Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

deci...........

este numai parerea mea..........

 

dupa cum stim ieri BCE a facut o infuzie de 30 mild. euro in piata, fapt ce a insemnat o vaga apreciere a euro ului; adica nimic.

trendul puternic de sell si-a aratat muschii in ciuda acestui fapt, dar nu neaparat ca este el mare si tare, ci pentru ca Banca Americii care preia Merrill Lynch are nevoie de dolari ca sa o cumpere, cica vreo 50 mild., iar pentru asta ce face? vinde la greu alte valute pe care le detine.

si inca mai are nevoie de dolari, iar nenea big sharks nu-si fac probleme pentru ca ei sunt inca pe plus, numai noi mucosii astia mici ne scaldam in ape tulburi, iar cei care stiu sa inoate mai putin se duc la fund repede.

 

intr-adevar se configureaza un trend de buy, dar lucrurile sunt departe de a fi clare, deci incertitudine, iar dpdv elliott pentru mine suntem intr-un val 2.

ceea ce deseneaza acum. pregateste urcarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate stiu eu pentru Merrill Lynch nu se v-a plăti cash ci se v-a ceda acţiuni a Bank of America

Aşa sau altfel ce ai spus tu nu vad ca o motivare de sell.

Plus la toate Merrill Lynch avea resurse împrumutate fata de resursele sale proprii 1:25, iar acum impreuna cu Bank of America sunt in proporţie de 1:12

Deci concluzia se poate face ca Bank of America a făcut cumpărătura din bani proprii.

Succese!!!

 

P.S. Criza dupa Lehman se estimează la 600 de miliarde!!!!

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ scrat :) eu am spus de ce nu s-a simtit sau ma rog, am preluat :) nimeni nu vrea chiar haos pe piata si vor interveni astfel incat sa nu se rupa bursa in doua. cat despre implicatiile secundare... (somaj, scaderea actiunilor, a puterii de cumparare a americanilor etc) mi-e greu sa cred (desi se poate) ca va cobora euro.

 

 

@harif p[e langa ce a reamintit iordaki nu uita ca bernake are imprimanta "omologata" si nu io :))))))))) deci nu tre sa vanda ci toar sa apese "print" pe super fast gear :)))))))))))))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am uitat, insa un print atrage dupa sine alt print si in final inflatie, iar la datoria externa americana existenta si la multiplele lor probleme din prezent, greu de crezut ca va tipari usd la nesfarsit.

sa nu uitam ca dolari in piata sunt cu mult mai multi decat oricare alta valuta, deci nu trebuie decat sa faca "cheta", sa-i adune.

sa ne reamintim de marele prag psihologic de la 1.53 la care visam cu totii buy uri multiple. ce-a facut simpaticul bernanke? colecta, si inca una serioasa, ca deh, aveau nevoie. lehman la pieire, iar merrill la supravietuire.

acum, se spune, "who's next?" in ambele directii: cine mai crapa cine mai apuca colacul de salvare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hihihi si banca europi si cea a angliei au bagat 98 respectiv 38 miliarde si se pare ca inca degeaba deci ieri a bagat doar vreo 38 mld :) trebuie sa rupa la un momentdat ca europenii vor sa slaveze piata dar nu cred ca isi pun pielea la saramura pt ce au facut americanii la un momentdat :)

 

se explica de ce sare ca la ping-pong cand ajunge la 1.426-1.427

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.