Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

Buna dimineata!

Azi e ziua cea mare pentru EZ si euro.

Eu astept sa vad ce se intampla dupa care astept ca EURUSD sa dezvolte pe H1 sau H4 sau daily o lumanare de indecizie care sa-mi semnaleze o inversare de trend si atunci am sa intru.

Voi ce strategii aveti cu privire la EURUSD?

 

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu eu zic ca sunt sanse sa continue evolutia ascendenta pentru ca maximul anterior a fost depasit, si avem un nou HH, desi este foarte posibil sa aiba parte de corectii (azi sau maine). Chiar acum la ora 11:00 (ora Romaniei) este o stire pe calendarul economic cu privire la EURO. De urmarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se cunoaste cand sunt stiri economice.Am reusit sa fac 30 pips de la 10 la 12 (ora Romaniei).Pe demo si prin scalping.

 

 

 

 

 

Edit

--------------------------------------

 

inca 12 pips.Total 42 DetailedStatement2

DetailedStatement.zip

DetailedStatement2.rar

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de VSA pe EURUSD.

Azi la ora 11, in timp ce curtea germana citea sentinta, EURUSD incepuse sa scada puternic si volumul a crescut brusc pentru ca pretul sa creasca apoi. Sa fi fost asta un test bearish din partea baietilor destepti ca sa vada daca sunt cumparatori in piata? Atunci inseamna ca ne aflam in faza de distributie din cauza ca baietii destepti au acumulat EURUSD la preturi de la 1.2040 pana la 1.2400 si acum, evident, vor sa vanda la un pret bun? Vom vedea. S-ar parea ca a mai observat si altcineva miscarea asta si a si scris despre ea aici:

http://www.forexstre...hing-about-euro

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite cum cerea Spaniei de 300 miliarde de euroi trece "neobservata". Cand anu' trecut Irlanda si Portugalia cereau cate 80 si ceva mai putin, ce mai dadeam toti in euro de ne sareau capacele.

Azi, nu!

 

De ce oare... :ohno:

 

PS avem new high azi, si e Luni ha ha ha ...., parca e ... Miercuri.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA!, odata era Un Fat Frumos.....

 

 

 

@AdrianBC, lasa-te de Forex daca asa gandesti!. Apuca-te de altceva! de speriat fete sau baieti,..... nu de Forex!!!!

Vrei Forex? Fii serios!!!

 

DA, Stirile sunt BAZA!!! dar nu asa!, cum spui tu, ci cum spune piata, si o spune clar!!!

Nu fa din 2 3 castiguri REGULA de trade!!!!

NU exista reguli!, fii open always! Azi e .... asa1, maine e ..., asa!

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe daily time frame, pe serverul Admiral, lumanarea de ieri este un shooting star, eu ii spun o lumanare de indecizie care ne semnaleaza un eventual revers. Nu cred ca reversul este unul important si de durata dar nu conteaza ce cred eu ci ce ne arata piata. O astfel de lumanare ne spune ca in mometul asta taurii incep sa piarda din control, din putere, ursii avand acum putere egala.

Cum tranzactionam o astfel de stare de fapt.? Eu incadrez lumanarea cu doua linii orizontale cu care marchez punctul maxin si minim al lumanarii. Astept. Daca lumanarea zilei de azi inchide sub minimul lumanarii de ieri atunci intru short cu un SL pus la maximul lumanarii de ieri dupa care mut usor SL-ul in jos. Daca lumanarea de azi inchide deasupra maximului lumanarii de ieri mai astept. Asta ca strategie swing.

Pentru intraday inca nu mi-am formulat o strategie. Pe intraday am pierut cei mai multi bani.

 

Edit: Deci, se poate pune un SL pe linia rosie de sus, adica pe maximul lumanarii de ieri, care in cazul nostru este lumanarea de referinta sau se poate pune un SL mai strans pe inchiderea lumanarii de ieri sau pe maximul lumanarii de azi, daca este cazul.

TP: Luam profitul atunci cand pe H4 sau daily avem un nou semnal de reversal.

MM: se folosesc 2 sau 3 ordine care impreuna nu depasesc 0,01 lot pentru fiecare 1000USD din cont. Deci, daca aveti 1000 de USD in cont vom volosi 3 ordine a cate 0.03 lot.

Intram cu 3 ordine distincte pe care le inchidem pe rand pe masura ce pretul evolueaza in favoarea noastra. Pretul va avea 3 faze, sau 3 pasi ca in vals, 123. Faza 1 faza impulsiva care se termina cu faza 2 de stagnare sau consolidare, aici inchidem primul ordin. Dupa faza 2 pretul va continua sa scada si va ajunge intr-o zona de consolidare, faza 3 in care vom inchide si ordinul numarul 2. Pe masura ce pretul se duce in jos coboram SL la 100 pips de zona in care am inchis ordinul 2 si acum asteptam sa vedem daca pretul se duce in jos sau va face un revers, scurt sau de lunga durata. Daca avem semnele si confirmarea unui revers pe h4 sau daily atunci inchidem si ordinul 3, daca nu, lasam ordinul 3 deschis sa genereze profit si ne concentram pe urmatoarele tranzactii.

 

Late edit: La atentionarea lui Olicter, cu un post mai jos, rectific, lumanarea de ieri nu este un shooting star ci un spinning top, dar mai important nu este cum se numeste ci ceea ce ne spune, si ne spune ca puterea taurilor a fost egalata de aceea a ursilor si ca s-ar putea ca de la punctul acesta ursii sa preia controlul.

post-6640-0-75211900-1347949127_thumb.gif

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.