Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

de obicei postez in celalalt thread pe care l-a deschis mfx, "strategia de reversal...". merge mina in mina cu acesta.

cred ca e foarte clar ce s-a explicat pina aici. acum as fi foarte interesat sa vad exemple de tranzactii care NU au mers desi au fost respectate regulile. si pe urma, sa discutam de ce nu au functionat.

in limita timpului, am sa incerc sa postez citeva exemple pe masura ce le identific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca are cineva indicatori care traseaza linii de trend (pe pret dar si pe indicatori), alerte la depasirea liniilor de trend... sau orice are legatura cu asta, va rog sa-i postati aici.

 

*later edit: am atasat ceva ce mi se pare relevant. DT-RSI-Sig a fost pus prima data de mfx, l-am modificat sa mearga pe CCI; cred ca asa se pot urmari mai bine atit divergentele cit si liniile de trend.

ceilalti indicatori ar trebui sa traseze linii de trend pe pret.

 

p.s. tocmai am vazut ca DT-CCI a fost modificat de ener prima data, este postat in topicul cu divergente. scuze ener, n-am vazut c-ai fost tu primul...

DT_CCI_Sig.rar

MaksiGen_Range_MoveAlert.rar

mouteki_Fractal_trendlines.rar

mouteki_TD_trendlines.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazuri de tranzactii care nu functioneaza, desi regulile sunt respectate, pot fi gasite pe market flat (exemplu: o bara lunga in sus urmata de o bara lunga in jos, etc,). In asemenea cazuri depinde f. mult de abilitatea traderului de a iesi din tranzactie cu usor profit sau pierderi usoare.

Deasemenea sunt cazuri cand traderii confunda zonele slabe de retracement cu schimbarea liniilor de trend. Caz care tine tot de experienta...

 

N-am mai postat pe acest thead ptr. ca am considerat ca regula de trecere a pretului peste linia de trend a fost inteleasa din exemplele date si ptr. ca interesul a fost scazut. Dar daca mai e cineva care mai are nevoie de exemple, explicatii, etc, sa zica, sa mai continuam.

 

 

 

 

de obicei postez in celalalt thread pe care l-a deschis mfx, "strategia de reversal...". merge mina in mina cu acesta.

cred ca e foarte clar ce s-a explicat pina aici. acum as fi foarte interesat sa vad exemple de tranzactii care NU au mers desi au fost respectate regulile. si pe urma, sa discutam de ce nu au functionat.

in limita timpului, am sa incerc sa postez citeva exemple pe masura ce le identific.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar prinde mie bine niste exemple despre linii de trend(si sunt convins ca nu numai mie) , si anume, situatii in care trebuie sa stai cu urechile ciulite, situatii in care te poti insela etc.Teoretic am inteles cum functioneaza, dar sunt sigur ca sunt mai multe de zis despre ele, cazuri extreme.

Si as mai vrea sa lamuresc ceva, si anume divergentele clasice si ascunse.Mi-a dat scrat un material, dar n-am reusit sa ma conving.Adica ce fel de divergenta trebuie luata in considerere, daca avem 2 tipuri de divergente in acelasi timp pe care o luam in considerare, sau influenteaza mersul pretului intr-un fel etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite si primul exemplu:

g-u, h1.

am intrat short cind s-a terminat candela de pe linia verticala. vezi care sunt intrarea si SL, iar rationamentul meu a fost urmatorul:

- nivel OB

- linie de trend depasita si pe pret, si pe indicator

- pattern de reversal: hanging man, chiar pe bb superioara

pretul a mers impotriva mea.

ce am gresit:

- din punctul meu de vedere, cel mai important lucru e ca CCI a fost respins la 0.

- apoi, ar fi trebuit sa astept o divergenta bearish clasica pe CCI, care abia acum se schiteaza.

post-1398-1196107319_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@scrat

Pai n-ai gresit f. mult. Ai ignorat doar linia de trend nou formata in sus (ultima linie alba trasata de mine in sus) si divergenta bulish hidden pe toti indicatorii; asta ti-ar fi permis sa iesi mai devreme de pe short cu profit si sa reintri mai rapid pe long, noua tendinta.

Si cred ca ignoranta asta a fost suficient.

post-1465-1196108476_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, a fost si o divergenta bullish ascunsa. trebuia sa mai astept pentru intrare short, sau trebuia sa ies cind pretul a inceput sa faca din nou maxime mai mari - si sa reintru long.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stupid e ca am luat si eu tranzactia respectiva pe demo si m-a distrat cand am vazut ca a ajuns la sl. N-am fost atent, eram ocupat cu altele; asta e, si neatentia se plateste.

 

 

 

da, a fost si o divergenta bullish ascunsa. trebuia sa mai astept pentru intrare short, sau trebuia sa ies cind pretul a inceput sa faca din nou maxime mai mari - si sa reintru long.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa vedem cum sta situatia mai departe.

acelasi grafic, acum se vad divergentele bearish clasice si pe CCI, si pe histograma macd (nu le-am trasat, ci am lasat liniile de trend pe grafic).

post-1398-1196109596_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.