Sari la conținut

GBP/JPY


oltciter

Postări Recomandate

Nu prea ai inteles ce a vrut sa zica Scrat.Acolo trebuia ca pretul sa nu depaseasca ultimul low, si sa-si reia miscarea in sus sub forma de impulsiva.Daca ultimul low a fost depasit, atunci era normal ca pretul sa aiba un trend descendent.Mie mi s-a parut ca a fost manipulata piata.Pe un asa TF nici nu e de mirare.

Daca vorbim despre rezistente si suporturi, care se calculeaza cu o zi inainte, acolo ne putem astepta la erori de cativa pipsi, dar EW-ul e strict.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea ai inteles ce a vrut sa zica Scrat.Acolo trebuia ca pretul sa nu depaseasca ultimul low, si sa-si reia miscarea in sus sub forma de impulsiva.Daca ultimul low a fost depasit, atunci era normal ca pretul sa aiba un trend descendent.Mie mi s-a parut ca a fost manipulata piata.Pe un asa TF nici nu e de mirare.

Daca vorbim despre rezistente si suporturi, care se calculeaza cu o zi inainte, acolo ne putem astepta la erori de cativa pipsi, dar EW-ul e strict.

consider ca nimic nu "trebuia" si nu e "normal" mai ales pt ca intrarea s-a facut inaintea acelui higher low care era asteptat. fake-uri se intampla la orice pas pe perechi din astea "naravase". inteleg ca EW "propavaduieste" ca semnalul valid necesita un higher low/lower high, dar oare nu e mai "safe" sa te asiguri contra fake-urilor largind putin SL-ul, dat fiind ca R/S sunt niste zone, si nu cotatii fixe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand foloseam zonele R\S, puneam stopul cu cativa pipsi mai mult, deoarece.....nu mai repet povestea.Dar la EW daca s-a stricat formatia sau constructia (cum vrei sa-i zici) eu inchid tranzactia, sau pun SL-ul cu cu 1 pip diferenta de ultimul low sau high (depinde de situatie), si intru pe acea pereche cand lucrurile incep sa se linisteasca.

Daca tranzactia deschisa si fixarea Sl-ului nu raspunde la intrebarea: De ce acolo? e mai bine sa o lasi balta si sa cauti alta oportunitate, cu cateva argumente necesare.

Acum tu faci ce crezi....fiecare cu obisnuinta si emotiile lui :)

Din 10 win-traders sunt 100% sigur ca au metode diferite de analiza, dar un lucru e important:toti castiga.Concluzia e ca pe Forex nu numai un sistem este bun.

 

Sa luam un exemplu legat de discutia noastra:

Avem amandoi 10 tranzactii pierzatoare.Binenteles ca tu vei avea pierdere mai mare.adica 20x10-(1sau2) =190 sau 180 pipsi.

Daca in una sau 2 tranzactii ti-a suras norocul si toleranta de 20 de pipsi pe care ai lasat-o te-a ajutat sa nu pierzi tranzactia, puteai recupera acei pipsi pierduti.

Aproximativ, zic eu sunt egale pierderile, dar la metoda ta se aplica "norocul", deoarece din moment ce s-a stricat formatia pe care ai prevazut-o.....mai poti spune o rugaciune daca nu ai inchis tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand foloseam zonele R\S, puneam stopul cu cativa pipsi mai mult, deoarece.....nu mai repet povestea.Dar la EW daca s-a stricat formatia sau constructia (cum vrei sa-i zici) eu inchid tranzactia, sau pun SL-ul cu cu 1 pip diferenta de ultimul low sau high (depinde de situatie), si intru pe acea pereche cand lucrurile incep sa se linisteasca...

well, intrebarea lui Scrat era 'cum eviti astfel de situatii?'. am un feeling ca nu setand SL-ul cu 1pip mai incolo de last swing.

 

dar la metoda ta se aplica "norocul", deoarece din moment ce s-a stricat formatia pe care ai prevazut-o.....mai poti spune o rugaciune daca nu ai inchis tranzactia

'norocul' depinde de frecventa cu care pretul da cu capul intr-un prag cu exactitate de pana la 1 pip ca sa se intoarca sau mai parcurge 5-10 pips acolo.

cheers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimic mai corect. o alta lectie de care trebuie sa tin seama cind fixez SL.

iordaki, ce mai face analiza ta pe g-j? merge la deal in zona 213.66/219? in ultima vreme lucrurile au luat-o razna complet.

si inca ceva: imi explica si mie cineva de ce e corelat g-j cu dow jones? urmaresc asta de ceva timp, dar nu am inteles-o pina acum.

 

consider ca nimic nu "trebuia" si nu e "normal" mai ales pt ca intrarea s-a facut inaintea acelui higher low care era asteptat. fake-uri se intampla la orice pas pe perechi din astea "naravase". inteleg ca EW "propavaduieste" ca semnalul valid necesita un higher low/lower high, dar oare nu e mai "safe" sa te asiguri contra fake-urilor largind putin SL-ul, dat fiind ca R/S sunt niste zone, si nu cotatii fixe ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"...de ce e corelat g-j cu dow jones? ...|

 

PA SCURT:

 

De fapt gj nu e corelat cu dow ci usdjpy. Si de aci se intampla toate. Adica:

Avem indicii bursei americane DJIA, NASDAQ, RUSSELL, S&P500.

Treaba merge prost in economia americana si indicii incep sa scada. Ce insemna asta?

Lichidari de pozitii.

Investitorii de calibru (Big Brothers) simt ca riscul investitional creste si incep sa lichideze stocurile de pe bursa americana. Dar in cea mai mare parte investiitiile sunt suportate prin credite in yeni japonezi (dobanda de referinta la BOJ: 0.5%). Deci vindem stocuri contra dolari cu care cumparam yeni. Cursul USDJPY scade cu rapiditate.

Cu cat caderea burselor este mai accentuata cu atat caderea USDJPY este mare.

Cursul USDJPY afecteaza toate perechile in care apare yenul.

Avem multe perechi in care apare yenul: USDJPY, EURJPY, GBPJPY, CHFJPY, CADJPY, AUDJPY, NZDJPY etc.

De fapt pe piata interbancara exista o singura pereche: USDJPY

Toate celelalte perechi sunt artificiale si le datoram brokerilor nostri.

Deci daca vreau sa tranzactionez GBPJPY trebuie sa stau cu ochii in patru pe: S&P500, GBPUSD si USDJPY.

Daca pe cursul de la S&P in ultima perioada am avut o crestere sau o cadere si pe USDJPY inca nu apare nimic trebuie sa astept. Reactia va aparea si se va propaga la celelalte perechi.

Un moment ideal pt. GBPJPY ar fi cand: observ o reatie pe S&P (reactia de pe S&P se propaga si la ceilati indici), reactie la GBPUSD, reactie la USDJPY. Conditia esentiala este ca cele trei reactii sa fie in acelasi sens. De ex. toate trei urca.

Urmarea este ca GBPJPY va avea o reactie fulger, amplificata si de GBP si de USD.

(Idem CHF).

Daca pe chartul GBPUSD am o reactie de 70-80p si pe USDJPY de 10-20p pe GBPJPY am o reactie de circa 200p.

 

Daca tot a venit vorba: daca pica indicii americani pica toate perechile exotice.

Toate perechile exotice sunt calculate prin referinta la dolar.

Pica bursa, vindem actiunile si cumparam dolari - adica creste dolaru'.

Si cum perechile exotice sunt raportate la dolar care este urmarea?

Scaderea cursului la AUD, NZD, CAD, RUB, SGD( LEU printre altele - nu mai intrebati de ce se depreciaza leu-l).

 

Acum o legatura cu teoria conspiratiei (deocamdata e fictiune):

De fiecare data cand bursa americana sau dolarul are probleme se depreciaza excesiv perechile "exotice".

Prea multe concidente.

De ce? Parerea mea (subiectiva) este ca pierderile trebuie sa le suporte cineva. Cine?

 

Concluzia: sa stabilesc o zona de SL pt. o pereche pe sesiunea asiatica este un nonsens.

Pt. ca de fiecare data cursul va ajunge acolo ...

 

Hedging sau no position overnight.

 

Later: mitul cum ca forex-ul este cea mai mare piata din lume (volum de circa 3 trilioane de dolari zilnic) nu prea sta in picioare.

Toate tranzactiile valutare de pe piata londoneza (principala piata valutara) timp de o luna de zile sunt mai mici decat tranzactiile cu S&P-uri de la CME dintr-o singura zi.

 

Indicele DJIA: Dow Jones are in componenta 30 de companii principale americane.

Indicele S&P500: Standard & Poors 500 are in componenta 500 de companii americane importante.

Care reflecta mai bine economia americana: Dow sau S&P? 30 sau 500 de companii?

 

In functie de indicii americani se misca si ceilalti indici europeni/asiatici mai mult sau mai putin.

In functie de miscarea acestora se misca si valutele.

Daca DJIA creste iar DJ EURO STOXX 50 de la europeni e mai tare e normal ca EURUSD sa creasca.

Iar daca pe sesiunea americana DJIA s-a inchis cu o crestere, la deschiderea sesiunii asiatice (Tokyo - 02:30 am, Bucharest) si Nikkei225 de la japonezi se deschide cu gap in sus si urmarea este ca incepe intarirea yenului pina la deschiderea sesiunii europene.

 

Instalati MT4 de la Alpari sau WHC si urmariti indicii daca vreti sa tranzactionati yeni. Si urmariti S&P si DJIA.

 

Later: pt. corectudine am inlocuit devalorizeaza cu depreciaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iordaki, ce mai face analiza ta pe g-j? merge la deal in zona 213.66/219? in ultima vreme lucrurile au luat-o razna complet.

Mai durează putin pana la reverse....Inca o coborâre ..cel puţin asa vad eu lucrurile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linia de trend a undei h4 in jos a fost "intepata". sa vedem daca semnalul e valid. as vrea totusi sa vad pretul peste 210.50 inainte sa-mi las deschise longurile mai mult timp. sa vedem ce se intimpla acum.

 

Mai durează putin pana la reverse....Inca o coborâre ..cel puţin asa vad eu lucrurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca semnalul de long a fost valid pe h4. deja avem 3 unde pe m30, si e posibil ca actuala miscare sa atinga direct un fibo relevant pentru h4.

in mod normal, ma astept la un retracement scurt (eventual pe sesiunea asiatica, daca nu chiar pe cea americana) si pe urma o noua urcare direct in prima zona fibo (38.2 - 213.66) pe h4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.