Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

  • Management

Am intrat dar am inchis tranzactia dintr-o prostie cand eram pe minus. Si o sapt. probabil o sa stau pe bara. Oricum, am renuntat la ideea cu experimentul pe care o aveam la inceput :biggrin:

 

P.S. Sunt nevoit sa-ti editez semnatura deoarece nu respecta noul regulament al forumului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Aurul a cazut astazi pana la valoarea de 912.450 USD... Desi am zis ca stau pe bara sapt asta, am intrat long (pe la 916) :biggrin:. Ma astept ca pretul sa mai scada putin dupa care sa devina destul de atractiv pentru a antrena o miscare destul de importanta in sus.

 

Am renuntat la ideea cu tinutul banilor in aur "cel putin un an" cum spuneam la inceput... dar tot kamicaze sunt din moment ce nu am o strategie bine definita. Am doar UBS, linii de trend si MACD :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult succes cu aurul ! Iti tin pumnii sa creasca investitia. :biggrin: E tare greu cand ai pozitii long, pe termen lung, sa vezi variatiile de azi pe M15. Mie mi-ar fi tare frica.

 

Am jucat si eu mult XAU pe demo, insa cand imi intra in vigoare contul real nu voi avea bani sa joc aurul, ma voi limita la EUR/USD, USD/CHF si USD/JPY. Astea-s valutele mele preferate. Intentia mea este sa tranzactionez intraday, cateva tranzactii de cate 10 -15 -20 de pipsi.

 

Daca...si dupa ce mi s-o ingrasa contul (Da Doamneeee :wink: ) am sa ma arunc si la metale pretioase...ca deh...tot ceea ce straluceste imi fura ochii. :D

Editat de laura.lala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Le vad... si incerc pe cat posibil sa profit de ele... pe demo :biggrin:

 

In ceea ce priveste contul live, sunt pe long si... pe minus :wink:. Caderea din ultima perioada se pare ca a fost datorata deleveraging-ului (diminuarea capitalului imprumutat care este folosit pentru cresterea potentialului unei investitii) dar se pare ca lucrurile incep sa se calmeze.

 

Dar cum sunt si eu la inceput, poate isi dau si altii mai experimentati cu parerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cazut sub 900 de dolari pe uncie... Sa vedem daca incepe lumea sa cumpere

e normal sa scada doar si dolarul s-a mai "intarit" un pic stau si ma intreb acum oare ce-o sa faca dolarul $-) desi parerea mea este ca asta reprezinta linistea dinaintea furtunii, ultimile batai din aripi ale infumuratilor(a se citi americani) inainte de a se ridica la cer numai deutske bank cica ar fi pierdut vreo 70mld$ pe subprime deci pana nu pica vreo 608 banci si institutii super mari financiare rau de tot.. nu prea se termina nebunia oricati bani arunca banca angliei si fed-ul in joc(banca angliei e nevoita ca au dansat imrpeuna pe subprime) :biggrin: 1,6 pe usd nu e utopie ma uit in spate cand faceam forecastari pt 1,47 in noiembrie si ma ud pe mine de ras acum cand nu mai suntem obisnuiti la 1,55$ (unde ni se pare intarit dolarul ) :wink:))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Tocmai am inchis pozitia care o mai aveam si am recuperat ce am pierdut. Am inchis-o pentru ca sunt de parere ca pretul se va intoarce si ma pregatesc sa intru short. Astept ca CCI sa treaca de nivelul 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am inchis pozitia care o mai aveam si am recuperat ce am pierdut. Am inchis-o pentru ca sunt de parere ca pretul se va intoarce si ma pregatesc sa intru short. Astept ca CCI sa treaca de nivelul 0.

Multa bafta iti doresc inca o data. Ceva agitatie e pe la aur si argint, restul merge cu incetinitorul. Mai ales USD/JPY. "Miscarea" de azi e buna pentru pozitiile strategice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.