Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

 

Intrat market buy eur si gbp, contra binenteles usd.

Motiv? GDP + initial jobless claims,  date proaste pe USA

 

EUR/USD buy1.29722, SL 1.28920 (80pps), TP 1.30980(125pps), risk 0.71%

GBP/USD buy 1.51539, SL 1.50880 (65.9pps), TP 1.52420(88pps), risk 0.43%

 

Posibil sa nu stau in tranzactii prea mult, nu am o viziune pe termen mediu/lung, as vrea sa-mi asigur pozitiile la un moment dat cu un trailing stop, sa-mi iau profitul si sa astept si NFP-ul de saptamana viitoare pt o actiune pe termen mai lung.

 

Fara o analiza statistica cantitativa a datelor si corelarii lor cu perechile tranzactionate, aceste afirmatii sunt pure speculatii a impactului pe care il pot avea acele rapoarte economice, nu au un fundament real dupa care sa poti face trading.

Am inchis manual pozitiile!

 

Ok...dar sincer nu am inteles ce vrei sa spui! La care afirmatii te referi?  Chiar vreau sa stiu punctul tau de vedere, dar inca o data, nu am inteles sensul celor spuse de tine!

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si...in continuare, voi cauta sa profit cat se poate de mult din caderea USD! Deci, voi plasa un buy limit undeva in jurul lui 1.30 cu target la 1.3060! Cam asta e, incerc sa profit cat se poate din momentul actual al pietei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Intrat market buy eur si gbp, contra binenteles usd.

Motiv? GDP + initial jobless claims,  date proaste pe USA

 

EUR/USD buy1.29722, SL 1.28920 (80pps), TP 1.30980(125pps), risk 0.71%

GBP/USD buy 1.51539, SL 1.50880 (65.9pps), TP 1.52420(88pps), risk 0.43%

 

Posibil sa nu stau in tranzactii prea mult, nu am o viziune pe termen mediu/lung, as vrea sa-mi asigur pozitiile la un moment dat cu un trailing stop, sa-mi iau profitul si sa astept si NFP-ul de saptamana viitoare pt o actiune pe termen mai lung.

 

Fara o analiza statistica cantitativa a datelor si corelarii lor cu perechile tranzactionate, aceste afirmatii sunt pure speculatii a impactului pe care il pot avea acele rapoarte economice, nu au un fundament real dupa care sa poti face trading.

Am inchis manual pozitiile!

 

Ok...dar sincer nu am inteles ce vrei sa spui! La care afirmatii te referi?  Chiar vreau sa stiu punctul tau de vedere, dar inca o data, nu am inteles sensul celor spuse de tine!

Multam!

 

Liviu, ceea ce vorbim noi cateodata pe aici, cu privire la legaturile fundament-piete bursiere sunt pure speculatii, fiindca:

 

1.Nu am avem cunostiinte solide in acest sens, o facultate si un masterat in economie, poate chiar un doctorat poate garanta intr-un procent relevant ca anumite corelatii intre aceste stiri economice si anumite perechi valutare (sau alte instrumente financiare) sunt realizate intr-un mod cat mai precis.

 

2. Noi nu am studiat aprofundat aceasta ramura stufoasa in opinia mea, cea a analizei fundamentale.

 

Ar trebui verificat pe istoric, tranzactie cu tranzactie. Ce s-a intamplat cand PIB-ul american a scazut/crescut X la suta in raport cu anumite instrumente de tranzactionare? Cresc sau scad aceste instrumente cand s-a intaplat cresterea sau scaderea PIB-ului? Daca cresc sau scad, in ce masura. Si care este probabilitatea sa cresca/scada un anumit numar de unitati, sa zicem 10 de unitati de la emiterea stirii? Dar 20? Samd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Intrat market buy eur si gbp, contra binenteles usd.

Motiv? GDP + initial jobless claims,  date proaste pe USA

 

EUR/USD buy1.29722, SL 1.28920 (80pps), TP 1.30980(125pps), risk 0.71%

GBP/USD buy 1.51539, SL 1.50880 (65.9pps), TP 1.52420(88pps), risk 0.43%

 

Posibil sa nu stau in tranzactii prea mult, nu am o viziune pe termen mediu/lung, as vrea sa-mi asigur pozitiile la un moment dat cu un trailing stop, sa-mi iau profitul si sa astept si NFP-ul de saptamana viitoare pt o actiune pe termen mai lung.

 

Fara o analiza statistica cantitativa a datelor si corelarii lor cu perechile tranzactionate, aceste afirmatii sunt pure speculatii a impactului pe care il pot avea acele rapoarte economice, nu au un fundament real dupa care sa poti face trading.

Am inchis manual pozitiile!

 

Ok...dar sincer nu am inteles ce vrei sa spui! La care afirmatii te referi?  Chiar vreau sa stiu punctul tau de vedere, dar inca o data, nu am inteles sensul celor spuse de tine!

Multam!

 

Liviu, ceea ce vorbim noi cateodata pe aici, cu privire la legaturile fundament-piete bursiere sunt pure speculatii, fiindca:

 

1.Nu am avem cunostiinte solide in acest sens, o facultate si un masterat in economie, poate chiar un doctorat poate garanta intr-un procent relevant ca anumite corelatii intre aceste stiri economice si anumite perechi valutare (sau alte instrumente financiare) sunt realizate intr-un mod cat mai precis.

 

2. Noi nu am studiat aprofundat aceasta ramura stufoasa in opinia mea, cea a analizei fundamentale.

 

Ar trebui verificat pe istoric, tranzactie cu tranzactie. Ce s-a intamplat cand PIB-ul american a scazut/crescut X la suta in raport cu anumite instrumente de tranzactionare? Cresc sau scad aceste instrumente cand s-a intaplat cresterea sau scaderea PIB-ului? Daca cresc sau scad, in ce masura. Si care este probabilitatea sa cresca/scada un anumit numar de unitati, sa zicem 10 de unitati de la emiterea stirii? Dar 20? Samd.

Ok, acum am inteles punctul tau de vedere, care este corect!

Si culmea...procedez cam asa cum spui tu (eu cam din topor!): am stire importanta, vad valorile si studiez pe istoric impactul asupra pietei, la care se mai adauga si propria experienta din ultimul an! Citesc cateva site-uri si canale de stiri de stiri (dar nu prea multe), reuters, bloomberg etc si trag o concluzie dupa capul meu. Daca nimeresc 40% din cazuri cu un RR de cel putin 1/2, atunci sunt pe plus!

Cam asta e!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CAD, plasare ordin sub nivelul pietii (activat)

 

Sell stop: 1.03048

S/L:  1.03878  (83 unitati)

T/P:  1.02648  (123 unitati)

Marime lot: 0.20

Risk reward: 1.48

Valoarea unei unitati: 1.92 USD

Risc asumat: 0.16%

 

Aceasta tranzactie s-a realizat pe baza scenariului de spargere a pivotului de la valoarea 1.0305, ce presupune intrarea pretului in zona de bias neutru, cu tintire la nivelul de 1.02648, fiind nivelul retragere de 38.2 Fibonacci din miscarea crescatoare 1.00133-1.04202, anticipand ca miscarea ce va urma va fi una corectiva sau laterala (n.a. engsideways), conform teoriei. Pentru intelegerea conceptului acestui tip de analiza cat si a metodologiei sale, vizalizati topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CAD, plasare ordin sub nivelul pietii (activat)

 

Sell stop: 1.03013

S/L:  1.03878  (86.5 unitati)

T/P:  1.02648  (36.5 unitati)

Marime lot: 0.20

Risk reward: 0.42

Valoarea unei unitati: 1.92 USD

Risc asumat: 0.16%

 

Aceasta tranzactie s-a realizat pe baza scenariului de spargere a pivotului de la valoarea 1.0305, ce presupune intrarea pretului in zona de bias neutru, cu tintire la nivelul de 1.02648, fiind nivelul retragere de 38.2 Fibonacci din miscarea crescatoare 1.00133-1.04202, anticipand ca miscarea ce va urma va fi una corectiva sau laterala (n.a. engsideways), conform teoriei. Pentru intelegerea conceptului acestui tip de analiza cat si a metodologiei sale, vizualizati topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare.

 

post-2510-0-40868900-1369926224_thumb.png

 

Succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

balanta Fondului Vamist e pe plus! +3,16%

Cred ca e de apreciat ca toti participantii respecta tinta de risk/trade si nu au mai fost derapaje precum deschiderea unor pozitii ``spectacol``.

Bafta tuturor si asteptam noi colegi care considera ca isi pot aduce aportul la administrarea responsabila a Fondului Nostru comun!  %%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca Eur/Usd a tras un cap in R2. Ramane de vazut daca maine mai are puterea sa continue trendul ascendent sau va ateriza pe pivotul daily calculat la noapte...

Bafta celor care sunt long pe Eur/Usd!

post-6531-0-17528400-1369930687_thumb.png

post-6531-0-12380800-1369930956_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca Eur/Usd a tras un cap in R2. Ramane de vazut daca maine mai are puterea sa continue trendul ascendent sau va ateriza pe pivotul daily calculat la noapte...

Bafta celor care sunt long pe Eur/Usd!

No, te rog, cum trasezi pivotii in MT4? Asa cum e in graficul 2 din mesajul tau!

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.