Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 6 votes

EUR/USD

• Please log in to reply
672 replies to this topic

#261 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002
  • Broker curent MIG, dbfx, dukascopy, varengold
  • Strategie/tehnica folosita astrologie bursiera :)

Posted 25 May 2010 - 11:59 AM

O parte din Sell am închis, incasand peste 300 de puncte. Exista totuși posibilitatea de un reverse către 1.27. Sa vedem...

Am trecut de nivelurile FIBO, îngrijorările mele erau zadarnice. Asa ca 1.20 o sa vedem in curând :|

Edited by iordaki, 25 May 2010 - 12:00 PM.

• 0
Aceste recomandări sunt doar viziunea mea asupra pieței si nu sunt un indemn spre anumite acțiuni. Va rog mult! Riscurile vi le asumați singuri

www.vProfite.com

#262 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 26 May 2010 - 01:26 PM

O analiza simpla pe time-frame-ul de 1h, ne arata ca asistam la un posibil patern Head and shoulders, explicat de Bulkovsky sub forma aceasta, cu testare de noi minime, dupa ce a facut reject din linia de trend de la baza "umerilor" (shoulders), conform imaginii:

eurusd_h1.PNG
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#263 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 26 May 2010 - 02:26 PM

Eu stiam ca H&S e o formatiune ce indica o posibila inversare a trendului dar in cazul de fata nu pare a fi un trend lung ascendent ca sa condideri H&S inversarea lui. Totusi linia trasa de tine arata bine :|
  • 0

#264 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 27 May 2010 - 03:25 PM

EURO e in CANAL!

stiu ca se poate interpreta in mai multe feluri... lasand gluma la o parte iata si un grafic cu canalul

eurusd 1h.gif

daca ar sparge rezistenta verde de sus inca as privi 1.31 ca si target, cat despre tendinta descendenta... eu inca nu sunt convins ca o sa sparga decisiv 1.21 incat sa o ia la vale
  • 0

#265 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 30 May 2010 - 11:26 AM

Euro este sub presiunea retrogradarii Spaniei dar cu sustinere puternica din partea Chinei. Retrogradarea a fost mai mica decat se asteptau.
Sapt. viitoare este NFP vineri asa ca range ul la euro va continua.
Dupa un Mai unde se spune ca - In MAI vinde si fugi - vine Iunie, inceput de vacanta. Sansele de miscari puternice scad.
Decizia o vor lua China si NFP ul de vineri daca spargem Lower Low la EURO - 2140 deocamdata puternic aparat de toti oficialii si puternic targetat de speculatori.

2140 este 50% fibo din toate timpurile High Low.

Pana vineri scalpul este la putere :|

Attached Thumbnails

• euro.png

• 0

#266 Barbones

Barbones

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 957 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent FXDD
  • Strategie/tehnica folosita Linii de Trend - sma

Posted 30 May 2010 - 07:15 PM

De ultima ora!

Previziunea pe NFP este proasta. sanse mari za vedem majorele la deal si dolarul la vale.
  • 0

#267 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 02 June 2010 - 08:06 PM

Furca asa imi da de furca

Attached Thumbnails

• eurusd forc.gif

Edited by sian, 02 June 2010 - 09:03 PM.

• 0

#268 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 04 June 2010 - 07:54 AM

Foarte frumos "recall" pe euro M30, aproape perfect, se vede bataia, cu bolta, in plus confirmata atat de stochastic cat si de adx. Short la 1.217, stopul se misca pe linia galbena iar targetul fix undeva dedesupt (nu se vede pe grafic). Nu am pretentia sa ajunga la target, e pus doar pentru PaperTrader ca sa isi faca calculele (daca pica sub 1.21 inainte de a bate stopul, inchid pe miscare in favoarea mea de 23 de pipsi, asa iese din calcule, :D)

eu_m30.jpg

de cand am facut snapul a intrat un pic la apa cu vo 10 pipsi, dar atata vreme cat nu trece de linia albastra, sell-ul e inca valid.
  • 1
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

#269 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 04 June 2010 - 08:07 AM

Era cat pe ce sa iti dau peste nas si sa te mustru cand am vazut 14 la periods la ADX, dar, pe urma, am vazut ca esti pe 30m si e ok. Interesant ca mai foloseste cineva ADX, e chiar mai bun decat RSI, ca strengh (putere) a trendului :D Well done, mate.

Edited by tradelover, 04 June 2010 - 11:18 AM.
am sters citatul, conform regulamentului. Care perioada a lui ADX ar fi trebuit sa o folosesc daca de exemplu as fi fost pe daily? :p

• 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#270 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 04 June 2010 - 01:35 PM

Si continuarea evolutiei, precum am presupus, nu a trecut de linia albastra. Aceasta e ceea ce eu numesc un setup bun, cu o intrare corecta (well, norocul are si el partea lui, in orice tranzactie). Stopul s-a mutat urmarind linia galbena, cum era de asteptat, desi inca nu e asigurata la pozitiv inca. Avand in vedere ca e vineri si multi lichideaza shorturile, o intoarcere spre BE e oricand posibila. Ar trebui asigurata, dar o las sa curga pe automat. Daca nu era weekend, sigur o lasam sa se matureze (spre 1.17, cum ma laudam anterior :D hehe). Targetul a facut si el un salt in sus datorita miscarii rapide a cursului (in tendinta sa il prinda pe miscare favorabila). Daca nu se mai misca si incepe sa stea pe loc o voi inchide manual, nu vreau sa o las peste weekend cu situatia de acum pe euro. Daca revine la BE o sa mut targetul la BE+ceva, incercand sa o inchid cu un castig sau o pierdere mica (presupunand ca nu da in stop cat sunt in drum spre casa, acum plec de la job).

eu_m30.jpg
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

Recent blog entries on this topic

Photo

From: EUR/USD

By Barbones in Barbones' Blog, on 12 December 2012 - 11:58 AM

Euro la 1.40 in Iunie 2013.
ECB e in piata deci care este riscul sa pice Grecia sau alta tara din UE? cu siguranta mai mic decat ne asteptam
Japonia, big problem iar Jen ul slabeste cu scop.
Dolarul tare nu ajuta.

Unde risti in...

Read Full Entry →

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.