Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

io am 6 luni pe piata de capital si nu stiu de pozitii strategice... :D si tu esti noua (cel putin asa ai sustinut) si deja stii cum sa te "asezi" pt o pozitie strategica? :D

Eu inca nu stiu practic fiindca si eu sunt novice, de aceea prefer daily trade, dar am citit si io in cartzi. =)) Cica e bine sa nu fie agitatie mare si mult "noise zilnic" pentru cei ce au pozitii strategice...ori azi a fost o zi calma la valutele mele, de abia m-am miscat si eu.

 

Pe masura ce merg inainte cu studiul am sa incerc si eu pozitii pe termen lung, deocamdata doar pe demo. Si inca n-am avut succes cu ceea ce am incercat... =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Management

Sa revenim...

 

Dupa ce am dus un cont in margin call (cont facut tot din banii castigati de pe aur) am luat o pauza. Si mai bine ca am luat-o pt ca oricum vedeam cursul ca se duce exact invers decat s-a dus. Partea buna e ca am pierdut doar putin din banii mei (restul erau luati tot de pe piata). Cum spuneam si prin alte locuri, piata a dat, piata a luat.

 

Varianta castigatoare a fost sa urmez "metoda" (sau sfaturile) de pe http://forexfactory.com/showpost.php?p=1425762 . Am adaptat putin in sensul ca puneam stopuri mai largi din cauza ca aurul are fluctuatii mari.

 

Varianta pierzatoare a fost sa ma incapatanez sa nu pun SL pentru niste pozitii.

 

O sa reincep sa tranzactionez si o sa postez aici intrarile si iesirile cu precizarea ca acestea NU SUNT SUGESTII DE TRADING. Nu-mi asum responsabilitatea daca cineva deschide pozitii ca mine si pierde (eu am pierdut deja o suma considerabila asa ca nu sunt de incredere).

 

Sper sa-mi urmeze si altii exemplul si sa posteze aici daca fac tranzactii pe aur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa pui stopuri largi pe XAU/USD foloseste un timeframe mic pentru intrare si iesirea o faci pe un TF mai mare. Azi am deschis prima pozitie pe gold sl 200 pips si am luat profit 1150 de pipsi

 

 

(de fapt nu era sl la 200 pips ca era margin call..) asta e tre sa si risti

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Buy @ 925

SL @ 918

TP @ 935

 

Daca imi atinge SL voi deschide un nou buy la 918 pentru a reintra pe trendul ascendent cand cursul se va intoarce. Si daca nu se intoarce, ramane de vazut ce o sa fac. Oricum, momentan merge spre TP, nu spre SL =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

A luat-o putin in jos... Miscarea importanta cred ca va fi pe la 15:30 (ora Romaniei) cand se deschide COMEX

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

A cazut pana la 920.95, a lovit suportul si a luat-o iar in sus. Ma astept sa urce in continuare si sa treaca azi de pivotul de la 927.92. Alte pareri?

gold_5min.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pana la urma a atins pivot level dupa care a cazut vertiginos pana sub 918. Vedem maine ce va mai fi. Pozitia nu a fost inchisa inca pentru ca apucasem sa mut SL 916.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

apucasem sa mut SL 916.

Voiam sa postez ieri vo doua randuri sa fac misto ca erai cam singurul care tranzactionai aur pe aici si cam vorbeai singur, hihi, dar m-am abtinut. Am zis ca nu mai sunt carcotas...

 

Dar azi chiar ma enervezi! Grrrr, man! m-am suparat pe tine! Cum adica muti SL in defavoarea ta?? pai ce faci cu riscul ala? Cand ai pus orderul nu ai calculat cat risti? Daca ai mutat stopul inseamna ca ai riscat mai mult. Mai esti in marja alocata? Daca da, de ce nu l-ai pus de prima data la 916? sa ii lasi loc de manevra mai mult?

 

Una din greselile cele mai grave care se pot face in trading este mutarea stopului contra ta (cresterea riscului peste valoarea permisa). Toti traderii fac asta la inceput, si chiar si mai tarziu, in anumite situatii, dar in spate este intotdeauna frica de a pierde. In 99% din cazuri o asemenea actiune are ca rezultat o pierdere mai mare (ai fost pe directia gresita -> stopul va fi oricum atins).

 

Exista si strategii care "permit" aceste mutari, de exemplu incepi prin a pune un stop la un risc pe jumatate din cel admis. De exemplu joci cu 1% risc, dar incepi prin a pune stop la 0.5% din cont, daca graficul permite. Se practica pe congestii, inainte de news, ori pe exhausting market, dupa un trend foarte puternic, cand se termina fading-ul, atunci e foarte posibil ca piata sa o rupa tare intr-o directie, dar directia nu e prea clara (a fost flag, sau nu?). In acest caz incerc sa reduc riscul la minim, sa ma protejez de o miscare puternica contra mea, dar sa caut sa profit de o miscare puternica in favoarea mea. Si incep prin a pune stop la o valoare mai mica decat riscul permis. Jumatate, o treime, un sfert, din cei 1% alocati (ori 2%, 5%, etc aalocati, depinde de fiecare). Mai tarziu, daca piata se misca contra mea, dar semnalele continua sa fie pe directia mea, atunci poate fi doar un trap, este cumva logic sa incerc sa "salvez" pozitia, mutand stopul la (sau in directia in directia lui) 1% fatza de valaorea initiala de intrare (toate cifrele sunt date doar ca exemplu). Adica il mut in defavoarea mea cat (si daca) continui sa am semnal pozitiv, si cat nu am depasit riscul alocat de strategie. NU MAI MULT! Ti-am trimis odat mai demult un expert care muta stopurile in ambele directii, in functie de price action, ala cu FF/FA, cam asa facea, dar ala incepea o ratie mica din riscul alocat... Daca apare semnal pe directie inversa, inchid, indiferent ca a a tins SL sau nu. Cut your loses short. Ba chiar inchid si daca nu mai am semnal pozitiv, nu e neaparat necesar sa am unul negativ. "We are going nowhere". Stii cum se zicea pe vremea raposatului, "cine nu e cu mine e impotriva mea". Nu tre sa astepti sa "vezi" ca e impotriva ta. E destul sa vezi ca nu e cu tine, si gata, "i'm out of here".

 

Dar sa muti tu stopul contra ta pe aur in momentul asta? Grrrr... Chiar sunt curios, sa ne spui cum se termina....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.