Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

EUR/JPY Daily a format LH-LL, ultimul high n-a deposit high-ul precedent. Ipoteza de trade-short. Pe H1aceeasi tendinta short, intarita si de BEOB-ul de ieri (ora 17)

SELL STOP: 131.050

SL:132.181

TP: 127.600

R/R= 1:3

Risc~1%

TS=500

Daca pretul inainte de a-mi lua ordinul, urca peste131,70, inchid pozitia si ma gandesc la altceva. Macar o vreme!

Am inchis pozitia cu un profit mic cand am vazut ca la ora 11.00 pretul a plecat impotriva mea.

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

USD/JPY, buy market, 102.129, 1 lot

SL: 101.520 (60.9 pps)

TP: 102.960 (83.1 pps)

risc asumat 0.6%

 

In continuare merg pe ideea de apreciere USD, pe care vorba fie intre noi, ieri nu prea mi-am respectat-o!

Asa cum bine mi-a spus Wolf, ieri am alergat dupa piata, am inchis prea devreme pozitiile pe eur, gbp, cad si chf (pereche cu usd)!

 

Sa avem bafta!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buy eur/usd h1 1.28574, 5 lot

SL 1.28158 ( 40 pips )

TP 1.29777 (  120 pips )

risc asumat 2 %

 

segmentul alb este retras intr-un timp mai mare de segmentul albastru, retragerea fiind de 81 % fibo.

 

post-2700-0-22265600-1369810356_thumb.png

post-2700-0-92158300-1369810370_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ore 10.55 avem stiri importante din Germania - numarul somerilor si rata somajului .

Cred ca asta o sa hotarasca miscarea actuala EUR .

De dimineata la deschiderea bursei de la Londra EUR este destul de anemic ceva mai bine se tine GBP .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se estimeaza ca rata somajului sa ramana neschimbata de 6.9% .

Cea mai mare economie a Europei daca are o modificare negativa cat de mica EUR o sa fluctuieze .

In caz ca estimarile vor ramane neschimbate am putea sa vedem o urcare ascendenta de moment .

Exista mare probabilitate de speculatii innaintea stirii pentru colectarea de SL .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presiunea este prea mare pe EUR din partea vanzatorilor .

 

Orice fisura cat de fragila in stirea Germaniei poate da impuls pentru aparenta noilor vanzatori in piata .

 

Atasez un grafic al situatiei .

post-6242-0-33139800-1369812879_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece am tranzactie deschisa pe EURUSD si pe GBPUSD pentru diversificare de portofoliu dar am mizat pe scaderea dolarului in ambele tranzactii  plus stirea care este  pe EUR am minimalizat riscul pe Lira Sterlina la 0.55 % de la riscul initial de 0.85% ca in cazul unui impact negativ sa fie cat mai mica pierderea .

La EUR nu am cum fiindca ma aflu intr-un spatiu de desfasurare destul de mic si valuta poate sa fluctuieze .

 

Asteptam stirea !

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarul somerilor pe luna mai a crescut dar rata somajului a ramas neschimbata .

 

Oricum pieata va decide ce se forta are , fiindca stirile sunt extrem de fragile pentru cea mai mare economie a Europei .

Tarile cu probleme din Europa o trag in jos rau . Nemtii sau saturat sa mai tina in carca toata Europa .

 

Asteptam noi date din piata , care in acest moment ramane la psihologia si alegerea ei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.