii castiga 8 cu 1 / 2 si cu un risc de 1% face in primul pachet de tranzactionare 14 % asta este destul de mult dar daca vb de raportul de 1 / 3 ???? In plus el mai are in spate un pas de  1 / 2 care poate sa-l aplice in orice situatie plus inca unul de 1 / 1 ca se bazeaza ca este profesionist si din 10 poate sa faca 8 tranzactii pozitive.

 

 

Va urez succes !!!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AUD/USD, plasare ordin peste nivelul pietii

 

Sell limit: 0.9561

S/L: 0.9642    (81 unitati)

T/P: 0.93871  (173.9 unitati)

Marime lot: 0.18

Risk reward: 2.14

Valoarea unei unitati: 1.8 USD

Risc asumat: 0.15%

 

Acesta tranzactie a fost realizata pe baza scenariului descrescator de pret din cadrul analizei prezentata in postul #24,al topicului Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare


Succes!
Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.