Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Si totusi, ce a generat miscarea asta asa de mare, contra USD? Pe mai toate perechile! Nu am gasit nimic relevant pe fundamental...

 

A fost exact ca'n filme, am plecat sa mananc si cand m-am intors...prapad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ livium

este o creare de spatiu pentru stirea de maine care este una destul de importanta si anume PIB SUA .

 

Se astepta o crestere si asta ar insemna ca economia americii se redreseaza ceea ce ar putea duce la revizuirea programului de sustinere a economiei din partea FED prin acizitii de pe piete .

 

Deci poate avea un impact serios in piata si speculatorii deja fac treaba . Tulbura apele ca sa fie multe SL si sa faca bani !

ha ha ha ha ha

Mare atentie maine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ liviumS-au apreciat puternic Francul elvetian si JPY!

 

Asta in eventualitatea in care cei care au avut pozitii pe USD/JPY si USD/CHF sa se axeze pe GBP/USD si EUR/USD, nu? Un soi de indreptare catre carry trade. Nu una foarte justificata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ liviumS-au apreciat puternic Francul elvetian si JPY!

 

ma refeream la o explicatie economica. Inclin sa cred ca are dreptate Wolf, se misca apele inainte de GDP, care apropo are prognoza flat...E ciudat!

 

Care ar fi corelatia intre PIB si EUR/USD?

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ livium

 

Deoarece este flat , inseamna ca se mentine ceea ce este un lucru extrem de impotrtant !



Deoarece am spus ca tradingul intra-day nu face parte din activitatea mea principala si mai mult tranzactionez pe termen lung o sa incerc sa comentez tranzactiile facute astazi de mine pe EURUSD si GBPUSD . Am spus ca adaptez strategia pe termen lung in una pe termen scurt si este un lucru destul de dificil dar pana la urma cred ca o sa reusesc .

Mai jos o sa va explic care au fost partile bune si care au fost greselile tranzactiilor care le-am efectuat si care le-am observat in procesul de tranzactionare .
In primul rand vreau sa spun ca am diversificat tranzactia totala in doua instrumente si am mizat pe deprecierea dolarului in ambele cazuri . Cu toate ca Lira si Euro uneori se coreleaza pe anumite portiuni eu le vad ca instrumentev total diferite si nu incerc sa imi formez o strategie de corelare intre Eur si Lira dar ma axez pe faptul ca dolarul poate sa se deprecieze sau sa se aprecieze per general pe anumite portiuni .

Ce am observat din tranzactionare ? Am observat ca desi pozitionarea a fost corecta in ambele cazuri , la Lira am avut probleme si anume aceasta problema a jucat un rol important in mentinerea tranzactiei sau inchiderea ei .
Care este aceasta problema ? Problema este riscul care mi l-am asumat in cazul tranzactionarii Lirei Sterline am ales un SL destul de mic fata de potentialul acestui instrument care este mult mai elastic decat Eur . Aceasta a fost una din cea mai mare greseala care am observat-o in procesul de tranzactionare .
Eu am mers pe calcul aproximativ la ambele paritati si am ales la inceput un SL destul de mic chiar si pentru Eur de 33 de pipsi si la Lira de 34 de pipsi . Daca am vb de Eur inca mai merge este c-am riscant dar acceptabil dar daca vb de Lira deja un SL de 34 de pipsi pe un H1 este prea aproape de piata si poti oricand sa fii eliminat . Anume acest lucru si mi-a creat dificultate la un moment dat si este un lucru care o sa-l iau in calcul pe viitor .

La ce concluzie am ajuns ?
Daca se coreleaza EUR si Lira in strategie sau se tranzactioneaza separat pe charturi de H1 si la Eur poti sa mai pui un SL de 30 pipsi la Lira acest SL trebuie sa fie min la 50 pipsi .

Este o greseala si o concluzie in acest moment pe viitor !

Va urez succes !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.