Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Salut. Urmaresc de mult topicul asta si cateodata si pe platforma demo, doar arunc cate privire.

Inca sunt la inceput cu forexul si imi caut in continuare o metoda care sa mi se potriveasca.

Ca sa nu o lungesc, felicitari mfx pentru topic si pentru timpul acordat pentru explicatii.

 

Z

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

La multi ani si din partea mea si un an cat mai banos pentru toata lumea.

Ce nu am inteles eu de la Gartley si Clusterele Fibo ca nu stiu cand sa intru. Adica pretul continua sa creasca sau sa scada si clustere fibo se tot schimba.

Care moment e mai bun ca sa intru si de unde stiu ca dupa intrarea mea clusterele fibo nu se schimba la o alta valoare?

Si asta in situatia in care celelalte conditii sunt indeplinite.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut zoro_fzr,

La multi ani si impliniri tie si tuturor!

 

Problema pe care e pui e falsa. Am uploadat o poza ptr. lamurire. Spre exemplu acum usd/jpy

La h4, are fibo cluster, e ob, are divergenta clasica si hidden si pattern crab; pare un retracement complet finalizat si totusi nu e. De ce nu? Ptr. lamurire trebuiesc analizate tf-uri mai mici. In aceeasi situatie se afla multe perechi care se pregatesc de reversal: eur/usd, usd/chf, aud/usd, eur/aud, eur/gbp, gbp/jpy, etc

post-1465-1231164406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o poza pe m15, se vede ca unda de retracement pe care suntem acum este nefinalizata. Dupa care urmeaza o impulsiva (orice segmente de pret se finalizeaza cu o impulsiva)

Probabil ca intindere in timp astazi vedem ambele segmente finalizate si maine reversal, in directia trendului principal.

post-1465-1231165020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la intrebarea unde pe fibo cluster intru si unde pun sl...

In principiu asta e intrare foarte riscanta; pretul mai intai trebuie sa confirme tendinta lui de face reversal, sa sparga o linie de trend, sa indice un pattern de reversal, etc si abia dup-aia sa luam tranzactia.

Totusi daca am intrat pe fibo cluster (intrare care trebuie sa coincida cel putin cu un pattern fibo) atunci sl se pune acolo unde fibo clusterul s-a modificat si pattern-ul nu a functionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica dc pe H4 am tot ce imi trebuie si daca cobor pe tf mai mici nu mai am inseamna ca nu iau tranzactia?

Pai presupun ca dc se respecta pana la m1 e ideal iar dc la m15 se opreste corelatia nu mai iau tranzactia?

Multumesc

Poti sa iei tranzactia si acum, dar cu un sl foarte mare. Mai bine verifici toate tf-urile inainte (de la h4 in jos) si cand ele indica sincronizare perfecta (conditii ok de intrare) atunci o sa ai si un sl mic, foarte convenabil si un tp foarte mare (creste ratia RR si implicit profitul global)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica dc pe H4 am tot ce imi trebuie si daca cobor pe tf mai mici nu mai am inseamna ca nu iau tranzactia?

Pai presupun ca dc se respecta pana la m1 e ideal iar dc la m15 se opreste corelatia nu mai iau tranzactia?

Multumesc

Poti sa iei tranzactia si acum, dar cu un sl foarte mare. Mai bine verifici toate tf-urile inainte (de la h4 in jos) si cand ele indica sincronizare perfecta (conditii ok de intrare) atunci o sa ai si un sl mic, foarte convenabil si un tp foarte mare (creste ratia RR si implicit profitul global)

 

Am inteles. Merci

Eu nu prea asteptam sa se confirme pe toate tf-urile.

Inca nu am atata rabdare. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare batalie in forex, e cu noi insine. Pretul merge la fel, intotdeauna, in sus si in jos, doar noi trebuie sa ne calim nervii, sa fim rabdatori (vanatori sau pescari de pipsi). Sa facem intrari si iesiri cat mai bune; astea depind in mare masura de rabdare si vointa.

Sa asteptam rabdatori sa se capitalizeze contul si sa nu facem overtrading; e tot o chestiune care depinde doar de noi.

 

LE: nu ne educam noi vointa, ne-o educa piata. Si asta inseamna multa suferinta :P

Sunt stan patitu' la asa ceva, am distrus si eu multe conturi demo si reale la inceputurile mele. :D

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: nu ne educam noi vointa, ne-o educa piata. Si asta inseamna multa suferinta :P

Sunt stan patitu' la asa ceva, am distrus si eu multe conturi demo si reale la inceputurile mele. :D

Asta astept si eu sa intample :D

Mai am de invatat. Inca stau bine. O luna pe demo si doua pe real si sunt pe profit. Trag de contul asta cat pot.

Inca nu am capacitatea sa "citesc" undele. Spre exemplu in poza ta de la m15 am presupus ca bulinele cu verde deschis ti-au semnalat ca s-a terminat o corectie sau o impulsiva?

Editat de zorro_fzr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.