Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

  • Management

...

Una din greselile cele mai grave care se pot face in trading este mutarea stopului contra ta (cresterea riscului peste valoarea permisa). Toti traderii fac asta la inceput, si chiar si mai tarziu, in anumite situatii, dar in spate este intotdeauna frica de a pierde. In 99% din cazuri o asemenea actiune are ca rezultat o pierdere mai mare (ai fost pe directia gresita -> stopul va fi oricum atins).

...

Pai asta a fost motivul pentru care am facut-o si eu. Se pare ca dupa ultima pierdere nu prea mai reusesc sa ignor sentimentele astea ca inainte.

 

...

Dar sa muti tu stopul contra ta pe aur in momentul asta? Grrrr... Chiar sunt curios, sa ne spui cum se termina....

...

Pai cum sa se termine? S-a terminat prost, evident =)). Am vazut dimineata ca mi-a lovit SL, a mai coborat pana pe la 915.5 si dupa aia s-a intors (acum e pe la 918.25). Momentan o sa astept sa vad ce se intampla. Daca urca in continuare, voi intra iar pe la 922. Daca va cadea si ajunge sub 914-913, pun un limit order la 916 unde imi lovise stopul. Bineinteles, tot ordine buy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Am intrat din nou...

 

Tocmai mi-am dat seama ca acum am ce link sa le dau celor care ma mai abordeaza pe mess si au impresia ca daca administrez un forum de forex, sunt si expert in trading. De obicei nu ma cred cand le spun ca nu e asa. =)) De acum o sa-i trimit sa citeasca threadul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bhwwaaa, haaa... excelenta ideea! O sa imi fac si eu un loc unde sa pun "perle" de trading pe care le fac, si sa dau linkul acelora care cred ca daca sunt bun programator, trebe neaparat sa fiu si expert in trading!

 

10 puncte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Conform UBS, valoarea neta a pozitiilor long pe aur de saptamana trecuta a antrenat o crestere a pretului de $52.30 pe uncie... cea mai mare crestere saptamanala din 1993 pana azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Cadere libera pe aur. Aveam un limit buy la 900 pe care mi l-a activat si l-a si inchis pe la 896 (SL).

 

Sunt curios ce se va intampla cand se deschide COMEX-ul. Am luat un buy in 896 unde imi inchisese limit orderul.

gold_5min.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Apropo de COMEX... Pe aur, principale piete sunt:

 

TOCOM (Japonia) - se deschide la ora 3:00* si se inchide la 11:30*

Londra - se deschide la ora 9:00* si se inchide la 18:30*

COMEX (New York) - se deschide la 15:30* si se inchide la 20:30*

CME (New York) - se deschide la 1:00* si se inchide a doua zi la... 0* si ceva (nu stiu exact cat)

 

De obicei, COMEX-ul este cel care influenteaza cel mai mult pretul.

 

* ora Romaniei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Management

Cred ca mai e loc sa cada pana cel putin la 860. Ramane de vazut cat se retrage pana incepe sa cada din nou.

daily_gold.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Limit sell activat la 883

 

[edit] Ce de lume citeste threadul. Bine ca nu rade nimeni de "pseudo analizele" mele =)) Cu siguranta voi rade eu peste ceva timp cand voi privi in urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.