Sari la conținut

Admiral Markets


Cityzen

Postări Recomandate

de ce crezi tu ca bursa e inchisa si in weekend, daca nu scrie open pe usa asta nu inseamna ca nu e nimeni in magazin...

 

si brokerul iti da contraparte cu cine vrea el nu cu cine vrei tu.

 

eu am pierdut 100usd in 2 zile, ce ma intereseaza cine castiga? eu sunt fraierul... :D

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce crezi tu ca bursa e inchisa si in weekend, daca nu scrie open pe usa asta nu inseamna ca nu e nimeni in magazin...

 

si brokerul iti da contraparte cu cine vrea el nu cu cine vrei tu.

ok, cand o sa deschizi tu o pozitie in weekend sa imi zici si mie.

da contraparte cui vrea el dar sa fie contraparte, nu poti inchide o pozitie la preturi fantoma unde nu exista nici o contraparte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The largest banks in the interbank network do not close over the weekend, although on weekends they may be manned by minimum staff. These banks are available to one another, and to their largest customers, to transact essential business regardless of time of day, or day of the week. 

The retail forex market --- our little corner of the worldwide currency market --- closes for the majority of the weekend, because that's the way retail forex brokers generally choose to do business. They could operate 24/7, if they determined that there was a compelling reason to do so.

Generally, retail forex brokers close trading for the week at about the time that the normal business day ends in New York. Currently, that would be 5pm Friday New York time, 10pm Friday London time, 11pm Friday Zurich time, 6am Saturday Tokyo time, 7am Saturday Sydney (Australia) time, and 9am Saturday Wellington (New Zealand) time. The actual weekly close of retail trading varies somewhat, from broker to broker.

And generally, retail forex brokers open trading for the week at about the time that the normal business day begins in New Zealand. Currently, that would be 8am Monday Wellington (New Zealand) time, 6am Monday Sydney (Australia) time, 5am Monday Tokyo time, 10pm Sunday Zurich time, 9pm Sunday London time, and 4pm Sunday New York time. The actual weekly opening of retail trading varies somewhat, from broker to broker.

If you trade through a U.S. broker, your broker will open his trading platform sometime before 5pm New York time on Sunday. Don't be surprised if the actual opening time varies from week to week. I have seen FXCM, for example, open their platform at various times between 3pm and 5pm on Sunday.

And don't be surprised if the various currency pairs do not open simultaneously. FXCM open pairs sequentially, beginning with the EUR/USD, then the USD/JPY, etc., opening them in their order of importance, according to worldwide trading volume.

In the final analysis, the answer to your question --- when does the market open on Sunday? --- depends on your particular broker.

 

 

faptul ca tu nu vezi platforma deschisa asta e din alegerea brokerului.
 

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The largest banks in the interbank network do not close over the weekend, although on weekends they may be manned by minimum staff. These banks are available to one another, and to their largest customers, to transact essential business regardless of time of day, or day of the week. 

 

The retail forex market --- our little corner of the worldwide currency market --- closes for the majority of the weekend, because that's the way retail forex brokers generally choose to do business. They could operate 24/7, if they determined that there was a compelling reason to do so.

 

Generally, retail forex brokers close trading for the week at about the time that the normal business day ends in New York. Currently, that would be 5pm Friday New York time, 10pm Friday London time, 11pm Friday Zurich time, 6am Saturday Tokyo time, 7am Saturday Sydney (Australia) time, and 9am Saturday Wellington (New Zealand) time. The actual weekly close of retail trading varies somewhat, from broker to broker.

 

And generally, retail forex brokers open trading for the week at about the time that the normal business day begins in New Zealand. Currently, that would be 8am Monday Wellington (New Zealand) time, 6am Monday Sydney (Australia) time, 5am Monday Tokyo time, 10pm Sunday Zurich time, 9pm Sunday London time, and 4pm Sunday New York time. The actual weekly opening of retail trading varies somewhat, from broker to broker.

 

If you trade through a U.S. broker, your broker will open his trading platform sometime before 5pm New York time on Sunday. Don't be surprised if the actual opening time varies from week to week. I have seen FXCM, for example, open their platform at various times between 3pm and 5pm on Sunday.

 

And don't be surprised if the various currency pairs do not open simultaneously. FXCM open pairs sequentially, beginning with the EUR/USD, then the USD/JPY, etc., opening them in their order of importance, according to worldwide trading volume.

 

In the final analysis, the answer to your question --- when does the market open on Sunday? --- depends on your particular broker.

 

 

faptul ca tu nu vezi platforma deschisa asta e din alegerea brokerului.

 

acolo e vorba de banci nu de retail brokers. faptul ca o banca e deschisa si face tranzactii la un anumit pret nu inseamna ca si retail brokeru face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cu asta se ocupa, nu vreau sa le iau apararea mai mult decat trebuie, dar un broker din asta castiga, din spread acum vrei sa iti dea din banii lor, tu daca ai fi in locul lor ai da tu diferenta? eu cred ca nu..

faptul ca iti lasi pozitia deschisa peste weekend e pe riscul tau. brokerul ar trebui sa nu isi asume riscuri. faptul ca face trade contra ta iar e pe riscul lui, unii au inchis taraba pe treaba asta. mai stiu si caz de ib care a inchis businesul pe motiv ca din spread nu castiga prea mult. eu cred ca toti fac trade contra ta.

 

eu sunt multumit de ei din mai multe puncte de vedere: am suport in romana nu in rusa si in ultimele zile chiar am discutat cu ei, m-au sunat sa ma intrebe daca s-a rezolvat problema, am spread 1pip eur/usd, am viteza de executie multumitoare.

 

 

poti sa imi spui cat ai pierdut in bani? ca banuiesc ca nu e mai mult de o bere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cu asta se ocupa, nu vreau sa le iau apararea mai mult decat trebuie, dar un broker din asta castiga, din spread acum vrei sa iti dea din banii lor, tu daca ai fi in locul lor ai da tu diferenta? eu cred ca nu..

faptul ca iti lasi pozitia deschisa peste weekend e pe riscul tau. brokerul ar trebui sa nu isi asume riscuri. faptul ca face trade contra ta iar e pe riscul lui, unii au inchis taraba pe treaba asta. mai stiu si caz de ib care a inchis businesul pe motiv ca din spread nu castiga prea mult. eu cred ca toti fac trade contra ta.

 

eu sunt multumit de ei din mai multe puncte de vedere: am suport in romana nu in rusa si in ultimele zile chiar am discutat cu ei, m-au sunat sa ma intrebe daca s-a rezolvat problema, am spread 1pip eur/usd, am viteza de executie multumitoare.

 

 

poti sa imi spui cat ai pierdut in bani? ca banuiesc ca nu e mai mult de o bere?

Mai intai aici nu era vorba de spread ci de executia ordinelor. Unde ai vazut tu ca am zis ceva de spread? Ce ma deranjeaza e ca nu sunt consecventi, iti reduc din TP insa la SL nu iti reduc din pierdere. Asta in conditiile aparitiei unui gap.

Am discutat online cu unu de la ei care incerca sa imi explice mie ca e ok sa execute diferit TP si SL. 

In al doilea rand nu am pierdut, doar mi s-a activat TP la un pret inferior fata de pretul de deschidere, ceea ce insemna ca mai puteam castiga in jur de 12 pipsi, dar repet, nu asta ma deranjeaza ci faptul ca dc ar fi fost SL atunci s-ar fi exeecutat la pretul pietei (Care era 1.3198). Deci TP se executa la pret fantoma in schimb SL la pretul pietei, deci cat mai dezavantajos pentru client.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu iau acest lucru ca atare, nu are rost sa ma cramponez de lucrurile astea. tu te superi. 12 pipsi nu e o avere, calm poti sa faci altii.

azi de nervi am inchis niste tranzactii, am preferat sa inchid ca sa nu ma mai enervez, nu are rost sa pierd timpul si sa stau stresat ca sa fac alte tampenii.

inchis pe minus si de la capat. pana la sfarsit de saptamana ii fac la loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Scuze pentru lipsa de promptitudine si interventia tardiva. Haideti sa lamurim o data pentru totdeauna misterul ordinelor Stop Loss si Take Profit.

Ordinul Stop Loss este un ordin de tip Stop, care prin definitie este un ordin cu executie garantata, NU si pret garantat.
Ordinul Take Profit este un ordin de tip Limita, care prin definitie este un ordin cu executie garantata si pret garantat.

Asadar, exista o diferenta clara intre cele doua tipuri de ordine. Nu doar la Admiral Markets, la orice broker reglementat ce nu executa ordinele dupa bunul plac, pe orice bursa, de zeci de ani.

Aceste explicatii pot fi gasite inclusiv pe Investopedia:
http://www.investopedia.com/terms/s/stoporder.asp (stop orders)
…stops are not a 100% guarantee of getting the desired entry/exit points.
http://www.investopedia.com/terms/l/limitorder.asp (limit orders)
…when the trade goes through, investors get the specified purchase or sell price.

In concluzie, ordinele nu sunt si nu pot fi executate dupa cum considera Admiral Markets, va reamintesc ca Admiral Markets este o companie reglementata si supravegheata, iar ordinele sunt executate dupa o politica foarte clar stabilita, in conformitate cu legislatia europeana. Este posibil sa existe brokeri nereglementati care garanteaza executia ordinului Stop, cel putin pe hartie, insa este un indiciu cat se poate de clar ca sunt executate dupa bunul plac si in acest caz orice este posibil, mai ales surprize nedorite (a se cerceta pe google).

Daca tot nu este clar, haideti sa luam un exemplu concret pentru a intelege aceasta diferenta. Sa presupunem ca plasez 3 ordine:

Sell Instrument X@1000, cu SL@1100 (buy stop) si TP@900 (buy limit).

Piata deschide cu gap la 1200: pentru ca ordinul meu de cumparare (SL) sa fie executat, am nevoie de un vanzator. Cine ar vinde la 1100 cand pretul este deja 1200? Nimeni, nu este un pret convenabil pentru piata. Cel mai bun pret pe care-l pot primi in acest caz, este 1200, care imi LIMITEAZA PIERDEREA, acesta fiind rolul unui Stop Loss (a se verifica inclusiv Wikipedia)!

Ordinul Stop devine MARKET cand pretul este atins, dar daca tranzactiile se efectueaza mai sus, ordinul este executat la primul pret disponibil. Se executa la fel ca un ordin Market in conditii de piata rapida, cu lichiditate scazuta pe anumite nivele de pret (dupa cantitatea disponibila pe nivele si principiul – primul venit, primul servit) sau chiar gap de pret.

Piata deschide cu gap la 800: pentru ca ordinul meu de cumparare sa fie executat, am nevoie de un vanzator. Cine ar vinde la 900 cand pretul este deja 800? Oricine, este un pret convenabil pentru piata, apare ca ordin limit si este executat imediat. Din acest motiv, un ordin limit nu poate fi niciodata executat la un pret mai putin favorabil!
 

Aceasta este diferenta dintre ordinele Stop (Stop Loss, Buy Stop, Sell Stop) si Limit (Take Profit, Buy Limit, Sell Limit), inclusiv definitia acestora, pe orice bursa si la orice broker reglementat si supravegheat.
 

Speram ca acum este putin mai clar si scuze inca o data pentru raspunsul intarziat.

Admiral Markets AS Sucursala Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Concluzia,

cat stai la calculator nu pui SL sau TP, daca face gap in 90% din cazuri (pentru SL) face pe urma si corectie, asa ca poti micsora pierderea, de TP nu mai discut ca e esti clar in castig daca face gap.....daca pleci de langa calculator iti asumi riscurile. Vorba romanului: "si grasa si frumoasa si devreme acasa nu prea gasesti"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.