Sari la conținut

XAU/USD


iordaki

Postări Recomandate

Limit sell activat la 883

 

[edit] Ce de lume citeste threadul. Bine ca nu rade nimeni de "pseudo analizele" mele =)) Cu siguranta voi rade eu peste ceva timp cand voi privi in urma...

E situaţie complicata acum pe AUR...Intradevar a mers spectaculos de frumos in jos....Am scăpat aceasta mişcare, nici nu m-am aşteptat la asa proporţii...

DAR vreau sa atrag atentia ca pe majori(EUR,GBP,JPY,CHF) avem totusi paterne anti-dolar, cel purin asa se cer sa fie interpretate la fel e si petrolul si aurul(4H)

Mai este încă un DAR după aşa o mişcare adevărul ca asa brusc nu se întoarce ...862 il vad destul de real ca target....dar pe muchie de cuţit

 

P.S. sper sa nu primesc ban pentru post =))

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

=)) cu siguranta NU o sa primesti ban si iti multumesc pentru interventie ca ma simteam cam singur pe aici. Nu am vb serios cand am zis "bine ca nu rade nimeni". Chiar va rog sa radeti daca este cazul pentru ca asa invat si eu si ceilalti care mai citesc.

 

Am uitat sa specific cum am decis sa pun limit sell-ul ala 883. Am folosit fibbo retracement si am pus LS la primul nivel fibo deasupra pretului curent. De fapt, daca era sa-mi respect metoda, trebuia sa astept sa se retraga peste primul nivel si sa deschid pozitia cand incepe din nou sa cada si trece din nou peste nivelul respectiv (cel ingrosat cu verde in graficul atasat).

 

daily_gold.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)) cu siguranta NU o sa primesti ban si iti multumesc pentru interventie ca ma simteam cam singur pe aici. Nu am vb serios cand am zis "bine ca nu rade nimeni". Chiar va rog sa radeti daca este cazul pentru ca asa invat si eu si ceilalti care mai citesc.

 

Am uitat sa specific cum am decis sa pun limit sell-ul ala 883. Am folosit fibbo retracement si am pus LS la primul nivel fibo deasupra pretului curent. De fapt, daca era sa-mi respect metoda, trebuia sa astept sa se retraga peste primul nivel si sa deschid pozitia cand incepe din nou sa cada si trece din nou peste nivelul respectiv (cel ingrosat cu verde in graficul atasat).

 

post-1-1214230766_thumb.jpg

Nu vreau sa pretind pe post de dascal ca unora lu le place.........si niciodată nici nu am pretins...

dar........ o sa-ti spun ca fibo trebuia pus de la 909.4 (atenţie nu fac analiza pe XAU ci pe un futures a lui....o sa fie diferenţa între cotatii) pentru ca retrasmentul nu de la toata miscarea ci de la ultima cădere (valul C din ABC care e 2 de la miscarea860.3--910.5.......asa il vad desi nu sunt sigur ) bine aici e diferenţa mai ca deloc ...dar in alte cazuri poate sa fie ceva mai mult si atunci ai eroare in fibo....

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nu sunt sigur ca am inteles de unde trebuia... Asta vroiai sa spui:

 

daily_gold.jpg

 

Eu trasez din cel mai apropiat top/low (in cazul de fata, candela din care am trasat prima data si cea din care am trasat acum sunt aproximativ la acelasi nivel)... Sa inteleg ca nu asa se foloseste? =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt sigur ca am inteles de unde trebuia... Asta vroiai sa spui:

 

post-1-1214232462_thumb.jpg

 

Eu trasez din cel mai apropiat top/low (in cazul de fata, candela din care am trasat prima data si cea din care am trasat acum sunt aproximativ la acelasi nivel)... Sa inteleg ca nu asa se foloseste? =))

http://smages.com/t/bc/9a/bc9ad102fddea16cbadc5516d1c4fc94.jpg

Deci e intre 23.6 si 38.2% de aici reiese ca s-ar putea sa mergem la 38.2 si eu zic sa mergem incolo pana la reverse

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Vad ca a urcat mai mult decat am crezut eu dar apucasem sa inchid orderul ala ieri inainte sa plec de la serviciu pentru ca nu eram lamurit cum e cu retracement-ul ala trasat de mine. Urmeaza doua zile cu stiri importante pe USD dar am intrat totusi short la 889.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a urcat mai mult decat am crezut eu dar apucasem sa inchid orderul ala ieri inainte sa plec de la serviciu pentru ca nu eram lamurit cum e cu retracement-ul ala trasat de mine. Urmeaza doua zile cu stiri importante pe USD dar am intrat totusi short la 889.

 

 

http://smages.com/t/12/db/12db281d6525badc43aa562dce92e289.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aurul a arătat ca nu am avut dreptate....era logic la spargerea triunghiului de intrat in hedge..................

Rămâne sa vedem cum merge in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.