Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

Ai dreptate, a lovit stop loss. Daca aveam un pic de timp o inchideam manual si deschideam alte 2 tranzactii azi, una long, alta short, ptr. ca alte noi linii de trend se stabilizasera la un moment dat.

Nu-i bai, luni o luam de la capat cu alte noi oportunitati.

 

dupa mine se pare ca tranzactia ta a lovit azi stoploss-ul

 

cred ca -45 pp

 

 

 

ok, multumesc! Ma bucur ca e totusi cineva care urmareste acest thread. Sper sa fie si util...

 

by the way, in ciuda aparentelor sunt un urmaritor atent al threadului

felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultima imagine atasata acestui post am trasat o gramada de linii de trend. Marketul n-a fost foarte darnic cu trenduri si fara existenta trendului nici profitul nostru nu este pe masura.

Am trasat cu o linie alba nivelele de iesire de pe o tranzactie si intrare pe cealalta. Sper ca desenul este edificator.

 

Sa detaliem in continuare tranzactiile posibile. Nu le-am facut din lipsa de timp, dar exemplele ar putea fi utile. Trebuie sa mentionez ca marketul a fost foarte greu de tranzactionat si nici unul din tp-uri pe nivelele fibo_piv 2,5R/2,5S nici targeturile pe camarila si nici dinapoli targets nu ar fi fost atinse, iesirea din tranzactii ar fi trebuit sa fie la trecerea pretului peste linia de trend.

 

Aici sunt detaliile:

Prima tranzactie long (in fig. 1) a avut un potential mare intre 1.3610-1.3750, divergenta bearish pe cci arata posibilitatea trendului de a-si schimba directia

 

A 2-a tranzactie short (fig 2) n-a avut nici un fel de potential, pretul a trecut peste linia de trend in jos foarte repede, cel mai probabil am fi pierdut 3-4 pipsi. Deasemenea divergenta bulish ne arata ca pretul isi poate schimba directia repede.

La fel si la tranzactia 3 long (fig. 3), tranzactia 4 short, (fig. 4)

Probabil ca pe tranzactiile astea 3 as pierdut 10-15 pips

 

Tranzactia 5 long (fig. 5), a avut ceva mai mult potential intre 1.3740 si 1.3768

 

 

 

 

 

 

 

 

poate nu-mi dau eu seama dar cum vezi tu noile linii de trend?

 

comparativ cu cele vechi...

 

daca ai timp te rog sa explici parerea ta aici.

post-1-1184360561_thumb.jpg

post-1-1184360560_thumb.jpg

post-1-1184360559_thumb.jpg

post-1-1184360558_thumb.jpg

post-1-1184360557_thumb.jpg

post-1-1184360556_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa continui aici postul anterior ptr. ca mai sus nu mai aveam spatiu ptr. poze (depasisem 2.1 Mb, limita impusa)

 

Tranz. 6, short (fig. 1 a acestui post), intre 1.3768 si 1.3747

Tranz. 7, long (fig 2), intre 1.3747 si 1.3790

Am atasat ultimele 5 tranzactii posibile in ultima imagine atasata, cu linie alba orizontala am trasat nivelele corespunzatoare tranzactiilor:

tranz. 8, short intre 1.3790 si 1.3765,

tranz. 9, long intre 1.3765 si 1.3787,

tranz. 10, short, intre 1.3787 si 1.3772

tranz. 11, long, intre 1.3772 si 1.3997

tranz. 12, short, in desfaurare...

 

 

 

 

poate nu-mi dau eu seama dar cum vezi tu noile linii de trend?

 

comparativ cu cele vechi...

 

daca ai timp te rog sa explici parerea ta aici.

post-1-1184416642_thumb.jpg

post-1-1184416641_thumb.jpg

post-1-1184416640_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda asta pe care o folosesti tu e cat se poate de pierzatoare.Te poti ajuta de ea sa intrii in pozitii bune, dar daca o folosesti singura nu te poti baza pe ea.

Sl-ul nu trebuie pus dupa numarul de pipsi, ci dupa suporturi/rezistente.

Cu Sl-uri mici poti iesi dintr-o pozitie buna.De asemenea tranzactiile se inchid dupa o metoda bine verificata.

O tranzactie se inchide manual, atunci cand pe parcurs iti dai seama ca n-ai facut tocmai o miscare buna, si ca sa nu se transforme in pierdere inchizi tranzactia.

Eu sunt incepator si am testat multe strategii pe termen scurt , si cand trageam linia la sfarsit de luna aveam numai pierderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, apreciez comentariu, dar sa ne lamurim un pic.

 

Metoda asta pe care o folosesti tu e cat se poate de pierzatoare.

De unde stii ca e pierzatoare sau nu? Ai verificat metoda,sa vezi dintr-un nr. total de tranzactii cate au fost bune si cate nu? Eu am facut profit o perioada cu ea si tocmai de-aia am deschis acest thread. Deasemenea eu am propus sa facem tranzactii reale tocmai ca sa lamurim daca e o metoda profitabila sau nu. Si la final vom trage linie.

 

 

Te poti ajuta de ea sa intrii in pozitii bune, dar daca o folosesti singura nu te poti baza pe ea.

De ce sa nu te poti baza pe ea? Care e argumentul?

 

Sl-ul nu trebuie pus dupa numarul de pipsi, ci dupa suporturi/rezistente. Cu Sl-uri mici poti iesi dintr-o pozitie buna.

Ma gandeam ca am lamurit problema cu sl la postul despre sl. El este dependent de conditiile de intrare si de-aia uneori este variabil.

sl foarte mic te poate scoate automat dintr-o tranzactie cu potential profit.

Eu nu pun sl dupa vreun nr. de pipsi aleator, ci in cazul de fata dupa ultimele varfuri pe care le-a facut pretul inainte sa treaca peste linia de trend. Si probabil ca o fi o idee buna sa pui sl dupa suporturi/rezistente, ai putea sa testezi, sa vezi daca functioneaza ptr. tine sau nu.

 

De asemenea tranzactiile se inchid dupa o metoda bine verificata.

Care ar fi metoda bine verificata? De ce nu ar functiona tp sau trecerea pretului peste linia de trend? Ai vreun argument?

 

O tranzactie se inchide manual, atunci cand pe parcurs iti dai seama ca n-ai facut tocmai o miscare buna, si ca sa nu se transforme in pierdere inchizi tranzactia.

In threadul de fata discutam despre linii de trend. Nu discutam despre ce cred sau nu cred eu ca e corect, ci folosim o regula simpla. Trecerea pretului peste linia de trend. Asta e un semnal clar ca trebuie sa inchid tranzactia.

 

Eu sunt incepator si am testat multe strategii pe termen scurt , si cand trageam linia la sfarsit de luna aveam numai pierderi.

Am trecut si eu prin chestiile astea. Cunosc sentimentul. Problema e ca trebuie sa mai inveti. Si nu doar superficial, ci temeinic.

Vrei sa inveti din ce postez aici, foarte bine, ptr. oameni ca tine l-am deschis. Sa nu crezi ca am vreun avantaj din postarile astea. Ba din contra, pierd destul de mult timp pretios cu ele.

 

Nu vrei sa inveti de-aici, nu-i nici o problema.

Sunt multe moduri de a lua decizii de intrare/iesire dintr-o tranzactie. Du-te si mai studiaza pe alte forumuri cateva sute de strategii perdante; cand revii pe vamist poate reusesc sa termin tot ce mi-am propus de postat. Poate totusi la final o sa gasesti util si profitabil ce scriu p-aici.

Sper, cu timpul, dintr-o sursa sau alta ca o sa inveti sa devii si profitabil pe termen lung. Iti urez numai bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de urare si sper sa nu te superi ca mi-am dat cu parerea.Am fost prea direct.

Eu n-am verificat aceasta metoda, ma bucur ca functioneaza, dar din experienta pe care am acumulat-o imi dau seama ca e prea putin o asemenea metoda pentru a te duce la un profit pe termen lung.O fi ea buna dar mai necesita cateva analize, pentru a putea fi sigur de pozitia deschisa.

Din cartile si forumele pe care le-am citit toti "veteranii" spun ca o strategie pe termen scurt o sa te duca in jos.

Imi cer scuze ca ti-am intrerupt thread-ul si sper sa-l continui cu alte informatii tot la fel de utile.

N-o sa mai vin cu replici, doar cand o sa fie gata.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de urare si sper sa nu te superi ca mi-am dat cu parerea.Am fost prea direct.

Nici o problema, nu ma supar din asa ceva.

 

Eu n-am verificat aceasta metoda, ma bucur ca functioneaza, dar din experienta pe care am acumulat-o imi dau seama ca e prea putin o asemenea metoda pentru a te duce la un profit pe termen lung.O fi ea buna dar mai necesita cateva analize, pentru a putea fi sigur de pozitia deschisa.

Ramane cum zici tu! ;)

 

Din cartile si forumele pe care le-am citit toti "veteranii" spun ca o strategie pe termen scurt o sa te duca in jos.

Imi cer scuze ca ti-am intrerupt thread-ul si sper sa-l continui cu alte informatii tot la fel de utile.

Cat de "veterani" sunt cei pe care i-ai studiat? Eu sunt pe fx de 6 ani, si momentan sursa mea de existenta este doar trading-ul. Poate lucrurile pe care le pictez p-aici or avea si ele un sens...

 

 

N-o sa mai vin cu replici, doar cand o sa fie gata.

Bafta!

Daca tot trebuie sa dai niste replici, ai putea sa pui intrebari concrete despre liniile de trend si divergente. Poate in felul asta mai clarifici niste aspecte. Asa cum a facut adraz mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.