Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

...... ci reprezinta 1 tick, la 1 lot standard, al contractului respectiv. Este influentat de MODE_LOTSIZE si se utilizeaza in conjunctie cu el. De exemplu daca pentru EURUSD MODE_LOTSIZE intoarce 100000, atunci MODE_TICKVALUE intoarce 10 (la 1 lot , 1 pip = 10 USD).

 

Nu vreau sa discut despre chestia subliniata cu rosu, atat timp cat nu inteleg ce are a face tick-ul cu valoarea lotului... Oi fi stiind tu ceva ce noi nu stim... Oricum, incearca urmatorul "expert". La sfarsit de saptamana o sa ramai cu gura cascata cat de mare e valoarea tickului tau.... Acum am vazut ca m-am inselat legat de semne, valorile nu sunt niciodata negative.

 

int start()

{ Print("tick size= ",MarketInfo(Symbol(),MODE_TICKSIZE),

" - tick value= ",MarketInfo(Symbol(),MODE_TICKVALUE));

return(0);

}

 

La mine rezultatul arata asa (a tebuit sa astept doua ceasuri sa am salt de doi pipsi la tick, dar l-am prins pe GBPCHF acum doua minute. Cand oi pune mana pe tine te costa o bere pentru timpul pe care l-am pierdut, si oricum mai astept scuzele pentru acuzatia ca "sunt complet pe langa subiect" ;)

 

 

22:40:03 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:13 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:20 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:24 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:27 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:30 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:31 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0002 - tick value= 17.07

22:40:32 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

22:40:46 ticksize GBPCHF,M1: tick size= 0.0001 - tick value= 8.53

 

 

Sunt curios cum explici antepenultima linie.

 

Si aici e graficul care a produs saltul:

post-1272-1190908244_thumb.jpg

 

Sa ai o zi buna...

 

1. Intelesul unui lot standard difera de la 1 broker la altul. De exemplu in general MODE_TICKVALUE la EURUSD da 10. Daca-l pui pe InterbankFX sau ForexGen de exemplu, o sa-ti dea 1, pentru ca pentru el standardul e 10.000, nu 100.000 (conturile alea cu m in coada in simbolului, la care MODE_LOTSIZE pe EURUSD iti da 10.000). Ca practic TICKVALUE pentru EURUSD, care e si baza de fapt pentru cam toate calculele, s-ar face :

 

TICKVALUE = 0.0001 * 100.000 ( de-aia da 10 in conditii normale - dimensiunea aritmetica a pipului (o unitate pe ultima zecimala) * volumul tranzactiei , considerat lotul standard )

 

2. Acum legat de exemplul cu GBPCHF. Ai dreptate, iar daca ai dreptate sunt dator cu o bere si cu scuzele de rigoare si mai mult decat atat se pare ca trebuie sa fac modificari radicale in BcLib, pentru ca MODE_TICKVALUE e folosit de o groaza de functii. Interesant ar fi fost daca ai fi avut la mana si USDCHF, care este folosit ca sa dea acel tickvalue, desi nu cred ca ar fi avut un spike asa de mare ca sa influenteze valoarea aia radical (adica daca obtineam 17.07 facand 1/USDCHF * 10 - ar fi trebuit practic un USDCHF injumatatit). Acum daca stau sa ma gandesc bine si tu ai dreptate, de ce avem asemenea valori acolo ? N-ar trebui sa fie si cu minus ? Ai vazut corect ca ceva e prea anapoda ca sa-ti sustina teoria 100%. Sa zicem ca fractioneaza miscarile in mai multi ticksi, iar o miscare de 2-3 pipsi e rupta in 2-3 ticks fiecare de cate un pip. De ce nu avem si ticksize -1 , care sa fi dat, de exemplu, tickvalue -8.53 ?

Ai dat peste ceva important care se merita studiat... Scuze din nou... Se pare ca asta e alta sursa de "surprize" care trebuie corectata, iar eu credeam ca tipurile de swap erau ultima nazbatie...

 

Deci peste tot unde este folosit MarketInfo(...,MODE_TICKVALUE) trebuie corectat in

MarketInfo(...,MODE_TICKVALUE) / (MarketInfo(...,MODE_TICKSIZE)/MarketInfo(...,MODE_POINT)) . Pentru asta meriti ;) (Stefane, nu e nici o bere la emoticonii aia!)

 

Chiar acum fac o functie pentru chestia asta care va inlocui toate aparitiile lui MarketInfo(...,MODE_TICKVALUE) in BcLib.

 

 

Later edit: Graficul GBPCHF e irelevant. Cand calculeaza tickvalue se foloseste relatia dintre a doua moneda a perechii (in cazul asta, CHF) si moneda contului (de obicei USD).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

Foarte frumos explicat! Programatorii profesionisti se recunosc de la o posta!

Nu cred ca dadeam un raspuns mai bun, clar si concis decat al tau. ;)

@TheEconomist, acum n-oi fi eu marele expert, dar e clar ca un tick nu e un pip, iar un tick la volatilitate f. mare influenteaza radical piatza.

Asta in contradictie cu afirmatia "desi nu cred ca ar fi avut un spike asa de mare ca sa influenteze valoarea aia radical"

Felicitari tradelover, tine-o tot asa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi permit sa ma bag pe fir

 

intr'adevar, care ar fi legatura tickului cu lotul standard ? despre care contract e vorba ? a vreunei pozitii deschise pe contul de MT pe al carui tick chart il urmarim ;) exista legatura intre chart si pozitiile deschise ? ;)

 

later edit : se pare ca s-a lamurit treaba ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se dedica celor care cred ca-s putin tampit:

 

Definitia investopedia pentru tick

 

Deci miscarea aia minima n-are cum sa fie 2, daca in mod normal minimul e 1.

 

Definitia investopedia pentru pip

 

@mfx

Tot sunt convins ca am dreptate. De aceea si introduc functia de corectie pe post de proxy, ca sa convertesc ce da MarketInfo in ce trebuie sa fie. Trebuie sa ma supun rigorilor MetaTrader si sa iau masuri anti-dobitoc ca sa-mi protejez expertii de perlele pe care le scoate MarketInfo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca tick-ul si spreadul nu prea au legatura cu "Strategie simpla de reversal la h4/daily".

Puteti polemiza intr-un thread special dedicat.

 

Sa revenim. Sorry dar nu m-am abtinut!

 

O intrebare mai la obiect: cum interpretam floatul?

Dupa ce am urmarit o perioada ciclurile pe mai multe tf, cred ca ciclurile de pe dlg se coreleaza cu ciclurile floatului.

Am dori da mai multe detalii. Cum il interpretezi tu?

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

float contine niste nivele dinapoli. Nivelele astea ca orice la bursa, uneori functioneaza alteori nu prea.

Deci si float de multe ori functioneaza dar sunt multe ocazii in care nu functioneaza. Dar atunci cand functioneaza indica cu precizie de pip punctul de reversal. Pus pe grafic la tf m5, ar trebui sa coincida cu inchiderea segmentului de unda la h1. Pus pe grafic la tf m15, ar trebui sa coincida cu inchiderea undei h4

Atunci cand nu functioneaza (in sensul ca se rescrie mult si bine), cel mai probabil ca nu functioneaza nici dgl.

Float are 2 reprezentari. Una e ptr. mt3, l-am folosit o perioada dar am renuntat la el.

Cealalta, cea ptr mt4 este sub forma unui dreptunghi. Atunci cand laturile dreptunghiului se inchid pe tick-ul curent ar trebui ca in punctul respectiv pretul s-o ia in sensul invers. Daca se potriveste cu altele (pattern-uri, divergente, nivele de ob/os, fibo cluster, etc) ar putea fi un punct optim de intrare. Sl ar trebui sa fie f. mic (5-10 pipsi maxim); daca din pct. respectiv se rescrie, atunci posibil sa se rescrie mult si bine.

Mai intreaba-ma ceva concret, ca sa stiu ce sa mai detaliez.

 

 

Cred ca tick-ul si spreadul nu prea au legatura cu "Strategie simpla de reversal la h4/daily".

Puteti polemiza intr-un thread special dedicat.

 

Sa revenim. Sorry dar nu m-am abtinut!

 

O intrebare mai la obiect: cum interpretam floatul?

Dupa ce am urmarit o perioada ciclurile pe mai multe tf, cred ca ciclurile de pe dlg se coreleaza cu ciclurile floatului.

Am dori da mai multe detalii. Cum il interpretezi tu?

 

Multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dreptunghiul de care vorbeai se vede in partea de sus a graficului.

 

1. Nu m-am prins la ce foloseste linia rosie (notata cu 1 pe grafic).

2. Indicatorul notat cu 2 il putem folosi ca indicator de OS/OB?

 

Un link sa citim mai multe despre float ar fi util!

 

Later:

In poza a doua (de la 22:48), linia rosie (2) si-a modificat nivelul. De ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tavi_star

da, despre dreptunghiul ala e vorba.

Linia rosie de sus e fib50 (imparte in jumatate dreptunghiul respectiv).

Linia rosie de jos indica cicluri (acolo unde nivelul se modifica incepe alt ciclu) pe tf respectiv.

 

Daca template-ul e de la mine cumva, indicatorul respectiv este Williams' Percent Range pe care il recomand cu caldura ptr. masurarea de conditii ob/os.

 

O sa caut pe net documentatie despre float si daca gasesc postez linkuri aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem probabil final de unda la h4 la gbp/jpy.

Pe grafic se vad conditiile ob + divergente bearish. Mai putin nivele fibo (posibil sa mai creasca un pic, dar nu mult); cautam pattern-uri ptr. conditii optime de intrare si luam short la h4.

post-1465-1190925015_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.