Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

subscriu si eu la partea cu "Pana-n septembrie-octombrie EUR o sa fie batut cu piciorele in burta"

 

sub centura la greu o sa si-o ia... INSA mai lasati-l cateva saptamani poate poate il vedem la 1.31 inainte sa o ia la vale :):):)

 

poate am nimerit-o cand am zis asta, suntem aproape de 1.31. totusi pe atunci nu ma asteptam sa sparga 1.216 sa faca minimul la 1.187 si apoi un posibil H&S pe daily:

 

post-2415-035635300 1279276383_thumb.gif

 

Mai mult decat atat graficul monthly arata in asa fel incat nu stiu cand va mai sparge 1.18 in jos asa cum ne asteptam multi sa se intample anul acesta. poate doar spre sfarsitul anului, greu de crezut ca se va intampla in urmatoarele 2 luni.

 

post-2415-016765500 1279276616_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e motivul pentru care cred ca a tranzactiona pe TF uri mai mari de h1 este o problema pe termen lung. 90 la suta dadeau ca sigura paritatea si uite ce s-a napustit asupra ordinelor lor. Poate spune cineva cu sanse de peste 80 la suta ca euro nu se duce la 1.35? Nu. Sau ca euro se duce la 0.80? nu, dar ca se duce 1.31 sau la 1.2850 parca mai avem sanse.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e motivul pentru care cred ca a tranzactiona pe TF uri mai mari de h1 este o problema pe termen lung. 90 la suta dadeau ca sigura paritatea si uite ce s-a napustit asupra ordinelor lor. Poate spune cineva cu sanse de peste 80 la suta ca euro nu se duce la 1.35? Nu. Sau ca euro se duce la 0.80? nu, dar ca se duce 1.31 sau la 1.2850 parca mai avem sanse.

 

Nu stiu pe cineva care se crede sa fie profesionist si sa dea sanse mai mult de 60% ca pretul va ajunge la tinta din prognozele sale. Take profiturile insa tre sa steie pe cele mai indepartate tinte si lossul mutat din urma pe nivelurile critice. In cazul perechii euro-dolar la moment, dupa parerea mea, mai sunt inca sanse bune ca vom innoi low-rile desi e greu de spus ca vom vedea paritetul. Eu cel putin cred ca aceasta pereche ne-a aratat care e cel mai comod pret al ei din momentul aparitie-- 1.2000. Orice deviatie de la acest nivel, fie in sus , fie in jos, va fi o oportunitate buna pt trade la time frame mare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

euro vrea din nou in canal :)

 

va mai amintiti canalul? si wolfewaveul din topul lui care m-a facut sa pierd pipsi? daca nu, hai sa il repostam. Acelasi canal, aceeasi elipsa care are sub ea acelasi WW, din pacate neconfirmat, tu-i muma lui. In plus fata de linia de target a WW-ului (galbena), am mai pus pe grafic inca trei linii portocalii, o linie de suport impropriu (adica este in jos, nu in sus), una de rezistenta, si una de pivot, si ia ghiciti unde pointeaza toate? Desigur, in "atractorul" pe care il cunoasteti de acum, si care m-a mai lasat fara o serie de pipsi saptamana trecuta, betul de sell se vede in topul graficului.

 

post-1272-025611300 1279700339_thumb.jpg

 

Dupa maximul facut acolo, asistam la o intabulare a profiturilor, iar cresterea de ieri peste acest top nu este nimic altceva decat o vanatoare de stopuri. Spun asta deoarece dupa caderea de vineri si stabilizarea de luni, foarte multi au mutat stopurile (ori au pus pending buy) peste acel varf. Tentativa de crestere de ieri miroase de la o posta a "curatenie". Daca va uitati la situatia orderelor si a pozitiilor (este una pe Oanda, dar limitata la brokerul respectiv) o sa vedeti ca piata a inghitit acolo o sumedenie de longuri.

 

Nu era alta cale decat sa cada, si am vazut caderea de pe editia londoneza de ieri, care se vede foarte bine pe graficul M30. Tot acolo se vede cum cursul continua sa faca presiune foarte mare pe linia de canal (aceeasi linie albastra de sus, cu elipsa pe ea, dar figurata acum pe M30 cu rosu ingrosat).

 

Parerea mea e ca vom asista azi la o reintrare a cursului in canal, si daca se intampla (adica linia de canal devine linie de rezistenta si intoarce cursul odata cel putin), atunci sunt sanse sa vedem 1.24 saptamana asta. Eu as astepta spargerea liniei de suport, si odata ce aceasta devine linie de canal, as intra short.

 

Acuma, nu va luati dupa mine, ati vazut ca ultimele beturi au fost... nefericite, hihi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic


Asta e motivul pentru care cred ca a tranzactiona pe TF uri mai mari de h1 este o problema pe termen lung. 90 la suta dadeau ca sigura paritatea si uite ce s-a napustit asupra ordinelor lor. Poate spune cineva cu sanse de peste 80 la suta ca euro nu se duce la 1.35? Nu. Sau ca euro se duce la 0.80? nu, dar ca se duce 1.31 sau la 1.2850 parca mai avem sanse.


Poate totusi multi rechini cu miliarde tranzactioneaza doar pe termen lung. Greu de crezut ca la sumele alea imense stau ei sa tranzactioneze cu AT pe graficele de 5 si 15 minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le simplific .

 

Nu ma refer la ei, la barosani cand scriu pe forum, ar fi ilogic sa ma gandesc ca ei citesc posturile astea si se inspira sau invers, am citit eu pe un forum de barosani cum intra in piata.

 

Zic doar ca NOI, astia fara buletin de "smecher care fac piata adica market maker" avem sanse muuult mai mici sa ghicim des un target mare decat sa ghicim un target mic. Pana la urma la asta se reduce tot: la cat de des le ghicesti si la cat de multi bani faci din ghicitu directiilor bune.

Poti sa spui orice dar proba ramane tot "Valoarea contului". A crede e una, a face si a dovedi e alta.

 

Si eu cred ca.... sau banuiesc ca.... si la ce ma ajuta daca media banuielilor e sub 50? la nimic.

 

Miscarea Pretului defapt nu difera de la un tf la altul, este o falsa impresie si este complet gresita,

Difera doar timpul intre un tf si altul.

 

Pretul este acelasi peste tot doar ca il vezi in timp diferit, raportat la constrangeri de timp: candele sau bare de 4 ore de 8 ore sau de 1 ora dar ce a facut pretul intre timp adica ce a facut pe tikuri nu vezi, vezi doar din 4 in 4 ore sau orice alta limitare in timp.

E, eu aici ma bag si zic ca a vedea pretul in asa perioade de timp te obliga sa pui targete si stop losuri conforme cu formatiunile de bare care le vezi si bine inteles cu sistemul adoptat pentru a face profit si aici intervine problema.

Cu cat timpul e mai mare intr o tranzactie cu atat iti scad sansele sa atinci scopul. Si asta se vede fara sa faci prea multa analiza.

 

Baiietii cu bani isi permit sa bage banii in hedge fund uri care fac exact ceea ce e in titlu: hedge, plus alte dude marunte care pot fi intraday sau orice altceva. Pai daca sunt barosan si sunt short pe euro cu 2 milioane ar trebui sa fiu short franc, short aud, long EG si mai stiu eu ce ,,, sa zicem long jpy. Nu situ sa fac hedge deci nu ma bag ca nu stiu corelarile, d'aia aia au firma cu sute de milioane si eu nu, ca ei stiu sa faca hedge.

 

Si atunci, cei care au banii astia au mai multe tipuri de tranzactii, scurt, mediu si lung.

Mi se pare normal sa fie asa si sa risti cu stiinta pe fiecare tip de ordin si cu mintea la ce tre sa schimbi din hedge mai mereu in functie de ce face piata.

 

Dar toate astea se refera la smecheri, la baieti cu potenta, Noi ce sanse avem altele decat sa ghicim ceva ?

Nu prea facem hedge ca sa ne protejam, nu facem analiza fundamentala ca nu stim cu ce se mananca si etc.

 

 

Baieti in medie stiu ce fac si unde se baga, chiar si pe 3 luni, noi, cei cu ghicitu nu stiu ce sanse avem sa facem profit CONSTANT pe trei luni target

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

Va mai aduceti aminte ce spuneam in acest post?

 

post-1272-033545000 1278491410_thumb.jpg

 

La ce ne putem astepta in continuare? Ultima cadere a avut deja 3 valuri, deci este foarte posibil sa intram intr-un retracement major, ceea ce ar insemna o crestere a cursului pana la 1.32-1.34, "colţul" ultimului triunghi, si totodata cota de 23.6% (pe desen e 76.4%) din cadere, si totodata suport major in perioada februarie-aprilie anul curent, crestere urmata eventual de o noua cadere si retestare a suportului de la 1.25 in septembrie-octombrie, dupa care un nou swing high la 1.40-1.42 in februarie-martie anul viitor.

Well, saptamana trecuta ne-a aratat cumva ca varful din extrema dreapta a triunghiului galben a fost atins. Constatam ca lumanarea cea mare si rosie formata pe W1... nu are umbra. La sfarsitul saptamanii trecute cursul a fost impins fortat in jos. De ce spun asta? De obicei vinerea se inchid ordere, nu se deschid altele noi. Rechinii mari, care au facut profit, isi intabuleaza profitul. Pe o piata crescatoare, asta inseamna ca profit au facut cei care au cumparat la inceputul cresterii, deci inchiderea orderelor (sell to cover) produce o usoara cadere la sfarsitul saptamanii, care formeaza umbra de sus a candelei crescatoare respective. Pe o piata in cadere libera, cum a fost cea de saptamana trecuta, rechinii mari, care au facut profit, isi intabuleaza profitul. Asta inseamna ca profit au facut cei care au vandut la inceputul saptamanii, deci inchiderea orderelor (buy to cover) produce o usoara crestere la sfarsitul saptamanii, care formeaza umbra de jos a candelei descrescatoare respective. Deci ne-am fi asteptat sa vedem o urcare usoara vineri la inchiderea editiei, mai ales dupa stirile proaste pentru dolar publicate de americani. Dar piata a continuat sa cada pana in ultimul moment, semn ca "cineva" o forteaza in jos. Probabil ca sunt inca prea multi fraieri intrati long, asta se vede si daca mergeti pe Oanda si va uitati la situatia pozitiilor din piata.

 

Cazul de candela fara umbre e destul de rar pe W1, cam una din 15-20 de candele, in medie, inchide fara umbra, precum se vede pe grafic, si de fiecare data saptamana urmatoare ori se deschide cu gap in directia umbrei, ca si cum cineva ar continua sa isi inchida orderele peste weekend, ori daca nu, atunci candela saptamanii urmatoare are o miscare usoara, linistita, in directia umbrei (adica dupa o candela coboratoare lunga urmeaza intotdeauna ori un gap in sus, ori o candela W1 mica in sus). Analistii sunt de parere ca aceasta saptamana nu va iesi din tipar, si nu va fi foarte agitata, probabil ca vom vedea o usoara crestere in perioada ei de inceput, apoi in functie de rezultatele de joi (unemployment claims la americani, cel mai important release al saptamanii) e posibil sa vedem cum cursul bate pasul pe loc ori continua sa cada.

 

Azi dimineata am vazut gapul in sus, apoi umplerea lui, urmata de o incercare de trecere sub minimul saptamanii trecute, care a intampinat acolo un suport serios si cursul a fost respins 50 de pipsi in sus. Uitati-va pe M30 sau M5 la volume, sa vedeti cum cresc pe minimul acela, practic se inregistreaza volume uriase, nemaivazute in timpul sesiunii australiene si japoneze, aproape la fel de mari ca volumele din sesiunea londoneza.

 

Momentan cursul se da cu capul de pereti intre 1.2750 si 1.2795 si face eforturi sa treaca de RN 1.2800. Cred ca va fi o saptamana buna pentru scalping si momentum trading, intrari cu targeturi scurte, asta daca bineinteles nu vedem o spargere categorica sub minimul de la 1.2730 (practic va trebui sa vedem o spargere si inchidere D1 sub RN 1.2700 ca sa ne gandim ca mai cade, pana atunci este "balbaiala" si "bambilici", "na-ti-o tie da-mi-o mie"...

 

Pe de alta parte, o spargere peste 1.28 in timpul Londrei azi, aduce in discutie un retrace (in sus) mai lung, cu target spre maximele ultimelor doua zile (1.2900 si respectiv 1.2930), ori chiar cota fibo de 38.2% din caderea saptamanala (1.2945) unde cresterea cred ca se va opri si cursul va relua caderea.

 

Pe termen lung, targetul ramane 1.24 si chiar 1.17, precum discutam in analiza precedenta W1, deocamdata inca ne-infirmata de evolutia cursului.

 

Fair winds si alize be with ye!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.