Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Analiza tehnica EURUSD -29052013

 

Dupa cum am spus in analiza tehnica de ieri pe paritatea EURUSD probabil sa se formeze un Triunghi .

 

Am atasat graficul de ieri cu graficul de astazi sa vedeti cum incepe sa se contureze acest lucru si cum incep valurile sa se vada !

 

Va urez succes !!!

post-6242-0-19494900-1369844971_thumb.png

post-6242-0-58426700-1369845000_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din analiza de mai sus se vede clar cum incepe sa vada piata un trader care cunoaste analiza valurilor .

Deja v-am aratat de atatea ori cum vad eu piata si nu intr-o singura miscare dar in cateva miscari in fata .

Uneori chiar si daca o vad si stiu ca deja este aproape sa se termine si toti parametri sunt in regula patternurile sunt spulberate de diferite evenimente ale pietii . Fiindca acest gen de analiza este extrem de complicat si este cunoscut de foarte putini oameni imi este greu de multe ori sa explic ca un pattern a fost spulberat de piata . Din acest motiv apare si controversa multa in jurul acestei analize .

Nu spun am si patternuri in care ma ratacesc  , nu zic nu , nimic si nimeni nu este perfect .

Dar acum sunteti martori la felul cum  se orienteaza in spatiu si in piata un trader care cunoaste Teoria Neowaves care este cea mai complexa forma de analiza tehnica din cate au fost inventate vreodata .

Ceea ce trebuie sa fie destul de clar ca chiar daca un pattern care are 5 valuri este invalidat la sfarsit----- 3 din ele tot le vad si le pot tranzactiona :D !

De aici se si vede cum teoria de analiza tehnica  NeoWaves este net superioara multor analize tehnice !

 

Succes !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica EURUSD -29052013

 

Dupa cum am spus in analiza tehnica de ieri pe paritatea EURUSD probabil sa se formeze un Triunghi .

 

Am atasat graficul de ieri cu graficul de astazi sa vedeti cum incepe sa se contureze acest lucru si cum incep valurile sa se vada !

 

Va urez succes !!!

Si calculele mele indica o coborare pana la 1.288, cel putin, pe eur/usd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@ liviumS-au apreciat puternic Francul elvetian si JPY!

 

ma refeream la o explicatie economica. Inclin sa cred ca are dreptate Wolf, se misca apele inainte de GDP, care apropo are prognoza flat...E ciudat!

 

Care ar fi corelatia intre PIB si EUR/USD?

 

Daca este vorba de EUR/USD...

 

Eu am anuntat inca de aseara ca va urca pana la 1.292 cel putin. Din pacate nu am profitat de urcare fiindca ma asteptam sa mai coboare pana undeva la 1.283. Vezi aici: forum.vamist.ro/topic/3932-semnale-de-tranzactionare-by-lucenera/page-4#entry50184 . Nu am cunostinte de economie, nici experienta prea mare cu forexul dar totusi cred ca, uneori, piata este extrem de previzibila daca te pui in locul celor care au puterea de a face valuri. Si-a pus cineva intrebarea cum ar tranzactiona daca ar avea suficienti bani ca sa faca valuri pe piata? Ce fel de valuri ai face ca sa obtii profit? Asta e intrebarea.

 

Edit: cum se pune link-uri pe forum ca nu imi dau seama? Am incercat varianta <a href="adresa link">comentariu</a> dar nu merge.

 

 

@ LuceNera

Interesante grafice. De unde ai graficul din stanga ? Unde se vede divergenta pe eur ?

 

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve Wolf,nu prea reusesc sa postez pt ca sunt f ocupat.Am "marcat'sfaturile de ieri ce mi le-ai dat si o sa incerc sa ma conformez.Am intrat si eu pe eur/usd si gbp/usd long de ieri (si  mai sunt inca in tranzactii),dar din pct meu de vedere,daca rezista la 1.293,care este o zona puternica,ar putea fi inceputul aprecierii mai puternice a eur si sa fie un val 1 sau A ramane de vazut.La fel si gbp.Dar cel mai important pt mine este eur/aud,care zic eu ca tocmai a terminat valul C dintr-un zigzag mai mare,inceput in 08.2012 si ma astept sa urmeze un val X dupa care sa continue corectia.Asa prevad eu aceasta pereche.Sa vedem ce va urma. 

post-7292-0-83141500-1369853054_thumb.png

post-7292-0-11981100-1369853066_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

 

Graficul din stanga este facut de mine in excel dupa un algoritm pe care inca il testez. Am folosit datele despre HIGH, LOW, OPEN, CLOSE si VOLUME de pe timeframe-ul de 1 minut. Stii, eu inainte sa ma apuc de forex jucam la Betfair, la cursele de cai si pana nu mi-am dat seama de ce cotele alea au o amplitudine asa de mare nu am reusit sa scot niste bani. Este o piata destul de mare si acolo avand in vedere ca pariurile pe o singura cursa de cai ajunge frecvent la peste un milion de euro. Asa ca am presupus ca si la forex se aplica oarecum acelasi mecanism de a scoate profit, evident din partea celor care au puterea de a face valuri. Asa a aparut curba rosie care se vede pe grafic. Curba neagra nu e decat curba pretului, aceeasi pe care o vedem cu totii in Metatrader.

 

Divergenta se observa usor. Vezi sagetile verzi care indica cele 2 varfuri inferioare ale curbei rosii in imaginea din postul precedent. Aceste varfuri inferioare sunt in crestere in timp ce varfurile inferioare ale curbei negre (cea a pretului) sunt in scadere. Aceasta este divergenta.

 

Uita-te pe grafic sa vezi cate divergente exista. Nu am putut sa le indic pe toate ca s-au terminat culorile la sageti :)) dar si asa tot sunt multe semnale. Evident ca am avut si semnale false (vezi sagetile albe in excel3.png) dar acestea sunt foarte putine in comparatie cu semnalele valabile. Cel putin pana acum si ma refer aici la ultimele 30 000 de minute, perioada cea mai mare de pe ultimul grafic. Celelalte grafice sunt pe perioade mai mici. Cel mai mult mi-a placut divergenta din graficul cu perioada cea mai mare (cel de jos din excel3.png), adica cele 3 sageti verde-deschis care anunta prabusirea masiva inceputa in seara zilei de 08.05.2013. Regula de baza este ca dupa aparitia divergentei sa astept o miscare in sens opus care reprezinta un fel de corectie pe curba rosie apoi sa intru in piata.

 

De precizat ca din 17.05.2013 de cand il testez pe demo am castigat 258 pips si am pierdut 23 pips tranzactionand pe divergenta. Vezi balanta. Voi vedea cum va fi pe viitor.

 

In felul asta mi s-a implinit visul: munca putina, bani multi. Nu ma complic cu multe calcule. Doar astept divergentele :))

 

post-6584-0-06272100-1369852367_thumb.png

post-6584-0-52429100-1369852378_thumb.png

post-6584-0-69076700-1369852387_thumb.png

post-6584-0-39192900-1369852399_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

 

:) Deocamdata nu. Este ideea mea totusi si daca se dovedeste pe termen mai lung ca face profit nu am de gand sa o zic. Dar daca o sa imi dea cateva buguri serioase si imi pierd increderea in grafice o sa le postez in amanunt, pentru inspiratia altora macar.

 

 

Fiindca acest gen de analiza este extrem de complicat si este cunoscut de foarte putini oameni imi este greu de multe ori sa explic ca un pattern a fost spulberat de piata . Din acest motiv apare si controversa multa in jurul acestei analize .

Nu spun am si patternuri in care ma ratacesc  , nu zic nu , nimic si nimeni nu este perfect .

Dar acum sunteti martori la felul cum  se orienteaza in spatiu si in piata un trader care cunoaste Teoria Neowaves care este cea mai complexa forma de analiza tehnica din cate au fost inventate vreodata .

 

In legatura cu Teoria Neowaves, tot respectul. Orice strategie care face profit, indiferent in ce fel, trebuie apreciata. Totusi...

 

Am aruncat un ochi pe http://www.wavesmarket.fr si vad, intradevar, ca e o analiza complicata, greu de inteles. Numai cand te gandesti la cele 2800 de reguli te ia durerea de cap :) Eu am cam renuntat cand am ajuns pe la definitia fractalilor ("Fractalul-,,...ORICE FORMA CARE PERCEDA O FORMA CARE NU ARE FORMA ...,,) si mi-am adus aminte de un citat al lui Einstein: "Daca nu poti explica ceva unui copil de 6 ani, atunci nici tu nu ai inteles."  Oare cum ar putea fi explicata aceasta teorie unui copil de 6 ani? Sunt sigur ca ar fi o teorie foarte interesanta daca s-ar gasi cuvintele potrivite pentru o descriere simpla.

Apropo, ai niste date despre teoria asta, adica cam cat timp ai testat-o si cam care este media lunara a profitului in procente?

 

Acum, despre simplitate, din ce imi aduc aminte, Alexander Elder spunea in cartea sa "Trading for a living" ca masele au un comportament cu caracter primitiv. Atunci de ce noi, traderii, sa ne pierdem in calcule complicate? Nu zic sa fim primitivi in analizarea pietei, evident, dar cred ca simplitatea ar trebui sa fie regula nr. 1 a oricarei strategii. Dar sigur, e numai o idee, fiecare tranzactioneaza cum se simte mai confortabil. Eu unul pierd esenta daca ma adancesc in filozofii.

 

Ca un exemplu despre ce inseamna prea multe calcule si cum au incercat multi sa gaseasca secretul complicandu-se de fapt, atasez o arhiva cu 1000 de indicatori MT4 (se gaseste si pe net) precizand ca am avut rabdarea sa-i incerc pe toti. Nici unul nu m-a convins. Singurul care l-am pastrat pe grafic, dar numai pentru orientare generala, este "Heiken Ashi Real".

 

1000 MT4_Indicators.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD, plasare ordin la nivelul pietii

 

Sell: 1.50534

S/L:  1.51295  (76.1 unitati)

T/P:  1.49855  (67.9 unitati)

Marime lot: 0.5

Risk reward: 1.39

Valoarea unei unitati: 3.31 USD

Risc asumat: 0.25%

 

attachicon.gifgbpusd.11.16(gmt+2)29.05.2013.png

 

Succes!

 

Tranzactia a incasat o pierdere de 76.1 unitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.