Sari la conținut

corelatii intre timeframe-uri


Scrat

Postări Recomandate

dupa niste discutii avute saptamina asta, m-am gindit ca ar fi bine sa revin asupra unor lucruri si sa dau un exemplu de rationament.........

Intrebari nu am pentru ca ai fost foarte clar din punctul meu de vedere. Tin sa-ti multumesc penteru munca depusa .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare bine ca iti foloseste. eu am inceput sa inteleg cum merg lucrurile dupa ce-a inceput sa posteze mfx, si stilul meu de trading este bazat pe acel sistem "de reversal".

problema principala cu acel sistem este alta: nu trebuie sa urmarim reversalul, ci trendul. bineinteles ca semnele de reversal sunt foarte importante, insa e nevoie de o privire de ansamblu asupra situatiei.

de asta am deschis acest topic, ca sa completez ce-am invatat de la mfx. adaptat la stilul si intelegerea mea.

 

dupa niste discutii avute saptamina asta, m-am gindit ca ar fi bine sa revin asupra unor lucruri si sa dau un exemplu de rationament.........

Intrebari nu am pentru ca ai fost foarte clar din punctul meu de vedere. Tin sa-ti multumesc penteru munca depusa .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

nu mai posteaza nimeni? nici macar intrebari...

 

citeva grafice pe g-j, care arata ce cred eu ca se intimpla. monthly/weekly - corectie, urmeaza o noua miscare in jos. daily - posibil sa mai urce, vad canalul ascendent weekly inca integru.

long pe caderile h1 si/sau h4, cu conditia ca pretul sa NU CADA sub ultimul minim swing pe daily - 138.99...

 

p.s. am uitat sa mentionez divergenta bearish ascunsa de pe weekly, foarte accentuata pe macd (si pe cci, cine foloseste), care e un semn de continuare a trendului descendent. insa nu e confirmata - pretul este inca interiorul canalului weekly ascendent.

post-1398-1243040995_thumb.jpg

post-1398-1243041012_thumb.jpg

post-1398-1243041057_thumb.jpg

post-1398-1243041302_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai posteaza nimeni? nici macar intrebari...

 

citeva grafice pe g-j, care arata ce cred eu ca se intimpla. monthly/weekly - corectie, urmeaza o noua miscare in jos. daily - posibil sa mai urce, vad canalul ascendent weekly inca integru.

long pe caderile h1 si/sau h4, cu conditia ca pretul sa NU CADA sub ultimul minim swing pe daily - 138.99...

De acord cu intrarile pe 1h si 4h.

Aduc cateva completari exemplificate cu charturi.

Din pct de vedere monthly gj a reusit sa sparga a doua oara zona de rezistentza monthly de la 148.00, zona care pe istoric a constituit un suport important ceea ce face din ea un PPZ cool. Sansele de a manifesta iar "talente" de suport sunt mari.

Saptaman trecuta s-a finalizat intr-o frumoasa BUOVB, care din nefericire s-a inchis in zona de rezistentza daily de la 151.00. Totusi semnalul de continuitate a trendului dat de BUOVB-ul weekly ramane valabil, cu un target situat undeva in zona saptamanala definita de aria lui 165.00.

Ramane de urmarit cu atentie PA-ul intre 148.00 (posibil suport monthly) si 151.00 (actuala rezistentza daily).

Dar ideea de baza ramane ce mentionata de Florin (Scrat) in postul anterior.

post-1363-1243075253_thumb.png

post-1363-1243075267_thumb.png

post-1363-1243075278_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ma astept in continuare la teste ale suportului, teste pe care o sa intru long. g-j are prostul obicei sa sparga maximele anterioare si dupa citiva pipsi s-o ia in sens invers, asa ca ma astept la o cadere in zona 145-146 dupa spargerea lui 151.80.

dar, la fel de bine poate sa stranute dintr-o data un 165.

 

p.s. ce faci? nu te-am mai "vazut" de mult! eu nu mai intru pe mkt, am incheiat socotelile cu ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ma astept in continuare la teste ale suportului, teste pe care o sa intru long. g-j are prostul obicei sa sparga maximele anterioare si dupa citiva pipsi s-o ia in sens invers, asa ca ma astept la o cadere in zona 145-146 dupa spargerea lui 151.80.

dar, la fel de bine poate sa stranute dintr-o data un 165.

 

p.s. ce faci? nu te-am mai "vazut" de mult! eu nu mai intru pe mkt, am incheiat socotelile cu ei.

Ma uitam putin pe indicatorul standard "Volumes " la GJ (4h, daily, weekly) si sa-ti spun drept nu da nici un semn ca ar pleca intr-un short mai sanatos!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu g-j e cam delicata. ca de altfel cu toate perechile pe lira. personal, cred ca urmeaza o miscare foarte mare in jos in viitorul apropiat.

 

UK si-a pierdut ratingul AAA si lira devine mai tare? n-are nici un sens. datoria pe care o are UK o sa coste mai mult, asa ca primul lucru logic pe care il poate face guvernul (sau ma rog, banca centrala) e sa tipareasca mai multi bani - deci, lira trebuie sa scada... ce vedem acum este teapa, desi o teapa care mai poate dura ceva timp.

 

apropo de volume... daca tot ai deschis discutia: urcarea de vineri a testat zona 151 pe volume extrem de mici (am atasat un grafic). in mod normal, daca profesionistii ar fi bullish si ar vrea sa miste pretul prin rezistenta de la 151, m-as astepta sa vad o impingere rapida a pretului pe volume MARI insa nu a fost deloc asa. din contra, volumele mari se vad in sens invers, adica la testul "marginii inferioare" a canalului de trend. in timp ce urcarile se fac pe volume care descresc!

 

urmeaza o saptamina interesanta.

post-1398-1243186130_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu g-j e cam delicata. ca de altfel cu toate perechile pe lira. personal, cred ca urmeaza o miscare foarte mare in jos in viitorul apropiat.

 

UK si-a pierdut ratingul AAA si lira devine mai tare? n-are nici un sens. datoria pe care o are UK o sa coste mai mult, asa ca primul lucru logic pe care il poate face guvernul (sau ma rog, banca centrala) e sa tipareasca mai multi bani - deci, lira trebuie sa scada... ce vedem acum este teapa, desi o teapa care mai poate dura ceva timp.

 

apropo de volume... daca tot ai deschis discutia: urcarea de vineri a testat zona 151 pe volume extrem de mici (am atasat un grafic). in mod normal, daca profesionistii ar fi bullish si ar vrea sa miste pretul prin rezistenta de la 151, m-as astepta sa vad o impingere rapida a pretului pe volume MARI insa nu a fost deloc asa. din contra, volumele mari se vad in sens invers, adica la testul "marginii inferioare" a canalului de trend. in timp ce urcarile se fac pe volume care descresc!

 

urmeaza o saptamina interesanta.

Am vazut graficul de pe tf 1h. Dar daca urmaresti daily si weekly ai sa observi ca de 5 saptamani volumele sunt relativ constante pe o urcare a pretzului. De aceea am spus ca inca nu vad un semnal foarte clar de coborare serioasa.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite si h4: cele doua sageti si semnele mirarii arata candela bearish cu virful de volum: acolo s-au inchis o gramada de pozitii long.

urmatoarea bara de volum mare este vineri, colorata in verde: la cit de mare e, m-as fi asteptat sa vad o candela bullish ceva mai categorica - adica, un range high-low mai mare si un close mai apropiat de high.

ceea ce am ilustrat pe grafic arata ca rechinii isi inchid treptat longurile.

 

imediat ma uit si pe volumele daily si weekly.

post-1398-1243189962_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daily arata cam acelasi lucru: vineri pretul a urcat, insa pe volum mai scazut decit in zilele anterioare. foarte interesant pe cele 2 candele precedente, de miercuri si joi: volume peste medie, dar range (high-low) nu prea mare, cu close in zona mijlocie la ambele. as zice ca se intimpla acelasi fenomen: se cam inchid longurile. iar candela de vineri pare un test al rezistentei.

sa vedem cum evolueaza saptamina asta.

 

p.s. tot ce-am explicat mai sus nu inseamna ca reversalul este iminent. inseamna pur si simplu ca cei mari isi inchid treptat longurile. cred ca pretul o sa mai urce pina cind se va intoarce de-a binelea. 155... 168... cine stie.

post-1398-1243190865_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.