Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

pentru cine nu-l are: un alt indicator care trage linii de trend (si nu numai, o sa vedeti dupa ce-l instalati) este Demark. setarile originale afiseaza pe grafic chiar si targetul.

Demark_trend_new.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Scrat

indicator care trage linii de trend (si nu numai, o sa vedeti dupa ce-l instalati) este Demark. setarile originale afiseaza pe grafic chiar si targetul.

 

Super util. Chiar aveam nevoie de asa ceva. Metodologia lui demark pt. trasarea liniilor de trend e super eficienta si cam facusem scurta la mina tot trasandu-le manual. Identifica puncte precise pt. trasarea liniilor de trend fata de alte metode in care reperele alese sunt de multe ori subiective.

Metoda este descrisa in The New Science Of Technical Analysis de Tom Demark. O carte exceptionala!

Daca ar fi sa studiez un singur manual de AT acesta ar fi!

 

http://www.vamist.com/forumuser/tavi_star/...%20Analysis.pdf

 

http://67.159.48.200/forumuser/tavi_star/...%20Analysis.pdf

 

Edit: o alta chestie importanta - este descrisa utilizarea corecta a indicatorilor de OB/OS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si vine rindul meu sa-ti multumesc pentru ca ai atras atentia asupra acestei carti, pe care am vrut s-o citesc de ceva timp si nu am reusit pina acum (spre rusinea mea).

de data asta nu mai scapa!

apropo de momentul in care descoperi o carte: se spune ca fiecare sta linistita "pe raft" pina cind esti pregatit s-o citesti; doar atunci, si nici un moment mai devreme, iti cade in mina intr-un mod sau altul.

 

Super util. Chiar aveam nevoie de asa ceva. Metodologia lui demark pt. trasarea liniilor de trend e super eficienta si cam facusem scurta la mina tot trasandu-le manual. Identifica puncte precise pt. trasarea liniilor de trend fata de alte metode in care reperele alese sunt de multe ori subiective.

Metoda este descrisa in The New Science Of Technical Analysis de Tom Demark. O carte exceptionala!

Daca ar fi sa studiez un singur manual de AT acesta ar fi!

 

Edit: o alta chestie importanta - este descrisa utilizarea corecta a indicatorilor de OB/OS!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@tavi_star & Scrat

 

Sarutmana! Am downloadat si noi. Facem rasfoiala cand apucam! Am avut odata o discutie despre moteki cu cineva de pe forexTSD (parca asa se numea), care imi zicea ca moteki nu e mare scofala, tipul a copiat dupa Demark, a pus cateva calcule simple in spate ca sa para o metoda riguroasa, si de asta are priza la public, ca oricine stie sa faca doua adunari si o scadere si sa creada ca GATAAA! are targetul si stopul exact! Ma rog, nu discut despre moteki, omul care mi-a zis are partial dreptate, dar la unii le merge. Si mie imi iese moteki uneori, si sunt convins ca nu e nimic original acolo. Dar voiam sa zic ca atunci cand am avut discutia respectiva, am cautat si cartea de mai sus pe web, am adus-o si am rasfoit-o, dar ulterior cand sa ma apuc sa o citesc serios, ia-o de unde nu-i! nu stiu ce am facut cu ea, in ce director am pus-o, daca am sters-o, ori ba, etc. Apoi m-am luat cu altele si am uitat de ea. Am citit in schimb rezumatele strategiilor lui Demark, care circula pe web.

 

Deci e foarte bine venita, mersic. Acu am pus-o "bine", sa nu o mai pierd :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mfx remarcabil efortul care il depui,pacat ca te semnezi cu litera mica...

 

Din acest topic se poate invata si este chiar si aici evidentiata natura umana , sentimentele :)

De remarcat ca Demark traseaza liniile de trend invers ,de la dreapta la stanga,considerind ultimele valori ale pretului mai importante.

 

mfx, putem face o acolada mai larga la decizia de intrare in tranzactie?Dincolo de indicatori poti stabili alta metoda clara care sa triger-eze intrarea ?cum ar fi sa zicem a 2-a , a 3-a candela ?

Ar fi poate util si un exemplu de piramidare...

"micinosii" :) spun ca cei care pun SL nu fac profit , profitul vine din incalcarea grosolana(insa cu cap) a regulilor de MM ,

regulile se fac pt a fi incalcate uneori,da?

si despre action price - daca poti sa atingi te rog si acest subiect ar fi util , jocul fara indicatori - naked trading- cautam o carte - e postat in alt thread despre acest subiect...

 

spor la post-it :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are deloc legatura cu topicul, dar nu ma pot abtine...

a "trigera" banuiesc ca inseamna pe romaneste a declansa. dar daca tot folosesti implementisme de astea, stii ca in limba engleza se dubleaza consoanele... corect ar fi fost "sa trigger-eze". cu dublu g.

action price este de fapt price action...

naked trading este de fapt trading naked...

iar post-it nici nu vreau sa-l comentez.

ok, acuma trecind de la gluma la serios: mfx are si alt thread (cel mai traficat, vizitat, etc) in care expune cum se poate identifica un reversal. acolo gasesti suficiente exemple despre cum si cind intri si iesi intr-o/dintr-o tranzactie; si exemple de piramidari. thread-ul se cheama "strategie simpla de reversal la h4/daily".

succes la citit!

asteptam intrebarile...

 

mfx remarcabil efortul care il depui,pacat ca te semnezi cu litera mica...

 

Din acest topic se poate invata si este chiar si aici evidentiata natura umana , sentimentele :)

De remarcat ca Demark traseaza liniile de trend invers ,de la dreapta la stanga,considerind ultimele valori ale pretului mai importante.

 

mfx, putem face o acolada mai larga la decizia de intrare in tranzactie?Dincolo de indicatori poti stabili alta metoda clara care sa triger-eze intrarea ?cum ar fi sa zicem a 2-a , a 3-a candela ?

Ar fi poate util si un exemplu de piramidare...

"micinosii" :) spun ca cei care pun SL nu fac profit , profitul vine din incalcarea grosolana(insa cu cap) a regulilor de MM ,

regulile se fac pt a fi incalcate uneori,da?

si despre action price - daca poti sa atingi te rog si acest subiect ar fi util , jocul fara indicatori - naked trading- cautam o carte - e postat in alt thread despre acest subiect...

 

spor la post-it :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datorita acestor "incurajari" :) tipic romanesti pe care le aratati noilor veniti ,

se prefera alte forumuri unde oamenii pot spune o vorba mai placuta fara sa simta ca se rupe ceva in ei.

 

naked trading sau trading naked... ce conteaza ?

 

atacam principiul sau omul?

 

 

 

Scrat:

 

 

Multumesc pt ca ai citit post-ul si ca nu te poti abtine...

Multumesc pentru comentariile tale.Ajuta enorm.

Valoarea si experienta ta in forex sunt evidente aici,.

Bunavointa ta este evidenta.

Faci un lucru extraordinar...

 

 

Greetings. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wess, bine ai venit!

Si multumesc ptr. felicitari.

 

mfx remarcabil efortul care il depui,pacat ca te semnezi cu litera mica...

 

Se pot face multe acolade la deciziile de intrare/iesire. Si exista multe metode care functioneaza si prin care poti sa faci profit. Important e sa stapanesti bine una si s-o exersezi pana faci tranzactiile mecanic.

Traderii la inceput au tendinta sa comute de pe o strategie pe alta, imediat ce cea curenta incepe sa dea rateuri.

 

mfx, putem face o acolada mai larga la decizia de intrare in tranzactie?

 

E destul de complicat sa joci fara indicatori... Semnalul cel mai simplu de intrare ar fi urmatorul:

-dupa un trend in jos (candele in jos) astepti sa apara prima candela in sus (definita prin close1>open1) si apoi a 2-a candela cu close mai mare decat valoarea high de la prima candela (close2>high1)

sl il stabilesti pe minima pretului

-dupa un trend in sus (multe candele in sus) astepti sa apara prima candela in jos (close1<open1) si apoi a 2-a candela cu close mai mic decat valoarea minima a primei candele in jos (close2<low1)

sl il stabilesti pe maxima pretului

Dupa inchiderea celor 2 candele de care discutam, poti sa intri in tranzactie.

Dincolo de indicatori poti stabili alta metoda clara care sa triger-eze intrarea ?cum ar fi sa zicem a 2-a , a 3-a candela ?

Am dat cateva exemple de piramidari pe un thread paralel de care vorbea Scrat, Strategia simpla de reversal, o sa mai dau si alte exemple, sa fie mai concludente.

Ar fi poate util si un exemplu de piramidare...

 

nu, nu se poate sa faci profit fara sl. Chiar daca e imaginar el trebuie sa existe. Tradingul fara sl si lasatul pozitiilor deschise contra trend, te duce direct pe margin call. Chiar si metodele de hedge folosesc zonele de sl ptr. acoperirea pozitiilor.

Toate experimentele mele de incalcare a regulilor de MM au dus la esecuri lamentabile. Deci parerea mea ferma, fara echivoc, e ca doar pozitiile acoperite de sl si respectarea riguroara a MM duc la profit.

"micinosii" :) spun ca cei care pun SL nu fac profit , profitul vine din incalcarea grosolana(insa cu cap) a regulilor de MM ,

regulile se fac pt a fi incalcate uneori,da?

O sa discut mai pe larg diverse subiecte inclusiv price action, pe masura timpului disponibil.

si despre action price - daca poti sa atingi te rog si acest subiect ar fi util , jocul fara indicatori - naked trading- cautam o carte - e postat in alt thread despre acest subiect...

In masura timpului liber pe care il am, sau pe care mai bine zis, nu-l am, o sa incerc sa postez cat mai multe lucruri sper utile.

spor la post-it :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

as dori sa contribui si eu la acest topic de linii de trend si divergenete. Si chiar daca sunt inca pe la inceputuri cu intelegerea forex, referitor la ce s a scris pana acum aici <<f interesant chiar am invatat multe>>, aduc si eu o mica contributie chiar daca nu se adreseaza celor mai experimentati referitor la divergenete si am atasat un doc pentru asta.

 

intr-un alt topic am scris ca o sa dau o lista de carti pe care le am, nu vreau sa dezamagesc pe nimeni <<mai ales pe tradelover pentru critica adusa :) >> dar am constatat ca f multe carti pe care le am sunt postate si la alti useri din acest forum, intr un fel m am cam pacalit dar am gasit cateva titluri care nu sunt aici si o sa le afisez numai pe acelea si aper sa la afisez in seara asta cel tarziu.

 

tot in fisierele mele am gasit un doc interesant si maricel al indic macroeconomici care influenteaza piata foerx cu explicatii (pentru cei care au interes sa l citeasca il gasesc aici), stiu ca nu face parte din discutia topicului dar nu stiu unde sa l atasez.

divergente.doc

Indicatori_economici.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.