Sari la conținut

In cautarea miticului edge statistic


Proximus

Postări Recomandate

 

Oricum, abia sapt astea vreau sa ma ocup de niste analize statistice mai serioase, ceva care tranzactioneaza mai des (10+ tradeuri pe zi, multe instrumente). Sa vedem daca dau de miticul edge statistic, nu doar cel fundamental :rolleyes:

Mult noroc , eu fac asta de 2 ani si inca n-am gasit nimic solid, chiar si acum am 2 simulari in- progress :D

 

Iti dau un sfat, si cu asta te salvez de vreo 3 saptamani de lucru in zadar, stai departe de patternurile candlestick.

Cea mai mare expectancy care am gasit la patternuri a fost vreo 0.05-0.06 la un pattern compus din 3 candele, restul e gunoi.Si nici acela nu e foarte fiabil.

 

Mai bine te uiti la piata ca o functie continuoa decat discreta, chiar si daca intre tickuri exista un interval minuscul care de facto va pune pretul in categoria discreta, fiindca am avut succesuri mai mari cu aceste abordari.

 

Iar daca gasesti ceva te rog anunta-ma :)

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proximus, stai linistit, eu lucrez doar pe tick-uri. An destul material adunat din 2009 incoace, de la vreo 6 brokeri diferiti. Asa ca e usor de gasit tick-urile gresite. Am si si alte date, gen pozitionari, ordine in piata, predictii de la banci, din nou, ani de zile.

 

Oricum nu voi lucra in timp pe ceas, ci in timp intrinsec (un fel de Renko mai sofisticat) - http://arxiv.org/abs/0809.1040

 

directional_change_1.png

directional_change_2.png

Si pe timeseries-ul astfel transformat voi cauta anumite trigger event-uri, care am o banuiala ca declanseaza anumite regimuri (continuation, reversal, range).

 

Ideea e sa vad daca pot prezice regimul in anumite cazuri. Practic creez un vector de stare pt event (timp, magnitudine, viteza, pozitionare, ...) si caut clustere de astfel de vectori.

 

O sa fie greu in Python, ca am gigabytes de date. Daca dureaza prea mult, o sa trec pe C# sau C++. Si probabil o sa agreg datele si scot statisticile in Mathematica.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Pe clock time vei vedea urcare dimineata, stagnare la pranz, apoi urcare din nou pe NY.

 

linear_time.png

 

Daca pui pe intrinsic time insa, vei vedea o linie continua, pt ca acel timp nu va mai curge la pranz, va lua pauza si el :)

 

Cat despre event driven, nu masor timpul dintre range si trade.

 

Mai degraba ceva de genul urmator: care e probabilitatea ca piata sa devina trending pr urmatoarele 4 ore dupa o crestere de 30 pips in 10 min dimineata? Dar daca luam si alti factori in calcul, gen pozitionare retail, sau apropierea de high-uri recente/absolute?

 

event: (10 dimineata, crestere 30 pips, in 10 min, retail short, nou high saptamanal)

event: (11 dimineata, crestere 10 pips, in 50 min, retail long, nimic deosebit)

....

 

Exista clustere in acesti event vectori? De ex, un cluster poate fi - (intre 9-12 dimineata, crestere 10-50 pips, in 10-80 min, retail long, intre 10-100 pips de high saptamanal), si acest cluster sa fie urmat de un regim range.

 

Sau cluster-ul poate sa fie doar pe unele dimensiuni, si sa nu conteze pozitionarea retail-ului de ex sau alta componenta.

 

Stiu ca seamana exact cu ce fac multe EA-uri. Diferenta e ca lucrez pe date curate, masor cum trebuie, fac cross-validare la urma.

 

Si am expus un model simplu de event-uri. In realitate ma gandesc la niste chestii mai complicate.

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Pe clock time vei vedea urcare dimineata, stagnare la pranz, apoi urcare din nou pe NY.

 

 

Daca pui pe intrinsic time insa, vei vedea o linie continua, pt ca acel timp nu va mai curge la pranz, va lua pauza si el :)

 

Cat despre event driven, nu masor timpul dintre range si trade.

 

Mai degraba ceva de genul urmator: care e probabilitatea ca piata sa devina trending pr urmatoarele 4 ore dupa o crestere de 30 pips in 10 min dimineata? Dar daca luam si alti factori in calcul, gen pozitionare retail, sau apropierea de high-uri recente/absolute?

 

event: (10 dimineata, crestere 30 pips, in 10 min, retail short, nou high saptamanal)

event: (11 dimineata, crestere 10 pips, in 50 min, retail long, nimic deosebit)

....

 

Exista clustere in acesti event vectori? De ex, un cluster poate fi - (intre 9-12 dimineata, crestere 10-50 pips, in 10-80 min, retail long, intre 10-100 pips de high saptamanal), si acest cluster sa fie urmat de un regim range.

 

Sau cluster-ul poate sa fie doar pe unele dimensiuni, si sa nu conteze pozitionarea retail-ului de ex sau alta componenta.

 

Stiu ca seamana exact cu ce fac multe EA-uri. Diferenta e ca lucrez pe date curate, masor cum trebuie, fac cross-validare la urma.

 

Si am expus un model simplu de event-uri. In realitate ma gandesc la niste chestii mai complicate.

Cu informatii de genul LV3 e usor :)

 

post-7281-0-93457300-1394926161_thumb.png

 

Uite un chart care arata lichiditatea cumulativa distribuita pe fiecare ora /an a E/U-ului

 

Daca te uiti mai atent se vede clar ca in 2007-2008 lichiditatea totala a E/U-ului a scazut aproape cu jumatate fata de 2006.

 

Si acum iar e intro perioada mai ranging decat trending, dupa cum vad eu exista un ciclu macro de 6-7 ani care imparte E/U-ul intro perioada mai ranging decat trending.

 

Nu cumva o fi semnul lui:   http://en.wikipedia.org/wiki/Juglar_cycle :D

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu caut range-uri/tranduri de cateva ore. Alea cu anii sunt pt discretionary trading, ce o sa fac daca ajunge EU la 1.45-1.50 :)

 

Uite un ex. In prima fereastra avem niste event-uri pe EUR/USD (pct rosii).

 

In a doua, un slider cu care pot naviga printre ele si sa vad cum arata piata in acel punct. Asta pt explorare rapida, pt cautatul de idei. Am trisat putin la poza asta, in a doua fereastra nu sunt aceleasi event-uri ca in prima (de aia slider-ul are doar vreo 10 pozitii).

 

Din pacate Mathematica e prea lenta pt a procesa cantitati mari de date in acest mod, dar e excelenta pt a incerca idei.

 

event_scrubbing.png

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gigi: avem un volum si din volume/tranzactii+timp rezulta pret. analizam efectul si incercam sa determinam cauza. faptul ca elimini timpul din ecuatie cred ca vei trunchia si mai mult rezultatul.

hai sa plecam de la time&sale ca de acolo se formeaza pretul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde obtii tu time&sale pe forex. Poti cel mult sa obtii de la CME (care e <5% din volumul total), sau de la unii brokeri/ECN-uri. Dar nu cred ca vei trece de 30% acoperire, si asta doar daca esti o banca legata cu toti.

 

Si pretul se modifica in functie de cum estimeaza toti ca e pretul corect. In general aceste estimari sunt modificate de tranzactii, care ajung sa incorporeze astfel noi informatii in pret.

 

Dar pretul se poate modifica si cu 0 tranzactii - de ex FED-ul anunta maine ca EUR/USD are nivel maxim 1.35, si vor tipari toti dolarii din lume pt a-l tine sub acest nivel. Pretul se va muta instant acolo.

 

Astfel de adjustari instant se intampla zilnic, cu magnitudini mai mici. De ex la NFP pretul sare instant 100 pips, fara ca sa se fi tranzactionat volumul normal necesar pt o astfel de miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu merg pe ideea ca timpul conteaza doar ca am o problema. Punctul unde avem sale nu spune viitorul, spune doar ca acolo, in acel punct avem actiune. Ori, din acel punct se poate schimba sau nu directia viitoare, depinde de multe lucruri. Daca acel punct este tinta pe de o parte si daca in acelasi timp nu este un final fundamental in timp al trendului ci doar un popas, o inchidere pentru o reluare. Avem acele "optiuni" care pot schimba imaginea reala. 

Sa dau un ex:

Sa presupunem ca 1,3500 este azi la 50 de pips deasupra pretului si este ora 10 dim, start Londra, pretul este in crestere de 2 luni sa zicem si acest 1.35 nu a fost atins de 3 luni in urma. Tot azi este Joi sa zicem si ultima saptamana din luna,

Avem o situatie: pe de o parte, tinta este aproape pentru ca e logic ca este tinta in momentul in care vorbim. Ajungem la ora 12:00 iar pretul a coborat la un suport cu vreo 30 de pips, Acum stim ca pe NY expira optiuni la 1,3480, 1,3500 si 1.3400 din motive si directii diverse. Din start stim ora de expirare care se poate sau nu activa si stim ca la 18:00 este fixing. Am zis de fixing pentru ca de multe ori am vazut in piata ca pretul este impins pana la un loc exact inainte de fixing. Nu stiu de ce se face treaba asta dar este un dat.

 

Ajungem la 5 seara iar pretul a urcat pana la 1.3460. Mai este 1 ora pana la 6 si 2 ore pana la close Londra. Asa cum se intampla mai mereu, pretul va urca in 5 minute acesti 40 de pips ramasi pana aproape de 6 seara intr o miscare rapida si fara corectii mai mari de 3 pips iar la 6 fix ori am depasit cu 1 2 pips 1,35 ori suntem foarte aproape. In acest moment vin optiunile care sunt pe sell fiind de mult mai de jos si departate in timp si fac o corectie de 50 80 de pips pe un volum exceptional in raport cu 1 2 saptamani in urma. 

 

In acest moment, avem o situatie care doar pare interesanta. Avem super volum la 1.35 in raport cu 2 saptamani in urma si pentru ca pana aici trendul nu s a corectat prea tare, datorita miscarii rapide avem tendinta sa presupunem ca s a format un top cu sanse de retragere datorita distantei mari intre un suport gen dublu bottom sau o corectie mai mare de 20% care este ia un top down suport.

 

De ce spun ca e doar interesanta, pentru ca poate fi si nu un top, pentru ca urmeaza ca luna sa se inchida, sa vina ratele dobanzii pe majore si declaratiile centralelor saptamana ce vine. Mai mult, daca este si final de trimestru, cu atat mai mult scad sansele ca topul cu volum mare asociat sa nu fie un top mai mult de 1 saptamana.

In concluzie, acest top asociat cu volumul si atat, daca nu este asociat cu momentul in timp nu va da relevanta.

Daca as vedea un asemnea top in asa situatie nu l as lua ca punct de lucru. L as lua abia dupa data de 7 a lunii viitoare. Daca a rezistat si mai mult pretul s a corectat tot nu l as lua in calcul prea tare pentru ca se poate presupune ca urmeaza sa reintram pe deal dar dupa o simpla corectie pur tehnica pentru ca fundamentul probabil nu s a schimbat, adica pe regula simpla cumpara de jos si vinde de sus, ori, daca fundamentul genereaza crestere voi cumpara dupa cel putin 100 200 de pips corectie fata de 1.35 sau poate chiar mai jos. Deci, acel super volum asociat cu locul s ar putea sa nu spuna de cat ca acolo s au inchis niste mari tranzactii dar nu spune ca acel varf in viitorul apropiat va fi si de netrecut sau cu probabilitate mare sa genereze respingere mare la atingere in viitor. 

In viitor, pentru ca trendul va continua, si stim cu totii ce face euro de ceva vreme, pretul se va intoarce la 1.35 iar la atingere va da o corectie minora de 30 50 de pips urmand sa l depaseasca fara probleme in aceeasi zi si sa inchida ziua peste el fara probleme. 

Deci, time is money. :D zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate majoritatea cercetarilor mele leam postat pe forexfactory, dar acum ca ati deschis un topic si pe vamist unde putem discuta aceste idei le voi posta si aici:

 

1) Distributia candelelor:

 

Din punct de vedere statistic, distributia candelelor se alineaza dupa aproximativ distributia Cauchy, care are o amplitudine mare si o coada de lungime infinita:

 

post-7281-0-34912900-1394993424_thumb.png

 

Cu o coada foarte lunga si probabilitatile pentru un rezultat sa fie inafara mediului asteptat scade cu o viteza lineara si nu exponentiala ca in distributia standard, deci evenimentele neasteptate in piata pot tine pana in veci.

 

Simplificand, asta inseamna ca rezultatul cel mai probabil este pretul sa se miste in apropierea pretului median intro maniera ranging,( asta se vede foarte bine cu un Bollinger Band , cum pretul se alineaza fix pe linia de mijloc a bandelor), insa o abatere de la pretul de echilibru poate tine pana in veci fara ca probabilitatile pentru reversal sa creasca.

 

In termeni simpli, concluzia:

-continuarea perioadei ranging e mai probabil decat transformarea ei intro perioada trending

-continuarea perioadei trending este mai improbabil decat o reversiune/retracement, insa durata trendului este nedeterminat si poate tine cat vrea el (din acest motiv HEDGINGUL FARA STOPLOSS E NEBUNIE :D )

 

Aceasta analiza a fost facuta pe EUR/USD, celelalte perechi se comporta altfel.

 

Opinii?

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-continuarea perioadei trending este mai improbabil decat o reversiune/retracement, insa durata trendului este nedeterminat si poate tine cat vrea el (din acest motiv HEDGINGUL FARA STOPLOSS E NEBUNIE :D )

 

Aceasta analiza a fost facuta pe EUR/USD, celelalte perechi se comporta altfel.

 

Opinii?

Nu inteleg ce vrei sa spui cu hedging pe acelasi instrument. Pentru ca daca deschizi 1 lot buy 1 lot sell in acelasi timp si le inchizi in acelasi timp pierzi spreadul si timpul degeaba. Se anuleaza reciproc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.