Sari la conținut

Postări Recomandate

@tandrei ! Trebuie sa te obisnuiesti ca in marea majoritate a cazurilor de BUOB sau BEOB mai intai pretzul face un retrecement in zona 50 sau 61.8% fibo din bara. Urmareste acest retrecement pe tf inferior (daily sau h4 in cazul setupului weekly pe care l-ai vazut bine) si asteapta un setup de long pe finalul acelui retrecement. Eu personal as vedea finalizarea retecementului cam pe 1.6100.

 

In alta ordine de idei cam asa imi urmaresc eu planul de trade pe eurusd!

 

post-1363-12589891359_thumb.png

 

Funny!

 

Se pare ca set-up-ul a fost pe h1 (beob). Pe h4 nu cred ca-i putem spune pin cu open si close la ~1/2.

post-3780-125900089912_thumb.png

post-3780-125900090502_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Mati!

Ma bucur sa vad progrese remarcabile la tine!

 

O intrebare la care poti sa nu raspunzi daca crezi ca nu este necesar.

 

Din punctul de vedere al confortului psihologic in trade, cum crezi ca ai evoluat de cand aplici aceasta tehnica?

 

Buna seara!!

scuze pentru intirziere dar am fost plecata un pic.

Raspund la intrebare cu cea mai mare placere.

Aceasta tehnica am inceput prin iunie la indemnul Tau.Iti amintesti ce nervoasa eram la inceput?Nu aveam rabdare sa astept ca pretul sa-si urmeze cursul.Inchideam pozitiile prea repede lasand pe masa profituri destul de consistente.Dupa o luna de tranzactionare cu inima intre dinti si stomacul pina-n gat am decis sa ma retrag un timp din tranzactii pe real.Am dat cu pumnul in masa si m-am exilat inapoi pe demo.Am inceput totul de la ZERO.Am citit tot forumul de la FF,am vizionat clipurile Tale de nu stiu cate ori ,am urmarit blogul lui Nial si desigur graficele.Cred ca din 24 de ore 18 eram si sunt si acum in fata calculatorului studiind si urmarind grafice. Mi-am dat seama ca nu sunt capabila sa fac trade pe tf mici,este prea stresant.Urmaresc PA doar pe tf mari,de la H4 in sus.Foarte rar cobor la H1(cred ca a fost o singura data)

Caut setup-uri numai pe tf-uri mari,pe daily in special.Folosesc numai ordine in asteptare si intru foarte rar pe piata.Nu caut sa fac trade cu orice pret.La inceput am crezut ca va fi greu sa ma abtin sa nu intru,dar nu a fost asa.Acum sunt mai relaxata,vad totul mai clar.Si cum am mentionat intr-un post anterior:este foarte bine trade-ul pe tf mari ai timp de o cafea(dar sa fie tare sa nu mai omit setup-uri clare si frumoase),ai timp sa te gandesti sa analizezi pozitia sa cantaresti sansele.Deci e mult mai relaxant.Si asa dupa 3 luni de demo ma-am intors in lumea reala.Acum pun ordinele atat pe demo cat si pe real si urmaresc evolutia pretului foarte atent.MM-ul folosit este strict intre 0.50% si 1%,niciodata mai mult.Deocamdata nu ma intereseaza profitul cu orice pret,vreau sa stapanesc tehnica cat mai bine si sa pot identifica numai setup-uri cat mai clare si cu sanse de reusita cat mai mare.

Deci pot sa spun ca acum sunt mai calma, am o incredere mai mare in deciziile luate.Imi place senzatia asta de "libertate".

:-?;);)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@tandrei ! Trebuie sa te obisnuiesti ca in marea majoritate a cazurilor de BUOB sau BEOB mai intai pretzul face un retrecement in zona 50 sau 61.8% fibo din bara. Urmareste acest retrecement pe tf inferior (daily sau h4 in cazul setupului weekly pe care l-ai vazut bine) si asteapta un setup de long pe finalul acelui retrecement. Eu personal as vedea finalizarea retecementului cam pe 1.6100.

 

In alta ordine de idei cam asa imi urmaresc eu planul de trade pe eurusd!

 

post-1363-12589891359_thumb.png

 

Funny!

 

Se pare ca set-up-ul a fost pe h1 (beob). Pe h4 nu cred ca-i putem spune pin cu open si close la ~1/2.

 

Pe 4h este bara de indecizie. Pe1h pentru BEOB-ul ala trebuia pus ordinul undeva la 1.4960 pentru a evita zona de blocaj care era semnalata de cele trei minime debare din stanga! Daca spargea zona de blocaj cred ca s-ar fi dezvoltat frumos! Eu i-am spus pass. Nu mi-a convenit marimea! Am ramas fidel intrari blind de la 1.5010 asa cum am postat!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NZDUSD (continuare)

Dupa cum se vede pretul se joaca cu nervi mei.Cand jos can sus(nu chiar asa de tare).A facut un retrec pana la 50% fibo unde era sa-mi ia sl-ul dar am scapat.Bara aceea de indecizie de H4 ma pus pe ganduri.Acolo este o zona puternica de rezistenta pe h4(un ppz minor).In consecinta am inchis 50% din pozitie iar sl-ul este la BE.(si asa se asterne calmul pe malul Muresului) :-?;);)

 

Va doresc o noapte linistita!

post-3372-125900592947_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vakablak2

 

Buna!

 

 

Multumesc pt. acest ajutor. Imi dau seama ca, daca ceea ce ai spus tu o iau ca o harta, eu sunt pe aceasta harta, in directia buna. Nu sunt intr-o pozitie foarte buna dar sunt in directia buna.

Ca localizare sunt aproape de "Am inceput totul de la ZERO".(de fapt eu m-am exilat pe demo mai demult, inainte de a lua cunostinta de aceasta tehnica, am rasfoit forumul FF, blogul lui Nial). Nu inseamna ca n-am invatat nimic pana acum ci ca trebuie sa reiau toate acestea + prezentul forum si filme, grafice.

 

Teoretic nu a fost greu cu insusirea tehnicii care e destul de simpla. Partea mai delicata e implementarea si componenta psihologica.

Pot sa vad corect pattern-urile de bare (desi daca nu sunt atent si ma grabesc mai dau unele rateuri), cu zonele de S/R/PPZ sunt pe aproape (apropo Oltciter, a fost tare clipul 49, cu tradingul in zonele de range (diferenta dintre sublim (5%) si ridicol (95%)) si pt. faptul ca desi suntem la nr. 49 ai abordat lucruri noi/interesante=D>). Mai greu e capitolul cu selectivitatea in alegerea set-up-urilor, manageriatul pozitiei (capitol la care mai am ceva de lucru si pe care nu am pus un accent deosebit pana acum dar trebuie).

 

 

Off! Mai e ceva de invatat.

 

Multumesc si bafta in continuare spre destinatia finala: cei 5% care fac profit constant pe forex!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineatza!!!

 

EURJPY H8 um PB destul de frumos pe directia trendului.Are ceva trafic in fata.Sa evit acest trafic am pus un sell limit pe maximul barelor precedente si la cota fibo 61.8% pe urcare.Pretzul a trecut de primul hopp asa ca am inchis 50% din pozitzie iar sl-ul este la BE.Pe mai departe vom vedea ce se va intimpla.

 

Mult succes!!! :-?;)

post-3372-125904266776_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

@tandrei ! Trebuie sa te obisnuiesti ca in marea majoritate a cazurilor de BUOB sau BEOB mai intai pretzul face un retrecement in zona 50 sau 61.8% fibo din bara. Urmareste acest retrecement pe tf inferior (daily sau h4 in cazul setupului weekly pe care l-ai vazut bine) si asteapta un setup de long pe finalul acelui retrecement. Eu personal as vedea finalizarea retecementului cam pe 1.6100.

 

In alta ordine de idei cam asa imi urmaresc eu planul de trade pe eurusd!

 

post-1363-12589891359_thumb.png

 

Funny!

 

Se pare ca set-up-ul a fost pe h1 (beob). Pe h4 nu cred ca-i putem spune pin cu open si close la ~1/2.

 

Pe 4h este bara de indecizie. Pe1h pentru BEOB-ul ala trebuia pus ordinul undeva la 1.4960 pentru a evita zona de blocaj care era semnalata de cele trei minime debare din stanga! Daca spargea zona de blocaj cred ca s-ar fi dezvoltat frumos! Eu i-am spus pass. Nu mi-a convenit marimea! Am ramas fidel intrari blind de la 1.5010 asa cum am postat!

 

Buna dimineata!

 

Chiar daca eurusd a mers frumos trebuie sa-i dau dreptate lui Oltciter: trebuie sa ma tin de aplicarea corecta a tehnicii. De data asta am avut noroc.

 

Bafta la pips!

post-3780-125904794017_thumb.png

post-3780-125904794726_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare!

 

Pe eurusd a fost un frumos pin, pe EMA 150 dar la jumatatea zonei de range.

Nu am intrat pe acest set-up datorita satiului de dezvoltare foarte mic pana la zona de MM. El s-a dezvoltat f. bine, pana acum 40 de pips. Intrebare: ar fi fost corect dpdv al tehnicii sa intru pe el fiind la jumatatea zonei de range?

 

 

Multumesc!

post-3780-125906610143_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.