Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

am mai spus de nenumarate ori ca aceasta scadere este fortata si nu are deloc suport fundamental (tradelover, nu confunda ce vor unii sa faca cu fundamentele-aici ma refer la o singura moneda etc care este un proiect la care se aspira). la jumatate de an de la criza am sustinut clar ca un raport de 2/1 este credibil in conditiile in care pierderile sunt nebanuite(orice cifra nu este suficient de mare :) ) singura chestie care sa faca dolarul mai tare in fata noastra este ca toti sunt implicati in subprime, inclusiv banca comerciala a chinei. iar daca americanii au vandut la toti hartii fara valoare, acum trebuie sa faca cumva s apara ca are valoare iar asta nu poate merge la nesfarsit. pe langa asta america este o tara de credite adica americanii traiesc din credite ceea ce pune si mai mare presiune pe dolar unde mai pui ca singura diferenta intre imprimanta mea si cea a FED este ca a lor este "omologata" pe cand a mea nu :))))))). sincer, cu tot respectul pt americanii de rand care inghit ca prostii orice gogoasa inclusiv financiara (sau mai ales financiara) sunt niste cacati (cei de la puterea financiara a americii) :)

 

deci parerea mea oricat o sa mearga in jos, nu e cazul sa ramana in jos :) iar iordaki desi pare incredibil ce-a spus ca intra pe petrol pana pe la 120 s-ar putea sa aibe dreptate ca vine iarna dar asta eu as faceo dupa ce oil ar mai cobora un pic pana sub 80$ (cred io :) ).

 

stati sa vedem cate averi s epierd acum cum o sa o scoata la capat AIG FORD si Manhatan Mutual Fund si inca nus toate. si nu cred ca 200 mld dolari pt fredie si fanie sunt suficienti :) si casele trebuiesc rascumparate de la banci de catre firmele de asigurari si tot asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Partea a treia. Ne mutam la M30. De ce M30, si nu H1 sau H4? Pentru ca asa imi place mie, prietenii stiu de ce. De fapt nu prea folosesc H4, datorita diferentelor de fus orar dintre brokeri. Am discutat asta pe blog, doua ore diferenta inseamna a un broker are un chart H4, pe cand alt broker are alt chart H4, in care prima jumatate de candela este a doua jumatate a candelei precedente la celalalt broker. Frustrating! Iar intre H1 si M30, o prefer pe a doua, pentru ca e mai detaliata. Daca vreau sa vad mai mult, fac zoomul mai mic. Apoi, multe sesiuni incep la 8 jumate, 9 jumate, se incheie la 3,4,5 jumate (orele locale ale bancilor), iar stirile se anunta la 10 jumate, 2 jumate sau 3 jumate dupa amiaza, etc. De aia am eu flebetea mea pentru M30. Am facut si indicatori care descompun barele M30 in minuţele si cauta sa faca statistici pentru fiecare minuţel. De exemplu stiati ca dintr-o candela M30, minutele care se misca cel mai adesea pe directia barei, sunt minutele 7 si 23? Respectiv 37 si 53, daca bara este a doua jumatate a orei. Amazing huh? Adica la modul ca daca luam un minut oarecare si incercam sa vedem pe 100 de candele M30 de cate ori miscarea in minutul respectiv a fost pe directia candelei, si de cate ori pe invers, vom gasi - statistic - ca in ceva mai mult de jumatate din cazuri, miscarea e pe directia candelei. Cam in 50-55%. Ati fi tentati sa spuneti ca daca candela M30 e crescatoare, atunci contine mai multe bare M1 crescatoare in interiorul ei. Dar e fals. Contine probabilistic exact atatea bare crescatoare cate descrescatoare. Luati 1000 de candele M30 si numarati minutele "pe directie" din ele, apoi pe cele "contra". Veti descoperi ca numerele sunt aproximativ egale. Exista, intr-adevar, candele care au mai multe minute pe directie. Dar exista si invers. Adica o candela crescatoare care are 28 sau 29 de minute coboratoare, si undeva la inceput, ori la mijloc, ori la sfarsit, doua minute in care cursul ţâşneşte in sus zeci/sute de pipsi. Pe de alta parte, daca luati minutul 1 din toate candelele M30 (respectiv minutul 31 daca e a doua jumatate a orei) si numarati de cate ori se misca pe directie si de cate ori invers, o sa obtineti o cifra oarecare, in jurul la 500. Apoi minutul 2 (32) si tot asa. La sfarsit faceti un grafic, ca un egalizor de la combina muzicala, care are 30 de bare verticale, corespunzatoare celor 30 de minute, si fiecare bara are lungimea egala cu valorile numarate. O sa descoperiti ca unele minute au prostul obicei sa se miste aproape intotdeauna pe directia candelei M30. Altele se misca aproape intotdeuna in contra. Egalizorul va avea doi "munţi" la capete, si doua-trei dealuri si vai pe la mijloc. Pentru ca traderii au toti o inertie. Am citit odata mai demult pe forum la Kreslik o poveste interesanta: Daca esti seful unui batalion de ostasi si stai in faţa lor si comanzi "la drepata" de 1000 de ori, la intervale aleatoare de timp, unii vor reactiona mai repede, altii mai incet. Cu timpul devii capabil sa spui cu anticipatie cine sunt "lenesii" ori cine sunt cei rapizi. Asa si cu traderii. Fiecare are diferite cunostinte despre piata, fiecare are diferite tools-uri, diferite viteze de acces la gramada de bani, prin internet ori prin trading floor, etc. La unii stirile ajung mai repede, la altii ajung mai incet. In schimb ei toti au ceva in comun: nu tranzactioneaza la mijlocul barei. Toti asteapta sa se inchida candela inainte de a lua o decizie, pentru a evita surprize de genul ca o candela incepe in sus, dar se termina in jos. Cum spune Elder, profesionistii tranzactioneaza la sfarsit. Daca candela a crescut, cine a facut bani? Incepatorii? Nu. Aia au pierdut. Cine a miscat piata in sus? Inceatorii? Nu, ca aia au pierdut. Cine rade la urma, rade mai bine. Profesionistii tranzactioneaza la sfarsitul candelei. Dar fiecare pe TF-ul lui. Unii la minut, unii odata pe zi sau pe saptamana. Adunat, miscarile mari se petrec la inceputul si sfarsitul candelei. Dar nu toate in acelasi timp, nu toate la fel. Pentru ca unii soldati sunt mai rapizi, altii mai lenesi. Exista intotdeauna o inertie, care face ca unele miscari sa se reflecte pe inceputul candelelor urmatoare. De aia barele M1 care sunt aproape de inceputul si de sfarsitul candelei M30 au mai multe sanse sa se miste pe directia candelei. De aia candelele fac umbre. Se inchid beturile, ceea ce face ca la extreme, minutele sa se miste in contra candelei respective. Asta, coroborat cu un spread care se misca independent, ca la Varengold de exemplu, si cu cativa indicatori destepti, poate aduce un edge adevarat traderilor de momentuum, si chiar swingerilor, depinde de TF-ul fiecaruia. Dar asta e alta poveste...

 

Sa revenim la Euro, ca de Elliott deja suntem foarte departe. Deci M30.

 

post-1272-1221558312_thumb.jpg

 

Vedem aici ca liniile rosii de care vorbeam inainte chiar actioneaza ca nivele de rezistenta. In plus apar pe ADX trei divergente. Prima, bullish, desi pare a fi majora, nu este foarte puternica, in primul rand datorita rezistentei imense de deasupra. In plus, DX+ nu da semne ca turii ar avea chef sa ia... taurul de coarne. A doua divergentza este bearish. Aceasta este slaba, pentru ca valorile lui ADX sunt mici, in plus urmeaza dupa un trend coborator. Divergentele sunt semnificative cand vin la sfarsitul trendului, si arata ca trendul se moaie. O divergena bearish dupa un trend coborator nu face multe parale. Ea devine insa puternica prin prizma rezistentei de deasupra ei, si un bun prilej de a ciupi inca 200 de pipsi cu un sell, precum se vede. Mentionez ca cele doua selluri nu sunt puse pe criterii de divergenta. Doar s-a intamplat sa se potriveasca :).

 

Cea de a treia divergenta este intr-adevar cea mai importanta. Este bullish, si apare la sfarsitul unui trend down. Este majora. In plus, DX+ da semne ca taurii au luat taurul de coarne. Intram long. Well, a fost cu noroc, pentru a a fost o intrare fara SL ori TP (grrr!!!, precum se vede, nu are liniutele rosie si albastra). De aia ziceam bogdaproste ca am scapat. A fost insa un lot foarte mic. Experimental. Pus exclusiv pe criteriul de divergenta. De ce nu o intrare mare, cu un lot serios, cu SL si TP calculate? Well.. din nou, untem pe M30. Cat de semnificativ e ADX pe M30? Well... nu prea... Nu e W1 si nici macar D1. Masuram o gramada de zgomot, noise, si in plus periodicitatea sesiunilor zilnice (miscare pe durata sesiunii, stagnare pe timp de noapte) dauneaza calcului ADX-ului, care "este tentat" sa faca varfuri cand suntem pe sesiune, ca se misca tare pretul, apoi sa faca alte varfuri mai mici in afara sesiunii, pentru ca pretul se misca mai putin, si "tendul intraday" - daca il pot numi asa - se moaie. Din acest punct de vedere, a treia divergenta, cu varful mare IN AFARA sesiunii, devine mult mai importanta. Adica avem trend puternic cand nu tranzactioneaza multa lume, dar trendul slabeste imediat ce se trezesc traderii si se deschid bursele mari. E clar, traderii sunt toti bullish, si deepul e cauzat doar de faptul ca toti vor sa cumpere cat mai jos. Urmeaza sa urcam.

 

Deci urcam. Pana unde? Pana la 1.7? (just teasing Iordaki)... Nu. Sa nu uitam ca suntem pe M30. Deci cateva sute de pipsi e destul sa acopere semnalul dat de divergenta. Nu se poate ca o divergenta pe un TF mic sa anunte o miscare mare pe un TF mare. Adica sa tragem camioanele la deal cu aţa de papiota. Fiecare divergenţa trebuie sa isi cunoasca lungul nasului... Suntem pe M30 si miscarea medie e de ordinul zecilor de pipsi. Sa fim multimiti cu cei 500, noroc de gapul saptamanal. Iar daca din astia am reusit sa ciupim 300, well, trebuie sa fim super multumiti. Chiar daca valoarea lor e cativa dolari. Se putea mult mai rau.

 

Si acum sa detaliem partea de final a graficului, cu miscarea pe ultima perioada, si sa concluzionam topicul:

(snapul e facut ceva mai devreme, inainte de a ma apuca de scris, si nu prinde ultima cadere din ultima ora, deschiderea sesiunii, care cadere, intr-un fel, imi da dreptate, nu urcam. Inca...)

 

post-1272-1221559749_thumb.jpg

 

Se vede rezistenţa foarte puternica, care deja a respins cursul in jos inca de la prima linie. Si mai sunt inca vreo 3, plus, openul anual, plus rezistentele proprii ale trendului coborator (linia trasa de marco printre ele, nu le-am mai tras sa nu incurc graficul prea tare). Iar dedesupt asteapta cuminte suportul monthly-weekly al trendului, linia roz. Eu zic "asteapta sa fie spart", dar din nou, e chestie subiectiva. Pana una alta, range. Parerea mea.

 

Si ca sa revenim la divergente, se vede ca o alta divergenta in afara de acea figurata pe grafic nu mai exista. Nici pe TF-uri mai mari nu mai exista. Unii ar spune ca ADX mai face doua divergeţe, una pe 12 si una pe 13 septembrie, dar nu e adevarat. Intr-adevar ADX face topuri mari urmate de topuri mici, dar cursul nu face nici un fel de topuri ori deepuri consecutive. De exemplu pe 12, primul top al ADX corespunde unui top pe curs, dar al doilea corespunde unui bottom pe curs. Iar pe 13, invers, topul mare al ADX este un deep pe curs, iar topul mic pe ADX este un top pe curs. Deci nu sunt divergenţe. Mai degraba seamana a "Jack and Jill", se vede tigaia in prima parte a cursului, apoi cut-ul pe 13, daca paternul se confirma, urmeaza tigaia cu fundul in sus, si abia dupa aia o rupem in jos. Daca paternul nu se confirma (si uitandu-ne la evolutia cursului in ultimele candele, de cand am luat eu snapul se pare ca asta e varianta) avem iar un "M in W in M" ... in W, in M, si asa mai departe pana se hotaraste. Cresterea pe care am avut eu bid e prima crestere din primul M, W-ul a trecut de jumatate, iar ultima cadere (neprinsa pe snap, uitati-va la curs) inchide M-ul mic din interior. Daca patternul are de gand sa se repete si pe daily, ca vorba aia, teoria fractalilor, atunci mai avem de asteptat.

 

Well, om vedea ce o fi.

Spor mare si fair winds la toti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sell scurt de la 1.4155 pana la 1.4020.

asteptam pendingu.

UUU Florine joci periculos http://www.kolobok.us/smiles/madhouse/focus.gifhttp://www.kolobok.us/smiles/madhouse/dash2.gif NU repeta greşelile altora

MAi logic de acolo sa intri in BUY

S-au mutat riscurile (numai căderea a Lehman cat înseamnă!!!! nu e simpla banca, făcea cat toate băncile din Romania)

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai toti avem ceva nelamuriri de ce nu a reactionat piata la vestile de pe europa, simplu banca japoniei a zis ca va interveni in piata (si a si facut-o pe sesiunea asia) si ca va intervenii ori de cate ori e nevoie. deci avem snsa chiar sa vedem si mai jos pretul dar ideea este cat va rezista acolo ca america a inceput se pare sa vomite numai vesti rele :))))) si cu cat vomita mai mutle vesti rele cu atat interventiile vor fi mai severe si asta pana o sa ne sature pe majoritatea :)

 

@harif ai un punct de trecut... cel de la 1.409x unde sunt niste ratii fibo pe H1 si H4 (acolo il astept si eu dar cu un buy :) am intrat prost de tot ieri(vina mea ca nu am vazut big picture) la 1,4225 si inca una de piramidare la 4240 :) dupa care am vazut ca e loc sa mai stranute odata (si dim a stranutat ) azi dim am pus buy limit la 1.4095 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colaiderul din Elvetia a format o groapa neagra care a înghiţit LehmanBroders, AIG, Fedde May, Freddie Mac si multe multe altele http://www.smilescollection.com/smiles/large/sc_8824.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) vreti sa recuperati momentele de inactivitate... n-am vazut asa actiune de cind m-am inscris pe vamist.

si apropo de inactivitate, kerosen.

am urmarit foarte atent evolutia situatiei cu lehman peste weekend si dupa ce am vazut rezultatul am crezut ca incepe o cadere libera pe toate pietele financiare. n-a fost asa. nu e vorba doar de ce-a declarat BoJ, e vorba de toti rechinii care nu vor sa-si miste banii in fuga si sa piarda o gramada - asta daca nu si i-au mutat deja. stati asa sa adoarma fraierii intai si pe urma isi fac si ei treaba.

urmeaza AIG.

poate sa-mi spuna cineva de ce cu aceste stiri super negative, cursul e-u se mentine la acest nivel si nu "cade" liber in sus? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Walt str. e plin de morminte celor care murind zicea"... aşa ceva eu inca nu am văzut..."

 

2)Euro si-a ajuns BUTOM-ul si............... a început sa se îngroape

http://www.smilescollection.com/smiles/large/sc_8824.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca de cum intra new york traders la cat sunt iei de speriati de propriile probleme vor duce trendu in sus .. noi europenii tot stam si o calculam si ne uitam outside of market si gasim diferite unghiuri unde problema defapt nu arata asa ... iar americani intra cumpara eur/usd pentru ca sunt constienti de propriile probleme si fac profituri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indixul РТС si ММВБ(ruseşti) numai astazi au căzut cu 13% fiecare Si in ultimele 3 luni a căzut de peste 75% devenind cel mai ieftin din zona chiar mai ieftin decăt piaţa Turciei.

Totul cade... ce creste? Eu asa ceva nu mai ţin minte...adevărul ca sunt de numai 7 ani pe piaţa.......

Actiunile unei din cele mai mari bănci din Russia care se cotează si la bursa din Londra a ajuns sa coaste 1.2 CENTI $!!!(3.5 copeici) pentru o acţiune

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.