Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

ai dreptate si eu m-am uitat la tf-uri foarte mari, weekly/monthly si inclin sa cred ca intram intr-o zona enorma bearish, dar problema asta tine mai mult de analiza fundamentala si mai putin de analiza tehnica. Mai exact sunt 3 factori mai importanti, extrem de problematici care trebuiesc avuti in vedere: criza economica SUA, cresterea alarmanta a pretului petrolului si agitatia de la BEC care vrea sa intervina energic pe pietele financiare. Pana cand problemele astea nu ajung la un echilibru, e greu de anticipat adevarata directie a pretului pe termen lung. Eu personal n-o sa deschid pozitii swing la weekly/monthly pana cand lucrurile astea nu ajung la un echilibru.

In schimb pe h1/h4/daily directia e mai clara si putem sa jucam tinand mai mult cont de analiza tehnica, asa cum am facut si pana acum.

 

Legat de zup si liniile lui, intr-adevar e un indicator mai complex, pe care nici eu nu l-am descrifat complet inca si nici am intentia sa-l descrifez. Nu folosesc decat niste piese din el, care sa-mi confirme ca sunt pe directia corecta (finaluri de unde, pozitia si marimea segmentelor unele in raport cu altele, etc)

E un indicator complex pentru care s-a depus o munca enorma; totusi are multe lipsuri si nu poate fi folosit stand alone. Poate fi folosit doar in scop informativ si nu ca main tool (leading indicator).

 

 

 

 

 

 

multumesc!

cred ca de fapt asta vroiam sa stiu, nu intelegeam de unde aveai punctele alea mari pe grafic si credeam ca le-ai pus tu manual. restul liniilor din dml sunt prea complicate, pe moment imi ajunge zup cu fibo dinamic in coada si nivelele ob/os.

in alta ordine de idei, am mai aruncat si eu cite un ochi pe grafice si tocmai am deschis un monthly pe gbp-usd care arata in felul urmator: OB, la 1.414, cu divergenta bearish (si pe cci, si pe macd - si histograma, si in plus si liniile macd o schiteaza!); in plus, bara cu ultimul maxim deja a fost depasita in jos... chiar pe monthly! as crede ca urmeaza un short (confirmat, de la 2.0050 pe monthly si de la 2.0320 pe weekly...) de zile si saptamini mari pina CEL PUTIN pe la 1.88. vad bine sau ma insel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zilele astea m-am gindit din nou la modul in care pun intrarile: daca de obicei urmaresc daily, atunci pun intrarea pe h4... daca urmaresc h4, atunci intru pe h1 sau m30. problema e, cit de corecta e chestia asta cu intratul pe un tf inferior?

in momentul in care pretul este, sa zicem OB, si a ajuns la un nivel fibo incep sa urmaresc ce se intimpla pe tf-ul imediat inferior; daca vad divergenta bearish si un pattern pe candele, deschid pozitie short, cu SL deasupra ultimului maxim. nu am facut o statistica sa vad in cite cazuri reuseste aceasta tehnica de intrare pe tf inferior, insa cred ca o intrare mai sigura ar fi dupa confirmarea pe tf original: intrare sub minimul ultimei bare.

alte pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa te uiti pe tf mai mare ca sa vezi ce fel de unda va fi pe tf mai mic. Adica daca te astepti ca pretul sa plece in jos la H4 atunci impulsivele la h1 vor fi in jos iar corectiile in sus. La fel daca te astepti ca pretul la daily sa plece in sus, impulsivele la h4 vor fi in sus si corectivele in jos.

Apoi ar fi normal ca daca ai OB+divergente la h4, inainte ca pretul sa plece in jos, sa existe conditii de OB+divergente si la h1, etc

Daca poti sa prinzi OB pe toate tf-urile mai mici, vei avea o intrare mai precisa.

Daca ai facut intrare la tf mic trebuie sa urmaresti tf respectiv sa nu apara divergente de sens contrar. Adica miscarea sa fi fost o corectie in sensul initial de mers. Si urmaresti pe tf mic pana cand pe tf mare se confirma 1,2 bare de reversal sau un patern de reversal pe candlestick-uri.

Gradul de reusita este mare, pe verificatelea :D

 

 

 

 

 

 

zilele astea m-am gindit din nou la modul in care pun intrarile: daca de obicei urmaresc daily, atunci pun intrarea pe h4... daca urmaresc h4, atunci intru pe h1 sau m30. problema e, cit de corecta e chestia asta cu intratul pe un tf inferior?

in momentul in care pretul este, sa zicem OB, si a ajuns la un nivel fibo incep sa urmaresc ce se intimpla pe tf-ul imediat inferior; daca vad divergenta bearish si un pattern pe candele, deschid pozitie short, cu SL deasupra ultimului maxim. nu am facut o statistica sa vad in cite cazuri reuseste aceasta tehnica de intrare pe tf inferior, insa cred ca o intrare mai sigura ar fi dupa confirmarea pe tf original: intrare sub minimul ultimei bare.

alte pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa un trend spectaculos azi noapte pe Asia, azi a fost market flat. Cine vrea poate sa probeze pe tf-uri mici ciclurile intermediare (x1, x2, x3)

Pana pe la 8 diseara, cand unchiu' Sam probabil c-o sa ne faca o surpriza care sa miste frumos pietzele. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@scrat

asa cum anticipaseram gbp/usd si gbp/jpy au plecat in jos la h4, a fost impulsiva in jos la h1, acum probabil ca a inceput corectiva la h1, apoi din nou impulsiva in jos ca sa termine ciclul h4

Am atasat si un printscreen

 

Scuze ca sunt tot pe fuga si nu reusesc sa fac exemple pe demo mai clare, dar sper ca pana aici ai inteles logica.

post-1465-1190710464_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am cam inteles.

deocamdata aplic strategia asta la modul cel mai simplist. sa repet: daca de exemplu urmaresc h4/h1, astept pina cind h4 ajunge la un fibo (daca e vorba de impulsiva, ma uit la extensii - 1.272, 1.414, 1.618 etc; daca e corectiva, ma uit la retrageri - 0.382, 0.5, 0.618... 0.886); dupa care urmaresc sa fie OB sau OS si schimb pe tf inferior - in cazul asta h1 - si astept acelasi lucru: un fibo, la care adaug prezenta unei divergente si eventual un pattern candlestick.

indiferent de tipul undei pe h4, corectiva sau impulsiva, pe h1 va incepe mereu o impulsiva. tf mai jos de h1 nu cred ca o sa joc vreodata.

am sa invat cu timpul sa urmaresc si alti indicatori, dar deocamdata atit imi permite timpul sa ma dezvolt.

mai am de lucrat la SL.

si ar mai fi o problema: care sunt cele mai potrivite perechi de tf? h1/h4? h4/daily? daily/weekly?

 

@scrat

asa cum anticipaseram gbp/usd si gbp/jpy au plecat in jos la h4, a fost impulsiva in jos la h1, acum probabil ca a inceput corectiva la h1, apoi din nou impulsiva in jos ca sa termine ciclul h4

Am atasat si un printscreen

 

Scuze ca sunt tot pe fuga si nu reusesc sa fac exemple pe demo mai clare, dar sper ca pana aici ai inteles logica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ce priveste gbp-usd, as zice ca mai e de urcat ceva. nu-l vad OB pe h1, nu vad nici divergente asa ca las longul deschis si asigurat pe +.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@scrat

ai inteles foarte bine si cred ca deja faci si profit... Asa este?

Daca da, multa bafta si spor inainte!

Vreau neaparat sa amintesc de patternuri (ptr. ca eu le folosesc intensiv), in zona aia ob/os + divergente + fibo. Adica daca apare si un pattern de reversal cu atat mai mare e confirmarea ca pretul isi schimba directia. Dar inca n-am avut timp sa descriu patternurile si sa le dezvolt pe forum aici. Eventual daca tot n-o sa am timp, poate uploadez niste ebooks pe forum/ftp. Am cateva carti in engleza "must read" care odata citite cred ca ar lamuri si problema asta.

 

h1/h4, h4/daily daily/weekly ar fi logica intr-adevar

 

si din nou ai dreptate, ca si eu estimez ca dupa corectia de la m30 mergem in sus cu gbp/usd sa inchidem corectia h1, apoi daca pretul urmeaza regula ciclurilor asa cum ne asteptam, din nou impulsiva in jos la h1 ca sa inchida segmentul h4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.