Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

Opinie,

 

 

Analiza tehnica (corelata si cu cea fundamentala) efectuata (de mine) de la Daily in sus imi spune ca, in prima faza, este foarte probabil ca Euro/Usd sa coboare cca 700 puncte, pana in jurul pretului de 1.2100.

 

Daca scade pana la acest pret apoi strapunge si nivelul de 1.2000-1.1900 (nivel important si dpdv tehnic) este foarte probabil ca euro sa ajunga in jurul pretului de 1.0800-1.0700 (un alt nivel important si dpdv tehnic).

 

Acest scenariu, dpdv al timpului nu stiu ca sa zic, poate fi posibil in cateva saptamani sau in cateva luni (6 luni ???).

 

De ce cred ca este posibila aceasta scadere si in acest timp? Fundamental vorbind, contextul politico-economic defavorabil din zona euro si ca la americani PIB-ul (tot o valoare estimata in avans, e-adevarat) a aratat o crestere fata de previziunile facute anterior. Dpdv tehnic datorita volatilitatii foarte mari, a trendului inca puternic descendent a acestei perechi, a undei 2 de impuls care a inceput din luna ianuarie 2009, cat si a corectiei din decembrie 2008 care nu a strapuns nici macar nivelul de 50 ratie fibo (la inchiderea pretului).

 

Voi ce opinii aveti? Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

 

 

=))%%-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monopol, eu cred ca ai dreptate. Parerea mea este ca :

- daca petrolul scade sau se mentine la nivelul actual, atunci usd se va intari

- daca NYSE scade (si sunt toate sansele sa se mentina pe un trend descendent), atunci usd se va intari.

- este clar ca pe termen lung FEDului nu ii convine un usd tare, dar azi este bine ... pentru ca toata lumea are nevoie de bani iar banii sunt ei

In principiu iti impartasesc opinia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

pentru mine personal range-urlie sunt cele mai confortabil de speculat. azi am gasit ceva interesant pe eur/usd la 13:30.

 

am vrut sa intru long dupa ce pretul ar fi urcat din spre 1,2600 spre 1,2610, ceea ce pana acum mi-ar fi adus cam 30 pips. in schimb m-am grabit si am intrat la 1.2610, ignorand faptul ca "actiona" inca un head and shoulders. evident, am fost inpins in SL 1,2590... credeam ca m-am invatat sa am grija cu cifrele rotunde, des vanate... dupa ce a atins un suport ce a actionat ca rezistenta intr-un triunghi de saptamana trecuta eur/usd a reintrat in range si probabil daca as fi intrat cum mi-am propus dinainte cu buy stop probabil mi-ar fi atins in cateva ore TP la 1.2660

post-3208-1236089995_thumb.jpg

 

 

PS: n-am vrut sa postez aici, intentia era sa postez in eurusd... sunt nou cu forumurile

Editat de vldvasilescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Fratilor, la inceputul sesiunii ,duminica la ora 24:00, vom vedea un gap pe EURUSD de aproximativ 250 de pipsi. La GBPUSD vor fi cam 300 de pips. Daca nu credeti ia priviti cam la ce cotatii s-a tranzactionat azi cele doua perechi. http://equivalentswdc.cme.com:443/index.html

Eu de obicei ma uit duminica aici http://www.mataf.net/en/tools/currency-trend .O fi vreo gresala la Mataf?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, la inceputul sesiunii ,duminica la ora 24:00, vom vedea un gap pe EURUSD de aproximativ 250 de pipsi. La GBPUSD vor fi cam 300 de pips. Daca nu credeti ia priviti cam la ce cotatii s-a tranzactionat azi cele doua perechi. http://equivalentswdc.cme.com:443/index.html

Eu de obicei ma uit duminica aici http://www.mataf.net/en/tools/currency-trend .O fi vreo gresala la Mataf?

 

Saptamana trecuta s-a intamplat acelasi lucru pe EURUSD! A existat o cantitate de oferte substantiala sambata , si pretul de deschidere a avut un gap destul de mare.Diferentza saptamana asta este ca acest lucru s-a intamplat si pe GBPUSD!Sa vedem maine la ora 24 cum se va deschide piatza! Posibil totusi ca pretzul pe EURUSD sa mai scada deoarece pe final bidul a depasit cu mult offerul ca volum de tranzactionare.Deci la final a fost o revenire puternica a bearsilor!NU acelasi lucru s-a intamplat pe lira!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred c-o sa vedem un gap in sus. am pus si poza luata de pe site.

Pe ce perioda se refera cotatiile ?pe azi ? Acuma e in jur de 1.33.Eu nu am deschisa pozitie nicaieri deci nu prea ma intereseaza dar poate facem somnul greu

la altii. :-?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu cred c-o sa vedem un gap in sus. am pus si poza luata de pe site.

Pe ce perioda se refera cotatiile ?pe azi ? Acuma e in jur de 1.33.Eu nu am deschisa pozitie nicaieri deci nu prea ma intereseaza dar poate facem somnul greu

la altii. :-?

 

Se refera al zia de ieri 28-03-2009 .Duminica CME nu este activ!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.