Sari la conținut

Admiral Markets


Cityzen

Postări Recomandate

Offtopic
doresc sa-mi expun si eu o parere strict personala bazata pe experientele mele cu acest broker Admiral.

Astia ? Cei mai mari jepcari care i-am intalnit dintre toti brokerii care i-am incercat :)

Mnea
http://www.picz.ro/thumbnails/530f8ee0da6bda97132e580ebef67e80.gif

ordine neexecutate.
Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Salutare,

Intreb pe cei care au cont deschis la AM:

Cum faceti cu declararea impozitului pe profit? Din ce am vazut, AM nu elibereaza nici o fisa de portofoliu in acest sens si nici nu trimite nimicla ANAF. Sa inteleg ca ramane la latitudinea mea daca sa declar sau nu tranzactiile facute?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru primele sase luni ale anului

 

In perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2010 impozitarea tranzactiilor realizate pe burse sau forex se facea prin retinerea a 1% din profitul marcat, urmand ca investitorii sa transmita Declaratia 200 de venituri catre Administratia Financiara, pentru a se face reglarea platii, luand in considerare o cota de 16%.

 

Desi de la 1 iulie fiscalitatea pentru aceste venituri s-a modificat, declaratia 200 pe anul precedent trebuie sa fie completata pentru primele sase luni.

 

Conform Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), declaratia 200 se completeaza de contribuabilii persoane fizice care obtin venituri din: activitati independente, din activitati agricole, din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen si din transferul titluri de valoare.

 

In categoria titluri de valoare se includ titluri de stat, obligatiunile, actiunile si contracte derivate – futures sau optiuni.

 

La aceasta categorie intra si CFD-urile (contracte financiare pentru diferenta) pe actiuni oferite de Bursa din Sibiu, deoarece acestea sunt reglementate de catre Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare.

 

In cazul in care un investitor a detinut titluri de valoare mai mult de 365 de zile impozitul este de 1%, iar pentru cele detinute pentru mai putin de un an impozitul este de 16% pentru primele sase luni din 2010.

 

Dupa 1 iulie, toate castigurile din schimburi cu titluri de valoare indiferent de perioada de detinere se impoziteaza cu 16%.

 

Operatiunile de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract, se refera orice alte operatiuni de acest gen, altele decat cele cu instrumente financiare tranzactionate pe piete autorizate si supravegheate de CNVM. In aceasta categorie intra orice fel de schimb cu contractele de tip CFD-uri pe piata Forex, indiferent de activul suport, oferite de brokerii romani.

De exemplu, daca un investitor a realizat castiguri din tranzactii cu actiuni avute sub un an trebuie sa bifeze in cadrul Declaratiei 200 casuta detinute mai putin de 365 de zile, inclusiv din categoria veniturilor “Castiguri din transferul titluri de valoare”.

 

Daca in schimb acesta a avut in proprietate titluri de peste un an si apoi le-a vandut va bifa detineri mai mult de 365 de zile din acelasi camp.

 

In cazul in care investitorul a realizat in 2010 tranzactii cu CFD-uri pe valuta, actiuni internationale sau marfuri se va bifa campul “Castiguri din operatiuni de vanzare-cumparare de valuta la termen, pe baza de contract”.

 

In eventualitatea in care contribuabilul a realizat tranzactii din toate cele trei categorii, va completa datele separat pentru fiecare tip.

 

Pentru completarea acestei declaratii intermediarii au obligatia de a elibera clientului o fisa de portofoliu cu titlu de document justificativ.

 

Astfel, in aceasta fisa de portofoliu se va mentiona profitul brut din cadrul fiecarui tip de tranzactii dupa impozitarea cu 1% la sursa. De asemenea, fisa trebuie sa cuprinda si castigul net sau pierdea neta din primele sase luni.

 

Daca in primele sase luni ale anului investitorul a inregistrat pierdere, aceasta valoare se va compensa cu castigul net din perioada 1 iulie - 31 decembrie 2010.

 

Daca in urma compensarii rezulta pierdere, aceasta se raporteaza numai asupra castigului net anual impozabil aferent anului 2010.

 

Intermediarii sunt obligati sa depuna Declaratia informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa pana in 28 februarie, pentru definitivarea impozitarii castigurilor din perioada 1 ianuarie - 30 iunie 2010.

 

Declaratia 200 se completeaza cu majuscule, citet si corect si in doua exemplare, din care unul ramane la contribuabil dupa ce este stampilat si primeste un numar de inregistrare de la registratura Administratiei Financiare de care apartine.

 

Declaratia se depune direct la registratura organului fiscal pana in data de 15 mai 2011 sau la oficiul postal, prin scrisoare recomandata pana in 17 mai.

 

Pentru ultimele sase luni ale anului

 

Odata cu schimbarile aduse Codului Fiscal din 1 iulie 2010 s-a schimbat si modalitatea prin care castigurile din tranzactii bursiere si forex se impoziteaza si tipul declaratiei care trebuie completata.

 

Astfel, dupa 1 iulie s-a renuntat la impozitarea la sursa, iar investitorii sunt obligati ca la sfarsitul fiecarui trimestru sa transmita Declaratia 225 la Administratia Financiara.

 

De asemenea, o alta modificare este ca investitorul trebuie sa plateasca impozitul aferent castigurilor, dupa depunerea declaratiei.

Pentru ultimul trimestru al anului declaratia si impozitul aferent castigurilor din aceasta perioada trebuie depuse pana in 25 ianuarie 2010.

 

In cazul acestei declaratii se va completa campul “Castig net” cu cuprinde profiturile nete inregistrate in cel de-al patrulea trimestru din 2010. Daca in schimb in aceasta perioada investitorul a inregistrat pierderi se va completa campul “Pierdere neta”.

Aceste informatii se regasesc in fisa de portofoliu pe care le emit intermediarii.

 

http://www.wall-stre...e-si-forex.html

declaratia 225

http://razvanpascu.ro/wp-content/uploads/2010/10/decl_225_2010.pdf

 

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca AM nu emite acele fise de portofoliu. Cand au sunat mi-au spus ca ei nu sunt reglementati de CNVM sau ceva de genul si ca daca tin mortis, sa ma duc cu lista tranzactiilor efectuate la ANAF :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adi, treaba-i simpla, chiar f simpla, dar va place voua sa le complicati.

AM , nu emite mizeriile alea de fise pentru ca AM este intermediar pe alte piete financiare, si nu broker pe piata romaneasca (si deci nu o sa iti opreasca aia 1% la sursa, cum este in lege pentru brokerii din Romania), chiar daca are birou in Romania. In situatia asta sunt cei mai multi "brokeri" fx de la noi, dar sa trecem mai departe.

Tu trebuie sa iti faci calculul simplu si sa declar castigul la fisc, care iti va fi impozitat cu 16%.

Cum calculezi?

Ai bagat x lei. Ai castigat, ai scos x lei. Pana aici nu platesti nimic. Tot ce scoti peste x lei, se impoziteaza.

Cum dovedesti astea?

Cu chitantele de depunere / retragere, OP, extrase banca sau ce hartii ai tu acolo (in functie de ce instrument de plata ai folosit).

Ai inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vina mea ca nu am pus intrebarea cum trebuie.

Din cei care au cont la AM, a mers cineva la ANAF sa depuna ceva? Daca da, care a fost abordarea inspectorului fiscal? Daca nu le-ati depus, ati primit vreo adresa in acest sens(pt 2010)?

Stiu ca cei de la AM nu depun "mizeria aia" ( :) sau declaratia 206), insa vroiam sa ma asigur ca daca nu declar nu ma cauta nimeni.

 

@sec: nu se mai retine acel 1% anticipat, iar la ANAF, dpdv juridic se cere sa depui situatia aia pe care o spusese Barbonesc mai devreme:

cumulul pierderilor si cumulul castigurilor pe tot Q1'11. De asta nici nu vreau sa ma mai complic cu ei, mai ales ca nu am cine stie ce castig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cont la Admiral Markets. Pentru ca ei sunt doar o sucursala aici in Roamania si nu au sediu fix, nu sunt obligati de Codul Fiscal romanesc sa emita Fisa portofoliului. Cu toate acestea, daca citesti cu atentie Codului Fiscal si instructiunile de completare a declaratiilor trimestriale (cod 225) si anuale (cod 200), constati ca toate veniturile din Forex trebuie declarate indiferent daca Broker-ul tau este supus Codului Fiscal sau CNVM din Romania.

 

Am depus decl. 200 listand toate tranzactiile din 2010 cu indicatorii de performanta (inclusiv graficul Balance-ului :) )

 

 

XTB este filiala aici in Romania si este autorizata de CNVM. Trimite trimestrial si anual Fisa portofoliului. Depun trimestrial decl. 225 si anual decl. 200.

 

 

Aceste declaratii se depun si daca ai Pierderi. A avut grija Fiscul sa faca rubrica si pentru asa ceva :)

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.