Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

apropo de linii de trend, am gasit un indicator pe TSD care pare interesant (e in format ex4). nu am gasit instructiuni la el, dar pentru cine vrea amanunte, thread-ul TSD este forex[/acronym]-tsd.com/indicators-metatrader-4/12016-wave_autotrendlines-new-mt4-indicator.html"]aici.

Waves_AutoTrendLines_DEMO.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Am citit si eu ce sa scris pe acest thread. Multumesc mfx pe aceasta cale. Foarte util si simplu as putea spune. Neaspteptat de simplu :biggrin:

As vrea sa adaug insa ceva din experienta mea din cele testate pe real...

 

Piata forex este prea volatila pentru aceasta strategie. Adesea perechile astea de baza mari au trenduri mici si scurte astfel ca trecerea peste 0 a CCI-ului se va realiza destul de des si va manca mult din potentialul profit... Ar merge pe perechile foarte volatile dar evident cu riscuri mai mari... Dar si aici trecerile sunt f dese si datatoare de multe semnale.

O piata ce as gasi-o eu aplicabila pentru aceasta strategie ar fi cea de actiuni...si aici ma refer mai mult la indici. Nu actiuni pt ca acestea au gap si te ruineaza. Dar indicii - dow,dax etc inregistreaza miscari mai clare si mai putin oscilante fata de o perche forex... Evident ca apar alte inconveniente si pot sa spun deja si eu cateva dar din ce am observat eu indicii pietelor mari (si ma refer doar la indici pt ca sunt deschisi aproape non stop deci pericolul de gup-uri si de SL neexecutat este redus) se preteaza la aceasta strategie f simpla...

E adevarat ca va trebui sa ii studiati, sa le vedeti "ritmul" pt a stabili un SL si un TP eficient. Difera de la indice la indice asa cum difera si de la o pereche la alta...

 

Oricum nu e nimic nou ce spun eu, mfx a spus-o chiar in primele posturi. Eu vroiam doar sa reconfirm :wink: si sa ii multuesc inca o data lui mfx pt munca depusa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici nu-s de acord. parerea mea este ca liniile de trend si divergentele sunt suficiente ca sa faci profit. indiferent de piata (actiuni, indexuri, forex, etc), pereche, si timeframe. cit despre CCI... e chestie de interpretare. uita-te pe trading-naked si ai sa vezi ca exista (cel putin) un stil de a face trade doar pe baza a ceea ce indica CCI (si cind spun asta, ma refer inclusiv la pret - se pare ca nu e deloc nevoie sa te uiti cum merge pretul).

 

Am citit si eu ce sa scris pe acest thread. Multumesc mfx pe aceasta cale. Foarte util si simplu as putea spune. Neaspteptat de simplu :biggrin:

As vrea sa adaug insa ceva din experienta mea din cele testate pe real...

 

Piata forex este prea volatila pentru aceasta strategie. Adesea perechile astea de baza mari au trenduri mici si scurte astfel ca trecerea peste 0 a CCI-ului se va realiza destul de des si va manca mult din potentialul profit... Ar merge pe perechile foarte volatile dar evident cu riscuri mai mari... Dar si aici trecerile sunt f dese si datatoare de multe semnale.

O piata ce as gasi-o eu aplicabila pentru aceasta strategie ar fi cea de actiuni...si aici ma refer mai mult la indici. Nu actiuni pt ca acestea au gap si te ruineaza. Dar indicii - dow,dax etc inregistreaza miscari mai clare si mai putin oscilante fata de o perche forex... Evident ca apar alte inconveniente si pot sa spun deja si eu cateva dar din ce am observat eu indicii pietelor mari (si ma refer doar la indici pt ca sunt deschisi aproape non stop deci pericolul de gup-uri si de SL neexecutat este redus) se preteaza la aceasta strategie f simpla...

E adevarat ca va trebui sa ii studiati, sa le vedeti "ritmul" pt a stabili un SL si un TP eficient. Difera de la indice la indice asa cum difera si de la o pereche la alta...

 

Oricum nu e nimic nou ce spun eu, mfx a spus-o chiar in primele posturi. Eu vroiam doar sa reconfirm :wink: si sa ii multuesc inca o data lui mfx pt munca depusa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@scrat

 

ai perfecta dreptate - strategia se poate adapta la orice pereche si la orice TF. totusi eu vroiam sa impartasesc ceva din mica mea experienta...

mi s-a parut ceva mai "linistita" si propice pe piata indicilor atata tot... repet din experienta mea personala :biggrin: (am vazut materiale care descriau in mare modalitatiel de strategie pe mai toate pietele... forex, actiuni, indici, marfuri, bonduri.. dar evident adaptate pietei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu credeam ca majoritatea materialelor importante sunt facute pe actiuni si indexuri. cele citeva carti pe care eu le consider de baza NU au nici un exemplu din forex. :biggrin:

noi incercam sa extrapolam toate principiile la forex...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

am recitit topicul de la inceput, am vrut sa vad daca a fost mentionat/descris modul de a trage liniile de trend pe open/close - nu pe high/low. saptamina care a trecut mi-a ridicat niste probleme de tranzactionare si dupa ce am recapitulat ce-am facut am ajuns la concluzia ca trebuie sa umblu la modul in care pun liniile de trend.

si acum exemplele, 2 grafice pe gbp-usd:

- unul este in format candlesticks, cu linia de trend descendenta trasa pe virfuri. observati minimul miscarii de la 1.9336 (2008.01.22), divergenta bullish clasica pe stochastic si trecerea pretului peste linia de trend. semnal buy care te trage de mineca, dar pare a fi un breakout fals (teoretic pozitia s-ar fi deschis in jurul lui 1.9890 cu un SL sub 1.9330... insa vedeti cum pretul si-a schimbat directia si a mers din nou in jos pina la 1.9361, deci tranzactia ar fi fost blocata mai mult de o luna pe minus ceea ce pentru mine este inacceptabil). ce am gresit? primul lucru la care ma gindesc este ca nu am trasat corect linia de trend.

- celalalt grafic este in format linie (pentru cine nu stie, aceasta linie este data de valorile close). am lasat linia de trend trasata pe candlesticks (rosie intrerupta) si am pus alta albastra pe virfurile date de graficul linie. un lucru interesant de remarcat este ca pe acest grafic, minimul miscarii a fost atins la 1.9415 (2008.02.20) la aproape o luna dupa cel descris mai sus. iar de data asta, breakout-ul liniei de trend albastre a fost valid.

revin la ideea initiala: linia de trend plasata pe open/close este mai relevanta, pentru ca acolo este limita reala dintre cerere si oferta.

post-1398-1205040738_thumb.jpg

post-1398-1205040744_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ultima poza, pe acelasi grafic daily: am lasat selectata linia albastra de trend trasa pe valorile close (ca sa se vada mai bine cum am plasat-o) si am evidentiat divergenta bullish clasica de pe stochastic dinaintea reversal-ului.

post-1398-1205040236_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un grafic h4 pe gbp-jpy.

- linia galbena sustine trendul in sus; un close pe h4 sub aceasta linie galbena inseamna o noua cadere, probabil sub zona 203.

- linia rosie este linia de trend pe daily; un close pe daily peste linia rosie inseamna o crestere pina la linia de trend pe weekly...

post-1398-1205041866_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si continuind pe ideea de mai sus cu linia de trend, am o rugaminte: poate cineva sa modifice indicatorul demark (atasat) pentru ca liniile de trend sa fie trase pe valorile close in loc de high-high (sau low-low) cum e acum?

Demark_trend_new.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin cu niste completari la sistemul pe care l-a descris mfx. cred ca intrarile pe 1) divergente clasice + 2) incalcarea liniei de trend + 3) trecerea CCI de partea cealalta a nivelului 0 nu mai pun nici un fel de probleme.

prima completare: eu folosesc si stochasticul pentru confirmare - adica in acelasi timp cu trecerea CCI peste 0 vreau sa vad si stochasticul cum trece peste 50 (sau macar sa fie in zona 50 si sa se miste in directia breakout-ului).

am pus un grafic cu aud-usd, h4, pe care am marcat cu sageti locul in care am intrat in pozitia long. in momentul in care bara h4 a inchis peste linia de trend, verificam CCI si stochastic: e o intrare (aproape) perfecta.

a doua completare: propun o reintrare pe trendul initial, in momentul in care pretul ajunge la linia de trend. sa analizam putin graficul gbp-usd, h4. linia de trend este deja definita, ramine doar sa urmarim ce se intimpla cu pretul si indicatorii la nivelul sagetilor albe:

- pretul se apropie de linia de trend suport

- CCI este OS (de obicei e suficient sa treaca dincolo de -100); stochasticul este puternic OS

aceasta configuratie imi spune ca este putin probabil ca pretul sa treaca de linia de trend in jos, asa ca ma pregatesc sa deschid o pozitie buy. am 2 modalitati de a face asta:

1. deschid buy la o distanta de 15-20 de pipsi DEASUPRA liniei de trend, fara sa mai astept confirmare pe long. in acelasi timp, plasez SL la o distanta de aproximativ 20 de pipsi SUB linia de trend.

2. deschid buy in momentul in care am confirmarea ca pretul o ia din nou in sus, adica la trecerea CCI peste 0 (sau stochastic peste 50).

practic, am avut de-a face cu o divergenta ascunsa bullish (care se vede pe stochastic) si am reintrat in directia trendului initial.

atentie: daca pretul se apropie de linia de trend, iar CCI este in jurul lui 0 (ceea ce inseamna undeva intre +/-50, eventual cu limite ceva mai largi... dar niciodata dincolo de +/-100) si in acelasi timp stochasticul este in jurul lui 50 inseamna ca e posibil sa vedem o schimbare de trend - exact ce a descris mfx la inceputul topicului.

 

p.s. daca va deranjeaza liniile de trend, se poate lucra relativ bine si cu 55EMA/close. breakout-urile de-o parte si de alta a 55EMA se confirma prin 1) close pe bara curenta de partea cealalta, 2) CCI si stochastic trec prin punctul de mijloc (0, respectiv 50).

post-1398-1205682800_thumb.jpg

post-1398-1205683427_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.