Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Am reusit sa fiu cat de cat, profitabil in ultimele 2 saptamani cu "Reversal". Nu am avut timp sa invat toate semnele dar, macar unctioneaza, ceea ce nu prea am gasit in alte strategii.

 

Mai mult, m-am relexat un pic, stand pe termene lungi. Foarte greu sa nu te uiti la M5 :P

 

Multumesc tuturor.

 

Daca ma calmez si devin mai atent, promit sa fac profit atat cat sa traiesc din el, ca doar asta e si scopul, si sa va dau si de baut.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut tuturor

si eu urmaresc cu interes acest thread si pe aceasta cale ii multumesc lui mfx pt ce a facut si pt ce face incontinuare .Eu am copiat tot ce mi-a parut interesant din postarile lui mfx si le-am printat pt le citi si in afara cand nu sunt la calculator.Ar fi niste intrebari de pus dar cea mai importanta pt mine este ca inca nu am inteles importanta tf ,un tf spune short ,urmatorul este de long.....cand pretul atinge bb inf si o ia in sus apoi coboara ,luand sl...

ma bucur ca ne-am inmultit (i-am dat de lucru lui mfx :P ) si sper sa inchegam un grup sub indrumarea lui mfx care sa ne ajuta sa intelegem si sa avem rezultate in trading.Eu sunt demo pe saxo si in ultimul timp am cam pierdut ,din nefericire.Uite si un link despre pattrenuri http://www.chartpatterns.com/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut atman7,

Bine ai venit!

Ma gandeam ca lucrurile sunt atat de clare, ca nu mai aveam ce posta. Asa ca fara intrebari ca ale tale, raman fara paine. :P

ok, facem o zi de povestit pe indelete, cu explicatii pe tf-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Monopol

Sunt multe feluri de pattern-uri de reversal.

Am zis si in primul post al acestei strategii:

1) paternurile de reversal candlestick (evening/morning star, harami, engufling, etc)

3) paternurile clasice de tip head and shoulders, triangle, channel, wedge, etc

4) paternurile fibo gartley/scott carney/pesavento si elliot (in special cele neo wave, care sunt descrise amanuntit cu sl si tp foarte precise)

5) gann: P = t ^ 2 (pretul egal cu timpul la patrat), dupa metodele pyrapoint si dynamic gann levels.

 

Ne intereseaza in mod special pattern-urile fibo, pentru ca sunt extrem de precise si efective. O sa caut azi link-uri pe la babypips si o sa le postez aici

Asta nu inseamna ca restul de pattern-uri nu sunt importante, dar cand o sa ai ochiul format o sa vezi ca sunt toate deodata pe grafic, nici nu trebuie alt semnal si alte conditii cumulative.

In fine, o sa mai discutam despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa analizam un pic pozitiile luate pe demo.

Incepem cu usd/cad, pozitie luata la h4 de harif

 

Din poze se vad conditiile de ob, divergenta hidden bearish si pe ultimele candele divergenta clasica, fibo 0.618

pattern fibo butterfy, ab=cd

post-1465-1228373037_thumb.jpg

post-1465-1228373044_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eur/chf

La h1 se vad conditii ob, divergenta hidden bearish, fibo 0.618 si necesitatea undei impulsive in jos (am zis intr-un post anterior ca orice miscare de pret, e obligatoriu sa se termine intr-o impulsiva). Pozitia a fost luata ptr. finalizarea h4 impulsiva in jos, dup-aia probabil urmeaza h4 corectiva in sus, h4 impulsiva iar in jos, etc ptr. finalizarea daily impulsiva

In poze am notat cu i impulsivele si c corectivele. Daca aveti nevoie de alte explicatii reply

post-1465-1228374588_thumb.jpg

post-1465-1228374594_thumb.jpg

post-1465-1228374706_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gbp/usd prietenul nostru (paralel cu gbp/jpy despre care tot discutam pe aici).

Sa-l analizam...

La h4, este complet os, are divergenta hidden bulish, divergenta clasica pe h4

Avem 2 pozitii, sell pe profit (cornel) si limita buy (oltciter).

De ce acolo limita buy? De ce inca sell? Cu alte cuvinte de ce n-a plecat deja in sus? De ce-l asteptam in continuare in jos inca? Asta e o discutie despre tf-uri (sper sa raspunda si intrebarii lui atman7)

post-1465-1228375885_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutia despre finalizarea pozitiei short si reluarea pozitiei long o purtam in jurul undei 5 (ultima impulsiva din desen).

Pe tf mic (m15) se vad conditiile os, div. bulish, pattern fibo crab, cu un target redus (semn ca va fi o unda mica si anume o corectiva). Cum impulsivele sunt in jos, rezulta ca dupa aceasta unda, va mai urma una, impulsiva in jos (finala pentru toate tf-urile pana la h4)

Acolo se executa limita lui oltciter, de acolo se poate intra long cu sl foarte redus si tp enorm

 

LE: reply ptr. alte lamuriri, ca nu mai stiu ce alte explicatii sa mai dau, sincer :P

post-1465-1228378351_thumb.jpg

post-1465-1228378478_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca citesc cartea lui tom williams, foarte interesanta. cred ca o sa fac un topic separat pentru interpretarea volumelor. am sa incerc sa traduc elementele necesare pentru interpretare si partea care se refera la identificarea top/bottom-ului - pe care o putem folosi aici.

o recomand calduros la toata lumea!

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.