Sari la conținut

Postări Recomandate

Deoarece maestrul oltcier pare ca vrea sa ne lase sa ne descurcam singuri am sa postez doua imagini pe care va rog sa le comentati voi , ,

 

Hristos a inviat!

 

Am facut si eu o pauza de cateva zile.

 

Maestru Oltciter cred ca a obosit. A obosit sa dea mereu, mereu exemple de charturi, mai ales cand ramane singur, uneori. Dar, intr-un fel, e mai simplu cand sti. Pentru noi, cei care vrem sa invatam, e mai greu ca nu stim. Oricum, jos palaria pt. ce a facut pana acum.

 

Pauza asta, a mea, mi-a dat ragaz pt. ceva reflexii. Una dintre ele este ca nu ar tr. sa cobor mai jos de daily, lucru spus de mai toti profesorii dar pana nu te lovesti personal de efecte nu intelegi deplin povata. Acelasi lucru il recomand si eu.

 

Legat de cele 2 set-up-uri (care nu sunt daily):

eurusd: nu e pin bar, doar IB, nu-mi spune nimic ultima bara; doar penultima, BEOB, care a retestat 1.34 dar mi se pare ca l-as lua pe un swing low.

 

al 2-lea nu stiu ce pereche e. daca poti reveni ar fi super. in general, daca poti fi mai explicit ar fi super.

 

Ma bucur totusi ca vad noi si noi nume in acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wik_70

 

In legatura cu primul exemplu tandrei ti-a raspuns bine. Este un inside bar IB.

In ceea ce priveste pinul de 2 ore : da, are configuratie dar esti pe swinglow din cate vad eu. Asadar locatzia este super proasta.

 

@tandrei

 

Adevarat ca a inviat!

Exista si o oarecare oboseala, dar motivul principal este ca trebuie sa ma ocup de conturile mele in primul rand.

Cum am putzin timp liber mai postez si cate un chart!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima imagine avea in vedere tocmai BEOB-ul pe care l-ai remarcat,cea de a doua e tot eu/usd dar h1 . Intentionat nu am adaugat detalii sperand ca mai multi dintre voi vor incerca sa analizeze si sa posteze aici.Ideea de baza nu era de a verifica sau nu setupul ci aceea de a incerca sa dau un impuls acestui topic care din pacate pare sa se stinga de cand olcier posteaza mai rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Incerc si eu o intrare pe USDCHF h4. Acolo este o divergenta bearish (observata, cf. strategiei lui Darzu Andrei, cu OSMA), dublata de un mini PB. I-am trasat si un Fibo, pe baza caruia, in scenariile mai optimiste (1.064 si 1.060) pretul s-ar putea opri in confluenta nivelelor de 38.2 cu 50 cu MA clasice.

Punctul slab: pe daily trendul pare up si n-ar fi exclusa o retestate la 1.09, insa principalul motiv pt care am ales sa intru a fost divergenta.

SL 1.077, intrare 1.0738, iesiri la nivelurile de profit dupa asigurarea la BE+1.

 

PS: Nu trageti in pianist!

post-4257-12707056402_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Incerc si eu o intrare pe USDCHF h4. Acolo este o divergenta bearish (observata, cf. strategiei lui Darzu Andrei, cu OSMA), dublata de un mini PB. I-am trasat si un Fibo, pe baza caruia, in scenariile mai optimiste (1.064 si 1.060) pretul s-ar putea opri in confluenta nivelelor de 38.2 cu 50 cu MA clasice.

Punctul slab: pe daily trendul pare up si n-ar fi exclusa o retestate la 1.09, insa principalul motiv pt care am ales sa intru a fost divergenta.

SL 1.077, intrare 1.0738, iesiri la nivelurile de profit dupa asigurarea la BE+1.

 

PS: Nu trageti in pianist!

 

Faptul ca te-ai bazat numai pe o divergentza neconfirmata pentru intrare a fost prima mare greseala.

In al doilea rand ai deschis o pozitie exact in zona de blocaj demarcata de maximele celor 3 bare h4 precedente. Trebuia macar sa eviti zona de blocaj.

In al treilea rand eu as fi spus PASS din start la babypinul acela care oricum nu are o locatzie buna.Ce sa mai spunem de marime....!!!!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Greu raspuns.

Locatie: nu e nici fara locatie (un fel de dublu top) dar la distanta de 1.08 care cred ca e o zona mai semnificativa.

Marime: mica dar fata de ultimele 20 de bare e cam la jumatate.

Spatiu de dezvoltare: mic, urmatoarea bara s-a oprit intr-o zona de blocaj dar ar fi putut fi jonglat cu un sell limit si un sell stop.

 

Set-up-ul nu s-a invalidat dar am pierdut pe set-up-uri mai tari ca asta, pass.

 

Interesanta divergenta OSMA dar si cu MACD se vede una, palida.

 

Bafta!

post-3780-127071058644_thumb.png

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.