Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

Si ca sa zic si una misto, in 2011 parca, daca nu ma insel, cel mai mare impozit pe persoala fizica platit la stat a fost dat de un tip, roman, ce se ocupa cu trade ul. E vorba de cel mai mare impozit, ala de 16% platit la stat, adica tipul a avul cel mai mare impozit din Romania de dat la stat. 

 

Si la dat. :D

 

Concluzia? Deci... se poate!!!

Eu nu cred asa ceva. ai dovada ? :-/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot e vorba de administrarea de fonduri, tocmai am descoperit ca cel mai profitabil fond romanesc de investitii in 2013 a fost unul care a jucat pe EUR/CHF. Se pare ca nu sunt singurul care a observat mina de aur ;)

 

http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/audas-piscator-a-castigat-40-in-euro-in-zece-luni-pariind-pe-deprecierea-francului-elvetian-11705330

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima concluzie din poze : NU PREA VAD CHARTURI!!!!

Vad cifre, numere, nivele. Rar cate un chart si e clar ca nu conteaza din moment ce e mic si fara studii pe el. 
Deci, ce avem noi aici? Ori avem roboti de tinut in frau, ori e combinatie de robot cu om, ori om dar cu sistem implementat si el doar tre sa ia decizia. 

Apropo de frica de a da din casa. Iar imi aduc aminte ca anul trecut a plecat un trader ditr-o banca cu sistem cu tot si l-au dat in judecata. Tot din Goldman parca, numai ca el plecase cu carnetul cu notite si cu nimic altceva, fara DVD fara dosare, fara poze. In carnetul de notite erau adnotari personale si a castigat procesul. Normal ca el s-a dus la concurenta cu sistemul. Si aici e vorba de HFT nu de RSI  :D

Povestea e si pe situri romanesti pentru cine vrea sa o caute si e foarte reala. Am stat mult pe Bloomberg sa mor de ras cand auzeam comentariile. Asa ca, nu e nicio teorie a conspiratiei, e vorba de bani si atat. Un sistem bun il poti vinde si cu 1 meleon la Banca mare, sistem sa ai...

 

Alftel spus, e ca si cu povestea cu EA uri de pe net (sau sisteme) toate ori gratis ori cativa parai. Toate o apa s-un pamanant. Ce e bun si merge n-ai sa vezi. Hai sa gasim un EA castigator de concurs cu bani grei, gasesti? Nu. Ai sa gasesti doar incercari de copieri dupa statementuri sau EA uri one time hit ca sa zic asa. Care merg 2 saptamani belea dupa care rupe contul. 

 

Eu am facut misto zicand ca ne dam seama de sistem, e clar ca nu avem cum chiar daca vedem in HD. Deci, nicio conspiratie la mijloc... doar ca e logic ce spun, roaga-ma cat vrei tu de frumos sa dau share la ceea ce eu am, si merge ca le logic ca spun, I m offline, sory.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima concluzie din poze : NU PREA VAD CHARTURI!!!!

Vad cifre, numere, nivele. Rar cate un chart si e clar ca nu conteaza din moment ce e mic si fara studii pe el. 

Deci, ce avem noi aici? Ori avem roboti de tinut in frau, ori e combinatie de robot cu om, ori om dar cu sistem implementat si el doar tre sa ia decizia. 

 

Apropo de frica de a da din casa. Iar imi aduc aminte ca anul trecut a plecat un trader ditr-o banca cu sistem cu tot si l-au dat in judecata. Tot din Goldman parca, numai ca el plecase cu carnetul cu notite si cu nimic altceva, fara DVD fara dosare, fara poze. In carnetul de notite erau adnotari personale si a castigat procesul. Normal ca el s-a dus la concurenta cu sistemul. Si aici e vorba de HFT nu de RSI   :D

 

Povestea e si pe situri romanesti pentru cine vrea sa o caute si e foarte reala. Am stat mult pe Bloomberg sa mor de ras cand auzeam comentariile. Asa ca, nu e nicio teorie a conspiratiei, e vorba de bani si atat. Un sistem bun il poti vinde si cu 1 meleon la Banca mare, sistem sa ai...

 

Alftel spus, e ca si cu povestea cu EA uri de pe net (sau sisteme) toate ori gratis ori cativa parai. Toate o apa s-un pamanant. Ce e bun si merge n-ai sa vezi. Hai sa gasim un EA castigator de concurs cu bani grei, gasesti? Nu. Ai sa gasesti doar incercari de copieri dupa statementuri sau EA uri one time hit ca sa zic asa. Care merg 2 saptamani belea dupa care rupe contul. 

 

Eu am facut misto zicand ca ne dam seama de sistem, e clar ca nu avem cum chiar daca vedem in HD. Deci, nicio conspiratie la mijloc... doar ca e logic ce spun, roaga-ma cat vrei tu de frumos sa dau share la ceea ce eu am, si merge ca le logic ca spun, I m offline, sory.

 

Eu am vazut si calendare economice pe poze dar si in video, care sugereaza faptul ca analiza fundamentala e metoda principala iar indicatoarele alea de 2 bani e doar o momeala pentru traderul naiv, se vede clar din video ca RSI-ul e setat la period 14 /CLOSE PRICE, primul lucru pe care va face traderul naiv e sa deschida MT-ul si sa incearca acest setup.

 

Ceea ce nu realizeaza traderul naiv e ca pretul este event driven, si e guvernat de legea cererii si a ofertei (supply & demand) ,desigur aceasta informatie nu-l stii numai daca tu esti market markerul, sa ai acces la nr contractelor care sunt rutate prin tine, bancile precum JP Morgan,Citigroup sau Goldman au un pic de avantaj ca ei stiu exact informatiile privind order -flow-ul si marimea si nr contractelor, care e un avantaj considerabil.

 

Dar pana si ei se supun bancilor centrale care incearca sa dirijeze piata in directia economiei prospere , deci oricat de ALL-TIME-LOW sa fie o piata daca banca lor centrala nu vrea ca valuta lor sa se intareasca din ,sa zicem,motive import/export (ex: Japonia in deflatie), piata va ramane acolo, oricat de tare sar stradui un pension fund din Japonia sa inverseze pretul.

 

Deci teoria mea in favoarea Analizei Fundamentale tine, mai ales ca traderul retail nu are acces la alte informatii din pacate :( dar din fericire, cred ca e de ajuns.Credeti-ma ca si firmele acelea stiu asta, de aia au monitorul plin de calendare economice si feeduri de stiri de la ziare economice, ca asta e singura tactica castigatoare, toti traderii de elita stiu asta.

 

Si nu charturi pline de indicatoare de c@cat, doar cand e vorba de inselarea privitorilor..

 

Iar petraderii retaili, le lasa sa se joace cu liniile lor de trend si indicatoarele lor de 2 bani,ca doar contribuie la lichiditate intrun fel sau altul.

Editat de Proximus
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mare parte din HFT se bazeaza pe gaming. De ex multi institutionali in state si-o iau de la HFT (pe stocks) pt ca nu inteleg toate tipurile de ordine si cum interactioneaza ele cu book-ul.

 

Exemplu de strategie gaming la 33:30. Institutionalul foloseste un limit order normal, HFT-ul foloseste un limit order special (Hide & Light): https://www.youtube.com/watch?v=ItfAKguEdAE#t=2005

 

Tot video-ul e interesant.

 

O explicatie non-tehnica aici, la 3:15: https://www.youtube.com/watch?v=-u5g0VPMH2s#t=191

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Prima concluzie din poze : NU PREA VAD CHARTURI!!!!

 

Pe chart-urile alea de mai sus nu vezi grafice pentru ca lor nu le trebuiesc grafice. Ce sa faca traderul cu pretul de acum o ora cand clientul il suna si ii spune ca vrea un quote chiar acum? Mai toti traderii sunt in primul rand market makers. Unu care lucreaza pe desk-ul fx e gata sa faca un trade pe cel putin zece, doua zeci de perechi.

 

De aia are 8 monitoare si deaia nu se uita decat la ultimele 10-20 de nivele si volum. Omu tre sa stie pretul si volumul ca sa poa sa ofere un pret mai departe clientului. Ii trebuiesc stiri/calendare economice ca sa poa sa anticipeze cum se va schimba volumul in timpul zilei si sa puna trade-ul clientului in context. Ce sa faca el cu macd-ul ori rsi-ul? Ce sa faca el cu price action-ul? El tre sa ofere un quote pentru cateva sute de milioane, tre aboi sa descarce mai departe banii in curtea altora, eventual sa balanseze mai multe monezi in acelasi timp incat sa nu cumva sa iasa pe pierdere si la sfarsitul zile sa aiba cam tot atatia bani de fiecare fel in inventory cat avea la inceputul zilei plus ceva profit. Ce sa faca el cu chart-ul? Chart-ul ocupa mult spatiu pe ecran si nu ii ofera nimic util. Smecheria insa e sa intelegem ca ei sunt dealeri mai intai si abia mai apoi (sau deloc) speculatori.

 

Tipul ala de mai sus care avea indicatoare pe chart era un intern incepator. Cel mai probabil rolul lui presupune sa urmareasca piata si eventual sa isi dea cu parerea despre preturi cand il intreaba unul mai senior. Eventual sa puna niste trade-uri mai mici fara sa isi asume cine stie ce risk. Totul spre a fi evaluat pe parcursul celor 3 luni. Cum el probabil ca a invatat pe acasa de rsi si macd asta pune si el pe chart. Voi ce puneati pe chart cand erati la inceput? In timp, va renunta la indicatori. Nici nu va mai avea timp sa citeasca balariile alea ca va fi nevoit sa raspunda la 6 clienti in 5 minute pe ordine de 50MM+. Sau va fi dat afara.

 

Mai e posibil si ca indicatoarele alea sa fie acolo by default. In functie de meniul din care atasezi un chart pe ecran pana si terminalele bloomberg vin cu un default template care cateodata contine indicatori. Eu cand am pus prima data un chart pe ecran aveam MACD(12,26,9) by default. Trader-ul care oricum n-are prea mult timp la dispozitie nu sta sa editeze fiecare mic detaliu. Lasa rsi-ul asa cum e si raspunde la telefon. Are trebui mai importante de rezolvat decat sa dea remove la indicatori ori sa schimbe culoarea la background.

 

Exista si traderi care fac directional si n-au nevoie de chart. In poza trei cred ca e un astfel de exemplu. Eu am un prof la scoala care inainte sa se apuce de discutat ce sa faci cu un chart a avut mai intai grija sa explice chestiile de baza, iar apoi a inceput sa dea exemple de cum sa faci trading, live, in fata clasei, folosind numai order book-ul. Idei destul de simple, dar in mod surprinzator, profitabile (cel putin in alea cateva ore in care l-am urmarit).

 

ce platforma de trade folosesc?

 

In poza 3 (si in alte cateva am impresia) e X_Trader. In restul pozelor, in mai toate se vede cel putin o fereastra bloomberg. Vreo 2-3 poze nu par avea nici una nici alta. E posibil sa fie si ceva proprietary.

 

O mare parte din HFT se bazeaza pe gaming. De ex multi institutionali in state si-o iau de la HFT (pe stocks) pt ca nu inteleg toate tipurile de ordine si cum interactioneaza ele cu book-ul.

 

Pe proful ala de mai sus il cheama David Norman. Era trader-dealer si el mai acu vreo 10-20 de ani. Acum si el ca si multii altii s-a apucat de predat. Preda pe la facultati (chestii exponential mai utile decat ce se preda prin scoli, but still, preda, nu face trade), scrie carti, si vinde cursuri de trading. De la el am aflat de Haim Bodek, zicea ca l-a intalnit la o conferinta si de la el am aflat de treaba cu ordine speciale. Spunea de un tip care-l cunostea personal ca a facut bani la greu o perioada, dupa care exchange-ul a schimbat ordinele, nu l-a anuntat, si evident profitul s-a evaporat. Chestii care evident ca un tip pe retail chiar si cu sume mai decente in cont n-are de unde sa le stie ori rather cum sa profite de ele. Interesant totusi ca nici aia cu bani multi se pare nu-s intotdeauna in the know.

 

Omul nu scoate bani din predare ci vinde traderi. Da, ii pregateste asa cum sunt pregatiti cei din Goldman si pe cei mai buni ii vinde la fonduri.

 

Cam cum sta treaba cu acel David Norman de care spuneam cam la fel sta treaba si cu Anton Kreil. Toti au CV-ul smecher, au lucrat pe la Goldman, trader-dealers, stiu cu ce se mananca pietele, daca ii asculti ai impresia ca esti din nou incepator, dar apoi daca te dai un pic inapoi, realizezi ca pana la urma baietii traiesc mai degraba din predat decat din trading.

 

Anton Kreil face intradevar ceva diferit prin asa zisa vanzare de traderi. Smecheria insa e ca la sfarsitul zilei el nu isi asuma niciun fel de risk. Tot ce face el e sa taxeze la greu. Mai intai te taxeaza pe tine pentru cursuri, mai apoi pe brokerul unde el e afiliat pentru un client nou (tu) si mai la urma, daca cumva se nimereste sa ai profit, taxeaza fondurile pentru un potential trader profitabil.

 

Tu tre sa vi de acasa cu cateva mii de parai pentru cursuri plus inca macar un 15K pentru trading (bani pusi intr-un cont unde el e introducing broker). Apoi tre sa faci si profit consistent. Daca iti iese, esti tare. Daca nu, sa fi sanatos. E un mod intradevar mult mai profesionist de a fi introdus in trading fata de acele cursuri de analiza tehncia care iti promit independenta financiara in numai 4 saptamani, dar totusi, cred ca spune ceva faptul ca el cu tot profesionalismul lui (ca si acel Norman) traieste mai intai ca intermediar si mai apoi ca speculator (asta daca nu o avea vreun statement pe undeva, eu n-am vazut, n-am auzit).

 

Chiar Kreil spunea la un meeting dinasta de marketing la care am fost acu vreo 3 ani ca trading-ul tre sa il vezi ca pe un mod de a pune bani deoparte spre a te imbogati incet si in timp. A.k.a. in loc sa iei 2.5% intr-un ISA mai bine faci trading si la un 10-20-30% whatever devii din ce in ce mai barosan pe masura ce trece timpul. Vorbe realiste, dar spulbera cred visul ala de a te muta in tenerife in 2 ani.

 

La sfarsitul zilei middlemenii, arbitrajeurii, astia fac cei mai multi bani in pietele financiare. Traderi directionali profitabili sunt un breed mai rare. Traderii directionali care sa faca numai trading si sa o duca bine sunt un breed si mai rare.

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de X Trader, uitati-va aici cum se scalpeaza direct pe book:

 

Intreba cineva acu cateva zile de ce e prastie MT4. Printre altele, pt ca e o platforma anti-scalping. Scalping-ul e moarte bucket-shop-urilor, de aia ia 5 click-uri sa pui un trade in MT4. De abia recent au introdus one-click trading, pt ca abia acum majoritatea brokerilor au trecut pe un model STP/ECN.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu incep sa cred ca cei care stiu intr-adevar trading intra pe segmentul hedgefunds/asset management, unde sunt banii adevarati...Nume ca Soros, Paul Tudor Jones, Bruce Kovner etc sunt sinonime cu sutele de milioane/miliardele de dolari.

Kreil nu mi-a lasat impresia de trader, de altfel nici n-am vazut vreun track record de-al lui. Mi-aduc aminte in filmul million dollar traders cum se ratoia la un incepator ca de ce n-a deschis hedge, ca fiecare pozitie trebuie hedge-uita. :ohno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca vb de altfel de hedge (prin alte instrumente), nu de ceea ce cei ce folosesc MT4 inteleg prin hedge (pozitie inversa pe acelasi instrument).

 

Bancile in general au hedge cam la toate trade-urile lor. Si castiga bani din micile diferente + comisioane. Daca mai tineti minte scandalul Kerviel, cand a pierdut 5 mld euro pt Societe Generale, a fost descoperit in momentul in care bursa din Germania a sunat la banca in mod repetat si a tot intrebat de ce pozitiile bancii pe DAX (index) sunt extrem de directionale (nu au hedge), pt ca asta este foarte atipic pt o banca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.