Sari la conținut

Postări Recomandate

'Neata!

 

Ambele sunt ppz-uri (la gj e vorba de EMA, chiar daca a trecut de ea inchiderea a avut-o sub ea, EMA considerand-o tot ca un ppz).

Problema care se pune, in general, e ca trebuie trasate ok ppz-urile. Uneori am, pe h4 din 50 in 50 de pips,ppz-uri. Ori e trafic ori trasez eu multe ppz-uri.

Cand am sa gasesc astfel de exemple (recent mi s-a intamplat dar nu mai gasesc perechea) am sa pun si foto. Dar pana atunci, daca mi se intampla asa ceva ma gandesc sa le elimin pe cele pe care pretul le-a ocolit rapid. Ma gandesc ca daca ar fi un ppz real ceva ceva tot trebuia sa se intepeneasca in el. Asa e?

 

Spor la pips!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!

 

Ambele sunt ppz-uri (la gj e vorba de EMA, chiar daca a trecut de ea inchiderea a avut-o sub ea, EMA considerand-o tot ca un ppz).

Problema care se pune, in general, e ca trebuie trasate ok ppz-urile. Uneori am, pe h4 din 50 in 50 de pips,ppz-uri. Ori e trafic ori trasez eu multe ppz-uri.

Cand am sa gasesc astfel de exemple (recent mi s-a intamplat dar nu mai gasesc perechea) am sa pun si foto. Dar pana atunci, daca mi se intampla asa ceva ma gandesc sa le elimin pe cele pe care pretul le-a ocolit rapid. Ma gandesc ca daca ar fi un ppz real ceva ceva tot trebuia sa se intepeneasca in el. Asa e?

 

Spor la pips!

 

In primul rand la Gj eu consider acea bara un doji ! Si stim ca nu putem considera un doji ca fiind un pinbar.

La euro , da, este vorba de ema150 si in general locatzia este superproasta!

 

Later edit: Si da! Ai tendintza de a trasa PPZ-uri si acolo unde nu sunt! Incearca sa cauti setupuri pe zonele importante daily si weekly chiar daca faci intrare pe h4!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rabdare, rabdare, rabdare! Selectivitate, selectivitate, selectivitate!

 

GBPJPY_h8!

 

post-1363-126327631655_thumb.png

 

 

Salut!

 

este mai mult o bara de indecizie,locatie proasta,confluenta cu ema 365- zona de rezistenta destul de puternica-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vaga impresie ca inca nu se intelege ce este acela un PPZ (pivot price zone). Zona in care pretzul a "pivotat".

Un PPZ este o zona clara care a jucat rol atat de suport cat si de rezistentza pentru pretz. Nu putem considera toate zonele cu ceva trafic ca fiind PPZ-uri, asa cum nu putem considera o zona suport sau zona rezistentza ca fiind PPZ. Acestea sun simple zone suport sau zone rezistentza.

 

De aceea am insistat ca atunci cand va trasati zonele PPZ sa micsorati cat mai mult graficul , si de asemena sa nu le cautati cu insistentza mai jos de daily. (cel putzin la inceput)

 

Practica, practica si iar practica!

 

 

Bafta!

 

 

Rabdare, rabdare, rabdare! Selectivitate, selectivitate, selectivitate!

 

GBPJPY_h8!

 

post-1363-126327631655_thumb.png

 

 

Salut!

 

este mai mult o bara de indecizie,locatie proasta,confluenta cu ema 365- zona de rezistenta destul de puternica-

 

Raspuns corect, Mati!La multi ani pe 2010!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am avut cateva setupuri bune.

EUR/GBP - primul setup l-am luat conform tf-ului de 1H unde a format un BEOB cu marime si locatie f buna. se vede clar cum pretul a fost respins doar in ultimele cateva zile de 4 ori din zona de rezistenta.

din pacate dezvoltarea shortului lasa dorit. vedem ce ne rezerva si zilele urmatoare.

post-1703-126331621331_thumb.jpg

 

EUR/AUD - este un trade pe care l-am asteptat de ceva timp. dupa un fals break al ppz-ului de la 1.5600 o urmat o scurta perioada de consolidare.

am pus un pending buy stop peste zona de consolidare la 1.5660, doar dupa ce am vazut un BUOB format pe tf-ul de 4H. BUOB-ul cam mic si apatic dar la urma urmei si-a facut treaba.

post-1703-126331704602_thumb.jpgpost-1703-126331705565_thumb.jpg

 

EUR/JPY - trade luat dupa formarea BEOB-ului pe tf de 4H, pe retestare a ppz-ului de la 133. exact cum explica domnul profesor (oltciter) intr-un post anterior. dupa ce-am vazut BEOB-ul format pe 4H am urmarit cu un pending order sell limit o retestare a ppz-ului pe tf-ul de 15 min.

post-1703-126331764929_thumb.jpgpost-1703-12633176564_thumb.jpg

exact acelasi lucru l-am facut si pe AUD/JPY

 

P.S. :Am revenit cu imaginile explicare corect pt eur/aud si eur/jpy

post-1703-126331801063_thumb.jpg

post-1703-1263318106_thumb.jpg

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asteptam price action. corect?

 

EURUSD h4!

 

 

post-1363-126336561552_thumb.png

 

Da! Corect! Asteptam PA pe limta superioara pentru short sau pe limita inferioara pentru long. Dar putem plasa si intrari blind tinand cont de directia trendului initial.

 

In alte ordine de ideii iata cum am procedat eu mai departe pe EURUSD h1

 

post-1363-12633930754_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.