Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

Cum ar zice Mircea Badea : Foarte tare ! Nu sunt un fan Mircea Badea, dar sunt fan al pragmatismului si al rezultatelor.

Am o lista de subiecte 'pending' despre care urmeaza sa ma interesez. Deja intr-o luna am acumulat subiecte pentru alte 6 luni, deci daca o tin in ritmul asta nu o scot la capat :D Ma bucur ca m-ai facut sa arunc o privire scurta peste argumentul HFT care sincer nu avea o mare prioritate in lista de care vorbesc. M-am gandit ca atata timp cat aceasta tehnica nu e la indemana noastra nu are rost sa ma interesez acum. Si sunt convins ca multi gandesc asa : ce ma intereseaza pe mine ? Ma afecteaza ? Ei bine ..eu cred ca DA !! De ce ? simplu, totu se leaga, piata nu mai este acea ca inainte, prin aparitia unor jucatori puternici ne scad noua sansele ! Cine suntem noi ? Noi care refuzam schimbarea si care continuam sa citim carti de acum 20 ani, in timp ce piata de astazi nu mai e la fel ca cea de ieri, ca sa nu vb de o luna sau un an sau 20 ani !

Tot gigi a adus in prim plan subiectul pentru prima data pe acest forum, si video-ul de mai sus al lui barbones a picat la tanc, si se nimereste perfect cu ce citeam in timp ce am deschis vamistul. O sa ziceti ca ma interesez de subiecte prea avansate pentru un incepator si ca ar trebuii mai bine sa fac practica, dar am o scuza : e weekend :D si ma 'relaxez' citind despre cum altfel se mai poate tranzactiona in forex. Plus ca nu pot sa ma abtin cand vad ca exista o alternativa la cea ce inseamna brokerii retail pe care cei mai multi ii folosesc si asta ma duce inevitabil cu gandu la ce spuneam mai devreme : trebuie sa fie tot timpul o majoritate care pierde si o minoritate care castiga. Nu stiu de ce cred ca majoritatea celor ce se leaga la piata prin acesti brokeri comerciali, sunt carne de tun.

 

Asa ca din brokeri market makeri am dat-o in ECN si din ECN am ajuns la curennex. Si mai departe citeam si ca exista un level II de date in forex, care presupune mai multe feed-ul mai multor date decat cele de level I. Si asa cum citeam eu si ma faceam o pauza, stateam si ma intrebam, oare oamenii astia de platesc serviciile astea asa scumpe si sunt conectati si ei tot la circuitul interbank deci pescuiesc din acceasi balta ca noi, oare ei platesc acei bani in plus de prosti, pentru a nu avea nici un avantaj ? (nu doar spread-uri mici) Si intrebari retorice mai am, nu o sa vi le propun pana nu ma informez mai mult despre subiect (zilele astea).

Niste intrebari mai simple totusi am : nu cumva 'nenii' aia care pot sa foloseasca HFT-uri pe servere co-locate la bursa din NY, nu cumva daca vor sa o faca o fac si pe FX unde volumele tranzactionate sunt mai mari si depasesc stock-urile ? si daca o fac ce credeti, stim noi de existenta lor din surse media, apar sa isi faca publicitate ? Nu cumva daca ei au deja setarile pentru blackbox-uri si au deja un avantaj, la care adauga un alt avantaj prin folosirea retelelor mai rapide gen curennex prin care au acces si la mai multe date, pot sa scoata bani siguri si de pe piata exchange-ului ? Eu nu vad de ce nu ar face-o, singura mea neliniste este doar daca, elita de castigatori (acel 5-10% publicizat) este constituita numai din ei, si noi cei care ne incercam abilitatile si mai mult norocul pe retail, nu facem decat sa alimentam un joc in care avem din start un dezavantaj ?

 

Mi-as dori sa intru in detalii, dar sunt confuz in momentul de fata, si recunosc ca nu mai stiu daca Analiza Fundamentala sau cea Tehnica asa cum o studiem noi poate oferii pe viitor o concurenta computerelor care ne depasesc atat in capacitatea memoriei cat si in viteza de calcul, si sa lasam discretionarul la o parte pentru ca vedeti ca e de ajuns sa poti asigura zecimi de cent pe secunda pentru a face milioane pe an. Faptul ca aceste tehnici exista ar trebui sa puna pe multi pe ganduri pentru ca daca ele au aparut si functioneaza, exista o singura directie, si anume raspandirea lor si nu invers. Doar in cazul unui eveniment major neprevazut, dovedit cauzat de folosirea acestor tehnici, sa fie interzise, dar ma indoiesc si cred ca viitorul este al lor (exact ce scrie Nasssim Taleb in Black Swan si anume ca tot timpul sta dupa colt un eveniment pe care nimeni nu poate sa il anticipeze) .

 

Intre timp nimeni nu vrea sa ia meritele unui trader care isi castiga manual pipsi, dar cu siguranta aceste sisteme ii pot face viata mai grea pe viitor. Mai scrieti si voi ca eu ma abtin sa nu scriu prea multe ca sa nu pare un monolog :) ...numai bine :D

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Atata timp cat ramai la stadiu de retail trebuie sa accepti ca ai anumite limitari, E ca si cum ai vrea sa mergi cu o Dacie veche cu 300KM/h timp de 3 ore in continuu . Pur si simplu nu se poate.

Limitele vin din 1. lipsa de informatii legate de domeniu, Nu exista o scoala/facultate de trade pentru retail, sunt doar cursuri tinute de banci si alte institutii pe afara si 2. oferta brokerului. Ai minim 2 pips cu care trebuie sa te bati/lupti ca sa faci ceva. HFT nu are asa ceva. Si tu poti sa deschizi cont unde vei plati doar comision nu si spread dar contul tre sa fie tare gras.

 

2. Raportul intre valute se schimba mult mai agresiv de la criza in coace facand ca majoritatea sistemelor AT si AF sa nu mai fie profitabile. Lumea in sine nu mai este ce a fost. Traim vremuri istorice si asta e realitatea.

 

3. Acum 80 de ani trade ul se facea in bursa cu strigate si hartii semnate. Acum 30 de ani trade ul se facea la telefon, - vezi de ce i se spune la lira - Cable - De 10 ani se face pe net. De 1 2 ani se face pe mobil. In curand pe televizor de pe telecomanda si probabil ca in 5 10 ani direct mental cu cip la ureche. :)

In schimb, analizele vor fi aceleasi ca acum 80 de ani, O rata a dobanzii va avea aceleasi influente, o ratie fibo lafel sau un varf istoric. Felul cum faci profit azi e diferit dar ideea a ramas, Si atunci ca si acum erau si sunt, daytraderi, scalperi, cei in out in aceeasi saptamana sau cei cu inside info care sunt sau nu prinsi, banci care fac sau nu fac jocuri murdare, si tot asa,

 

4. Daca incepi sa cauti lucruri si sa le inveti iar apoi vezi ca nu poti sa le aplici caci pur si simplu nu ai unelte nu e drumul cel bun. Ai la indemana, o medie zilnica ce orice pereche o face, un spread minim si un leverage baban care oricum e prea mare. Daca te apuci de scalp tre sa ai nervi tari, sa respecti regulile mai abitir ca orice, si sa vezi dupa 1 2 ani de executie ca la carte cat de profitabil esti, Scalpul probabil este cea mai usoara metoda de trading dpdv scolarizare dar cea mai grea pentru psihic. scalperii pot face intr un an din cateva sute de euro , zeci sau sute de mii. Problema mare este ca ii pot pierde ;afe; de repede si aici trebuie sa se lupte cu ei insisi, sa stie la ce se baga. Sa fi bogat azi iar maine falit.

 

Cei cu tehnici mai elaborate azi c-am stau pe bara pentru ca s-a c-am schimbat paradigma asa cum am zis mai devreme.

Cei cu AF ca mine, vara nu au ce cauta in piata decat pe anunturi mari sau mai mici dar cu risc minim deci c-am inutila distractia. Dar chiar si in rest, daca nu aprofundezi problema pe AF degeaba te uiti la stiri caci pretul nu repeta miscarea pe un anunt ce a venit in aceeasi directie 2 luni la rand. Sunt mult mai multe variabile decat iti poti imagina dar e mult mai relaxanta modalitatea. Primul lucru mare este ca ai timp de analiza . Nu te arunca in piata anuntul azi, si nici maine. Ai timp si de concediu. O miscare calculata pe AF este de minim 300 de pips si se poate duce la 1000 fara probleme doar ca si riscul este conform distantei.

 

In concluzie, modalitatile sunt , nu toate la indemana ta si din cele care au raman posibile nu sti care e cea mai buna, Tot ce poti face este sa le testezi si c-am atat. Ca si in viata, e greu sa ai incredere oarba in ceva sau cineva pana nu ai tu convigerea ca e de incredere si testat cu mana ta si nu 3 zile, asa cum mai apare cate unul si spune - De 2 saptamani sunt alt om, alt trader, sunt profitabil, ce sa mai... sunt bun!! ha ha ha ha.

 

Sa nu uitam ca totusi piata forex nu a fost pentru noi mereu deschisa, ca nu a fost creata pentru noi iar regulie sunt multiple. Atatea banci , atatea interese. Nu tot ce intra azi iese azi si nu tot ce iese azi din piata iese pentru profit.

 

PS. Referindu-ma direct la Validarea unde Strategii.

 

Validarea vine doar la tine in cont , doar cu tranzactiile facute de tine, cu munca ta si nervi tai. Atatea tastaturi, atatea idei, atatea sisteme. Mai grav este ca nu sti cine este cu adevarat in spatele cuvintelor. Majoritatea se infatiseaza drept "cunoscatori", dau verdicte si directii de parca sunt nascuti traderi. Majoritatea celor care pierd nu vor recunoaste. Majoritatea statistic pierde. De aceea , validarea nu poate fi decat data de tine.

Eu am pus semnul intrebarii la tot ce am invatat, de aici si de oriunde. Nu am crezut nimic pana nu am testat eu devenind chiar enervant.

 

M-am referit mai mult la scalp mai sus pentru ca HFT de fapt asta face. Asa cum spune indianul, pe PC nu-l intereseaza cine conduce firma sau ce firma este, pur si simplu statistica si atat.

Ei sunt cei care fac cele 70% din tranzactii azi si procentul se mareste continuu.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, ..sa stii ca intre timp urmez acelasi drum pe care l-au urmat altii inaintea mea si am de gand sa calc pe aceiasi pasi pe care altii i-au facut, pentru ca nu sunt in cautare de scuraturi, convins fiind ca imi vor prinde vine pe viitor, doar ca sunt interesat in paralel si in alte tehnici stric teoretic si pentru a ramane ancorat in cotidian, asa ca intre timp imi propun in primul rand sa fiu practic prin tehnicile conventionale.

 

Pentru a continua ideea ta cu evolutia forex-uli, si a o strecura si pe a mea, cred ca pe viitor aceste tehnici care acum sunt apanajul celor din top, ca urmare a procesului de evolutie al tehnologiei pe care il traim, pot devenii pe viitor mai accesibile si strict pentru acest lucru as vrea sa raman tot timpul in tema cu urmatorul pas..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barebones: Cand spui ca verifici cu mana ta daca ceva functioneaza, de fapt incerci o validare statistica a metodei. De aia spuneam ca nu voi face niciodata AF, pt ca numarul mic de trade-uri per unitatea de timp face imposibila validarea metodei. Eu merg inspre HFT, pt ca ei se pot opri din trading inainte sa piarda profiturile acumulate - piata nu isi schimba specificul intr-o zi. Ai timp sa vezi ca metoda ta nu mai functioneaza asa bine ca la inceput. In timp ce pe AF, vine o criza si totul incepe sa se miste "pe dos", dar tu esti abia la trade-ul cu numarul 10 (daca faci trading de 3 ani, cu cate 3 trade-uri fundamentale pe an). Si o sa pierzi 15-30% din cont intr-un singur trade. Daca joci sume mici, pierzi 2%, dar o sa castigi doar 6% pe an (un randament foarte respectabil daca ai fonduri mari).

 

BTW, cursa vitezei s-a cam terminat in domeniu. Cam toata lumea a ajuns la viteza maxima care si-o permite. Iar cei ce nu-si permit sa devina cei mai rapizi, incep sa caute metode de trading pe intervale mai lungi de timp (ore, zile). Adica merg inspre metodele quant, nu mai pot face trading bazat pe micro-structura - http://news.google.com/news?ned=us&q=High-frequency%20traders%20slowed%20by%20headwinds

 

@funkagenda: Nu cred ca HFT va deveni mult mai accesibil in viitor. Analogie: cam oricine poate invata mecanica lui Newton, dar putini pot sa se apuce de cea cuantica - prea multa matematica. La fel e si cu HFT-ul, e multa tehnologie si matematica in spatele ei. Nu poti face HFT de unul singur, iti trebuie o echipa de programatori si statisticieni.

 

Traderii retail vor ramane la metodele "clasice" (AF, AT, price action, ...), desi AF si AT asa cum este "predat" in carti si forumuri nu mai functioneaza de zeci de ani, lucrul asta nu pare sa-i opreasca. Eu am ajuns destul de repede sa citesc research paper-urile care trebuie, si am evitat sa pierd timpul cercetand (sau doamne fereste trade-uind) wedge-uri, fibo-uri, S&R, EW, candle patterns (doji, bearish engulf, ...) sau alte bazaconii din astea, desi stiu macar despre ce e vorba in fiecare din ele. Traderii retail nu par sa aiba revelatia ca din moment ce 95% din ei pierd, probabil e o problema si cu modul in care sunt "invatati" si "antrenati".

 

Dar funk, sunt convins ca tu ai toata solutia la toate problemele noastre. Pt ca tu privesti forex-ul ca o afacere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barebones: Cand spui ca verifici cu mana ta daca ceva functioneaza, de fapt incerci o validare statistica a metodei. De aia spuneam ca nu voi face niciodata AF, pt ca numarul mic de trade-uri per unitatea de timp face imposibila validarea metodei

@gigi. Nu pot sa zic ca sunt bogat dar pot sa spun ca am avut 2 ani de test pe AF iar dovada teoretica este pe blogul Vamistului. Nu sunt multe directii banuite dar sunt corecte in peste 80% din ele. Poti sa faci corelarea intre data postului si grafic foarte usor. Am azi convingerea ca functioneaza pentru mine pe orice tip de piata si pe orice vreme.

A spune ca ceva este imposibil este o afirmatie cu responsabilitate ce te obliga la demonstratie cu dovezi, ceea ce cred ca nu vei putea.

Ma repet, validarea vine doar de la tine, cel care o cauta nu din ceea ce spune altcineva.

Numaruil de tradeuri. Numarul de tradeuri este proportional cu numarul de anunturi economice considerate de mine destul de puternice incat sa aduca in piata o directie probabila. Pot fi de la 1 2 pe zi pana la niciuna pe saptamana. Astfel, am ocazia sa aleg intre scalp cu targete intre 20 si 100 pp dar cu sanse mari sau sa intru pentru un target mediu de 2 3 sute, Chiar si o directie probabil de 500 1000 de pips nu incerc sa o valorific cu o singura tranzactie pentru ca nu ar fi profitabila conform MM ului.

"Cursa vitezei s-a c-am terminat in domeniu" " c-am toata lumea a ajuns la viteza maxima" - afirmatii care au nevoie de sustinere reala altfel relevanta lor paleste. A fi categoric mai ales in trade este o problema ce nu ajuta pe nimeni.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A spune ca ceva este imposibil este o afirmatie cu responsabilitate ce te obliga la demonstratie cu dovezi, ceea ce cred ca nu vei putea.

Nu am spus ca e imposibil sa fie profitabil pe AF. Ci doar ca e foarte greu sa demonstrezi statistic asta. Buffet de exemplu ar putea, are zeci de ani de trade-uri in spate. Dar nu sunt multi ca el.

 

Ma repet, validarea vine doar de la tine, cel care o cauta nu din ceea ce spune altcineva.

Asta mi se pare o evitare a problemei. Ca acei audiofili care sustin ca un cablu de 50.000 dolari se aude mult mai bine ca unul de 10 dolari. Si care spun ca testarea double-blind e irelevanta, ca tot ce conteaza e ceea ce "aud" ei, chiar daca nu pot demonstra intr-un mediu controlat ca pot face diferenta intre cele doua tipuri de cablu.

 

Exista metode stiintifice de a masura performantele in trading, astfel incat sa nu fie doar o chestie subiectiva.

 

As intreba cate trade-uri ai facut in total in ultimii 2 ani cu AF. Multe firme HFT fac mai mult de 1000 de trade-uri pe zi. E posibil ca ei intr-o singura zi sa faca mai multe trade-uri decat tu si eu in toata istoria noastra. De aia ei pot avea Sharpe Ratio 25 de exemplu, in timp ce noi doi avem 1 sau 2. Dupa o saptamana au 5000 de trade-uri profitabile. Daca in urmatoarele 3 zile, toate trade-urile lor pierd, opresc sistemul. Dar raman cu 2000 de tradeuri pe profit. De aia sunt fabrica de bani.

 

"Cursa vitezei s-a c-am terminat in domeniu" " c-am toata lumea a ajuns la viteza maxima" - afirmatii care au nevoie de sustinere reala altfel relevanta lor paleste. A fi categoric mai ales in trade este o problema ce nu ajuta pe nimeni.

 

Dar am pus o referinta. Da clic pe link-ul din postul meu, apoi clic pe singurul articol din lista (High-frequency traders slowed by headwinds).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raman la parerea mea ca banii invart lumea azi mai mult ca niciodata, si ca interesele mari sunt puternic protejate, dar asta nu exclude ca pe langa cei cu interese mari care aloca implicit resurse mari, putem exista si functiona si noi cu interesele noastre reduse. Nu exsita un asa mare conflict de interese ci dimpotriva, cred ca este o simbioza, in care noi in incercarea de a reusii performante pe viitor, alimentam unii constient altii involuntar, un joc care avantajaza fara dubii pe cei cu resurse, cunostiinte si interese mai mari ! Noi oferim carne de tun pentru o anumita perioada, ei cresc si devenind mari nu mai aloca o mare importanta micilor pierderi pe care noi intre timp le tragem catre noi si le numim castiguri !

 

Nu are rost sa generalizam, pot exista castigatori de ambele partii ale taberii, dar o intrebare pertinenta ar fii in ce procent si cat de convenabil este modul tau de a fii profitabil. Satisfactia fiecaruia are mare legatura cu asteptarile initiale, daca ai un target jos pe care il atingi in mod constant, te poti declara multumit si nu te intereseaza sa vezi lucrurile din alta perspectiva, dar exista si oameni care isi propun un target ridicat de la inceput tocmai pentru a avea provocarii continue, si in cazul lor exista riscul de a nu il atinge si a capata pe parcurs o oarecare frustrare. Target-ul nu si-l aleg toti in mod constient, ci mai degraba au asteptari in functie de personalitatea lor, unii sunt prea optimisti, altii se autointituleaza pe nedrept realisti, si in fine exista si cei ce nu realizeaza ca sunt de fapt pesimisti ! Dar a te autolimita este cel mai mare rau al omenirii, daca cei ce ne-au deschis drumurile ar fii gandit la fel, omul ar fi putut sa traiasca si azi cu carne cruda si si-ar fii facut nevoile in cel mai apropiat boschet, si discutia asta despre monede nu ar fi avut loc prin intermediul internetului. Avem datoria de a vrea mai mult, si nu numai pentru noi insine ...sper ca se subintelege continuarea.

 

Ma bucur daca cineva ma intelege, si imi place sa cred ca o face la fel ca mine din dorinta de a vedea 'the big picture'.

Pentru mine e simplu, pentru a ramane in joc, azi si pe viitor, trebuie sa ai rezultate care se traduc in bani, si acestea trebuie obtinute in cel mai usor mod posibil si anume acela accesibil tie. Pentru ca banii te vor ajuta tot timpul sa vezi realitatea care te inconjoara, si sa nu te separi de ea. Depinde de tine pe urma in ce scop ii folosesti. Sa evoluezi, sau sa stagnezi care in zilele de azi = sa involuezi. Nimic nu este obiectiv din tot ce ne inconjoara, de la guverne, surse media, la institutii, parteneri, prieteni, familie, animale de companie, toti involuntar si firesc privesc subiectiv lumea, si isi apara interesele, deci un prim pas este constientizarea conceptului de interes. Odata inteles, se intelege si faptul ca cine are putere o foloseste, si daca vrei sa fii competitiv, trebuie sa o faci strict cu ajutorul acestui instrument. Puterea in afara de a conferi respect, are tendinta sa se auto-extinda, si cine ingnora acest fapt si cauta aprecieri pe baze strict intelectuale, este supus izolarii de catre contemporani.

 

In loc sa ne aparam pozitiile si implicit intelectul, am face bine sa renuntam la orgolii si sa cautam o solutie comuna, avantajati de faptul ca suntem o comunitate mica cu specializari in diferite domenii care pot converge toate in aceasi directie, sa nu postam aici pentru a avea aprecierea sau admiratia altora, ci sa cautam sa realizam ceea ce ne a adus aici de la inceput, sa fim profitabili !! :)

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti involuntar si firesc privesc subiectiv lumea, si isi apara interesele, deci un prim pas este constientizarea conceptului de interes. Odata inteles, se intelege si faptul ca cine are putere o foloseste, si daca vrei sa fii competitiv, trebuie sa o faci strict cu ajutorul acestui instrument. Puterea in afara de a conferi respect, are tendinta sa se auto-extinda, si cine ingnora acest fapt si cauta aprecieri pe baze strict intelectuale, este supus izolarii de catre contemporani.

 

In loc sa ne aparam pozitiile si implicit intelectul, am face bine sa renuntam la orgolii si sa cautam o solutie comuna, avantajati de faptul ca suntem o comunitate mica cu specializari in diferite domenii care pot converge toate in aceasi directie, sa cautam nu sa avem aprecierea altora, ci sa cautam sa realizam ceea ce ne a adus aici de la inceput, sa fim profitabili !!! :)

 

Te cam auto contrazici. Pe de o parte spui ca nu aprecierea intelectuala (adica sa spui lucruri interesante si sa castigi reputatie) conteaza, ci banul si puterea. Pe de alta parte, vrei ca cei ce cunosc informatie profitabila sa o impartaseasca.

 

Asta se poate intampla doar intre egali, niciodata intre slab si puternic. Doar cei de aceiasi putere se pot asocia. Pt ca cel puternic (trader cu experienta profitabil) nu are nimic de obtinut de la cel slab (incepator fara bani).

 

De exemplu un programator foarte bun se poate asocia cu un trader foarte bun si cu un tip cu bani de investit, si toti 3 pun bazele unei firme HFT. Dar in grupul asta nu poate intra si cineva care nu aduce nici un beneficiu grupului.

 

Multi incepatori se plang pe forum-uri de faptul ca cei care cunosc nu vor sa spuna si la altii. Dar daca analizezi problema vezi ca nu are sens sa impartasesti. In primul rand, incepatorul va rade de ce ii spui, pt ca va fi invers fata de ce ei sunt invatati. De exemplu, majoritatea strategiilor HFT au doar 45-55% din tradeuri care se inchid pe profit. Incepatorii nu accepta decat sisteme 90%+.

 

In acelasi timp, incepatorii nu sunt capabili sa inteleaga conceptele mai avansate. Asta ar fi ok, nimeni nu s-a nascut invatat. Problema e ca ei nu vor sa invete. De exemply multi nu inteleg ca "hedging-ul" e 100% echivalent cu FIFO, desi se chinuie unii sa le explice conceptul in 10 posturi diferite. Pt ei conceptul de 2 + (-2) = 0 e ceva foate dificil de inteles. Am avut si eu faza in care credeam ca hedging-ul nu poate fi replicat. M-am si chinuit in Photoshop sa demonstrez ca am dreptate:

 

http://i44.tinypic.com/25g5rvt.png

 

Dar apoi am vazut ca doar softurile retail suporta hedging. Softurile institutionale nu suporta asa ceva. Si ca multi care pareau sa stie ce vorbesc spun ca hedging-ul e o prostie. Si am luat un caiet si pana nu am inteles de ce e echivalent cu net-ul nu m-am lasat. Apoi am inteles exact de ce credeam ca nu poate fi replicat, pt ca priveam gresit problema.

 

Eu am invatat in ultimii 2 ani cateva chestii foarte valoroase (parerea mea). Dar am sapat mult pt ele, si nu voi face greseala de a le face publice. Pt ca incepatorii oricum nu le vor intelege, iar cei avansati ar obtine ceva gratis, fara ca ei sa dea ceva la schimb. Probabil ca ceea ce stiu acum e stiut deja de toti avansatii. Dar de ce sa fac share si sa ridic nivelul "maselor", astfel incat sa-mi fie mie mai greu in viitor sa fac profit? Mai bine tin secret si mai urc putin pe scara, catre miticii 5% care traiesc din asta. Are sens sa fac share doar la cineva de la care si eu am ceva concret de invatat. Concret in sensul de masurabil profitabil, nu in sensul de vorbaraie de tipul self-help sau platitudini (cut your loses, ...)

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot ce s-a postat pe aici . Concluzia : totata lumea care a postat aici pierde bani . Folozofie multa si aproape deloc ceva care-mi poate folosi maine cand trebuie sa dau sell/buy . Dar ca gen literar mi-a placut. Drama, multa drama. Si ca sa citez pe cineva cunoscut.:" Hai ! La citit , la tras linii , la pus botul ! ":)

Editat de merlyn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.