Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

  • Moderators
Offtopic

acuma ma gandeam daca sa astept pana luni, si cand piata o sa se deschida la 1.2655 sa raspund "yes, now I feel you..." :)

Dar nu am ce face, am terminat de citit tot ce era interesant pe mapamond :) si asa ca hai sa divagăm offtopice... Deci strategia ta, aia "oricare ar fi ea", spune sa arunci cate 12 pipsi pe apa sambetei... Eu zic ca tocmai, stopurile prea mici sunt problema, dar fiecare vede tradingul in felul lui. Poate ca strategia asta era mai buna daca ar fi spus "skip this bet man, it's friday!", daca o alta regula nu iti permitea stop mai lung. Normal ca ideea nu era sa pui stopuri lungi doar asa de dragul de a le pune. Dar nu deschizi bet cu SL asa de scurt inaite de stiri si de weekend. E ca si cum ai spune pietei "ia de la mine 5 pipsi, ca nu am ce face cu ei".

Nu am nimic cu tine personal. Si eu sunt short, remember? Nu imi doresc nimic mai mult decat ca piata sa se deschida luni cu gap de 100 de pipsi in jos, si atunci o sa beau o bere in cinstea ta, din profitul incasat. Dar pana atunci, tin cu dintii de stopul meu lung.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF, 1h:

 

Divergenta de tip bullish, hidden, confirmata.

 

post-2510-061184500 1278920751_thumb.png

 

TP1 41 (pips), TP2 77(pips)- atinse.

 

TP3, in desfasurare.

 

SL adus la +1.

 

Offtopic
Eur/Usd, in schimb, a lua SL pozitiv: +1 pip.
Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piramidare USD/CHF, m30:

 

Divergenta de tip bullish, hidden, confirmata.

 

 

post-2510-094311300 1278941326_thumb.png

 

Aducere SL la +1 la atingerea ZM1.

 

TP1, 2, 3 - in desfasurare.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF, update:

 

Nici de aceasta data piramidarea nu a rezistat, pesemne ca miscarea impulsiva nu a inceput, cu prezumtia ca miscarea initiala de ieri face parte dintr-o unda impulsiva.

 

SL de +1 pip - incasat.

 

post-2510-034385800 1279023659_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Moderators

Divergenta neconfirmata

Neconfirmată încă. Prin divergenta neconfirmata se intelege o divergenta pe care evolutia ulterioara a cursului nu a confirmat-o, adica era semnal de posibil-sell si cursul a luat-o in sus, ori era semnal de posibil-buy si cursul s-a dus in jos. Spun "posibil" pentru ca asa cum stim, divergenta nu ne da prin ea insasi un semnal, ea doar ne trage de atentie.

 

Aici apar trei divergente ascunse bullish, cum corect spui si tu, dintre care prima si ultima sunt (in plus) semnale clare de continuare de trend (in sus, trendul D1 este in sus deocamdata, suportul nu e spart, iar W1 este in jos, pana trece peste rezistenta). Deci daca piata se inverseaza in sus, vom avea divergentele confirmate (toate trei). Daca insa cursul continua sa cada, deepul din dreapta a indicatorului va ramane tot sub deepul din stanga, si pana cursul bate suportul, ori indicatorul face bottom clar, nu putem vorbi de "neconfirmare". Daca indicatorul face bottom clar, fara ca cursul sa se duca in sus, si fata sa bata deepul de pret anterior, e neconfirmata. Daca cursul se duce in sus, va fi confirmata, si toti or sa sara in sus, waaaaa, ce tari sunt divergentele astea. Daca insa cursul continua sa cada si bate bottomul precedent, atunci nu vom mai avea nici un fel de divergenta.

 

Intotdeauna trebuie asteptat pana se formeaza bottomurile, si abia apoi putem vorbi de divergente, daca ele exista. Deocamdata, atat cursul cat si indicatorii sunt in cadere, indicatorii cad pentru ca cursul cade. Cat timp cade cursul, noi ne uitam. Abia apoi putem vorbi de divergente, daca le avem.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tradelover

 

Ideea era simpla, in principiu: daca sparge linia de trend se confirma, daca face lower low anuleaza intreg scenariul de directie UP. Deocamdata, e cam indecis pretul insa cred ca va face un Bullish Matt Hold acolo si va acoperi ultimele trei candele bearish (la mine inseamna sa inchida peste 1.0043 candela actuala de 4h)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/CAD, 4h:

Divergenta bullish hidden, confirmata

 

post-2510-005432800 1285078677_thumb.png

 

Aici, se vede cum acel Piercing a spart linia de trend si ar fi putut declansa o intrare buy daca am fi observat-o la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.