Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

  • Moderators

grrr, iar nu am vazut ca suntem la analize elliott... mea culpa. Eu credeam (dupa pozele puse de iordaki, care by the way sunt foarte faine) ca e treadul celalalt de analize pt euro. Mea culpa.

 

Sa continui aici, sau ma mut dincolo? (desi nu ar mai avea legatura, si s-ar pierde linkurile facute pe treadul cu divergente si linii de trend).

 

Iordaki, s-ar putea sa ai dreptate legat de reducerea dobanzii. Mai mult, asa cum spui, in mod cert nu ar avea mare efect pe piata, deoarece lumea se asteapta la asta. Mai degraba daca nu ar schimba-o ar fi o surpriza, iar daca doamne fereste ar mari-o, atunci sa vezi belea. In ultimul caz, surpriza ar fi atat de mare incat 1.7 ala de care zici tu nu ar mai fi deloc asa departe, ba chiar ar deveni amenintator. Depinde cati sunt deja intrati short. Cu cat sunt mai multi (care vor cauta sa iasa panicati) cu atat mai sus vom urca....

 

Dar pana una alta, eu vad range.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grrr, iar nu am vazut ca suntem la analize elliott... mea culpa. Eu credeam (dupa pozele puse de iordaki, care by the way sunt foarte faine) ca e treadul celalalt de analize pt euro. Mea culpa.

 

Sa continui aici, sau ma mut dincolo? (desi nu ar mai avea legatura, si s-ar pierde linkurile facute pe treadul cu divergente si linii de trend).

 

Iordaki, s-ar putea sa ai dreptate legat de reducerea dobanzii. Mai mult, asa cum spui, in mod cert nu ar avea mare efect pe piata, deoarece lumea se asteapta la asta. Mai degraba daca nu ar schimba-o ar fi o surpriza, iar daca doamne fereste ar mari-o, atunci sa vezi belea. In ultimul caz, surpriza ar fi atat de mare incat 1.7 ala de care zici tu nu ar mai fi deloc asa departe, ba chiar ar deveni amenintator. Depinde cati sunt deja intrati short. Cu cat sunt mai multi (care vor cauta sa iasa panicati) cu atat mai sus vom urca....

 

Dar pana una alta, eu vad range.

In long pe EURO sunt foarte multi, cea mai mare cifra din 2005...si daca stam (relativ) pe loc înseamnă ca si short sunt o armata ingreaga.

Dupa părerea mea noi avem deja start de reverse...deşi exista si riscul de un nou low....Deci daca totuşi e start când o sa înceapă sa închidă shorturile nu o sa mai aibă cu cine sa le închidă si presupun ca la un moment dat sa plece cu gap-uri in sus

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu zic ca dobanda ramne aceeasi pentru ca se facea mai multa forfota daca se anunta o scadere trebuia sa vedem ceva miscari in piata cu toate ca daca ar scadea dobanda ar avea de unde sa scada in ceea ce tine de piata valutara pentru ca usd a recuperat destul in ultima vreme dar problema e cu Dow Jones`ul nu stiu daca isi permit sa se duca mai jos de atat acum e undeva la 10,900 si parerea mea este ca 10.000 este un nivel psihologic prea mare si FED`ul nu ar risca ca printr-o scadere sa coboare index`ul sub 10.000 pentru ca s-ar transforma intr-un nivel de rezistenta 10.000 si asta ar fi o problema pentru america , chiar daca stiu ca fac un rau pentru FED este un rau necesar acum sa mentinta dow`ul peste 10.000 si sa il vada ca pe un nivel de suport , oricum e doar o imagine dow`ul pana la sfarsitul anului se duce sub 10.000 din cauza falimentelor care sunt pe drum , in ceea ce priveste eur/usd ma astept ca sa urce putin sa sparga 1.4270 ar trebui ...macar din respect pentru index`ul de masurare a increderii investitorilor europeni are 40 de minute e -40.9 e cu minus dar macar e in crestere , ar fi bine daca tradearii europeni sa fie putini mai optimisti dar le e frica sa intre in piata din cauza incarcaturilor de stiri de astazi parerea mea.

Editat de Scuturici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu zic ca dobanda ramne aceeasi pentru ca se facea mai multa forfota daca se anunta o scadere trebuia sa vedem ceva miscari in piata cu toate ca daca ar scadea dobanda ar avea de unde sa scada in ceea ce tine de piata valutara pentru ca usd a recuperat destul in ultima vreme dar problema e cu Dow Jones`ul nu stiu daca isi permit sa se duca mai jos de atat acum e undeva la 10,900 si parerea mea este ca 10.000 este un nivel psihologic prea mare si FED`ul nu ar risca ca printr-o scadere sa coboare index`ul sub 10.000 pentru ca s-ar transforma intr-un nivel de rezistenta 10.000 si asta ar fi o problema pentru america , chiar daca stiu ca fac un rau pentru FED este un rau necesar acum sa mentinta dow`ul peste 10.000 si sa il vada ca pe un nivel de suport , oricum e doar o imagine dow`ul pana la sfarsitul anului se duce sub 10.000 din cauza falimentelor care sunt pe drum , in ceea ce priveste eur/usd ma astept ca sa urce putin sa sparga 1.4270 ar trebui ...macar din respect pentru index`ul de masurare a increderii investitorilor europeni are 40 de minute e -40.9 e cu minus dar macar e in crestere , ar fi bine daca tradearii europeni sa fie putini mai optimisti dar le e frica sa intre in piata din cauza incarcaturilor de stiri de astazi parerea mea.

Crede-mă ca nu au treaba acei de la FED de formarea unui nivel de rezistenta la 10000 la Dow (chiar aici am rashttp://www.kolobok.us/smiles/artists/big/Viannen_loungelizard.gif) In plus toate indicele acestea de măsurare a încrederii sunt "floare la ureche". Situaţia e mult mai complicata...As spune mult-mult.http://www.kolobok.us/smiles/madhouse/russian_roulette.gif

Stai puţin sa înceapă mişcarea sa vezi tu cum sar capacii la dolar. Ce tine de rata dobanzii s-ar putea sa nu o scadă --de acord pentru ca prea puţin ar schimba spre bine situaţia si plus FED prin ajutorarea celor 2-a agenţii ipotecare si probabil împrumutul de aproximativ 40 miliarde către un alt gigant din S&P500 compania AIG o sa arunce si aşa destui bani in piaţa si ar putea sa provoace noi explozii in rata inflaţiei.

Rămâne de văzut.

P.S.Apropo eu sunt tehnicianhttp://www.kolobok.us/smiles/artists/laie/laie_14.gif si la fundamentale ma uit din interes sportivhttp://www.kolobok.us/smiles/artists/connie/connie_finishline.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un pic de - pe petrol si pesimismul asta de pe eu omoara cursu , ufff ...

Pe petrol sunt buy si-l astept spre 110-120

Noi cam ne-am abătut de la tema threadului http://www.kolobok.us/smiles/other/flood.gif

 

http://www.kolobok.us/smiles/other/spam_light_en.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.