Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

Noua miscare s-a stabilizat. Am trasat noua linie de trend. Astept un al 3-lea punct ptr. confirmarea validitatii liniei (vezi imaginea atasata).

 

Acum sa lamurim ce e cu sl/mm, cum le folosim?

Unde pun sl la inceputul tranzactiei si cum il mut?

Mai intai ce este stop loss si de ce atat de important si care este relatia lui cu money management? Sunt 2 lucruri cheie pentru un trader care vrea sa prospere. Probabil ati mai auzit chestiile astea, imi fac datoria si vi le mai spun o data; o sa incerc sa vi le explic babeste ;)

 

Money Management

Traderii pierd cel mai des pentru ca risca prea mult din cont (pozitiile sunt prea mari, iar contul devine prea mic in raport cu valoarea pozitiilor). Chiar daca ei au o tehnica buna de joc,mai devreme sau mai tarziu contul lor va disparea la margin call... ):

Deci cat riscam? La inceput traderii ar trebui sa riste cat mai putin. In manualele de money management scrie ca 1-2% per pozitie si cateva procente pe toate pozitiile deschise. Eu zic ca ar fi util ca riscul sa fie de maxim 0.5% per pozitie si sa nu deschideti alte pozitii pana cand cele care sunt deja deschise nu au stop loss mutat pe profit. O sa va arat si tehnica asta intr-un thread viitor.

De ce maxim 0.5%?

Din 2 motive:

1) la inceput traderii au emotii care ii imping la multe greseli. Cu cat riscul este mai redus cu atat emotiile nu-si mai fac efectul si lasa loc ratiunii. Pe masura ce timpul trece si traderii devin mai stapani pe situatie, frica/lacomia dispar si ei pot mari incet, incet riscul. Cat de mult? Eu merg cu un risc de maxim (1-2)% per pozitie si cont. Dupa ce mut stop loss pe profit ptr. pozitia curenta, deschid si urmatoarea pozitie cu acelasi risc.

2) la inceput traderii nu au suficient de multa tehnica si fac multe prostii care genereaza multe pierderi. In felul acesta isi protejeaza contul si raman cat mai mult in joc.

 

Ce inseamna 1% din cont? Cum definim riscul? Simplu: nu avem voie sa pierdem prin stop loss mai mult de 1% din cont.

La un cont de 1000 de dolari, o pozitie nu trebuie sa depasesca riscul de 10$, iar la un cont de 500$ riscul nu trebuie sa depaseasca 5$.

In functie de pozitie si timeframe definim si marimea stop loss. La timeframe-uri mai mari stop loss este si el mai mare. Pentru eur/usd la h1 un stop loss de 30-40 de pips e suficient de mare.

Cum calculam cat de mare trebuie sa fie un pip? Sa zicem ca suntem obligati sa punem un stop loss de 20 de pips; la un cont de 1000$ in care ne permitem 10$ pierdere suntem obligati sa jucam cu un pip de 0,5$ (50 de cents).

La un cont de 500$, cum ziceam, rezulta ca ne permitem o pierdere de maxim 5$; pentru un stop loss de 50 pips la timeframe h4, trebuie sa jucam cu un pip de 10 cents (0.1$/pip). Calculati in continuare cu regula de trei simpla pentru cazul concret al contului vostru.

Pentru un pip asa de mic, va faceti cont doar la brokerii care permit minilots: oanda, ibfx, marketiva, alpari, etc.

 

Stop loss

Avem nevoie de stop loss ca sa ne protejam contul. Nu ne permitem sa extindem pierderea pe o pozitie la nesfarsit, in ideea ca pretul va mai trece prin pozitia respectiva si vom inchide pozitia pe 0 sau pe profit. Cum ziceam mai sus, o asemenea atitudine duce la disparitia contului prin margin call.

 

Dar cat de mare trebuie sa fie stop loss?

Exista cateva motive pentru care deschidem o tranzactie. In momentul in care motivele respective nu mai au sustinere logica folosim stop loss.  Asadar marimea stop loss este direct dependenta de motivul intrarii in tranzactie.

O sa exemplific cu 2 cazuri concrete, desi ele sunt numeroase:

1) Exista cazuri in care deschidem o pozitie intr-un sens, sa zicem short. Suntem convinsi ca pretul se va duce in jos si el incepe sa urce. Incepe sa apara indoiala, incet, incet, pe masura ce pretul urca, devenim din ce in ce mai convinsi ca pretul se duce in sus. Cand suntem convinsi ca pozitia respectiva trebuia sa fie long, folosim stop loss.

2) deschidem pozitii pentru ca vedem diverse paternuri (candlestick-uri). Apoi pretul depaseste paternul, lucru care demonstreaza ca el nu a functionat.Si pentru acest caz folosim stop loss.

Ca sa exemplific, sa zicem ca am vazut o stea de dimineata (morning star), am luat o pozitie long, pretul a coborat sub varful de jos al stelei de dimineata, inchid pozitia long prin stop loss pentru ca paternul respectiv nu a functionat.

Apoi un alt caz, (3), marketul fluctueaza in mod liber fara sa a se misca in trend. Fluctuatiile respective sunt mai mari sau mai mici in functie de perechea forex, deci trebuie sa studiati perechea inainte de a intra intr-o tranzactie. Marimea stop loss trebuie sa fie mai mare decat aceste fluctuatii libere. Ma repet, in cazul eur/usd, un stop loss de 30 de pips ptr. miscarea libera a perechii, e suficient.

 

Cum mut stop loss in momentul in care pozitia intra in profit?

Sa presupunem ca avem de-a face cu un trend. Deschidem un grafic pe un timeframe mic (5 min, 15 min) si urmarim miscarea.

Numim segmentele in care pretul se misca in trend, unde impulsive si segmenetele in care pretul merge contra trend (la retracement), unde corective. Dupa ce pretul se misca iar in directia trendului, mutam stop loss pe varful undei corective. In felul acesta protejam profitul riguros si eficient.

post-1-1183967246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok sherpishoru, sa-i zicem flat market; am corectat la cererea ta.

Crezi c-ar fi util sa facem distinctia in acest thread intre Trending Market, Ranging Market, Flat Market si Choppy Market?

Daca da, o sa detaliez conditiile in care evolueaza fiecare din marketurile mentionate.

 

 

Hai sa-i spunem flat market, sa nu incurcam termenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tranzactia precedenta am inchis-o manual la stirile macroeconomice. Bineinteles ca in urmatoarele 5 min dupa ce am inchis, pretul a atins targetul propus ):

Avem +19 pips dintr-o tranzactie in care imi propusesem +31 pips. Asta e, mai vin si alte oportunitati...

 

 

In figura atasata vedem divergenta bearish, asteptam trecerea pretului peste linia de trend up si luam un nou short.

post-1-1184060212_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul a trecut peste linia de trend in sus, am luat o pozitie short din nou.

Pozitia a fost confirmata de o divergenta bearish la CCI(14) si de faptul ca varful de pret nu a fost confirmat de un nou varf la CCI.

 

Am atasat si pozele corespunzatoare.

 

Post updatat: tranzactie nereusita, iesire la sl. Tot ce am castigat pe tranzactia anterioara am pierdut acum la sl. Nu-i bai, facem si profit...

Market-ul este uneori mult prea imprevizibil. Asteptam urmatoarul trend...

post-1-1184066195_thumb.jpg

post-1-1184066194_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri si azi noapte a fost un trend in sus spectaculos din cauza inflatiei mari din SUA. Iata cum stirile si problemele intr-o tara afecteaza grav cursul valutar. Puteti specula aceste evenimente deschizand pozitii in directia pretului.Aceste salturi de pret nu mai tin cont de indicatori/oscilatori, de divergente sau altceva. In alte conditii (adica in conditii normale) sunteti obligati sa tineti cont de indicatorii tehnici.

Nici discursul lui Bernanke nu a temperat tendinta cursului si probabil ca fara o interventie ferma din partea bancilor centrale o sa vedem eur/usd zburand din ce in ce mai sus. Sunt conditii extrem de riscante ptr. un swing trader care vede ca perechea devine din ce in ce mai supra-cumparata (overbought) si nu stie cat mai poate merge long. Deasemenea swing trader-ul nu poate lua pozitii short fara un semnal clar de reversal. Om vedea ce va mai fi ...

 

 

Pentru moment asteptam un retracement la miscarea in sus. Desi pretul a trecut peste linia de trend in sus si exista divergente clare intre varfurile de pret si CCI, pentru confirmare avem nevoie acum si de trecerea CCI peste valoare 0. Abia in acel moment vom deschide o noua pozitie short.

post-1-1184136102_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.