Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

da, asa e, insa activele pe care le detine lehman depasesc cu citeva zeci de miliarde (cred ca 40 sau 60? in orice caz, ceva de ordinul asta) deficitul. cred ca debandada o sa inceapa de fapt cind activele astea nu vor putea fi valorificate la pretul estimat...

 

P.S. Criza dupa Lehman se estimează la 600 de miliarde!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da kerosen, am citit ce-ai spus. stiam ca BoJ a zis ca arata pisica, insa poate s-o arate si poate s-o si rupa chiar de mai multe ori pentru ca interventia lor nu cred sa aiba valoare pe termen lung intr-o piata care intra in colaps. poate daca intervin si celelalte banci centrale majore... hm... poate.

situatia e foarte grava, as zice disperata, pentru ca o sa inceapa o reactie in lant in US. AIG, Washington Mutual... si pe linga ei o gramada de pesti mai mici. si apoi o sa inceapa si cei din afara US.

 

@ scrat :) eu am spus de ce nu s-a simtit sau ma rog, am preluat :) nimeni nu vrea chiar haos pe piata si vor interveni astfel incat sa nu se rupa bursa in doua. cat despre implicatiile secundare... (somaj, scaderea actiunilor, a puterii de cumparare a americanilor etc) mi-e greu sa cred (desi se poate) ca va cobora euro.

 

@harif p[e langa ce a reamintit iordaki nu uita ca bernake are imprimanta "omologata" si nu io :))))))))) deci nu tre sa vanda ci toar sa apese "print" pe super fast gear :)))))))))))))))))))))))

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi eu zic ca dobanda ramne aceeasi pentru ca se facea mai multa forfota daca se anunta o scadere trebuia sa vedem ceva miscari in piata cu toate ca daca ar scadea dobanda ar avea de unde sa scada in ceea ce tine de piata valutara pentru ca usd a recuperat destul in ultima vreme dar problema e cu Dow Jones`ul nu stiu daca isi permit sa se duca mai jos de atat acum e undeva la 10,900 si parerea mea este ca 10.000 este un nivel psihologic prea mare si FED`ul nu ar risca ca printr-o scadere sa coboare index`ul sub 10.000 pentru ca s-ar transforma intr-un nivel de rezistenta 10.000 si asta ar fi o problema pentru america , chiar daca stiu ca fac un rau pentru FED este un rau necesar acum sa mentinta dow`ul peste 10.000 si sa il vada ca pe un nivel de suport , oricum e doar o imagine dow`ul pana la sfarsitul anului se duce sub 10.000 din cauza falimentelor care sunt pe drum .

Dupa cum spuneam dimineata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam dimineata ...

mda... :) a fost cea mai inteleapta solutie avand in vedere ca sincer nu vad alt cartus in afara de dobanda sa mai aibe FED :) acum dupa ce a trecut si luna asta de dobanda, au anuntat ca nu lasa AIG sa cada... ma intreb cat va mai suporta poporul american si cat va mai fi sustinut cu sute de miliarde de dolari de restul tarilor .... din acest trade se pare ca o sa ies sifonat( a se citi shifonat :) ) destul de rau :)

 

referitor la ultimul glont pe teava (dobanda) ar fi fain daca si l-ar trage in cap spunea cineva :)))) si inca vestile proaste nu se termina

 

mi-l inchipui pe bernake dupa anuntarea mentinerii cum s-a dus linistit pe un fotoliu, pur si simplu cazand in el cu un scotch din era homo sapiensului largindu-si nodul de la cravata si zambind usor in coltul gurii (am mai trecut un mile stone :) ) urmatoarea va fi (fara a socoti ce ar putea sa mai apara din "neant") cele 70 mld care tre sa le puna pe masa AIG marti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am postat de ceva vreme analize elliott ca nici situtia din piata nu era prea roz. ca sa incep cu inceputul, azi mi am intins o cursa am crezut mai mult in leading diagonal decat in -unudoi- in val 1 sau A -o sa scriu acest A pana cand va disparea ca sunt unii care vad A si nu 1 din val 5 major. am atasat o poza asupra figuri daca patternul se respecta prima orprire e aproape 14850 (daca nu cumva a si atins in timp ce scriu) aici sau la 1503 incepem valul 4 din primul pattern din aceasta unda -totusi cred ca valul 1 sau A se va inchide cu mult deasupra lui 15200 15300, asa ca 1700 e curand -nu sunt indraznet cum e iordaki dar deja lucrurile sunt clare si daca am inceput valul 5 major ne asteapta 1.9, 2 dar pana acolo mai e. stiu ca ati tot postat teorii valabile despre paritate nu le neg ci din contra le am citit cu interes dar analizele mele elliott imi spune altceva. suntem in val impulsiv si vom merge repede si vom avea volatilitati mari (chiar mai mari decat la coborare). totul este valabil daca suntem intr un val 1 din 5 si confirmarea va veni curand in doua saptamani vom stii cu siguranta (sau mai multa siguranta unde vom merge sau cat de sus). am atasat si unde am asteptat eu toata ziua pentru reversal si zona de target la leading diagonal triangle, harif o sa rada de mine el mi a spus de dim ca nu prea e sau ca erau niste linii de trend trecute -dar nu l am asculatat.

 

 

aceasta analiza se bazeaza pe 12 12 din 2006 2007 care sunt nefinalizate. a se citi primele postari ale acestui topic facut de mine.

post-1776-1222105349_thumb.jpg

post-1776-1222105630_thumb.jpg

post-1776-1222105838_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.