Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna dimineata!

 

Stiu ca am mai amestecat si ppz-uri daily printre cele weekly mentionate, dar am vrut doar sa identific cat mai multe praguri semnificative.

Chiar daca le-as fi putut lua de-a gata din clipuri, mi s-a parut "linistitor" ca am gasit o metoda prin care sa le determin si singur, fara un risc prea mare de greseala.

 

Intrebarea mea daca ai vizionat acele clipuri era cu un scop bine definit. In acele prime 3 clipuri (5 minute fiecare) din seria celor 60 de filme explic cum se deteremina acele zone importante PPZ sau S/R. Metoda de determinare este valabila pentru orice produs tranzactionabil pe piatza!

Daca te simti mai confortabil cu metoda ta este super ok. Ai putea incerca si indicatorul pus de Scrat la topicul "Suporti si rezistentze" care afiseaza grafic zonele cu volumele cele mai mari de ticuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa le revad. Am ramas cu impresia ca erau determinate pe baza valorilor de low si high (eventual open si close), care se repeta, a diverselor bare. Eu am incercat sa fac acelasi lucru, dar pe baza unui istoric al cifrelor si nu grafic, incercand practic sa obtin acelasi rezultat.

Sper sa nu plictisesc cu subiectul asta si mersi inca o data! Ma indrept acum si spre topicul de Suporti si rezistente pe care doar l-am "rasfoit".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa le revad. Am ramas cu impresia ca erau determinate pe baza valorilor de low si high (eventual open si close), care se repeta, a diverselor bare. Eu am incercat sa fac acelasi lucru, dar pe baza unui istoric al cifrelor si nu grafic, incercand practic sa obtin acelasi rezultat.

Sper sa nu plictisesc cu subiectul asta si mersi inca o data! Ma indrept acum si spre topicul de Suporti si rezistente pe care doar l-am "rasfoit".

 

Repeti greseala tuturor care au luat contact cu aceasta tehnica. Inclusiv eu am facut aceasta greseala la inceput. Incerci sa determini acele PPZ-uri pe cote cat mai exacte. Big mistake! IN aceasta tehnica ne bazam pe zone nu pe cote exacte. Aceiasi greseala se intalneste si in interpretarea ratiilor fibo. Toti, fara exceptie, la inceput am crezut ca daca pretuzl ajunge la o ratie fibo de 50% care ipotetic vorbind corespunde unei cote de 1.4753 , acolo si numai acolo este valabial acea ratie fibo. Mare greseala. Ratiile fibo se manifesta tot ca zone mai mari sau mai mici , in functie de tf-ul pe care sunt determinate.

 

Au importantza lor , low si high, dar sa nu exageram. Sunt PPZ -uri care trec la distantza de 30-40 de pips de anumite highuri sau lowuri, dar asta nu-i scade cu nimic importantza zonei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, corect. In scurta mea practica am tot vazut asta repetandu-se, iar daca nu ai asigurata o pozitie te indeamna la cele mai necugetate lucruri...

 

Apropo de asigurarea pozitiilor, iti recomand sa acorzi o atentie marita filmelor in care vorbesc de deciziile care trebuiesc luate in managerierea unei pozitii. Este foarte important ca atunci cand ai o pozitie deschisa, si pretzul atinge anumite zone pe care le-ai determinat in prealabil, sa ai deciziile pregatite si sa le respecti exact cum ai planuit . Nerespectarea pplanului facut anterior deschiderii pozitiei inseamna indisciplina. Indisciplina inseamna pierderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca multi va-ti intrebat de ce nu am facut intrare long blind pe nivelul 1.4800 pe care vi l-am semnalat in postul anterior. Raspunsul este super simplu. Era clar ca ne aflam pe o cadere impulsiva de mare viteza. Riscul ca 1.4800 sa fie spart era mare, chiar daca zona era o confluentza fericita de factori care mareau sansele ca acest suport sa fie puternic.

Intrarile blind se fac de obicei atunci cand pretzul se apropie de zone importante cu viteza mica, respectiv in miscari corective.

 

Bineinteles ca acesta a fost unul din motive. Ele au fost mai multe. Va las pe voi sa le descifrati!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter,

 

Asta e singurul meu motiv de bucurie. Am fost atat de aproape sa intru blind, dupa ce ai postat tu scenariul. Dar m-am abtinut. Exact din motivele descrise de tine.

Chiar daca n-am luat nici o tranzactie ma bucur totusi ca am avut nervii de a rezista tentatiei.

Acum am mutat zona rosie (de verificat set-up-uri short) aici. (confluente fibo, PPZ).

post-3780-126744815765_thumb.png

 

Spor la pips!

 

PS: multumesc pt. ca "ti-ai aruncat ochiul" si pe analizele mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter,

 

Asta e singurul meu motiv de bucurie. Am fost atat de aproape sa intru blind, dupa ce ai postat tu scenariul. Dar m-am abtinut. Exact din motivele descrise de tine.

Chiar daca n-am luat nici o tranzactie ma bucur totusi ca am avut nervii de a rezista tentatiei.

Acum am mutat zona rosie (de verificat set-up-uri short) aici. (confluente fibo, PPZ).

post-3780-126744815765_thumb.png

 

Spor la pips!

 

PS: multumesc pt. ca "ti-ai aruncat ochiul" si pe analizele mele.

 

Progresezi rapid! Se pare ca incepi sa "simti" trendul! Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe GBP-USD H4 se pare ca avem un inside bar. Urmeaza sa asteptam confirmarea lui la ora 20:00. Oltciter care ar puteaq fi vorba de o retestare a 1.5000 dupa care plecare short?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.